Po instalaci nového chladiče na procesoru mi nejde PC .

Ahoj, včera jsem tu psal ohledně mého nového chladiče Be quite pure rock 150w tdp.Nyní jsem ho dal do PC, ale počítač mi nejde. Nejdříve mi to psalo CPU failed a nyní tu mám okno “oprava spouštění systému- počítač nelze spustit” a hledá to příčinu.Nevíte někdo co s tím prosím?

Odpovědi na otázku

Pasta správně nanesená? Nedostala na piny/plošky CPU? Neohnul se některý z pinů v patici? Procesor správně vložený a "docvaknutý"? Není omylem povytažený některý kabel? Atd.

Zkrátka - příště do toho nevrtat

Vše je tak jak bylo, jen jsem si pořídil lepší chlazení procesoru.

OK, pokud je vše jak to bylo, tak to funguje.

Vše jsem teď znovu kontroloval...nejde to prostě.

Někde máš chybu prostě. Deska podporuje tvůj CPU? Je zasunutý konektor přídavného napájení?

No ale "samoseto" nestalo, takže záleží, co jste tam svým zásahem pomrvil. Sundat chladič, zkontrolovat vizuálně CPU a patici, a vše opatrně zase složit. A modlit se, že ten první zásah nebyl fatální.

Počítač jede, chladíč se točí, jen mi to při nacitani PC napíše “počítač nelze spustit”.

Takže asi nejede, ne? :) Bohužel, něco jsi tam poškodil. Na dálku nikdo nezjistí, co jsi pokazil, to budeš muset najít sám.

Chladič se netočí. Točí se ventilátor. Chladič je ta kovová (hliníková nebo měděná) věc. Bez ventilátoru je to chladič s přirozeným chlazeným (přirozeným prouděním), s ventilátorem je to chladič s nuceným prouděním.

Tak počítač asi nejede, že? To by nebyl důvod něco řešit, ne? Nebo jestli vám stačí, že se točí větrák...Upřímně, dejte to do ruky někomu, kdo ví co dělá. S váma nemá cenu nic řešit, chcete poradit, ale když něco zazní, tak se jen vymlouváte. Zaplaťte si servis. To jste ostatně při svých volšových rukách měl udělat napoprvé.

Prostě sis tam asi brknul statickou elektřinu, to je prevít.

Jo, aha, on nakonec neměnil jenom chladič..................

Pokud nic nepomůže...nedělal jsi to na umělohmotném koberci? Ono to sice jde, ty CMOSy, LVCMOS a podobné obvody celkem vydrží, ale i tak je opatrnost na místě. Pokud člověk neví co dělá, montuje to třeba na tom koberci, všelijak se po něm "šoupe", může se nabít a pak vybít do té elektroniky. Sice se mi to ještě nestalo za 30-35 let co si hraju s elektronikou a později s PC, ale to neznamená, že se to při velké neopatrnosti stát nemůže.

No dělal jsem to na obyčejně koberci, dával jsem si pozor a na koberec jsem to maximálně jen opatrně položil. Mám na základovce dva ty “porty”, kam se zapojuje to chlazení. Když to dala do prvního, počítač se stále restartujte a když do druhého tak se mi ukáže BIOS.

Ty už raději nic nedělej, třeba se dá zachránit aspoň case. Nalož to do auta a odvez do servisu, nasyp si tam popel na hlavu a dej se na modlení.

Na koberci to není obyčejně. To fakt ne. Sice jsem si taky skládal PC na koberci, ale rozhodně bych tomu neříkal "obyčejně". Pokud jsi něco (CPU třeba) pokládal přímo na koberec...alespoň ho pokládat na ten antistatický sáček. Nebo alespoň do prázdné papírové krabice do CPU, nebo na ten plastový obal co byl uvnitř...a tak podobně. A ventilátory se do žádných portů nedávají, ani v uvozovkách. Prostě konektor pro ventilátory.Něco tam je prostě špatně a počítač ti NEJEDE, netvrď že jede. My ti můžeme vyjmenovat několik možných příčin, ale objevit si ji musíš sám. Na dálku nic jiného dělat nejde.

