Prebudenie pc z režimu spánku

Dobrý deň! Mám staršie PC. A mám jeden problém. Vždy keď zapnem PC, tak všetko ide o.k.. PC prepnem do režimu spánku a PC prejde do režimu spánku. Keď PC prebudím, napr. ťuknutím do klávesnice, PC sa normálne zapne a ide, ale cca v horizonte 10-40 min. po prebudení svojvoľne spadne. Bios mám nastavený správne, režim S3. Vedel by mi niekto poradiť, čo by to mohlo spôsobovať? Uvažoval som nad pamäťami RAM, ale PC funguje normálne keď sa reštartuje, alebo zapne v prípade, že bolo predtým vypnuté. Bios od výrobcu mi ukazuje, že je aktuálny. Biosagent mi síce píše, že má novší bios, ale ide o starý počítač, takže kupovať nový bios nemá zmysel, navyše BIOSAgent ponúka aj BIOS v prípade, že novší neexistuje. V čom by mohol byť problém?ďakujem za odpoveď

Odpovědi na otázku

otestovať RAM, ale skôr by som to videl na pokles napätia a preto dôjde k chybe v RAM a to neodhalíš (ak nemáš osciloskop). Ak PC beží, zdroj zrejme výpadok na niekoľko ms vykryť a tak pri bežiacom k padu OS nedochádza. BIOSagent a pod. idiotiny by som určite nepoužíval. Buď si vieš sám zistiť verziu BIOSu, alebo na to kašli. Ale RAM otestuj (ja používam golmemory, ale aj niektoré linux distra majú test v sebe a W7/8 asi tiež). Alebo nafúknutý kondenzátor. nenapísal si aký zdroj, aký CPU, MB....

Ďakujem za odpoveď. RAM som testoval vo windows 7, a ten hovorí, že RAM sú v poriadku. Kondezétory na doske sú tiež v poriadku. Ide o základnú dosku, je stará MSI K7N2 Delta-ILSR, je v nej posledný BIOS os výrobcu, AMD ATHLON XP 3000+ ...... RAM mám GOODRAM 2x1GB. V recenziách je písané že doska MSI K7N2 Delta-ILSR je dosť vyberavá na RAM. Ale systém sa spustí a ide všetko až do času, dokiaľ sa počítač prebudí z režimu spánku. Zdroj je foxtron, ale ten skúsim vymeniť za iný, uvidíme.

Tento tyden jsem instaloval Win7 se vsemi doporucenymi aktualizacemi na stary pocitac s VIA chipsetem a mel jsem podobny problem. S nastavenim S3 se neprobouzel a nebo po probuzeni zatuhaval. Vyzkousel jsem vse, co znam. Nic nepomohlo. Zkousel jsem nainstalovat i Win XP se vsemi doporucenymi aktualizacemi. Nepomohlo. Bylo nutne nastavit S1 v BIOSu misto S3 a pak pocitac reinstalovat. Pokud jsem prepnul z S3 na S1 u jiz nainstalovaneho PC, problem pretrvaval. Mozna stacilo pouzit prikaz Powercfg s patricnym parametrem, aby si pocitac znova osahal a zvolil pouzitelne usporne rezimy.

A keď ste to urobil, teda nainštaloval odznova na režim S1, tak už to nerobilo?

Ne, protoze zlobil jen S3. Nastavenim S1 v BIOSu a reinstalaci OS jsem dosahl toho, ze PC pouziva jen usporny rezim S1. Rezim S3 je deaktivovany v BIOSu i ve Windows 7 a s PC uz po probuzeni nejsou problemy. Dochazelo tam k chybe pri inicializaci PCIe x16 rozhrani pro grafiku. Rezim S3 musi uzivatel chca nechca ozelet.

No dobre, ale mne sa pri režime S1 točia ventilátory, čiže pri S1 sa PC "nevypne". Či to máte nejako inak ošetrené v biose, aby sa v režime S1 ventilátory netočili?

S1 iba zníži výkon, ale inak je PC napájaný. Síce to aj pri S3, ale tam už ide len o napájanie RAM

V BIOSu jsem jinak nic nenastavoval.