» Poradna » Windows (a jiné OS)

Problem s ubuntu

Ahoj, Mam problem s Ubuntu. Pred par lety jsem ho nainstaloval na maly netbook a ted jsem se rozhodl ze ho venuju pritelkyni na prednasky a do prace aby nemusela tahat svuj velky notebook. Vse slape jak ma ale kdyz chci cokoliv nainstalovat tak to po me chce heslo k overeni. To jsem samozrejme definitivne zapomnel. Zkousel jsem ho prepsat i v ROOT ale to mi pise neco ve smyslu ze je heslo nejde zmenit ze nejde najitr tool {nebo tak neco} napadlo me to cele preinstalovat ale netbook nema cd-romku a nevim jak bez overeni spustit usb aby se to preinstalovalo, nebo smazal UBUNTU. Diky za kazdou radu.

Odpovědi na otázku

Heslo bez oprávnění roota stejně nezměníš. Takže jediná možnost je změnit to z jiného systému který nabootuje přes flash disk. Načež už to můžeš rovnou přeinstalovat (zároveň to doporučuji, protože pokud jsi to instaloval před lety, je dost možné že už máš starý systém bez podpory. Venku je už nějakou chvilku nová LTS verze)Pro boot z USB heslo do systému nepotřebuješ, prostě si na PC nainstaluj unetbootin a vytvoř instalační flash disk. (doufám tedy že nemáš zaheslovaný i BIOS)

Dekuji, Bios zaheslovany nemam. vcera jsem si na flashku stahnul nejnovejsi verzi, ale kdyz jsem postupoval podle navodu na Ubuntu wiky, tak to v nejakem kroku "instalace" chtelo overeni...takze to budu potrebovat pres bios asi.. v tomhle jsem novácek, tak se omlovam kdyz placnu nejakou kravinu ...hned jak prijdu z prace to zkusim.

A nechtělo to po tobě jenom zadat nové heslo? Protože žádné jiné ověření to po tobě chtít při čisté instalaci nemůže. Spustíš počítač s flash diskem, nastartuješ z něj a pak už jen sleduješ kroky instalace.

ne, ja to delal podle te wiky a tam mi to radilo spustit usb v zapnutem Ubuntu, jako že zapnu usb z plochy,,, ale pokusim se udelat pres ten bios, a dam vedet jak to dopadlo nebo jak to probiha ale to budu delat az vecer. Vcera asi do jedne jsem se pokousel zmenit heslo v rootu co jsem nasel postup ve forech ale to odmitalo spolupracovat...

Bohužel nepíšeš co je to za notebook, ale většinou se do bootovací nabídky dostaneš při startu počítače klávesou F10 nebo F12. Je dost možné že to bude při startu napsané.

Jo, to jsem nenapsal, je to docela stařicky Acer Aspire One D255 ...práve jsem ho vubec nepoužíval ale přítelkyni na poznamky do školy a na smeny na kouknutí na mail nebo přehrání filmu si myslím že bude stačit... Puvodne tam byli Visty ale ty odešli do křemíkového nebe a tak jsme se rozhodli tam dal Ubuntu, slapal v pohode, ale už si fakt nepamatuju heslo.. :(

F12, ale defaultně je to vypnuté. I tak to zkus, možná to bylo přenastaveno při předešlé instalaci ubuntu. Nebo si to ověř v BIOSU. Žádná věda to není, neboj. Navíc můžeš kdykoliv načíst výrobní nastavení, kdybys náhodou něco zblbnul :)

Ahoj. Prave jsem se pokusil v biosu spustit flashku, najdu ji, ale když chci dat enter nic se nedeje :(

Špatně připravená bootovací fleška....Jaks to dělal?

Asi spatne, jen jsem stahhnul ubuntu a dal na flashku... Co mám udelat?

Už jsem ti to psal, vytvořit přes program unetbootin. Bootovací flash disk zkopírováním souborů neuděláš.

Zde je Unetbootin. https://unetbootin.github.io/Lehké, praktické, nelze nic zkazit krom toho, že dáš instalovat něco jiného než co si chtěl.Je zde i obrázkový návod. Pokud nepochopíš tak to jsi před lety neinstaloval ty jelikož bys sis po menším žolíku vzpomněl hned.

A nebolo tam pred tym ze mas spustit livecd/usb a az potom spustit instalaciu z plochy? Cize az si vytvoris bootovatelne USB a nabootujes to USB(nie nainstalovany system) tak sa ti zobrazi plocha a z tej spustis instalaciu.

Hoj. Takze muj progress. pomoci programku jsem si vytvoril bootovaci flash. nasel jsem si navod na webu jak spustit bootovaci flasku z Ubuntu *viz:http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/z%20flash%20diskuale radek "Zdrojovy obraz disku (.iso) mam sedy a vubec nemuzu najit co tam mam dat... jinak bych jel podle navodu.. ale ted jsem se zasekl na tomto kroku...poradte prosim co dal, budu neskutecne vdecny

Pokud vybereš distribuci, zadávat iso nemusíš. Unetbootin si ho stáhe sám.

V Ubuntu je jedna podivnost, ktora sa da zneuzit pre VasAk pri volbe OS zvolite recovery mode (ma text za cislom jadra) tak Vasnaloguje pod rootoma potom prikazompasswd login_namezmenite heslo bez zadania stareho hesla...Toto je specialita Ubuntu a je to velky bezpecnostny problem

Dekuji. bohuzel mi to po zadani noveho hesla dava hlasku "Chyba manipulace s autentizacnim tokenem"-"heslo nebylo zmeneno" :(

pozor, ubuntu ma jednu specialitku, ktora je odlisna od ostatnych Unix like systemov. Standardne je heslo pre root-a uzivatelske heslo. Teda, ty musis zmenit nie heslo pre root-a, ale pre uzivatela, ktory tam je ako dalsi (a predpokladam, ze mas nastaveny autologin)

ano, mam nastavený auto. ale jak jsem psal... když dam root/passwd Acer AspireOne D255 tak mi to po zadani noveho hesla napíše viz muj predeslý přispevek :(

Skuste pred tym zadat ls -la /homea dat nam sem vypispripadne sa prepnut do pouzivatelasu meno

celkem 12drwxr-xr-x 3 root root 4096 led 13 2015 .drwxr-xr-x 22 root root 4096 led 13 2015 ..drwxr-xr-x 18 acer acer 4096 říj 13 11:42 acer

cize postup by mal byt butpasswd aceralebo su acerpasswdinak by som to videl na problem s pam, a to je tak na den prace...

Děkuji za veškere rady. Asi jsem udelal nejlepší řešení co bylo, odnesl jsem to na IT oddělení ve firme. Mužu prozradit, že při zbežnejší kouknutí kdz I oni zkusili přes root zmenit heslo se jim to nepovedlo. Ale už se to vyřeší chytřejšíma lidma než jsem já :D Díky