Prostě další samozvaný odborník na hardware

Nikde jsem neuvedl, že jsem odborník.:) Ta výměna chlazení mi nakonec přišla snadná, udělal jsem to podle yt. Vse je tak jak má být.Jen jsem se chtěl zeptat, tak to se moc omlouvám, né všichni pracuji v tomhle a věnuji se elektronice. A pomoc méně znalému je něco špatného? Každý umíme něco, taky kdybych vás viděl, že neumíte bruslit na ledě, tak se vám nezacnu smát, ale pomůžu Vám.

Však na co si stěžujete, odpověď jste dostal...dát to do ruky někomu, kdo bude umět diagnostikovat a opravit problém. Jako méně znalý na to očividně nemáte, a z mé strany monitoru se fakt těžko luští, co jste při výměně po*ral...já u toho nebyl, nikdo jiný tady taky ne.

Hele rady jsi dostal, opravdu nic jiného dělat nejde. Když neumím bruslit, tak nelezu na led. Když vůbec nerozumíš počítačům, tak do toho nehrab. Dá se radit někomu, kdo o tom alespoň něco ví. Dej to odborníkům.

Ano, ne vscihni se venuji elektronice. A ti co se ji venuji, tak tem jsi to mel sverit. Co te vedlo k tomu, ze jsi to delal sam podle yt? Snaha usetrit? Tak kdyz na to nemas, neporizuj si to...

To, že ten starý větrák nefungoval, tudíž jsem musel dát nový, protože počítač potřebuji k práci a myslel jsem, že to nebude tak těžké. Jel jsem podle návodu, vsechno mám dané tak, jak píšou. Po zapnutí PC, ale nejde. Snaha usetrit? Tohle myslite vážně..?

Vás nemá cenu řešit, stejně si budete mlet ty svoje nesmysly. Kdyby o ten PC opravdu šlo k práci, tak si zaplatíte servis, který by tento úkon udělal na počkání a správně. Po zničení původního chladiče při běžné výměně RAM jste čekal, že výměnu chladiče, která je rozhodně složitější než RAM, zvládnete? Tyhle kecy myslíte vážně?

K práci? Takže když víš, že tomu nerozumíš, tak to nedáš někam do servisu? Nebo kamarádovi, známému? Po domluvě by to udělali i na počkání. A dokonce po prvním neúspěchu znova to toho jdeš. Já mám PC taky k práci a i jeden den s nefunkčním bych byl docela nervozní. Pokud bych tomu nerozuměl a dělal to poprvé, nešel bych do toho. To snad nikdo normální, kdo má PC na práci.

btw: já podle návodu takhle zamlada skládal papírové modely.. udělal sem vše naprosto přesně dle návodu.... Jim vyšlo letadlo, mně jen hromádka papíru slepená lepidlem... :) Stejně tak bych se nepouštěl k udělání rozvodů na autě i když návodů jsou mraky... (viděli jste někdy potkanej ventil o píst? :)

Ptal jsem se tě už v minulém vláknu, proč do toho lezeš, když jsi na to takové kopyto??? To ti nestačilo, že jsi při výměně RAM zničil původní chladič? Což mimochodem je naprosto nepochopitelné, protože to spolu vůbec nesouvisí. A psal jsem ti taky, že není žádnou ostudou si zavolat odborníka na věci, na které odborník sám nejsi. Měl jsi šanci, nechat si vyměnit chladič někým, kdo ví jak na to. Ty ses do toho pustil sám a dostavil se očekávaný výsledek, podělal jsi to ještě víc. Opravdu nechápu, co čekáš za pomoc? Nikdo z nás u toho nebyl a nekoukal se ti pod ruce, takže nemůžeme tušit, co jsi tam zase udělal blbě, ale evidentně to bylo něco vážného. Takže teď už opravdu nemáš jinou možnost, než si toho odborníka najít.

Při výměně RAM jsem chladič nezničil, ale při vyjímání a zpětném zandávání. Proto jsem psal, že vyměnit ten chladič mi nepřišlo nic těžkého, jen zašroubování pár šrobků a následné zapojení. Dobře, děkuji za radu.

TVL... Tohle nemá cenu komentovat a ani tazatele řešit. Hrabe do něčeho, na co nemá, a pak se diví, a čeká od nás zázrak.

