» Poradna » Počítačové sítě

Přístup k administraci routeru

Prosím o radu.Internet mám přiveden přes wifi do domácího routeru, který přiděluje IP všem zařízením. Jedno z nich je router na který je připojené topení a vzduchotechnika(TPlink). Pokud se do routeru (TPlink) připojím kabelem do administrace se přes IP dostanu. Pokud se na něj chci dostat přes domácí sít nejde to.Adresa přidělená domácím routerem TPlinku xxx.xxx.168.198Adresa pro vstup do administrace TPlinku xxx.xxx.222.1Ted co kde nastavit...Proč to chci udělat - za TPlinkem jsou dvě zařízení - webové rozhraní tepelného čerpadla a vzduchotechniky 222.50 a 222.100 a na ty bych se chtěl dostat. Když střčím kabel do TPlinku tak se na ně dostanu. Přes domácí sit nikoliv.S těma adresama v TP linku 222.1, 222.50, 222.100 nesmím hejbat jsou spolu propojené přes nějakou automatizaci

Odpovědi na otázku

Mas to na dvou sitich. Jedine to cele prekopat na jednu sit. jinak se z xxx.xxx.168.xxx na xxx.xxx.222.xxx nedostanes.

Zkusil bych dát z příkazové řádky něco jako:route add 192.168.222.0 mask 255.255.255.0 192.168.222.1(s tím správným xxx.xxx. na začátku těch adres místo 192.168.)Pokud je ten TP Link jen switch, tak to bude stačit. Pokud je to Router (s NAT), tak budeš na něm muset navíc nastavit Virtual Server na porty k těm 222.50 a 222.100 .

Promiň:route add 192.168.222.0 mask 255.255.255.0 192.168.168.198

Myslim, ze maska by mala byt vsade na domacej LAN /16 (255.255.0.0)

Tzn. pokud chápu je potřeba tp linku nastavit aby požadavek z wan přesměroval na adresu lan? Příkazový řádek žádný nemám :) teda kromě toho na pc, kterej asi nebude ten pravej :) jde to nějak nastavit v adminu toho tplinku?

Budu hádat:Máš domácí Wifi Router, ten bude dělat NAT a DHCP, vytváří jednu síť vnitřní xxx.xxx.168.xxx . Na tu se připojuje svým PC a dostaneš od něj (DHCP) IP adresu z této sítě. Výchozí brána bude nastavena na tento router, maska bude 255.255.255.0 . Dotazy z tvého počítače na xxx.xxx.168.* se zeptají přímo v místní sítě, dotazy začínající jinak půjdou na výchozí bránu tedy Wifi Router a ten to pošle do internetu.Vedle toho máš druhou síť, kterou vytváří TP Link. Jeho síť je xxx.xxx.222.x . On opět dělá NAT, proto má svou jakoby vnější adresu xxx.xxx.168.198 a jsou vnitřní xxx.xxx.222.1 . Takže ten TP Link izoluje tu síť 222 od té tvojí domácí stejně, jako tvou domácí síť ten Wifi Router izoluje od internetu.Ty se snažíš dostat ze svého PC do 222. Problém je, že tvůj PC netuší nic o té izolované síti 222 za TP Linkem. Proto tím route přidáš pravidlo, že dotazy do 222 nemá posílat na výchozí bránu (domácí wifi router) jako vše cizí (mimo 168.x), ale že tyto mají končit na TP Link. Tím tvůj dotaz dorazí na TP Link a ten by je mohl předat, ale stejně tomu moc nevěřím (pokud je povolený NAT, tak to dělat nebude). Pak by pomohlo NAT vypnout nebo jednoduše přepíchnout na něm konektor z WAN do LAN. Tím se na to dostaneš, ale síť 222 nebude vidět do internetu (nevím, zda to tomu topení vadí) nebude totiž vědět nic o výchozí bráně 168. Aby to fungovalo bez toho route add, tak bys musel zvětšit podmasku tak, aby nebyla jen 255.255.255.0, ale obsáhla celou síť 255.255.0.0 .Nebo půjdeš do nastavení toho TP Link a najdeš tam něco, co se jmenuje Virtual Server. Tam nastavíš, že třeba vnější port 8080 má ten TP Link předat na 222.50 na port 80 a třeba 8081 na 222.100 port 80. Ve svém prohlížeči pak půjdeš na xxx.xxx.168.198:8080 a uvidíš jedno zařízení a xxx.xxx.168.198:8081 a uvidíš to druhé.Zkus se asi víc rozepsat o typu toho TP Link, protože to je jen výrobce a dělá kde co. Je to jako napsat, že máš Mitsubishi, ale nevím, zda Ukázat celý příspěvek

