» Poradna » Programy

PHP - úkol

Dobrý den, dostali jsme úkol a vůbec si s ním nevím rady... Zadání: Projekt z Prg: Kontrola správného uzávorkování výrazuNapište program, ve kterém zkontrolujete, zda je výraz správně uzávorkován.Vstup:Libovolný matematický výraz, který může obsahovat znaky '0' až '9', '+', '-', '*', '/', '(', ')'.Využijte formulář.Výstup:V případě nepodporovaného znaku vypište chybovou hlášku.Je-li výraz uzávorkován správně, vypište hlášku, že je výraz uzávorkován správně.Je-li uzávorkován špatně vypište hlášku o špatně uzávorkovaném výrazu.Za případné odpovědi předem děkuji.

Odpovědi na otázku

A s cim konkretne si nevis rady? Jestli nechapes zadani, zeptej se ucitele. Jestli nevis ani zaklady, zeptej se spoluzaku. Jestli nevis, jak vymyslet algoritmus, napis co uz mas a co ti funguje (idealne to hod na pastebin.com).Cely ukol za tebe nikdo psat nebude, mas se to naucit. Muzeme ti poradit s nejakym dilcim problemem, treba spravnym volanim funkce nebo lepsim algoritmem.

Co je na tom těžkého? Jen tak z hlavy mě napadá: Procházej řetězec znak po znaku. Pokud není z množiny povolených, vyhoď chybu. Pokud je to otvírající závorka, zkontroluj, že před ní není číslo (pokud nechceš povolit zápis násobení ve formě "5(3+1)". Pokud ano, asi nebude problém obhájit to). Pokud je to uzavírající závorka, kontroluj jestli před ní není zmaménko a jestli je naopak za ní (pokud je uzavírající závorka na konci řetězce, kontroluj jen hodnotu před ní)Jako bonus můžeš kontrolovat, jetli nejsou dvě znamínka po sobě. S každou otvírající závorkou pak přičti k proměnné kde máš počet závorek 1, s každou uzavírající odečti. Pokud je tohle číslo na konci vyhodnocování 0 a nedošlo k žádné chybě, máš to uzávorkované správně.

Těžké je právě to, že ho to má "napadnout". Tedy má uhádnout, co je podle učitele správně. Jak zaznělo hned v prvním příspěvku, je třeba se zeptat učitele na jeho definici správného závorkování.Jednoznačnější, i když možná těžší zadání by bylo zkontrolovat výraz obecně, nejen závorky, jestli odpovídá matematickým konvencím. Podle mého názoru pro kontrolu závorek podstatné, jestli je před závorkou číslo. Pokud nebude mít výraz žádné závorky, měl by být automaticky závorkován správně. I když ten výraz v jiných ohledech bude chybný.

No jo, no… Nechala jsem se unést a popsala jsem toho víc než bylo nutné :) Jinak největší prasárna na správnost matematického výrazu by v PHP bylo asi$solution = eval('return '.$string.';');a odchytit případnou chybu. Zároveň je to v případě uživatelského vstupu krásná bezpečnostní díra :D

No nevim, ale to co je tady složitě algoritmicky popsáno by mohlo svádět k tomu, aby to dotyčný přesně takhle (nejlépe pomocí samých if-then-else) naprogramoval. Přitom přesně takovéto zadání se dá elegantně vyřešit jediným regulárním výrazem (fungují kupodivu i v PHP Takže vše potřebné najde tazatel tady http://www.regularnivyrazy.info/.

Jaka je sance, ze tazatel, ktery polozil tuhle otazku (a uz se od te doby neukazal) bude schopen pochopit a stvorit regularni vyraz, ktery vyresi tuhle ulohu?Nehlede na to, ze pro studenta je lepsi vymyslet algoritmus, ktery problem vyresi, nez debugovat "magicky" regularni vyraz.O tom odkazu na jakysi milionty web o regularnich vyrazech uz mluvit nebudeme, jo? Mas malo navstevniku?

"magicky" regularni vyraz .. hmmm, ja mel za to, ze regularni vyrazi jsou zcela zakladni znalosti pri programovani a algoritmizaci cehokoliv obecne a jsou tady s nami uz hezkou radku let. S uvedenym webem opravdu nemam opravdu nic spolecneho, ale je to z meho pohledu celkem podarene misto, kde zacit v pripade, ze mi regularni vyrazy pripadaji "magicke", toz asi tak.

OK, za ten web se omlouvam, ten text vypadal jako kazdy druhy spam ve foru - zminka o tom ze reseni problemu je na "tomhle" webu.Regularni vyraz patri do naradi dobreho programatora, ale neni to dobry nastroj pro uplneho zacatecnika, ktery ma evidentne problemy se zakladni algoritmizaci. Ostatne zname rceni: "Some people, when confronted with a problem, think "I know, I'll use regular expressions." Now they have two problems." neexistuje nadarmo.

