» Poradna » Notebooky

Přeinstalace - z Windows 8.1 na Windows 7 (notebooku)

Zdravím,když si koupím notebook Acer s Windows 8.1, můžu si ho přeinstalovat na Windows 7 (mám krabicovou verzi)? Půjde s tím notebookem (dotykovou obrazovku nemá) dělat všechno, co by normálně šlo s původním Windows 8.1?Ještě mám jednu otázku. Mám na notebooku (taky od Aceru) Windows 7, zvažuji, že bych ho chtěl taky přeinstalovat. Je sice skoro nový, ale chci aby byl komplet čístý (bez té hromady Acerovského softwaru). Bude taky potom fungovat tak, jak má?Díky. :)

Odpovědi na otázku

ak k nemu výrobca ponúka ovládače aj na Windows 7, tak áno

Jestli stačí jen ty ovladače, tak to zvládnu.

ale podla otázky súdim, že si amatér, ktorý si myslí, že to zvládne, ale nezvládne..ja byť tebou, dám to profíkovi

Tak amatér je to v každém případě ... kdo jiný by se z Win 8.1 vracel na Win 7 že ...

Kdo by se vracel z 8 na 7? Možná právě ten profík?

nefetuj

Co je špatného na W7? pro běžné uživatele v kancelářích např.?

Já na naběhnutí Win 7 obvykle čekal tak dlouho, že jsem úplně zapomněl co jsem chtěl na pc dělat. U win 8.1 takový problém nemám.

Vidíš - a zrovna s tím problém nemám ani u W7.

V práci - Win7+HDD = boot 15 sekund.Doma - Win7+SSD = boot 10 sekund.I kdyby Win8 naběhly o 5 sekund rychleji, tak argumentovat rychlostí startu je naprostá kokotina.

Konečně někdo normální

Ano, to je vůbec to nejrozumnější, poměřovat si pinďoury rychlostí startu PC, to je opravdu kriterium které je naprosto zásadní ...

Přesně tak, a proto nejčastějším argumentem pro Win8 je rychlost startu

Možná to kokotina je, nic to ale nemění na tom, že neexistuje žádný rozumný důvod nahrazovat Windows 8.1 staršími Windows 7.

Možná se spíš zeptej, co je špatného na W8.1, aby to stálo za tu práci? Představ si, že kupodivu nic W8,1 se dají velmi snadno přizpůsobit tak, aby bylo ovládání a vzhled prakticky 1:1 jako W7 a přitom ti zůstanou všechny nové možnosti W8,1, tedy zejména možnost (nikoliv nutnost!) použít dotykové rozhraní Metro na věci, na které se ti to bude hodit + možnost používání některých šikovných aplikací vytvořených pro Metro, které do W7 nedostaneš vůbec. Přitom stále jedním kliknutím přepneš ovládání do klasického desktopu, jako u W7. Takže cpát dnes do nového počítače W7 místo původních W8.1 je pitomost jako hrom.

netvrdim ze je na Windows 7 nieco zle. Len je uplne zbytocne (nelogicke), menit legalne kupeny Windows 8.1 za Windows 7.

Souhlasím, že asi není důvod se vracet. Ale na druhou stranu není důvod nějak hromadně - např. v případě velké firmy - přecházet na W8, pokud W7 naprosto vyhovuje. Kromě jiného taky z finančních důvodů.

U firem jde i o jine duvody a to celou radu. Neni to tak jednoduche jak si nekteri predstavuji. Optimalni pro firmy by bylo, kdyby nova verze OS byla vydavana v cyklu 10+ let. Mezitim jen updaty. Je neproveditelne prechazet kazde 3 roky a nejde jen o penize.

To samozřejmě nikdo netvrdí. Pokud někdo má počítač s W7 a funguje mu vše co potřebuje, tak je zbytečné kvapně přecházet na W8.1. Já mám na stolním PC W7 a o změně neuvažuju, není zatím proč, možná když budou zdarma W10 Ale notebook jsem koupil s W8 a pak byla aktualizace na W8.1 a nevidím žádný rozumný důvod, proč tam krkolomně bez podpory výrobce dávat W7. Ve W8,1 mi funguje vše co potřebuju + využívám některé šikovné aplikace pro Metro, které bych ve W7 nemohl používat vůbec.

