» Poradna » Počítačové sítě

Přívodní signál k routeru do LAN - není to blbost?

Doufam ze nekdo pomuze.
Procital jsem prispevky ale nenasel jsem odpoved na muj problem.
Mam router TP-Link TL-WR340G a na nej bezdratove NB a po kabelu PC.
Zmenil jsem pripojovatele internetu (WIFI) a potrebuji zprovoznit IP kameru TP-LINK TL-SC3130.
Poskytovatel internetu mi tvrdi ze kabel od anteny musi jit do LAN (ne do WAN) - pokud by sel kabel do LAN ze neni mozne kameru zprovoznit (u minuleho poskytvatele to slo).
Vystupy lan mam obsazeny a switch nechci pouzivat.
Nemate nekdo s timto zkusenosti ?
Diky JB

Odpovědi na otázku

Kamera musí být připojená do LAN, protože jinak by vám musel provider dát další IP adresu speciálně pro kameru. Navíc na kameru připojenou na WAN s veřejnou IP adresou může koukat kdejaký trouba z celého světa Nemáte tu kameru v ložnici, že ne?

Je možné, že to, co nazývá tazatel anténou, je wisp (klient s NAT-routerem), nebo má tazatel od providera neveřejné IP-adresy. Potom by nebylo nutné přidělovat kameře veřejnou IP-adresu.
kdejaký trouba: který zná uživatelské jméno a heslo pro přistup ke kameře. Takové kamery se běžně používají pro ochranu majetku, když spustí alarm a přijde ti o něm zpráva na mobil, abys viděl, co se tam děje.

Zpět k dotazu: přívodní kabel v principu může vést do LAN-konektoru, proč ne. Celé zařízení pak bude fungovat ne jako wifi-router, ale jako acces point. Problematika je popsaná myslím docela podrobně tady, pokud tě to zajímá: http://it.cestuji.info/wifi-router-jako-acces-po... ...

V současnosti ti funguje internet přes WAN? Pokud ano, neměl by být problém zprovoznit ani kameru, bude nutné forwardovat porty jak u providerova zařízení (pokud je ta "anténa" wisp, popřípadě i u providera jinde, pokud nemáš veřejnou IP-adresu), tak na tom tvém wifi-routeru. Bez detailní znalosti topologie sítě (kde jsou jaké překlady adres) je těžké konkrétně říct, proč provider tvrdí to, co tvrdí.

- samozdrejme mam pridelenou verejnou IP adresu
- jedna se o RD
- na stozaru na strese je WIFI antena ze ktere jde kabel do zarizeni "radia" jak poskytovatel nazyva zarizeni umistene na pude
- z radia jde kabel do routeru

Slo mi o PRIVODNI datovy kabel od "radia" do routeru - internet funguje jak pri zapojeno tohoto kabelu jak do LAN tak i do WAN - dotaz znel:

Je pravda to co tvrdi poskytovatel ?
- ze kabel MUSI byt pripojen do LAN ze pokud bude do WAN tak neni mozne zajistit funkcnost kamery tak aby bylo mozno provadet dohled z internetu?
Kamera je je samozdrejme zapojena do LAN

Pripada mi to ze poskytovateli se nechce provadet nejake prenastaveni na zarizeni na ktery neni zvykly, protoze u minuleho poskytovatele tento problem nebyl a privod byl do WAN routeru.

I to je mozne.
Jenze o skutecnem stavu stale nevime nic.

Tu verejnou IP ma primo ase zarizeni nebo to zarizeni poskytovatele u Vas doma?
Pokud ji ma Vase zarizeni, internet by mel vest do WAN, kamera byt ve WAN a musel byste nastavit forwardovani portu na kameru za NAT na Vasem routeru.

Overim u poskytovatele.
Pisete: "internet by mel vest do WAN, kamera byt ve WAN" - neni to chyba nemela by byt kamera v LAN ?
Router nema 2 x WAN.

Prominte, spravne melo byt samozrejme "kamera byt v LAN". Mate pravdu.

Dekuji vsem za spolupraci, doufam ze se dobereme do cile.
Poskytovatel mi pise:

Veřejná IP je nastavena na radiu tak jako u všech ostatních lidí kteří v síti potřebují veřejnou IP a jsou jim pronatovány porty na vnitřní IP kterou si z daného rozsahu řeknou.

Tos, je mozne ze by tento pripad vylucoval pripojeni routeru do WAN-konektoru ?

Ne, naprosto nevylucuje.
Jen byste musel mit na svem routeru dalsi NAT a nastavene forwardovani daneho portu na IP te kamery za nim (v LAN).
Idealni by bylo, kdyby Vam forwardovali vsechny porty 1:1 na (privatni) adresu routeru. Co tam s nimi pak budete provadet, to uz by byla Vase vec.

PS: Otazka je, zda jsou u ISP amateri a prd tomu rozumi nebo jen neveri ve Vase schopnosti - zapnuti NATu a nastaveni portforwardingu...

Provedl jsem presmerovani portu.
Nyni jsem vsak pripojen v domaci siti lze zkontrolovat zda je mozne se na kameru pripojit tak, jako bych byl uzivatel a pristupoval z venkovni site - internetu ?
Neexistuje nejaka vychytavka ktera by toto resila ?

V tomto pripade to zevnitr nenasimulujete. Pripojte se jinak (mobil, CDMA, free wifi,...) nebo pouzijte pokusneho kralika z rad pratel.

OK, to jsem si myslel - tos budu muset pozadat pratele nebo pockat do pondelka.

to už je lepší nastavit modem do režimu "bridge", dát mu na router další adresu a pak si může dělat co chce...
Stejně to tak dopadne, pokud bude každý týden otravovat s nějakým dalším nastavením.
Jinak ano, pokud je modem nastaven jako router, pak jde vše do lanu, ať se nemusí vše 2x za sebou překládat.
Jde to předělat i tak, aby se to mohlo strčit do wan-u, ale to už chce, aby uživatel věděl co dělá...

Diky za napad.
Poskytovatel pise: "Veřejná IP je nastavena na radiu tak jako u všech ostatních lidí kteří potřebují veřejnou IP"
Pokud by tedy existovala moznost nastaveni v ramci domaci site a zarizeni v mem vlastnictvi tak bych se priklonil k tomuto reseni.

v tom případě ho můžete požádat, jestli by to nezměnil a nedal vám veřejku na vlastní router, pokud nebude ochoten, tak mu sdělte IP kamery a požádejte ho o přesměrování portů na vlastní kameru.
Předpokládám že přístup do modemu nedostanete.

Není to blbost, může to tak být, router pak v podstatě může fungovat i jen jako switch, tj IP adresy bude přidělovat zařízením třeba anténa na střeše pokud má v sobě router.

Ale musí to fungovat i ve WAN portu

Pravdepodobne je to kravina, ale to zalezi na nastaveni, o nemz nepisete nic. Za urcitych podminek to muze fungovat i takto.