Procházení/kopie diskety k analyzéru HP1654B v neznámém FS?

Zdravím lidi,

před nějakou dobou se mi podařilo získat prakticky nepoužitý 64 kanálový logický analyzér s dvoukanálovým osciloskopem od HP (podle některých zdrojů HP-Agilent) model 1654B.

Tahle šikovná mašinka ale má jeden zádrhel - po každém zapnutí si vyžádá systémovou disketu s OS kterou si načte (systémová paměť se po vypnutí bohužel smaže...). po načtení už jí ale můžu vyndat a použít jinou jako úložiště nastavení či celých měření a kdykoliv si je zobrazit což je vážně super.

Bohužel diskety jsou problémové a ačkoliv mám systémovou diskteu ještě náhradní, jednou se může stát že nepojede ani jedna

Chtěl jsem jí zkopírovat, ale bohužel to nejde protože analyzér zřejmě používá nějaký prapodivný souborový systém, který se v XP tváří jako nenaformátovaná disketa takže si ani nezobrazím soubory... Zařízení je z roku 1990, což už ale dávno byl DOS, a FAT, takže to je kdoví co...

Nevíte někdo o nějakém nástroji, který by dokázal udělat raw obraz diskety a udělat její kopii? Popřípadě nějaký tip o tom, co by to mohlo být za souborový systém?

Odpovědi na otázku

V prvni rade bych zjistil, zda zarizeni obsahuje nejakou zalozni napajeci baterii. Pokud ano, bude s ni uz asi amen. Disketu zkus zkopirovat programem AnaDisk.

Myslím, že HP měl na vlastní systém. Diskety se používaly DSDD (720 kB). Nepomůže nějaký soft typu WinImage nebo FDFormat/FDFread?

Ještě připomínám, že v I/O Menu bývala v sekci Disc Operations nabídka Duplicate Disc. Po načtení obsahu zdroje vyzval ke vložení cílové diskety, kterou před zápisem také naformátoval. Možná by ti tohle stačilo.

Ako hovori pcmaker, AnaDiskom to skopirujes, pretoze robi bitovu kopiu.
Ma to ale jeden hacik. K tomu aby AnaDisk fungoval podla predstav a aby spravne rozpoznal format potrebuje specificky hardware (disketovy radic) a to taky, aky sa pouzival v dobach i386/i486. Uz na Pentiu to nechcelo fungovat moc dobre.
Niektore diskety k drahym diagnostickym softom mali specialny format viditelny len tymi softami. Mapr.mohla byt naformatovana len jedna stopa, alebo iba jeden (predlzeny) sektor na ktorom bol loader. Ten mal za ulohu preprogramovat disketovy radic, tak aby cital dalsie stopy.
Ak by si mal moznost zohnat Atari ST, alebo Amigu, tiez by sa ti to podarilo skopirovat.

Díky lidi!

Tak jsem jel postupně - nejdřív jsem stáhl a zkusil Floppy Image podle prvního příspěvku. Zpočátku produil cosi o vadných stopách (který tam určitě nejsou, disktea jede krásně a systém bez chyby). Ale když jsem dal emergency mode, tak si správně detekoval kapacitu 720kb a začal kopírovat, sice rychlostí 100bajtů za sekundu (doposud to běží :D)) ale běží to. Nechám to doject a zítra se uvidí zda duplikát bude fungovat, doufám že jo.

Pokud ne, zkusím i ten Anadisk a uvidím... mám ale komp na sempronu (cca 4 roky starý) takže železo asi kompatibilní nebude...

Doufám každopádně že to nějak půjde. Ono ten přístroj sám o sobě má možnost kopírovat disktey (upozorní že na to spotřebuje všechny systémové prostředky a vymaže všechny data), ale nefungovalo mi to. Mylsíte že může být problém že používám klasické 1,44MB diskety místo 720kb ?
Analyzér si je po vložení sformátoval a konfigurace na ně pak ukládal normálně. Při kopii systémové diskety se mi to ale nepodařilo (systém se skopíroval ale nějak divně - ohlásilo mi to pak při načítání system read error).

To je dost pravděpodobné, proto jsem připomínal, že se tam používaly DSDD diskety.
(Mínusko je ode mě omylem, místo na Odpovědět jsem kliknul vedle)

1,44MB FDD se dají naformátovat na 720kB, stačí zalepit okénko.

Naformatovat DS-HD disketu je mozne disketu aj na 720KB ak nijak inak tak zalepenim okienka.