Když se takhle ptáš, tak tomu vůbec nerozumíš. Nevrtej se v tom, nebude ti to fungovat!

Přeinstalovat půjde, ale ...1. Musíš nejprve zálohovat recovery oddíl nebo oddíl s OS (W8.1 umí vlastní tovární nastavení) aby jsi se mohl někam vrátit, když ti nebude W7 vyhovovat.2. Ne, W7 nemá takové možnosti jako W8.1 a co jsem se díval už vůbec ne co bude mít W10. Navíc je paměťově náročnější, pomalejší na startu i ve správě.3. Musíš v BIOSu deaktivovat SecureBoot (v systémové konfiguraci) a aktivovat UEFI Hybrid / Legacy mód.4. Před instalací si u výrobce na webu dobře projdi zda opravdu máš celý balík ovladačů na tento OS!

ad bod 3. spíš bych radil ponechat UEFI boot a upravit instalačku pro flashku:http://rufus.akeo.ie/http://www.hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uef...

Jak chce, nebo nechce? Co já vím.

Dobře, udělám to takhle. Díky moc. :)Ještě mám poslední takovou doplňkovou otázku.Když ten notebook bude mít:Procesor Intel Quad-Core Pentium N3530 Processor (2M Cache, 2.16 GHz, up to 2.58 GHz)a já na něm budu chtít hrát hru, která potřebuje 2.4Ghz, tak rozumím tomu správně, že ten procesor má minimální frekvenci 2.16 GHz až maximální 2.58GHz? Takže jestli je to tak, tak by ta hra měla v pohodě jít, ne?

Požadavky pro hry jsou obvykle pouze orientační. Ono záleží na více faktorech - grafika, disk, RAM...

Požadavek na hry je v prvé řadě vlastnit PC. Notebooky nejsou na hry, ty jsou na čučení na Facebook a posílání mailů, na hry ne, jak již zde bylo milionkrát vysvětleno ...

Na Intel Atomu chces hrat hry ? LOOOOOOOL. Je to netbook.

// W7 nemá takové možnosti jako W8.1Právě, W7 těch možností má víc

A máš nějaký opravdu rozumný důvod, proč místo W8.1 cpát starší W7? Ano, u spousty věcí neplatí, že novější = lepší, ale zrovna u Windows to kupodivu většinou platí. W8,1 jsou v podstatě W7 (i ovládání se tak dá na 100% nastavit) + mají navíc možnosti dotykového rozhraní Metro, které ale můžeš použít jen když zrovna budeš chtít, jinak můžeš jet na klasické ploše, jak jsi zvyklý z W7 a vlastně vůbec nemusíš vědět o tom, že to jsou W8,1

Takže to vezmu popořádku a pokusím se odpovědět všem při jednom.Jak už jsem psal dříve, dotykovou obrazovku ten notebook nemá (nechtěl jsem ji), a ani žádné Metro aplikace používat nechci a nebudu, takže Metro vůbec nepotřebuji > Store - zbytečnost (aspoň pro mě).Další důvod, proč chci zpět W7, je, že jsem na něj zvyklý, W8.1 (dále jen "W8") je prakticky 'stejný', ale ohromná spousta věcí mi na něm vadí (například: neprůhlednost oken, Metro místo nabídky Start (vím, že existují i alternativní nabídky vzhledově stejné jako ve W7, ale to prostě není už ono...), 'Fotografie' - jakýsi prohlížeč obrázků (pro šťoury: ano, vím, že se dá nastavit i klasický prohlížeč obrázků jako ve W7, ale prostě mi tohleto vadí, stejně tak 'Čtečka' - o ní platí to samé), s tím souvisejí i postranní nabídky (po přejetí myši od shora dolu vpravo i vlevo)...). Je toho mnohem víc, ale nebudu sem psát úplně vše.Rychlost startu W7 s SSD se vyrovná rychlosti startu W8. Tady už těch 5 sekund nehraje žádnou roli. :)Mám krabicovou verzi W7, takže je logické, že když mi na W8 vadí tolik věcí, tak ho chci přeinstalovat na W7. Zkoušel jsem ve virtuálu i W10, ale stojím si pořád (a vždy stát budu) za tím, že W7 je nejlepší (nikomu to necpu, jen je to můj názor). Vím, že je to spíše o čase, si na to (W8 i W10) zvyknout, ale proč nevyužít tu možnost vrátit se k teď už 'starému' W7, když tu je...?To, že W8 má nižší nároky na systém, je mi celkem jedno. Stejně tak mi je i jedno, že už W7 skončila podpora, nějaký ten čas aktualizace vycházet budou, ale i kdyby ne, je mi to šumák, vím co můžu a nemůžu (nebo bych spíš neměl... :D), takže to vůbec neřeším. Žádný antivir jsem nikdy nepotřeboval, docela to všechno brzdí celkový chod, čas od času to něčím projedu, ale to je tak vše a nikdy jsem žádný problém s ničím neměl (zase pro šťoury :D: ano, vím, že data v počítači jsou to nejcennější, a proto vše, co potřebuji, mám Ukázat celý příspěvek

