» Poradna » Počítačové sítě

Připojení k internetu - optika - fiber

Ahoj,bydlím v řadovém domku a poskytovalel internetu mi chce zavést optiku. Toto zařízení (asi fiber router?) bude v sklepě, ale společné pro celou ulici (odemě to půjde přes půdu k sousedům).Chtěl bych se zeptat na vaše názory a zkušenosti:- co když budu rekonstruovat a to zařízení tam bude překáže?- co když ho omylem poškodím- technici tam pravděopodobně budou občas potřebovat přístup- jak to bude napájeno? (odběr asi nebude moc velký, ale poběží to tam roky a platit to budu já ...)Nevím, zda mi za to ta optika stojí, mě současná rychlost dostačuje a mám obavy o z budoucích komplikací, když mi to dají celé do sklepa ...Nechali byste si to takto zavést? (zařízení pro celou ulici/barák - ne pouze kabel, jak je to zvykem..)Díky za každný názor.

Odpovědi na otázku

Řeknu ti jediný rozumný názor. Všechny ty otázky pošli prosím tomu poskytovateli internetu, ten jediný zná odpovědi. Tady budou lidi jen hádat z křišťálové koule...

- co když budu rekonstruovat a to zařízení tam bude překáže?... tak máš smůlu- co když ho omylem poškodím... tak máš smůlu- technici tam pravděopodobně budou občas potřebovat přístup... to určitě budou- jak to bude napájeno? (odběr asi nebude moc velký, ale poběží to tam roky a platit to budu já ...)... ale zřejmě za to budeš mít net zdarma to vyjde líp než účet za elektřinuNechali byste si to takto zavést?... za třeba 1Gbps proč neJinak nechápu formu autismu, že se musíš ptát cizích lidí na své problémy, respektivě, na většinu otázek se můžeš zeptat poskytovatele, popřípadě si to vypočítat (třeba s tou elektřinou)

Hledal jsem názory a zkušenosti, samozřejmě se jich večer na schůzce zeptám - doufal jsem, že tady dostanu tip na co si dát pozor/na co se zeptat.Mám obavy ohledně pojmů jako je věcné břemeno a píšu sem, protože možná někdo možná poradí něco, na co bych sám nepřišel.Ale i tak díky za odpověď.

Na věcné břemeno pozor, pokud to tam dáš a poškodíš to, platíš to ty. Je dobré si tak udělat pojistku na blbost, popřípadě pojištění baráku na újmu 3. stranám. Musíš vědět ty, jestli ti to za internet zdarma stojí, v podstatě můžeš třeba měsíčně ušetřit 500Kč, výměnou za to budeš mít starosti. Navíc se jich zeptej, jak by třeba řešili situaci, kdy nebudeš doma a budou potřebovat jít servisovat. To jim necháš klíče? Máš samostatný vstup? atp.

Díky za tip. Klíče jim určitě nedám a doma často nejsem (=nikdo tam není).Internet mě stojí pár korun měsíčně (250,-) a ty případné náklady mi za to asi nestojí. Navrhnu ať si udělají budku na to zařízení venku

Ty chceš rekonstruovat sklep? Proboha proč?

Třeba našel nějakou zajímavou inspiraci:https://abload.de/img/_44608760_aus_house_f...

Vtipálci...i ve sklepě potřebuješ občas vymalovat a v tomhle případě i předělat třeba elektriku - hliník za měď ... nebo odpady

O umístění rozhoduješ ty. Takže si to nech dát tam, kde ti to bude co nejméně překážet a kde žádné odpady ani elektriku sekat nebudeš muset a je to.

Zhrniem z tvojej otázky:- pokiaľ budeš rekonštruovať - oznámiš to poskytovateľovi a požiadaš o premiestnenie/odstránenie. - ty im poskytuje miesto na prenájom;- pokiaľ poškodíš - žiaľ, zacvakáš, pretože je to ich majetok;- prístup - i to sa dá vyriešiť - zahrň si do zmluvy (pretože na toto umiestnenie je vhodné to podchytiť zmluvne - co je psáno, to jest dáno) aby 24 hodín vopred ťa informovali a ty im umožníš prístup;- napájanie - i to sa dá zmluvne ošetriť - buď budú ti platiť za prenájom miesta + spotrebovanú energiu (vypočíta sa priemer), alebo v zmluve budeš mať zľavu na poplatkoch za pripojenie. Niektorí poskytovatelia v tomto prípade (tí seriózni) poskytujú majiteľovi miesta pripojenie bez FUP a zadarmo - ako kompenzácia za nájom a spotrebovanú elektrinu.