Ano, s tim nelze nesouhlasit...

Asi tak. Představovat vysokoúrovňové nástroje by se mělo jako zlehčení až ve chvíli, kdy to člověk umí i bez nich a hlavně ví na co je použít a na co ne. Protože pak vznikají cvoci co regexama parsují XML a podobně.

Je to moje oblibena otazka pri prijimacich pohovorech - "dokazete napsat regexp, ktery zkontroluje spravnost zadane e-mailove adresy ve formulari"? Zatim jsem nenasel nikoho, kdo by odpovedel spravne "ne".

Ouch. To je zákeřná otázka, zvlášť když většina lidí ani neví, jak šíleně může e-mailová adresa vypadat :D Já na to odpovídám „zvládnu se tomu přiblížit“.

My klademe same zakerne otazky, vyzaduje to povaha nasi prace :) Taky bohuzel nemuzeme najit lidi, po peti mesicich a mnoha pohovorech na 10 otevrenych pozic k nam ted nastupuje jeden clovek

U nás už je šéf taky zoufalý… A v mé bývalé práci už zredukovali pohovor na nutné minimum s tím, že berou lidi prakticky z ulice a zkouší si je vyškolit sami prakticky od základů, stačí když umí trošku programovat. Brzo se sejdu na kávu s bývalým šéfem, tak jsem zvědavá jak jim to jde…

možno by stačilo aby zvládli napísať program aby robot Karel šiel kým nenarazí na prekážku Ostatne, zadarmo som vytvoril Karla 3D v JavaScripte ak by bolo treba (web SourceForge)

My nenabirame programatory, takze Karel by u nas nestacil :(Tohle? https://sourceforge.net/projects/karel-3d/ To vypada pekne, diky!

ano, trochu som sa po praci par dni nudil a Karel na PMD emulatore som chcel trochu zjednodusit v pisani, ked som to vysvetloval malemu synovi.. lenze on skor Minecraft :Dapropo pre opytujuceho sa nieco v javascripte od coho sa da odrazit v myslienkach:s='()(()))';z=0;for(i=0;i<s.length;i++)if(s[i]=='(')z++;else if(s[i]==')')z--;document.write(z);

Speciálně prot tebe jsem zabrousil do našeho paternátoru./**Email composition pattern e.g.: x@y.z. RFC 5322 */ public static final String EMAIL_PATTERN = "^[a-zA-Z0-9.!#$%&'*+\\/=?^_`{|}~-]+@[a-zA-Z0-9](?:[a-zA-Z0-9-]{0,61}[a-zA-Z0-9])?(?:\\.[a-zA-Z0-9](?:[a-zA-Z0-9-]{0,61}[a-zA-Z0-9])?)*$";

Diky! Pokud omezime platne maily jen na tu skupinu popsatelnou pomoci zakladnich znaku ASCII (coz je vyrazne omezeni), tak by tohle mohlo i fungovat....Vlastne nemohlo - pred zavinacem nedovolite mezeru a uvozovky, takze taky spatne.

Díky za kontrolu Doplním a pushnu

Mohu si ho půjčit? Je mnohem lepší než náš :)

Ten uvedený výše si klidně vem, níže popsanou úpravu, ale nedodám, dokud nesepíšu junit a nebudu si jistý funkčností

Díky :) Ono to tak stačí a opravu si klidně dopíšu sama.

Kdo by to byl řekl, že před zavináčem může být mezera... s tím bude mít problém spousta běžných klientů. Jasně, můžu to napsat do uvozovek, jenže to bude kolidovat zase s uvozovkami uvnitř...Jen to potvrzuje moje tvrzení, že email (respektive smtp) je nejzastaralejší internetová služba vůbec (neplést s nejstarší).

Hodně pěkný, ale ne. Nevaliduje podle RFC :) Ono to většinou nevadí, takové šílenosti jako adresy se většinou nikde nevyskytnou, ale…http://haacked.com/archive/2007/08/21/i-knew...

Tak kontrolu podle RFC (2)822 by nemelo byt nemozne napsat, mozna nakonec i tim jednim regularnim vyrazem, kdyz by se nekdo hecnul, ale vzdy je treba se ptat, komu to prospeje? To ze je adresa ve spravnem formatu jeste neznamena, ze existuje dana domena, ze ma MX zaznam, ze bezi mail server, ze existuje onen validni mailbox atd. atd., takze pokud uz nekdo presto chce kontrolovat tvar mailove adresy, kontrola na neco jineho nez cokoliv@cokoliv je dle me zbytecna, jedina spolehliva metoda je feedback z obsahu preposlaneho mailu.

