» Poradna » Počítačové sítě

Rada se sítí

Dobrý den, potřeboval bych poradit.V domácí LAN máme 3 routery (1 gateway) a pár HUBů. Po několika bezproblémových letech začala síť co pár hodin "škytat" - výpadky cca na 30 sekund. Nejdříve jsme to sváděli na pravděpodobně staré vedení VADSL, nebo 3 roky starý modem. Naneštěstí Gateway žádné výpadky v logu nezaznamenával, což mi přišlo zvláštní. Nakonec jsem při výpadcích zkoušel dostupnost routerů a zařízení v místní síti a zjistil, že během 30 vteřin není dostupné žádné zařízení. Při sledování výpadku jsem zjistil, že na vině je asi rok starý Wifi hotspot. Během 30 vteřin HUB ukáže přerušení spojení s hotspotem a síť funguje znova, když se spojení obnoví. Když jsem na zkoušku 2 dnů hotspot vyjmul ze sítě úplně problém zmizel.DHCP server je nastaven pouze na Gateway, všechny ostatní routery a hotspoty mají relay na server.Neví někdo, kde by se mohl nacházet problém? Hotspot na vyhození?Děkuji předem za rady.

Odpovědi na otázku

Ked si to uz zistil tak kde je problem ?

Asi máte pravdu, jen jsem doufal, že bych se dostal k jádru pudla a připádně mohl využití hotspotu zachovat.

Vies ono prist na problem niekedy znamena tyzdne a tyzdne badania a hlavne merania. My takto nadialku mozeme len spekulovat, alebo hadat.

Myslím že sis odpověděl sám. Hotspot vyhoď a máš vyřešeno.

Ptám se, protože mi přijde líto vyhazovat relativně mladý hotspot. Na druhou stranu bez žádné změny konfigurace problém jen tak sám od sebe nenastane, takže to asi nebude nic, co by se dalo SW opravit :|

Možná ještě reklamaci, ale pochybuju, že najdu fakturu :|

Vzhledem k tomu, jak máš doma tu síť rozmanitou, tak tady kolikrát stačí jen přelomená žíla některého kabelu nebo když pilná hospodyňka při uklízení vytrhne kabel ze switche a připojí ho opačným koncem do dalšího portu na stejném switchi a problém je na světě. Nebo při zalívání kytek to vezme i s rok starou wifi někde na parapetu...Ale myslím si, že bez nějakého "plánku", jakým způsobem to máš všechno propojeno, ti nikdo nebude schopný pomoct.Co znamená HUB - jako že používáš po staru HUBy, nebo už je to plnohodnotný switch?Hotspot - je to v pravém slova smyslu hotspot, nebo tak říkáš domácí wifině?

žilou to nebude, protože výpadky způsobuje i při zapojení do jiného routeru s jiným kabelem. Jinak snad většinou by to měly být switche (moje chyba), ale jeden nebo 2 HUBy v síti asi pořád budou. Hotspot říkám routeru asi za 400, do kterýho vede jen jedno ethernet připojení a je na něm zaplá wifi.

Jen takové malé podivení se. V domácí síti 3 routery a pár HUBů (lepší by byly switche)? TO musí být ale veeeelikáááá domácnost

3 patra, naráz připojenejch 5 počítačů (minimálně), 2 NAS, 1 tiskárna + tak 5 mobilů/tabletů na wifině? Na "dostatečný pokytí" po celým baráku jsou 3 wifi hotspoty jen tak tak.

Hmmm, pěkná síť, to se musí uznat.

A k cemu tam jsou routery v mnoznem cisle? Na tohle staci 1 router, 1 switch a 3 wifi AP, nehlede na to, jak malo (pro nekoho mozna moc) zarizeni je v siti.

A ikdybys mel na kazdem patre switch (ostatne ethernet to umoznuje), tak 1 router, 3 switche a 3 wifi AP.

Protože je levnější jako wifi AP použít starej router, než ho vyhodit

Jako jo, ale pro lepsi orientaci a pochopeni nazyvej zarizeni podle jejich funkce a nikoli podle toho jak je nazyva vyrobce... Ono u tech krabicek je nazev router sam o sobe uz dost nadneseny.

Skoro každý router jde použít v "bridge mode", z wifi routeru se tak stane jakoby hloupý switch s wifinou, která nepotřebuje mít nastavenou správně ip/masku/gw, k tomu aby přenášela data.WAN nastavíš na DHCP, na LAN mu nastavíš nějakou pevnou IP aby nebyla v kolizi s ničím v síti a bude ti sloužit jen pro případ že budeš chtít něco změnit na wifi. A důležité je na tomto kousku vypnout DHCP server. Do sítě jej zapojíš přes LAN konektor, WAN NEZAPOJUJEŠ.Pak nemusíš nic routovat, natovat, relayovat, je to prostě jen switch co přenáší i broadcasty.Takto nejdou použít jen některé AžDSL routery co dodával O2 za korunu. Ty si jakoby hlídají, jestli WAN žije a když ne, nejdou ani ostatní porty.

PS: oprava, většinou jde snad o switche, v některých zákoutích jsou teoreticky ještě pořád možná i stařičké 10Mbit huby.

Je to prostě stará síť spatlaná před 10-15 lety, na kterou se další zařízení "přilepovala", takže nic elegantního

U routeru dost casto odchazi napajeci zdroje. Muzes zkusit vymenit zdroj nebo poridit novy access point (router)

To mě nenapadlo, podivám se jestli nenajdu podobnej se stejnou voltáží a napětím.