Takže jak jsem čekal, rozumný důvod žádný, jen zbytečný a neodůvodněný konzervatismus Jak jsem zmiňoval, mám doma na dvou počítačích W7 a W8.1 a mezi oběma přecházím, aniž bych poznal prakticky rozdíl. Ano, některé prvky mají kosmetické vzhledové rozdíly. Argument "Metro a aplikaci do něj nechci" je nesmyslný, vychází evidentně z toho, žes to nikdy neviděl a hlavně nikdy nemůžeš vědět, jaká užitečná aplikace pro Metro se objeví a hodila by se ti Nicméně i pokud Metro opravdu nevyužiješ, pořád to není žádný důvod k přechodu na W7, protože se W8.1 dají používat totožně, přitom máš stále novější základ W8.1. Ale kdo chce kam...

// Argument "Metro a aplikaci do něj nechci" je nesmyslný, vychází evidentně z toho, žes to nikdy neviděl a hlavně nikdy nemůžeš vědět, jaká užitečná aplikace pro Metro se objeví a hodila by se ti Ne, tenhle argument je naprostá kokotina. Operační systém slouží jako základní prostředek k tomu, abych mohl na počítači pracovat a ne abych tam měl nacpaný něco, co pro práci nepotřebuju, jenom protože nějaký jackbrno řekne, že jednou to potřebovat budu...

Ne, to já neříkám To je matematická jistota, že se nějaká aplikace, ktetá by se mu hodila, ve store objeví. A dokonce nepochybuju o tom, že by jich tam pár našel už teď, jen o nich neví Nemluvě o tom, že možnost používat Metro v tom počítači nijak nezavazí, je to jen možnost, ne nutnost. Dostatečným důvodem může být už jen to, že jádro W8.1 je novější a bezpečnější, než W7, což může být výhoda i k té práci bez Metra. Nicméně já bych nikomu s Windows 7 nenutil přechod na W8.1, sám používám stolní PC s W7. Jen tvrdím, že neexistuje rozumnu důvod downgradovat z W8.1 na W7, když už tam z výroby ty W8.1 jednou má. To už je mnohem jednodušší nainstalovat jednoduchý prográmek clasic shell, pokud chce ovládání přesně ve stylu W7. Takto to mám na notebooku a když přeskakuju mezi notebookem s W8.1 a stolním PC s W7, ani to nepoznám Ne, opravdu nejsem žádný fanatik do W8.1, jen si myslím, že komplikovaným přechodem na W7 nic nezíská, spíš naopak.

Některé hry (např. Sims 2 a Sims 3) jdou na W7 zatímco na W8.1 ani náhodou.

a ved nech si používa každý čo chce..ja osobne momentálne bežím na 8.1, sedmičky som mal naposledy v roku 2012..

Já taky si vyzkoušel jak WIN81 tak i WIN7. Pomocí Classic Shell Setup jsem si WIN 81 přizpůsobil WIN7. Jediné co mě donutilo vrátit se zpět na WIN7 x64, bylo to, že jsem nedokázal nikde sehnat ovládač na tiskárnu OKI C3200, které se nechci vzdát. Mám dosti plné barevné náplně a kvůli možná lepším parametrům WIN81 jí nevyhodím a nebudu pořizovat tiskárnu novou. Pak jsem ještě nesehnal ovládače na myš Microsoft Comfort Optical Mouse 1000, což mě překvapilo. Jinak jsem s WIN81_x64 neměl nejmenší problém.