Aho je to takhle, už to dávám dohromady, jen ty údaje z tp linku zjistím až doma. Na domácím routeru nemůžu najít masku podsítě. Je to Mikrotik a přistupuju přes winbox. Pod DHCP jsem našel jen Adress: 192.168.168.0/24, Gateway 192.168.168.254, maska tam je nechaná prázdná. Ta sít 222 do internetu vidět musí.

/24 za ip adresou odpovídá masce 255.255.255.0

Tak na odkazu schema sítě s udajema co jsem vyčetl. Dostal jsem se trochu dal. Když dám povolit remote management a napíšu tam adresu z které budu přistupovat tu co mám na WAN tzn. 168.198 dostanu se na regulaci TČ jelikož je tam přesměrování z portu 80 na jeho ip 222.100, nejsem schopnej se ale dostat na větrání .50 a taky do administrace. To je logické když je 80 přesměrovaný. Když zadám jinej port u remote managementu nedostanu se tam přes něj, když změním přesměrování na .100 na jinej port, taky to nejde.schema zde:http://postimg.org/image/5el6gkhcz/c8084946/

DO remote management adresy zadej 255.255.255.255, nezadavej zadne presmerovani portu a pouzij IP adresu 192.168.168.197 a musíš se tam dostat, pokud přistupuješ z vnitření sítě za Mikrotikem. Samozřejmě v případě, kdy ten NetGear není zapojen jako router a nevnaší ti tam vlastní NAT.Zkus se připojit z nějakého počítače kabelem k mikrotikovi a otestuj, zda se dostaneš na administraci TP-Linku

Ok, konečně to jde, a ted jak se dostat na ty zařízení za ním? jak nastavit ty porty? ted tam je 80 na 222.100 a 90 na 222.50,. Jsou vypnutý, když je změním a zapnu a zadám adresu 222.50:90 tak se tam nedostanu..

Na tom TP-Linku zadej presmerovani portu. Port 80 presmeruj na port 80 na IP 222.100 a port 90 na port 90 na IP 222.50Pro pristup k vnitrnim zarizenim budes pristupovat na IP routeru a prislusny port, takze na 192.168.168.197:80 a router to presmeruje na 222.100:80

1. proč vůbec dvě sítě, proč nezapojíš TP-link jako access point a nemáš vše v jedné síti?2. když už dvě sítě, proč je nevytvoříš na Mikrotiku a ten TP-link nevyužiješ jenom jako AP? Kdybys to udělal na Mikrotiku, tak ten ti bude směrovat pakety i na zařízení v jiné síti a měl bys to bez problémů s nějakým přesměrováváním a virtuálními servery...

Někde na začátku psal, že nemůže (nechce) měnit IP adresy u těch zařízení za TP-Linkem. Pokud by chtěl vše na jedné síti, šlo by to, že by se s rozsahem přizpůsobil té za TP-Linkem.Pak by ten vnitřní router v podstatě ani nepotřeboval.

Jeho věc, že to chce dělat složitě, když to jde jednoduše.

Kdyby to šlo jednoduše udělám si to. Ty dvě zařízení musí být ve své síti jiné než domácí. To je dané. Proto to jednoduše nejde. S jejich adresama nelze hejbat.

A proto můžeš pohnout s adresami domácí sítě a vše přesunout na rozsah, ve kterém máš i ta 2 zařízení.

Aha...tzn. ja bych na domaci routeru dal pridelovaný rozsah na DHCP serveru kterej zahrnuje i všechny adresy které potřebuju tzn. 222.1, 222.50, 222.100 potom bych nemusel na tplinku nic nastavovat žádný přesměrování. A domácí router by hned všechny připojený zařízení viděl?

Ten TP link bys mohl vyhodit uplne, pokud jej tam chces, pak bys na nem vypnul DHCP a přivodní kabel bys zapnul do LAN misto do WAN

Pokud se přesměrování vyplnuje na záložce Virtual server tak bohužel nejde. Když zadám port 80 na 222.100 tak to funguje. Nedostanu se do administrace ale přímo na 222.100 jelikož administrace má port také 80. Na 222.50 to ale nejde s portem 90. Pokud změním port administrace abych měl 80 na 222.100 a např. 100 na administraci tak administrace nejde.

