» Poradna » Windows (a jiné OS)

Přeinstalování Windows + MAC

Dobrý den,rád bych se zeptal na dvě otázky.1. Jak moc se liší přeinstalování Windows XP/7 a Windows 8/10? Měl jsem tu čest přeinstalovat první dvě verze, ale ty druhé dvě se ke mně zatím nedostaly a zajímá mě, jestli v tom je nějaký základní rozdíl.2. Druhá otázka se týká zařízení od Apple. Jak jsem již zmínil, Windows jsem přeinstalovával několikrát, ale MAC a iOS se mi ještě do ruky nedostaly. Jak to tedy funguje u Apple zařízení? Je tam nějaká možnost přeinstalování jako u Windows nebo to funguje zcela jinak? A na telefonu má iPhone tovární nastavení jako Android nebo je tam nějaká změna?Ačkoli jsou to pravděpodobně stupidní otázky, budu rád za odpovědi a čas, který jim věnujete. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Vyjadrim se k (1) - zadneho vyrazneho rozdilu jsem si nevsiml, krome toho, ze narozdil od XP to je rychlejsi a s mene restary.Jen u W10, hlavne jestli to mate ze zakoupeneho disku, bych doporucil stahnout image s nejnovejsim sestavenim a instalovat z nej.

Na Macu především v podstatě reinstalaci systému nepotřebuješ. Systém a aplikace jsou odděleny a nedochází k "bordelizaci" jako ve Win. Co se týká iPhone, je tam několik úrovní factory resetu s tím, že pokud si provedeš full backup pomocí iTunes, následná obnova systému proběhne naprosto do detailu včetně polohy ikonek na ploše a všech nastavení. To samý máš v principu i na Macu, Migration assistent ti umožní jednoduše přetahnout data ze systému do systému že ani nepoznáš že máš novej komp :)) Apple systému jsou prostě "trochu" dál ve funkčnosti a pohodlnosti obsluhy i údržby.

Ještě k tomu dodám, že u Apple a OSX (MAC OS) nejsou k dispozici standardně instalační média, resp poslední byl tuším OSX Lion ? Upgrade funkčního systému se řeší skrz store. Pokud Vám systém úplně lehne, např vadný disk, tak pak se použije instalace skrz recovery mód který má každý nový MAC v sobě a pomocí kterého si z internetu stáhne a nainstaluje vše potřebné.

U W8/10 je potřeba řešit GPT/MBR a SecureBoot/CSM, přesně řečeno mít v tom jasno. Doporučené je GPT a SecureBoot, tedy pokud PC má UEFI.

Aky je rozdiel medzi GPT a MBR? Iba tie delenia HDD?

To nejsou stupidní otázky. Jen zbytečné.(Ovšem je dobré se vždy zeptat "před akcí", ne až s křížkem po funuse!)Důvod k "přeinstalování" OS jsem za > 30 let praxe nikdy nenašel.Vždy se jednalo o novou instalaci OS:A/ nový PC;B/ opravený PC s vyměněným MB za jiný typ => nový PC;C/ nákup licence nové verze OS.V případě jakékoliv závady (např. výměna systémového SSD aj.) se prostě obnoví zdravý stav OS ze zálohy v externím médiu: práce na pár myšokliků.Platí i pro Jablíčka -> viz TimeMachine.V případě Linuxu vychází dost často nové distribuce, takže zálohu desktopových OS na bázi Linuxu obvykle BFU nevytváří (a servery Tě asi nezajímají).Pokud se ptáš na novou instalaci OS, prostuduj si FAQ:A/ W10:http://forum.zive.cz/viewtopic.phpB/ W8.1:http://forum.zive.cz/forum-1932/Windows-8.htmlC/ W7:http://forum.zive.cz/viewtopic.phpDetailní postupy.