» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ransomware?

Dobrý večer,po otevření závadné přílohy v mailu došlo k zašifrování souborů (jedná se mi o fotografie). Jejich přípona je .zzzzz . Máte prosím někdo radu, jak soubory dát do původní podoby?Předem děkuji...

Odpovědi na otázku

Bohužel jedině je obnovit ze zálohy.

To je jasné... Kdyby tato možnost byla, tak se ani neptám...

Byly ti, bohužel, nabídnuty všechny možnosti. nemáš-li zálohu, nemáš soubory.

Jenže tady je už pozdě ..........

Tak mi, ty mínuskáři řekni, jak je odšifruješ.

otestuj jestli jdou data rozšifrovat https://id-ransomware.malwarehunterteam.com/index.php

Dekuji za tip. Napsalo mi to ale, že není známý způsob, jak dešifrovat data...

Pokud jsou to důležitá data tak počkat a třeba se způsob v budoucnosti najde.

A myslis, ze mohu ta data stahnout na flash a pak je zkouset obnovit v jinem PC? A nebo je to potreba desifrovat v tom konkretnim PC? Navis mam obavu z nakazy dalsiho PC?

Se zeptej tvůrce malware Není problém svázat dešifrování třeba s uuid na desce. Ale nevidím důvod, aby to někdo dělal.

Data už nezachráníš. Pro příště zálohuj a měj nainstalovaný antivir.

V těchto případech často ani antivir nepomůže. Tahle svinstva jsou průběžně aktualizována a antiviry mají obvykle zpoždění 24 a více hodin.

Antivir samozrejme byl

Já to vždycky říkal, že jsou na sračku. Já žádný antivir nemám a nikdy jsem tu malware neměl. Ty antiviry asi ten malware na pc přitahují, bo co. Tu a třeba na forum.viry.cz je hromada těch, co mají antivira a mají nakažený pc, ale neviděl jsem v životě někoho, kdo by měl nakažený pc bez antivira.

Do niekoho blesk udrel 2x a prežil... Proste sú ľudia, čo majú z pekla šťastie. Alebo chodíš výhradne len na zive.cz z tu ransomware nie je

Smím vědět, jaký antivirus máš?

To je snad jedno, ne? Všechny jsou na íču.

Ak by bol len user (nie admin), došlo by k zašifrovaniu?

Ano, došlo, ale pouze těch ke kterým má uživatel přístup...

No a proč otevíráš přílohu mailu od někoho neznámého, když je takových témat a článků plnej internet? Příjít mail ti může, ale snad dneska už každej ví, že přílohy, u kterých si nejseš jist, se neotevírají.

Ja to neotviral

Dobře beru zpět, ale stejně, udělej reinstall a s daty se rozluč. I kdyby nějakej návod byl, u těchto věcí je to vždycky pochybné. Přeinstaluj to a pouč zbytek rodiny.

Protože má přece antivir

Antivir a program proti Ransomwaru je rozdíl. Pokud vím, tak zatím snad jenom autoři programu Malwarebytes mají beta verzi programu, který uživatele chrání před různými druhy Ransomwaru, ale do jaké míry, těžko říct.

Antivir, nebo-li komerční název pro antimalware, tak je to nazvané protože lamy by antimalware těžko kupovali ... chrání proti všemu, proti něčemu líp, prototi něčemu hůř. Chrání na základě definic a tyto definice má i pro ramsonware. Ale jaksi je to snejně k ničemu, protože nemůže ochránit před vším a taky chvíli trvá, než se ta definice přidá.A pokud myslíš nějaké specializované programy seciálně na ransonware, tak ten uvedl třeba abc 95.105.236.--- | 29. 12. 2016 21:31 a jak se tak koukám, není to tebou zmiňovaný "jenom" Malwarebytes. Takové programy ale nefungují jako typický antivir, neodhalují ransonware na základě definic, ale na základě činnosti typyckou pro ransonware, tedy detekují programy, které šifrují soubory a detekují to na základě toho, že rozházejí své soubory po disku a ty pak kontrolují. Jak je toto účinné je otázka.Každopádně já to směřoval na antiviry a na tu pobůchanost jejich uživatelů se spoléhat na tyto programy. Jsou k ničemu, stejně jako jsou k ničemu programy proti ransonware. Prostě stačí jakýkoliv malware nespouštět. To je jediná funkční spolehlivá obrana proti malware.

