» Poradna » Počítačové sítě

Připojování k nezabezpečeným wifi sítím

Ahoj. Různě po ČR vždy naskenuji určité množství wifi sítí bez zabezpečení. Z názvů často není zřejmé, komu síť patří a vždy se k nim nelze připojit. Někdy asi kvůli slabému signálu, někdy je použit MAC whitelist. Moje otázka: Když dojde k úspěšnému připojení k nezabezpečené síti, mohu vždy automaticky předpokládat, že je takto provoz sítě zamýšlen a že mi nehrozí žádný postih? Na funkčnost a nefunkčnost připojení k internetu po připojení k síti teď neberu zřetel.

Odpovědi na otázku

Postih nehrozí - každý si může zabezpečit. (Raz jsem bral cizí při špatně nastveném TP linku, přišel jsem na to při kolísání rychlosti, vidno bylo na radaru, že neberu ze svého)

Vlézt do cizího bytu není legální, i když je odemčené. Jen to není vloupání.

byt a co běží vzduchem je snad rozdíl. V bytě to nebúde vloupání, max neoprávněné vniknutí a další dle vývoje.

Čím to běží je jedno. I ta WiFi někomu patří ...

Máš pravdu. Jenže neví zda nejde o veřejnou sit. jako maj třeba města, nebo v čekárně u zubaře, ve vestibulu radnice atd.

Do té veřejné sítě se musím VĚDOMĚ přihlásit, tzn. vím, k čemu se přihlašuji.

Neoprávněný přístup k počítačové síti je trestný, bez ohledu na to, zda je zabezpečena. Akorát postih bude úměrný tomu, co tam bude případně dotyčný vyvádět.

Ok. Takže komukoliv, kdo se připojuje bez oprávnění k libovolné síti, hrozí postih. Chápu to správně? Hraje zde roli, jestli je připojování k síti vědomé nebo ne? Jak je možné vědomost reálně rozlišovat a prokazovat?

Postih hrozí samozřejmě jen v případě, že si toho někdo všimne a podá trestní oznámení nebo rovnou žalobu. Potom se bude posuzovat, jestli to bylo vědomě nebo omylem (i když to je v podstatě vyloučeno) a hlavně to, co dotyčný v síti následně dělal.

to už je jiné podání

Tahle analogie je dost mimo, protože bezlicenční pásmo, o kterém se tu bavíme, nikomu nepatří. A chytré telefony se často připojují sami od sebe na nezabezpečené sítě taky.V Německu to mají myslím vyřešené. Za zabezpečení sítě odpovídá majitel vysílajícího zařízení, jestli si to pamatuju dobře.

Já teda v mobilu žádné automatické připojování k WiFi nemám. Kromě hotspotů operátora a známých sítí.

Já taky ne. Kdoví zda to lepší nemají.

Dobře, nemusí to být automaticky. Stačí oznámení o dostupné otevřené wifi a BFU se už klidně bude snažit připojit. Mám tu logy z několika AP bez zabezpečení a k pokusům o připojení dochází často.

Je nutné se VĚDOMĚ přihlásit ... tzn. i BFU ví, k čemu se přihlašuje. Občas taky někdo v sámošce strčí flašku rumu nebo čokoládu pod kabát.Samozřejmě že ve vlastním zájmu by si to měl každý zabezpečit, o tom není pochyby.

Opět nesmyslný přirovnání, protože zde k žádný krádeži nedochází. Když je název sítě nicneříkající, nelze ani určit, kam se člověk vlastně připojuje.

Ano, tudíž se k ní nemáš co připojovat, když nevíš komu patří a jestli ti to dovolil. Jinak krádež to přímo není, ale finanční škodu způsobit můžeš snadno. Pokud je na té cizí WiFi dostupný internet, nemůžeš vědět, jestli není placený za přenesený objem dat.

I tak by musel být připojený docela dlouho, aby škoda byla větší než nepatrná (tedy přes 5000Kč), tedy aby to nebyl jenom přestupek.

