» Poradna » Počítačové sítě

Pomalý přenos přes LAN síť u NASS serveru Synology

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, co může být příčinou, nebo jak vyřešit následující problém.Mám doma internet od O2 s jejich routerem Comtrend vr-3031eu. Po bytě mám natáhnuté LAN kabely kategorie 5e. Koupil jsem si NASS server Synology DS116, který jsem připojil k síti. Zálohuji teď již třetím dnem cca 300 GB dat a rychlost přes Wifi je nějakých v průměru 2-4 MB/s s tím, že pokud se připojím k routeru napřímo a to jak z počítače tak z NASSU (tzn. krátký 5e kabel), tak to občas vyskočilo na nějakých 10 MB/s.1) Nevíte, kde může být problém? Kabely? Router? Nass?2) Pokud bych si k jedné zásuvce doma v bytu koupil nějaký switch (třeba tento D-Link GO-SW-5E/E), nějaký ten kabel kategorie 6 a na tento switch napřímo připojil počítač a NAS, tak zrychlil by se alespoň přenos mezi těmito zařízeními, které by byly zapojeny napřímo ve switchi, nebo by to dále teklo přes router?Děkuji!

Odpovědi na otázku

1) není to NASS, ale NAS2) přes wifi u toho comtrendu je to nesmysl3) 10MB/s = 80Mbps, což jsi téměř na maximu své sítě (100Mbps) a zbytek brzdí nestíhající starý krám ComtrendTakže začni tím, že si koupíš kvalitní router s 1GB LAN, ten připojíš za Comtrend, který přepneš do režimu bridge (bude fungovat jen jeho modemová část a vše ostatní bude řešit nový router)

Doporučil bys mi nějaký router za dobrou cenu?

Co například tyto:- Zyxel NBG6515- TP-LINK TL-WR1043ND- TP-LINK Archer C2 AC750

Stačí koupit 1Gbit switch. Např tento: http://switche.heureka.cz/tp-link-tl-sg105/ a nějaký cat5e kabel.Pak stačí z LAN portu Comtrendu napojit kabel do toho switche, a do zbylých 4 portů switche píchnout NAS a PC. Hotovo, teď už data potečou rychleji. Tedy za předpokladu že nemá nějaký shit notebook který má jen 100 Mbit síť.

Mám Macbook pro late 2011, ten by to měl zvládat.Connections and expansion:- Gigabit Ethernet porthttps://support.apple.com/kb/sp645

Jo pak je ten switch dostačující řešení. Nový router by měl smysl, kdyby jsi měl notebook s podporou 5Ghz wifi 802.11ac, tam by jsi pak mohl i bez kabelu dosahovat použitelných rychlostí pro kopírování dat, ale přes tu "n"kovou síť stejně nic moc neprotlačíš, takže Gbit switch a kabel je jediná možnost.

Přítelkyně má podporu (Macbook 12):- Wi‑Fi 802.11ac- kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/c/g/nJá bych tahal data pouze skrze ten 5e kabel, rychlejší v bytě nemáme.

Hm, jestli přítelkyně taky bude chtít pracovat s NASkou a nechce být připojená kabelem, tak bych se plácnul přes kapsu a koupil tohle - http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB962... - hodně kvalitní wifi, 1GBPS porty, možnost záložního připojení 4G, nebo až tě ta NASka naštve koupit rovnou na optiku. Je to trošku dražší, ale zase je to to nejlepší za tuhle cenu a technologicky vydrží ještě hodně dlouho.

ten contrend ma jen 100mbit porty, ten Synology NAS by mel mit 1000mbit port, switch s 1000mbit porty by pomohl, ale ne D-Link GO-SW-5E/E - ten ma opet porty jen 100mbit. Takze nejaky 1000mbit switch klidne i se stavajicimi 5e kabely a melo by byt vyreseno.

Díky za reakci. Volil bys raději switch, nebo nějaký router, jak píše kolega nad tebou, kterým by se nahradil Comtrend?

Pokud nemáš připojení k internetu ryclejší než nějakých 60Mb/s, pak ti switch bude stačit a poslouží líp než levný 1Gb router.

To ano, ale pokud chci, aby se rychleji přenášela data také přes Wifi, tak potřebuji i router. Přítelkyně zálohuje také ze svého Macbooku 12 a je to taky ultra pomalé.

Osobně bych určitě volil nový router, budeš tam mít i lepší a rychlejší wifi (ac 5GHz). Já mám TP-LINK Archer C20, což je slabší model, než C2 (má jen 100Mb LAN porty), takže bych doporučil ten C2.

Ten Comtrend je VSDL, ten TP-Link je klasický router. Takkže pak bude řešit problémy s konfigurací dvou routerů za sebou...

Proč by měl něco takového řešit??? Vždyť jsem psal hned na začátku, ať si Comtrend přepne do režimu bridge a všechno pak bude řešit už jen na routeru.

Já bych vzal jen GLAN switch a vše, co jde, bych zapojil do něj. Modem pak bude obsluhovat pouze připojení a wifi. Připojení jiným routerem nijak nezlepšíš. Wifi trochu ano, ale ne tak moc, aby to za to stálo. GLAN switch totiž stojí pár stovek, ale GLAN router s pořádnou wifi (a nedej bože i s ADSL/VDSL modemem) stojí tisíce.Např.https://www.czc.cz/d-link-go-sw-8g/130265/pr... Zapojení:https://ctrlv.cz/shots/2017/01/05/poQe.pngVše, co je červeně, musí mít síťovky a kabely, které umí GLAN. Co bude připojeno 10/100 kabelem (má místo 8 zapojeny jen 4 vodiče) nebo bude mít jen 10/100 síťovku, pojede jen na 10/100.

Pokud ale potřebuješ i rychlou wifi, je třeba místo switche koupit pořádný router. Např. něco jako toto:https://www.czc.cz/tp-link-archer-c5/157318/... Pokud bys chtěl vše nahradit jen jednou krabičkou, musel bys vysolit ještě více. Např.:https://www.czc.cz/asus-dsl-ac68u/158229/pro... To má v sobě i modem.

Děkuji všem,nakonec jsem vybral TP-LINK Archer C2 AC750 Wi-Fi DualBand Gbit Router, který je teď na několika eshopech zlevněný z 2000 na nějakých cca 1300 Kč.

Ale prd zlevněný. V ČR slevy prakticky neexistují. Jeho původní cena při uvedení na trh v polovině roku 2014 byla 2000,-, ale od té doby plynule klesá na těch cca 1200,-, co stojí teď. To jen obchodníci si myslí, že jsou všichni idioti a do ceny "před slevou" píšou to, za co už to 2,5 roku neprodávají. Bohužel jim na to dost lidí skáče.Jen se podívej sám:https://ctrlv.cz/shots/2017/01/05/aW6u.png

Ta sleva je samozřejmě podvod, jak píše kolega, reálné slevy na spotřební elektroniku vůbec neexistují. Nicméně i tak je to rozumná volba za slušné peníze, takže proč ne.

hele, taky se chci zeptat proč mi jede wifi na 500kb/s -_-mam kabel

Podobný problém. Rychlost nahrávání asi 100 MB za hodinu (!). Už dva dny se snažím odzálohovat fotky z počítače. Navíc dochází k předčasnému ukončení přenosu fotek a musím procházet adresář po adresáři, zda se nahrály všechny fotky nebo jen část. Žádné upozornění na chybný přenos dat. Přenos na jednom počítači mi hlásí, že fotky za září byly již přeneseny, zatímco při pohled z druhého počítače mi Synology hlásí, že přenos ještě nebyl dokončen.