Krakatoo nechápu proč si hraješ na takovýho borce, že si nedokážeš nic ověřit. Malwarebytes skutečně vyvíjí ochranu proti ransomwaru https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-ant...

No a že malwarebytes vyvíjí ochranu proti ransonwaru? Já někde psal, že nevyvíjí? Tys psal, že podle tebe snad jen malwarebytes vyrábí ochranu proti ransonware. A já ti uvedl, že tu někdo uvedl jiný program na ochranu proti ransonware = neplatí to, cos psal, tedy že "jenom" malwarebytes vyvíjí program na ochranu proti ransonware!Takže příště čti pozorně a snaž se pochopit, co sděluji. Děkuji.O všem pluskařům, co ti dali pluska, JSE IDIOTI!

Krakatoa idiot jsi možná tak ty Takže si tleskni oběma rukama zároveň ! Jsi hloupý

Klidně, ale když mi napíšeš, kde jsem psal, že malwarebytes nevyvíjí program na ransonware. Pokud mi to nenapíšeš, tak idiot jsi ty a liskni si oběma rukama, oběma nohama a i pérem, když už ne do ksichtu tak aspoň do stehna.

Neumí něco podobného antivirus Kaspersky? Tento produkt se mi jeví jako celkem smysluplná investice. ☺

Je to možné. Já expert na antiviry nejsem, protože mně tyto zbytečné programy nezajímají, respektive zajímají okrajově. Podle mě to v antivirech časem bude, pokud ransonware bude trvalý problém, třeba takový eset má hips a mohl by to nacpat jako nějaký doplněk do hips.A smysluplná investice do jakéhokoliv antiviru rozhodně není. Nejlepší ochrana je nemít ochranu.

kde se da neco takoveho sehnat? uz nejakou dobu se o tom pise a porad nejde narazi ani jako na testovani (vcetne policejniho viru)

Bohužel, nedávno jsem řešil něco podobného u známého, ani Eset a ani Kaspersky si nedokáží s danou infiltrací (locky filecoder) poradit. Obě firmy pracují na algoritmu dešifrování, ale je to běh na dlouhou trať. Známý se s daty rovnou rozloučil (protože je potřeboval do 1 měsíce) a nezbylo nic jiného než formát disku a čistá instalace systému.

A nepoučia sa ľudia a nepoučia.... Nikomu sa nesmejem, ale neviem sa ubrániť "tak im treba". Nech sa poučia aspoň pri ransomware. Záložný disk stojí pár Kč (1 TB asi do 1500), záloha z času na čas na cloud väčšinou cez noc a je pohoda, klídek... A ak by mali aj sandboxie, asi by nemohol ransomware zašifrovať nič, lebo mal by prístup len k obrazu súborov na disku, nie k pravým súborom (tak som sandbox pochopil)

Zbav se smejda jakymkoli zpusobem. Klikni pravym na zasifrovanou slozku z daty a dej vlastnosti. Klikni na záložku predchozi verze a modli se ze mas nejakou z data pred zasifrovanim, pripadne ze to mas zaple. Vykopiruj a zalohuj. Me ransomware odchytilo avg, mozna starsi verze ale odchytilo.

Diky za radu... Už jsem to zkoušel... Ale bez vysledku...

A co třeba skusit vrátit systém do jiné doby ?

Také bez výsledku...

Kolko rokov pred Kristom navrhujes?