On je trestný už jen samotný průnik do cizí sítě, bez ohledu na konkrétní způsobenou škodu. Stejně tak, jako je trestné porušování domovní svobody i bez jakékoliv způsobené škody, někdo vleze nezamčenými dveřmi do cizího bytu, nic nepoškodí ani neukradne, přesto se dopustil trestného činu. Trestné je to samotné vniknutí do soukromého prostoru, ať už je to byt nebo počítačová síť.

Vniknutí do cizího nezamčeného bytu je docela něco jiného než použítí zařízení za účelem připojení de přes wifi na internet. Co vím je trestné prolomení a vniknutí do i chabě zabezpečené wifi a využívání toho k svému užitku. Psali o tomto tuším i redaktor JNP v Computeru před pěti lety

Není to nic jiného. V síti proudí soukromá cizí data a ty je můžeš číst. Každopádně to trestné je, bez ohledu na zabezpečení nebo nezabezpečení. Ale samozřejmě, pokud tam nebudeš zkoušet data krást, tak by nejspíš bylo od potrestání upuštěno.

a jak se má stará osoba jíž přijde z jakéhokoliv úřadu dopis mnoho nezdělující v textu s dodatkem více info "www.cokoliv.cz" jinudy dostat k více info, když nemá pořízen internet, jen ji tam vnuk nechal třeba tablet s návodem. Bábo pudeš za katr

http://www.itpravo.cz/index.shtmlTakže soud a nástup trestu, pujde bručet do arestu. Na stará kolena nic platná obhajoba plamená

Nevím co to má společného s tématem? Jakože když nemá internet, tak má právo použít cizí internet? To snad ne ;)

odkaz k tématu, nejen ten článek, ale i další jsou na tvé straně ( s wifi na hraně)ostatní kdo ví, je k tomu křovíNeber život až tak vážně obzvláš ve svém věku, kdy už budeš potřebovat navíc nejen deku.

Jenže přijde na pokladnu, nebo za ni flaška spadne ajajajajajaj policajti už ho berou dokonce se s ním i perou. Napadení policisty za to bude paleta bručet od jara do leta. Wifi signál není takového charakteru.

V ČR existuje trestný čin "neoprávněný přístup k počítačovému systému". Na ten to přesně sedí. Třešť bude odpovídat závažnosti narušení a způsobené škodě. Takže aby bylo jasno, na cizí WiFi se připojovat NESMÍ, pokud nevíš jistě, že je určena pro veřejnost. A jestli je nebo není zabezpečena, nehraje žádnou roli. I když samozřejmě při případném trestu bude bráno v úvahu, jestli musel překonávat nějaké zabezpečení a co v síti prováděl.

Já se připojuji jen k UPC na kohokoliv

UPC má službu free wifi, která slouží ke sdílení připojení, tudíž pokud tohle využíváš, tak to logicky trestný není(za předpokladu, že se připojit k soukromé wifině, která je nezabezpečená, je opravdu trestné).

A paragraf je na to jaký?

Google napoví, nechce se mi to hledat. Zní to něco jako "neoprávněný přístup k nosiči dat a počítačovému systému" nebo tak podobně.

V Nemecku riesili jeden specialny pripad pre Windows. Zalezi ako je nastaveny bezdratovy managament. Windows sa totiz od prvopociatku bezdratov pripaja na AP typom siete 'ANY' (pripoj sa na akukolvek siet v dosahu). Na aku sa pripoji zalezi od toho ako je naprogramovany scanning (vyhladavanie sieti). Typicky zacina skenovat od kanalu c.1, ale nemusi to byt tak. Ak je nastavene sifrovanie, tak sa to vacsinou nepripoji na otvorene siete aj ked ich najde.

fajn, běda kdyby pronikl wifi signál ke mě do bytu, neoprávněně .

Pleteš hrušky s jablky. Pásmo nikomu nepatří, ale počítačová síť ano. Takže využívat bezlicenční pásmo k provozu své sítě můžeš, ale využívat cizí síť bez povolení majitelé nikoliv. To jsou dvě zcela odlišné věci. A ne, žádný telefon se ti bez tvého pokynu k cizí WiFi sám nepřipojí. Poprvé ji musíš vždy manuálně potvrdit. A opět, jestli je síť zabezpečená nebo ne, na tom nic nemění.

