» Poradna » Počítačové sítě

Presmerovanie prístupu z NVR na vonkajšiu IP

Dobrý deň. Poradí mi prosím niekto znalý problematiky s nasledovným problémom?Mám:1. jednu sieť v práci (10.10.10.x) s hlavným routerom a prístupom na internet2. druhú sieť s routerom doma (192.168.1.x) do ktorej mám zapojené NVR-ko s kamerami3. oba routre sú vzájomne spárované bezdrôtovo pomocou NanoStation M5. 4. vonkajšiu IP adresu mám pevnú. Akým spôsobom dosiahnem to, aby som sa dostal k obrazu z kamier doma cez internet, teda cez vonkajšiu IP? Bude treba nastaviť presmerovanie nejakého portu na jednom z routerov?Vďaka za prípadné rady.

Odpovědi na otázku

1. NVR musí mít pevnou adresu nekolidující s DHCP2. druhý router musí mít na WAN pevnou IP adresu (např. 10.10.10.2)3. zjisti, na jakém portu NVR je možné se dostat k obrazu z kamer4. příslušný port přesměruj na druhém routeru z 10.10.10.2 (WAN adresa routeru doma) na 192.168.1.IP_NVR5. příslušný port přesměruj na prvním routeru na 10.10.10.2

Ďakujem za odpoveď. 1. NVR má pevnú adresu (192.168.1.xxx) ale myslím že by šla zmeniť na 10.10.10.xxx ak by to uľahčilo smerovanie2. Takže adresu na druhom routeri mám zmeniť z 192.168.1.x na 10.10.10.2 ?3. ok4. vyskúšam5. vyskúšam

Ad 1: NVR je evidentně za NAT, adresu mu tedy takto změnit nemůžeš.Ad 2: pleteš si LAN (192.168.1.x) a WAN. Nebo snad překlad adres děláš na Nanostation a zařízení, kterému říkáš router, je ve skutečnosti access point bez NAT a tedy WAN adresu nemá?O konfiguraci tvé sítě jsi nám napsal jenom minimum informací, tedy ti těžko dáme detailní, krok za krokem návod. Pozvi si někoho, kdo tomu alespoň trochu rozumí a za flašku to nastaví.

Tie nanostationy mas nastavene ako bridge s nejakym NAT-ovanim(lebo rizsahy 10.10.10.x vs 192.168.1.x)?Na Internet doma vyuzivas ten firemny? (Cize gateway mas nastavenu tak isto ako na PC vo firme - pravdepodobne IP adresu routra vo firme?)

Nanostationy som nenastavoval ja, takže ťažko povedať či je to takto správne.Na internet doma využívam firemný net. Gateway som nenastavoval - iba som pichol LAN do PC a všetko sa mi pripojilo automaticky.Totiž celé mi to spojazdňoval jeden človek, ktorý prácu nedokončil, medzitým odišiel do zahraničia a tak som si povedal, že radšej to s nejakou pomocou poriešim sám ako to dať zase niekomu, kto sa na to vykašle.

Bolo by dobre si to nakreslit, napisat si, kde su ake rozsahy IP, maska, GW a DNS. Tiez nakreslit kde bezi DHCP a aky ma nastaveny scope (v akom rozsahu prideluje IP adresy).Ale v podstate potrebujes na hlavnom routri(vo firme) preforwardovat potrebne porty toho DVR na vnutornu IP adresu toho DVR.

Jasne, dík za radu. Práve som pozeral, že DHCP je povolené na obidvoch routroch - asi kvôli tomu že majú rôzne adresy...

To je snad samozřejmé.Další možnost je domácí router zrušit, provozovat ho jako AP a pak by všechny zařízení doma i v práci měly jeden rozsah IP-adres 10.x.x.x a tím pádem by ses na NVR dostal, aniž bys cokoliv dalšího nastavoval. To by ovšem připadalo do úvahy jenom v případě, že se jedná o tvou soukromou kancelář bez zaměstnanců.

Presne tak, ale tento model (teda komunikaciu dom vs praca vez NAT) je asi mudrejsie pouzivat. Da sa tak lahsie ovladat, ktore PC na seba vidia a nevidia z roznych subnetov...To ale zalezi, ako to chce tazatel mat spravene.Ja by som osobne siete delil a NAToval.

Vďaka všetkým za rady. Trápim sa s tým už pár dní ale nejako sa mi to nepodarilo rozbehať. Schéma vyzerá takto http://imgur.com/a/MELT9 ale niekde robím chybu, lebo stále nevidím obraz kamier z vonkajšej IP. Pozrel by sa prosím niekto na ten nákres, čo tam mám nastavené zle? Ďakujem za váš čas.

Na TPLINK1 nastav port forwarding na 10.10.10.101Sakra, to vypadá, že adresa je v části vyhrazení pro DHCP.Na TPLINK2 nastav port forwarding na 192.168.1.55

Na TPlinku 1 som zmenil adresu mimo rozsah DHCP a nastavil forwarding. Forwarding na TPlinku 2 som tiež nastavil ale nedeje sa nič. Dokonca sa z práce neviem dostať ani do TPlinku 2, čo si myslím, že by po zadaní jeho IP malo fungovať. Pre istotu som skúsil vypnúť aj Firewally na obidvoch TPlinkoch, ale tiež žiadny posun k lepšiemu. Internet funguje všade bez problémov, lokálne siete tak isto.