Opravdu jsi si jist že tohle vyřešíš jedním regexpem, včetně vnořených závorek a kontroly jejich počtu? Každopádně, předpokládám že to je řešení, které učitel nechtěl.

Odpovím si sama, jde. Regexy v PHP umí rekurzivní patterny. Každopádně až se bude učit regexpy, bude potřebovat umět regexpy. Pokud dostane jako zadání implementovat quicksort, je ideálním řešením použít quicksort knihovnu (případně standardní funkci jazyka, pokud ji má), která je odladěná a optimalizovaná. Ale učitel asi také chce něco jiného.

Tak já bych předpokládal, že u takových zadání jde především o to použít hlavu a problém nějak algoritmizovat. Jakou formou vymyšlený algoritmus následně implementuji (rekurze, regexp) by měl student obhájit a vysvětlit. Jinak s vaším příspěvkem veskrze souhlasím.

Ono jde i o úroveň znalostí studenta. Mně na hodinách programování prošlo, když jsem se zadanými úlohami blbla a zařazovala to do jednoduché hry co jsem průběžně psala. Tazateli by ovšem nejspíš vyučující znalost regexů neuvěřil a právem by ho podezříval, že to někde obšlehl. K tomu aby vybíral jiný vhodnější nástroj má daleko, když pořádně nezná ani nástroj který má použít.

Oukej, pod tihou argumentu rezignuji

Nejjednodušší kontrola uzávorkování je spočítat počet pravých a levých závorek, musí se rovnat. A přes regulární výrazy by se dal jednoduše zkontroloval string na obsažené znaky.Větší zábava je zkontrolovat výraz na správnou logiku. Šlo by to řešit třeba rekurzí - projíždět rekurzivně závorky k "nejvnitřejším" tak, aby výraz nemohl vypadat třeba takto "((5 /(*)) - 2 (-))".

proboha proč? komplet celé se to dá udělat jedním (podle vás složitějším) regulárním výrazem, včetně té "správné logiky", na co nějaké nějaké programové počítání závorek a rekurze, nežijeme v době assembleru.

Samozřejmě počet pravých a levých závorek kontrolovat nestačí, výraz "))((" je špatný a projde.

Pak je potřeba to počítání lehce upravit. Nekontrolovat počet až na konci, ale u každé závorky zkontrolovat že počet otevíracích závorek "(" je vždy vyšší nebo roven počtu zavíracích závorek ")", pak to funguje i na tyto případy.

Pokud to počítáš po znaku tak jak jsem to řešila já, stačí kontrolovat, že integer do kterého se počet závorek ukládá není nikdy záporný.

Prvá pravá zátvorka zľava musí byť rovnakého typu ako ľavá zátvorka naľavo od nej. Ak je, zmažeme obidve zátvorky, a hľadáme ďalšiu pravú zátvorku. Ak niekde zátvorky nesedia alebo skončíme s prevyšujúcimi zátvorkami, nahlásime chybu.Táto úvaha sa sa v lineárnom čase dá jednoducho implementovať pomocou zásobníka.Rieši to iba zátvorky. Zvyšok budeš musieť zvládnuť.{[()]}C++https://pastebin.com/VFyehJBQPythonhttps://pastebin.com/wyvmbZFk

Proč to za něj děláte... Úkol je od toho, aby se to naučil.

On to za něj neudělal. Jednak to není php a jednak řeší 3 různé závorky místo jedněch. Algoritmus na vyřešení tu zhruba psal Kate s. Já tak taky obvykle postupuju (např. při torrent komunikaci (ne data)), prostě beru jeden znak po druhém a každý jednotlivě postupně analyzuju.

Psala :P

No jo, já tu mám taky jeden ženský nick (mekynka).

Víš co by bylo fajn? Dožít se doby kdy se programátorka zapojí do diskuze a někdo tam nezačne naznačovat že je chlap s ženským nickem :)

Co by za to Ada Lovelace dala... :)

Toho bych se dožít nechtěl. To by znamenalo, že ženským poněkud zmužněl mozek a já bych rači, aby ženský byly pořád ženský. Prostě ženský se na nějaké činnosti vůbec nehodí, třeba takových atentátnic taky moc není. Člověk, když pak na nějakou výjimku narazí, tak si pak říká, jestli ta výjimka je normální. Necítíš se třeba jako chlap v ženském těle?

Necitis se jako v roce 1950?

Necítím, proč?Zkus si přečíst knihy jako:Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapáchaProč muži lžou a ženy pláčouod Allana a Barbary Peasových a pochopíš jak to myslíš.

Cetl jsem je.

No vidíš. Tak proč máš na mě takovou narážku?

Protoze se chovas jako hulvat: "Necítíš se třeba jako chlap v ženském těle?"

