Problém s rozlišením

Řeším problém, mám 2 monitory zapojené do PC jeden nový Philips a starší LG. Oba zvládají rozlišení 1920x1080 60Hz. Novější je připojen přez HDMI starší redukcí z VGA na DVI.V PC mám Windows 10 a grafickou kartu R5 370 Strix 2GB.Vše fungovalo jak má problém nastal po čistém update grafického ovladače.Rozlišení starého monitoru se mi změnilo na 1600 x 900 a nejde tam nastavit víc, i když to dřív uměl. Monitor se také identifikuje jako Non PnP generic monitor. Pokud se mu snazím mu 1920x1080 vnutit přes rozšířené nastavení, tak tam je na výběr jen 1920x1080 s 25, 29 a 30 Hz při kterých monitor bliká a nedá se na něj koukat, potřebuje těch 60 Hz.Dříve to šlo nastavit i přes AMD Catalyst, ale ve verzích z 2017 už tam ta moznost není, nedá se to ručně přenastavit.Poraďte mi prosím už nevím co s tím.

Odpovědi na otázku

Nemozes pouzit ten stary monitor bez redukcie VGA? Preco to nezapojis priamo z DVI na karte do DVI na monitore? Nemyslim si, ze monitor s podporou FHD ma iba VGA vstup...

Monitor disponuje jen VGA, GPU zase VGA nemá. S tou redukcí mi to normálně skoro rok jelo. 1920 x 1080 60 Hz tam šlo na stavit a obraz vypadal normálně ostře (i když fyzicky to možná toho FHD nedosáhne) což se s 1600 x 800 říct nedá.

Vies presny model toho monitoru?

LG FLATRON W2243S

Ouch, nechapem, preco LG tam dal iba D-Sub. Kkti.Bohuzial ma napada iba downgrade ovladaca, co si uz skusil a nepomohlo...

To není chyba LG, ale poptávky. Monitory jen s VGA byly vždy o pár korun levnější a dokud budou blázni těch pár korun šetřit, tak se to bude vyrábět. Monitory jen s VGA nemělo smysl kupovat už více než před 10 lety. Ale prodávají se stále (spousta těch TN hrůz pod 3k má jen VGA), i když už nejsou grafiky, které je umí obsluhovat. A blbci to stále kupují...Může zkusit ještě jiný kabel, třeba mu odešel. Ale moc tomu nevěřím.

To je tím, že asi před 8mi lety, kdy jsem ten monitor kupoval byl původně k jinému počítači, co měl jen VGA výstup grafické karty, takže nemělo smysl to řešit. A když pak starý PC šel do šrotu, tak jsem si tento dal jako sekundární vedle novějšího monitoru.

"...problém nastal po čistém update grafického ovladače"sis odpověděl sám

Degradace ovladače nepomohla.

zkus stáhnout "ovladač" k tomu monitoru.

Ovladač pro Windows 10 neexistuje, pouze pro Windows 7 a pokud ho tam dám, tak si ho Windows 10 sám přeplácne vlastním generickým...Po přidáni ovladače se sice "odemkne" FDH rozlišení, ale pouze s 30 Hz, což mi nepomůže. Monitor potřebuje 60 Hz.Ještě jsem zkoušel jak to běhá na Linuxu Mintu a tam to FHD zvládá bez potáží.Pravděpodobně to bude zase nějaký "omezovací" výmysl Windows 10, který má uživateli "usnadnit" práci.

Tak sem to vyřešil, musel jsem úplně vyhodit AMD Radeon Crimson Edition a místo něj tam hodit poslední AMD Catalist, kde se to rozlišení dá natvrdo přepnout, což v Crimson Edition chybí.

Ještě jedena otázka. Neví někdo jak ve Win 10 (verze 1607) zablokovat automatickou aktualizaci grafického ovladače? Ten fungující ovladač je totiž z roku 2015 ale já tuším že mi v tom Windowsy budou chtít udělat bordel a hodit mi tam novou verzi se kterou bych moch zase mít problém.

Vlevo dole (ikona hledání): napsat "instalace", vyskočí nastavení (zda instalovat či ne). Alespoň u W10PRO, HOME nemám po ruce.