Takhle... pokud se pc spustí, projde post a až Win napíšou, že mají problém, je dost možné, že se jen rozpadly Win a pc je ok. Pokud to ale napíše chybu u postu, jen něco špatně s hw...Samozřejmě Os se nerozpadne výměnou chladiče na cpu, takže takhle těžko říct... Chtít radu u tak složitého problému kde je tolik neznámých.. to je opravdu jak se snažit někoho teoreticky od klávesnice naučit bruslit...

Ono je divné, že mu to nejprve psalo CPU failed, a pak se do Win dostalo, ale s chybou. Ta chyba Win může být až následek načatého HW, který se "nějak chytl", ale takto na dálku je fakt jen hádání.

Windows se mu rozpadnout mohly, ale jedinečná základě nějaké mechanické vady, kterou tam způsobil :)

Jako Pozitron vidím hlavní problém v té hlášce CPU failed. To, že se systém snaží naběhnout může být nějaký (třeba i posmrtný) záchvěv, ale jak píšete, výměna chladiče systém nenakopne. Něco se tam prostě semlelo.

Tak to samozřejmě píšu... A cpu failed sem zažil u cpu co měl na sobě přišroubovaný chladič uplně na krev... když tak nad tím přemýšlím. A jinak ulomit 2 nožky na starém chladiči a při výměně za jiný ještě "oddělat" pc... to se jen tak nevidí...Rada je opravdu aby se na to někdo podíval, protože to může být cokoliv... Reálně se to řeší tak, že se to rozdělá a znovu složí... Pokud nejedou jen Win a zbytek pc se tváří ok, přeinstaloval/opravil bych Win a čekal co to udělá..

Aha, ty jsi měnil RAM, měnil jsi větrák a ulomil mu packy. Pak, pokud to čím to zobrazuješ, nekecá:Větrák na procesoruGPU : 32 °CSystem : 115 °CCPU: 69 °CTak je taky možnost, že jsi to "uvařil", pravděpodobně desku. Ale jak, když jsi měnil RAM a ventilátor, pak celý chladič? Teplota CPU sice s nevytíženým CPU vyšší, ale pod hranicí (opravu to ale chtělo). Spíš ten "system" je dost. Fakt..co s tím proboha dělal...?

Takže, našel jsem si návod na internetu, jak na BIOS, přepnul jsem tam jednu věc a PC funkční, nyní to jde už, takže jsem to udělal správně a nic jsem nezničil. Chyba byla ve win. GPU : 31 stupňůCPU: 33 stupňů. Jen ten SYSTÉM : 115 a neklesá ani nestoupá, muže to být jen zasekle?

Jakou věc si tam přepnul? Jen jsi přidával RAM a měnil chladič. To by mělo jít bez zásahu do BIOSu...

Může to být špatně přečtená hodnota z čidla.. (nebo tak ne.. těžko říct dle "ničeho")Přepnutí v biosu konkrétně čeho? To by mě teda zajímalo co byla ta "jedna věc".. Protože tomu moc nevěřím... Aby hw hlásil vadné cpu a pod a bylo to nastavením biosu.. ani smykem..

Přesně, je to nějaký nesmysl. CPU neměnil jak jsem si poprvé myslel, jen přidával RAM a měnil chladič. Podle mně kecá.

A to si troufám (lehce odvážně) tvrdit, že asus a msi bájosy relativně znám..

Asi nám ani nesdělí co tam "přepnul"...není se co divit, řekl bych že nic.

Popravdě nevím co jsem přepnul, nepamatuji si to. Volal jsem s kamarádem a k tomu jsem si vyhledal návod. Šel jsem do advanced settings a pak jsem přenul z něčeho jako AI... na něco jiného (poradil mi kamarád), poté jsem dal save and exit. Počítač se restartoval a naběhl v pořádku. Opravdu nekecám.:)

Jo aha, a kvůli špatně "načteným" Windows ti to na začátku psalo "CPU failed". To vykládej někomu jinému. A jasně, každý umí něco jiného, taky nelezu na ten led, když neumím bruslit.