Myslim si, ze musis nastavit na TPL1 static route na TPL2. Forwarding potom nastavit na TPL1, aby dane porty smerovali na vnutornu IP domaceho NVR.

Ty tam máš prostě úplný zmatek s těmi IP. Koukám na to schéma a nevím proč máš u Nanostation 2 IP 192.168.1.77, když z něj to vede to WAN TP-LINK 2, kde máš 10.10.10.101??? Osobně bych vyresetoval všechna zařízení a začal úplně znovu a nějak systematicky. Můj návrh: TP-LINK 1 WAN dle ADSL, vlastní IP: 10.10.10.1 a rozsah DHCP 10.10.10.100-254, port forwarding na 10.10.10.4,Nanostation 1 vlastní IP: 10.10.10.2 (wifi režim AP a síťový režim BRIDGE),Nanostation 2 vlastní IP: 10.10.10.3 (wifi režim client a síťový režim BRIDGE),TP-LINK 2: WAN IP 10.10.10.4, vlastní IP 192.168.1.1, rozsah DHCP 192.168.1.100-254, port forwarding na 192.168.1.10,NVR IP 192.168.1.10Takto když to nastavíš, musí to fungovat.

Vidis, tu IP na WAN na TPL2 som si nevsimol, to je jasna blbost.

Díky moc za ochotu a trpezlivosť. Nastavím to presne takto a snáď to pôjde.

Jedina komplikacia, co tu je, jet ten rozdielny rozsah IP doma a v praci. Forwarding a NAT by to mal v pohode riesit.Hlavne si potom nastav na TPL2 spravne gateway a DNS (to bude typicky vnutorna IP TPL1) a na TPL2 nastav DHCP aby prideloval GW a DNS na jeho samotnu IP adresu. Pripadne, mozes nastavit, aby to bola vnutorna IP adresa TPL1, to uz je na Tebe. Mozno je zbytocne mat 2 gateway-e a 2 DNS servery.

Bylo by samozřejmě možné vynechat router TP-LINK 2 a nahradit jej switchem, ale předpokládám, že kolega chce mít domácí síť oddělenou od pracovní, aby nebylo možné z práce vidět jeho počítače zapojené doma, takže to zapojení je takto OK, jen to správně nastavit.

Ano, to tu bolo povedane, ze je to teraz oddelene a ze to tak tazatel chce mat aj nadalej. Preto tam musi byt nejake zariadenie, co dokaze NAT(v tomto pripade TPL2) a zaroven ma aj funkciu Wifi AP, ale to ty vies. To sem pisem len pre uplnost :)

Musí :) A ještě pozor na nastavení masky, pokud nemáš v obou sítích nějak extra moc zařízení, tak masky všude 255.255.255.0 a ještě důležitá věc, v nastavení NVR nezapomeň nastavit kromě vlastní IP adresy 192.168.1.10 taky masku a hlavně gateway 192.168.1.1! Jinak ti to pojede ve vnitřní síti, ale zvenčí ne. A u TP-LINK 2 tu vlastní IP 10.10.10.4 a gateway 10.10.10.1

oprava: u TP-LINK 2 ne vlastní, ale WAN: 10.10.10.4, maska 255.255.255.0, DNS 10.10.10.1 (DNS2 můžeš dát googlácký 8.8.8.8) a gateway taky 10.10.10.1

Zdravím páni. Takže celé som to zresetoval a spojil som to presne podľa tohto návodu. Ping mi ide všade a na každé zariadenie v sieti, ale z práce sa neviem dostať na TPlink2 ani NVR-ko. Pritom pingnúť sa dajú. Z TPlinku2 doma sa do práce dostanem všade kam potrebujem, ale opačne to nechce chodiť. Firewally na routroch sú zatiaľ skúšobne vypnuté pre istotu. Nenapadá ešte niekoho niečo, v čom môže byť pes zakopaný?

Skus nastavit static route z TPL1 na TPL2. Zvlastne vsak je to, ze pingnut to ide.Mozes skusit otestovat ping z firmy na NVR alebo ine zariadenie a pocas toho pingania ho odpoj zo siete. Ci nahodou ta odozva nejde odinakial.Pripadne sksu tracert na tu pinganu IP adresu, mal by si tam vidiet presne cestu, kadial to ide.

Vďaka za nápady. Vyskúšam. Tiež mi príde zvláštne, že z domu viem vojsť aj do "varnej konvice" v práci, ale opačne ma to do TPL2 nepustí.

Z domu do práce je to jasné, tam to nemá co blokovat. Ale pokud se nedostaneš z práce na TPL2 a k NVR, tak je něco jednoznačně špatně s TPL2. Podle mě máš blbě nastavený portforwarding. A zkontroluj znovu pořádně všechny IP adresy. Stalo se mi jednou, že jsem v NVR udělala překlep v gateway a trvalo několik hodin, než jsem to našel :)