Problem nastava vtedy, ak bolo na tej diskete nieco zapisane (stacia aj formatovacie znacky) mechanikou urcenou len pre DS-DD diskety. Takuto disketu nieje mozne preformatovat v HD mechanike, pretoze takato mechanika urobila zaznam na medium sirsiou stopou a mechanika 1.44MB s uzsimi stopami nezmaze kompletny zaznam, cim moze dochadzat k presluchom. V digitalnom svete sa tomu hovori chybovost CRC.

Ta poznámka je asi trochu mimo - jasně že umíme formátování vnutit potřebných /T:80 /N:9. Jenže jak už tady padlo, analyzér si formátuje diskety sám a má problém jen s HD disketou jako systémovou.

Díky za dodatečné info :)

Dneska jsem udělal koečně první klon diskety pomocí Floppy Image. Jak jsem psal dříve, musel jsem použít emergency mode (ignoruje vadné sektory). Po zkopírování mi vyjel seznam vadných bajtů - velice zajímavé je to že vadný byl každý 512tý bajt na disketě, což mě uvádí v to, že jsou to jakési značky souborového systému, ale ne vadné sektory (těžko by tam byla přesná pravidelnost)...
Zkusil jsem image nahrát na jinou disketu (klasická se zalepeným okénkem). zápis trval zase několik hodin (opět rychlost 100bajtů za sekundu) ale po vložení do analyzéru mi bylo sděleno že "system file not found". Nabootoval jsem analyzér origo disketou a zkusil projít obsah té naklonované a ejhle - unsupported disc format".

Vážně netuším co to způsobilo, nemůže ta originální disketa nahraná nějak "natvrdo" a být třeba závislá na výrobním čísle či něco takového?

Zajímavé je taky to, že když disketu naformátuju analyzérem a dam jí do PC, tváří se jako nenaformátovaná, ačkoliv XP prý 720kb disktety číst umí...

Další zajímavou věcí je to že když jsem zkusil zkopírovat holý systém pomocí analyzéru a funkce "duplicate disc" tak naklonovaná disketa po restartu začne skutečně bootovat, ale po nějaké době ohlásí "system file read error". Tohle je ale asi způsobené tím že operační paměť je 512kb a systémový soubor se do ní asi nevejde - to je ale jen můj odhad.

Ta naklonovaná systémová disketa byla DD nebo HD?

to rasto:

Byla to HD, ale předtím jsem jí zformátoval analyzérem na DD, pro jistotu zapsal nějaká data a opět zformátoval analyzérem. Ale mam pocit že ty HD proxtě nějak nejsou použít, budu asi muset koupit DD z ebaye, takovou specialitu doma bohužel nemám

Ano, právě proto se na to ptám. Určitě by se vyplatilo ověřit duplikaci systémové diskety na DD. Rozhodně dej vědět, jak pokračuješ.

OK, zkusím nějakou sehnat nejdřív v česku :)

Takže pokud někdo máte 3,5" diskety DS-DD 720kb (třeba i s nějakým starým softem či daty) tak o ně mám zájem - určitě se domluvíme.

V nejhorším koupím na ebayi...

Podívám se, něco se snad najde.

Medium pre HD diskety ma vacsiu koercitivnu silu a mechaniky k tomu urcene pouzivaju vacsi zapisovy prud na to aby stare data vobec dokazali zmazat (prepisat).
Bohuzial uz si nepamatam ci sa zapisovy prud riadi tak ako na MFM diskoch, kde existuju dve urovne. Vyssi zapisovy prud sa tam pouziva az za polovicou celkoveho poctu stop.
Ak by to bolo tak aj na disketovych mechanikach mohlo by to vysvetlovat to, preco sa na HD disketu podarilo zapisat system ciastocnej funkcnosti.

Mno to by to vysvětlovalo... Ještě zkusím jeslti se na to projeví když nastavím přímo v BIOSu disketu na 720kb. Sice by to vliv mít nemělo, když si Floppy Image udělal vlastní formátování ale za pokus to stojí.

Pokračuju v schánění DD disket, kdybys je Rasto (nebo kdokoliv jiný) tak mi dejte vědět ;)

Jestli ti na vyzkoušení bude stačit 12 disket, zítra je můžeš mít.

Rasto, ty jsi skvělý !!!

Určitě o ně mám zájem, písni mi prosím na mail hele.marek(kyselaryba)seznam.cz a domluvíme detaily a cenu ;)

Ještě jednou díky !