Pak to musis udelat jinak.zvenku si nastav presmerovani: port 100 na 222.100 port 80port 50 na 222.100 port 80kdyz pak pristoupis na adresu TP-Linku port 100, tak te to presmeruje na 222.100:80

tzn. v té položce virtual server na tplinku?počítám že si myslelport 100 na 222.100 port 80 (ten port 80 tam nemusím vypisovat ne? ten je standartní)port 50 na 222.50 port 80tzn. pak když zadám z domácí sítě 192.168.168.197:100 se dostanu na topení (222.100), a :50 se dostanu na větrání (222.50)Myslím, že právě tak mě to nešlo, ale vyzkouším to znova doma.

Tak administraci mám:255.255.255.255 na port 8080 tzn dostanu se tam 192.168.168.198:8080topení ve virtual serveru192.168.222.100 port 80 dostanu se tam 192.168.168.198vetrani192.168.222.50 port 90 - nejde se tam dostat když zadám 192.168.168.198:90jinak .50 tplink vidí jako připojené, když se do něj spojím kabelem tak se přes 222.50 napřímo dostanu.

Aby ses na TP-Link dostal z té sítě nad ním, musíš povolit v jeho nastavení vzdálenou administraci. Protože to nemáš povolené, dostaneš se an administraci pouze z vnitřní sítě TP-Linku

To jsem zkoušel, je tam položka remote managmenet, je tam potřeba zadat ip adresu. Mám tam zadat adresu jako na WAN (tzn. to co TPlinku přiděluje domácí router)? Nebo adresu na LAN (tzn. ta přes kterou přistupuju ted přes kabel)?

Logicky tu první. Router do druhé vnitřní LAN nevidí.

Hm, tak to mě právě nešlo :(

Nakresli prosim ako mas tie routre zapojene a nastavene. Bolo by vhodne uviest presne typy tych TP Linkov aby sme mohli zistit ci to mas len ako router, alebo tam mas este aj NAT, pripadne ci to mas zapojene ako switch a nebodaj komunikujes cez wifi. Nezaskodi napisat aj aku IP adresu mas nastavenu na pocitaci.Inak 2 routre zapojene za sebou vytvaraju v podstate az 3 siete. Bolo by zaujimave vediet z ktorej siete sa vlastne pripajas.

Ok, ted nejsem doma zítra to udělám, asi to bude jednodušší opravdu nakreslit. Je to zapojené jako router, wifi ten tplink nemá.

Ta adresa se tam zadava pouze v pripade, ze chces mit pristup z konkretni adresy. Proc si nectes informace, ktere mas na prave strane?Adresu smaz a zkus to znovu.

Když tam adresa není (implicitně je tam 0.0.0.0) a je tam psané, že když tam jsou nuly je vzdálená správa vypnutá. To přístup nefunguje, když tam zadám adresu co přiděluje domácí router tak nefunguje také.

Musíš tam napsat adresu ze sítě prvního routeru, ale aby byla mimo rozsah adres (adress pool) jeho DHCP serveru.Např. 192.168.168.250

Co to je konkretne za typ TP-Linku?

Tady je emulator, TP-Linky to maji podobne:http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-WR... (UN)_V5.0/Index.htmCituji z leveho sloupecku:Remote Management IP Address - This is the current address you will use when accessing your Router from the Internet. This function is disabled when the IP address is set to the default value of 0.0.0.0. To enable this function change 0.0.0.0 to a valid IP address. If set to 255.255.255.255, then all the hosts can access the Router from internet.Promin, ale prece neni tak slozite pochopit, ze kdyz tam das 255.255.255.255, tak se do administrace dostanes z libovolne adresy, ve tvem pripade z libovolne adresy z te prvni vnitrni site.

To jo tu první část tam mám, že musím změnit tu 0.0.0.0 ale tu část změnit na .255 tam fakt nemám. Zítra na to kouknu.

Zkus si taky přečíst popisek u té IP adresy v remote management. Dočetl by ses, co tam máš nastavit. 0.0.0.0 znamená, že je to zablokované pro všechny IP a 255.255.255.255 znamená povolený remote management z jakékoliv IP (možná je to s těmi hodnotami naopak, ale to se tam dočteš)