Ne, to rozhodně předpokládat nemůžeš. Pokud nevíš jistě, že síť je určena pro veřejnost, tak se k ní připojovat nesmíš. Druhá věc je, že pokud není zabezpečena, tak můžeš tvrdit, žes kliknul na "připojit" nechtěně. Ale v principu to je zakázané.

Připojíš-li se v dobré víře, že je takto sit zamýšlena, neměl by hrozit postih. Když ne tak zatloukat zatloukat přiznat měnší množství než malé , jen zkoušeno

Ano, pokud můžeš důvodně předpokládat, že je některá síť zamýšlená pro veřejné použití a nebudeš tam vyvádět žádné blbosti (jako zkoušet proniknout do počítačů v té síti) tak postih nehrozí. Ale neznamená to automaticky, že kdykoliv zachytíš nějakou nezabezpečenou síť, tak můžeš dovnitř :)

Doufám, že někteří zdejší experti se připojují pouze na vlastní wifi u sebe doma a nepokoušejí se bez písemného souhlasu připojit ani na síť v obchodě/restauraci, protože bez písemného souhlasu neví zda ji nevytvořil nějaký zákazník jako hotspot na mobilu. V opačném případě očekávám, že se hned zítra přihlásí na policiiPro tazatele, nepřemýšlej nad pitomostma nebo se nebudeš moc ani... vykonat potřebu

Na WiFi v obchode nebo restauraci se pripojuju v pripade, ze maji heslo napsane na zdi, u vchodu, na jidelnim listku, nebo mi ho rekne obsluha. Nebo v pripade, ze je nalepka "Free WiFi" u vchodu.

A co kdyz to budou mit reseny treba captive portalem, tudiz pripojeni k wifi jako takove bez zabezpeceni? Uznavam ze vetisna freewifi to takto resene nema, ackoliv tohle je ta spravna cesta, ne otravovat obsluhu o dodani hesla...

Jako treba Starbucks, Costa Coffee apod? Tam o te firme byva vseobecne znamo, ze WiFi poskytuje a captive portal pak miva specifikovane podminky pouziti, ne?

V obchodě nebo restauraci je obvykle k vidění informace, že WiFi je návštěvníkům k dispozici, tudíž písemné povolení netřeba ;) Možná ti to připadá jako pitomost, ale neschválené připojení k cizí síti prostě je postižitelné, samozřejmě úměrně společenské nebezpečnosti v konkrétním případě. Tazatel se ptal, jestli nezabezpečení WiFi může brát automaticky tak, že se může připojit. Odpověď je jasné, pokud nemá jistotu, je je síť k veřejnému použití určena, tak se připojovat NESMÍ. Druhá věc je, jestli to někdo zjistí a bude to chtít řešit. Pravděpodobně nebude, protože kdo o tom trochu něco ví, má WiFi zabezpečenou a kdo ji zabezpečenou nemá, tak je naprostý diletant a nejspíš si ani nevšimne, že se mu tam někdo cizí připojil :)

Myslím, že uživatel JackBrno mi to objasnil dostatečně a já mu tímto děkuju!

No jo krást se nemá, to je fakt. Netušil jsem že jsi až zas taký neznalec a občan bezúhonný.

Chcel by som mať vaše starosti a ministerský plat.

Ministerský plat už dnes není žádné terno. Kdejaký vyšší manažer větší firmy má víc.

Senátoři a hejtmani jsou na tom líp, jenže časem některé obviní z tr. činů majetkových a ...

Celá diskuse mě hodně pobavila. Jak si jako někteří představují vyšetřování takového trestného činu?Zjistím, že se mi někdo připojil na wifi, vytočím 158 a do pěti minut je v baráku zásahovka, která udělá domovní prohlídku u všech sousedů, zabaví všechny počítače a zjistí viníka? ))))))