» Poradna » Programy

PHP URL

Dobry den,jak funguji odkazy treba na zive.cz napr. : http://www.zive.cz/poradna/AddQuest/Default.asp to neni http://zive.cz/poradka/stranka_jedna.htm ? Jak se toho da docilit? Jake to ma vyhody?Dekuji za odpovedet.

Odpovědi na otázku

Odkazy vedou misto na html stranky na stranky, ktery obsahujou scripty na strane servru. jsou specialni kody, ktery se spousteji primo na servru takze je mozny vygenerovat jenom cisty html kod tabulky , ktera obsahuje nejaky data z databaze. Je hodne slozity, ale dost dobry.

Jak se toho da dosahnout? zacinam programovat a jak tak sleduju slozitejsi stranky, tak  se bez toho neobejdu.Poradi nekdo?

Musis mit na pocitaci naistalovany HTTP server (treba free Apache), PHP engine (taktez free) a vetsinou i nejakou databazi (treba MySQL, ne vzdy free). Tato kombinace je asi nejrozirenejsi, na netu najdes odkazy na soubory, ktere ti vse nainstaluji najednou ... ale lepsi je vse naistalovat a nastavit rucne.

konfiguraci jsem samozdrejme zvladl a funguje mi az nejakou chvili

Na serveru existuje stranka (script) default.asp (BTW, .asp neni .php, .asp je MS skriptovaci jazyk) ktere jsou hodnotami za otaznikem predany nejake parametry (napr. vyber a zobraz dotaz cislo xxx). A skript pak z databaze tento dotaz vybere, obali ho HTML kodem a posle tvemu prohlizeci.

Vim co je to php a i asp.Nejaky jednoduchy navod by jste nemel?Dekuji

začni sjíždět seriál o PHP na http://www.zive.cz/h/Programovani/default.asp

Nicmene i .html stranka muze byt generovana dynamicky. Na serveru muze byt modul, ktery interne prepise neco.cz/clanky/145-jak-nastavit-sdileni-ve-windows.html na neco.cz/clanky.asp?article_id=145

presne tohle jsem myslel. Muze te mi poradit jak na to? Dejme tomu ze se stranka bude skladat jen z 5 html souboru.Dekuji za odpoved

No ono tohle je uz trochu pokrocilejsi, takze jestli s PHP zacinas, doporucil bych spokojit se s normalnimi "osklivymi" adresami ve tvaru: neco.cz/index.php?page=cenikAle jestli to opravdu chces, tak si muzes precist: http://sovavsiti.cz/2003/mod_rewrite.html

Da se tim treba maskovat nazev souboru? napr misto domena.cz/os_longhorn.asp nude domena.cz//index.php?ID=277 a otevre to tu stejnou sranku nebo pouziti MySQL databaze?

Ano, nazev souboru se pres mod_rewrite maskovat da. A da se tim zaridit i 404 stranka, presmerovani, zamezeni duplicitniho obsahu (napr. presmerovani z neco.cz na www.neco.cz)

V podtatě jde o to, že část stránky je statická (menu) a část stránky je dinamická (příspěvky).Má to výhodu v tom, že pro zobrazení těch 2000 stránek s příspěvky stačí když se napíše jen jedna stránka (skript) PHP.Je to hodně složitý. Taková univerzální stránka v PHP má má na rozdíl od html i několik set řádků čistého kodu.Ale kvůli praktičnosti se rozdělí na samostatné skripty a ty se pak do sebe vklídají.To stránkování funguje následovně:Všechny příspěvky jsou uložené v datbázi. Každý pod nějakým číslem. A když zmáčneš další stranu ">>", tak se provede příkaz => "načti dalších dvacet příspěvků z databáze a seřeď je podel něčeho a zobraz je tak a tak" Který vychází z proměnné pg=2 a ta porměná pg je vlastně těch dalčích dvacen načtených příspěvků z databáze.Ale jeslti umíš HTML tak naučení se PHP ti zabere tak rok a budeš umět klidně i naprogramovat shop.

Jeste nekdo kdo by doplnil ostatni a rekl by mi jak presne na to?