To mi napsalo, že ''CPU not found'' a pak něco ''failed''. Každopádně jak jsem psal, chlazení jsem nainstaloval správně, hold mi pak nenajel windows. Kdyby se lidi neučili novým věcem, tak nikdo neumíme nikdy nic. :)

To ano, je fajn když se člověk učí novým věcem, ale tvůj případ je takový divný. Navíc k tomu:Po výměně chladiče "CPU not found" a "cosi failed", jednak jsi to mohl opsat (chybové hlášky jsou pro diagnostikování poruchy důležité), a při tomto "chladič mám dobře nainstalovaný"...aha.Nevíš co jsi "přepnul v BIOSu"...to by sis měl pamatovat. A po výměně chladiče a doplnění RAM se opravdu do BIOSu nemusí lézt. Mělo by to normálně naběhnout.Promiň, ale takto lamácky se člověk novým věcem neučí...

A ty teploty někdy kecají. Jinak gratuluju k návodu. Za chvíli budou lidi podle návodu operovat slepák...

Jinak všem moc děkuji za rady i za ''příjemné'' odpovědi. Jak jsem psal, každý se nevyznáme TAK dobře v elektronice, jako vy. Každopádně jsem rád, že nebyla ''chyba'' v mé instalaci chladiče, ale ve win., který se nejspíš špatně načetl (řekl mi kamarád do telefonu). Ještě jednou děkuji a omlouvám se.

1. Kecáš, až se ti od huby práší!2. Jedinec, co je schopen při výměně paměťového modulu zdemolovat retenční mechanismus chladiče procesoru, je opravdu "momentálně" manuálně pozapomenutý.3. V celém srdceryvném elaborátu, včetně toho minulého vlákna, není ani jediná pořádná informace, eventuelně obrazový materiál (fotografie). Odvážní jedinci hádali, co se doopravdy stalo, ostatní se marně snažili dolovat informace. Ovšem mumie ze starého Egypta by byla sdílnější.4. Význam slovesa: "učit (se)" se zjevně změnil! Dej se do prvé derivace složené funkce, to zvládneš přeci levou zadní a nějaká teorie a termiti jsou přeci zbyteční, že?!5. Obávám se, že počítač na hry, pardon, práci, je mechanicky poškozen matlavýma pacičkama - chyba CPU nemá s nastavením BIOSu, které se notabene neměnilo a nemá s výměnou modulu RAM, natož CHLADIČEM CPU, nic společného. Spíše se při manipulaci s kastlí nějakým nedefinovaným přítlakem obnovil kontakt mezi paticí a CPU. Stačí mírný otřes při hraní, pardon, těžké práci, a je tu nové vlákno.

Přesně, tohle není PC na práci a človíček se nesnažil učit. Ale objeví se i tací, třeba ta slečna, která si chtěla prostě je zkusit vyměnit desku ve starém notebooku vyloženě ze cvičných důvodů a pro radost a byla smířená i s případným neúspěchem, stála nohama na zemi. S takovými lidmi je radost pokecat a těm držím palce. Ale tato kauza je celá jakási prapodivná.

Pročítal jsem dotaz a celou diskuzi. Napíšu to asi takhle:1. Někdo (nebudu jmenovat) tady dosti lže.2. Když něco neumím, tak se do toho neseru a radši si zaplatím opraváře. Nikdo není dokonalej, taky nejsem dokonalej; ale na některé opravy či montáže si prostě musím zavolat cizí osobu.3. Nechápu...

Pokud by selhalo CPU, tak by nenapsalo CPU Failed, proste by se to nespustilo. Nejspis napsalo CPU Fan Failed. Jestli se fan toci, tak mozna treba resetovat BIOS, nebo se pohrat s nastavenim, treba mel 4pin fan a ted ma 3pin.

Nakonec z něj stejně vypadlo, že mu to napsalo "CPU not found" a "cosi failed", takže kdo ví...

Po tom co jsem si to tady přečetl ti poradím jednu věc... Všechno co máš dej do zastavárny a kup si konzoli nebo notebook. A až budeš doma někdy měnit žárovky zavolej si radši elektrikáře....

Když on je přesvědčen, že podle youtube a kamaráda na telefonu zvládne postavit i vesmírnou stanici.