Já se jen služně zeptal, protože mě to zajímá. To se nemůžu zeptat? Nebo jak bych se jako měl na takovou věc slušně zeptat?

Ne. Jen se cítím jako někdo, komu lidi jako Krakatoa celý život necpali do hlavy, že se na něco nehodí :)

Já ti ale necpu do hlavy, že se na něco nehodíš. Jen neděláš vyloženě typickou činnost pro ženskou, takže mi z toho logicky vyplývá, že nejsi typická ženská. A jen jsem zvědavej co všechno na tobě není typicky ženského, no ale to si rači nech pro sebe

Ehm. A co z oboru který ženské z velké části vytvořily není činnost pro ženskou? :PAda Lovelace, Grace Hopper, https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_computingPrakticky všechny holky co znám, které nebyly od dětství tlačeny od matematiky a počítačů jako od oboru „co není pro ženské“ mají dobré technické znalosti. Některé jsou přímo v oboru, některé prostě jen skvěle ovládají techniku.

Ale prosím tě. Trošku přeceňuješ podíl těch pár výjimek na vývoji oboru. Já nejsem programátor, ale podle mě bude v tomto oboru stav jako v jakémkoliv technickém oboru. Například z mé zkušenosti bych řekl, že se ženským v technických oborech nechce makat manuálně (protože jsme na učňáku neměli ani jednu holku), na střední jednu a jak jsem chodil na výšky, tak pravda, pár holek tam vždycky v ročníku bylo, ale jelikož nás bylo v ročníku kolem 130 tak to mohlo dělat kolik? Tak akorát ty výjimky, o kterých jsem psal.To není o tom někam někoho tlačit nebo netlačit. Obecně prostě ženský jsou zaměřený jiným směrem. No a pak to je o těch výjimkách jako jsi ty a holky, co znáš. Hele, a kdy začnou holky chodit i na manuální klučičí technické obory? Tam posílat kamarádky nechceš?

Proč bych je někam posílala? Ať jdou kam chtějí. Mám kámošku CNC programátorku / soustružnici, co si ve volném čase opravuje veterána sportovní mercedes. Hezká drobná zrzka. Ale pak vidím nadanou holku, kterou rodiče aktivně zrazují od Matfyzu, protože „to je pro chlapy“ tak intenzivně, že už to málem vzdala a šla jak chtěli na ekonomku. A tohle není nic neobvyklého. Jestli si myslíš že to s poměrem zastoupení v zaměstnání nehne, tak nevím.Když už máš tak rád četbu, https://twitter.com/SchneidRemarks/status/839... Myslíš si, že takový přístup opravdu pomáhá? Že studovat a pracovat v oboru, kde tě podceňují jen proto že tam „nepatříš“ není překážka, která může mnohé odradit? Že je příjemné, když ti na diskuzi nějaký Krakatoa vpálí že jsi chlap v sukni a ženská nemá programovat? (Mně je to konkrétně jedno, jsem už zvyklá)

Ale já tě nepodceňuju. Věřím, že jsi chytrá, dokonce i co se týče programování. Ale tak nějak ve mně hlodá semínko pochybností o tom, že jsi normální ženská, to bych uvěřil až bych tě poznal No a já tu píšu jen o tom semínku, nic víc, nic míň.

Víš, mně je celkem jedno co si o mě myslíš :) Co mi jedno není je, že kvůli takovým jako ty to má holka v oboru těžké a raději to vzdají, než aby musely někomu pořád něco dokazovat, být propírány s pochybnostmi že jsou normální ženská…

Nějak nechápu proč by to měl někdo mít kvůli takovým jako já těžké? Dyť pracovní vztahy a pracovní myšlení je jedna věc a trollovací vztahy a trollovací myšlení je věc druhá. A navíc proč by někomu musely něco dokazovat? Nechápu. Žijova. No to je typická ženská vlastnost, raději ženská uteče jen proto, že si myslí, že by někomu něco musela dokazovat. To by se chlapovi stát nemohlo, ten takové myšlenky vůbec nemá a neřeší je. Teda jen ze začátku, když třeba jde kluk na nějaký obor, kde jsou jen samé ženské, si pamatuju, znal jsem jednoho kluka, který byl na nějaké zdravce nebo co to bylo, ve třídě měl jen samé holky, no i chlap po nějaké chvíli v takovém prostředí zdegeneruje

V zadání je jen jeden typ závorek, takže není třeba zásobník. Je to kanón na vrabce.

Ženská sa topí v Dunaji a chlap na moste, opretý o zábradlie na ňu čumí a ženská reve:- "Pomóc, topím sa!"- "A čo trtkať? Vieš?"- "Pravda, viem!"- "Aj plávať sa naučíš."

Vypadni odsud a běž se učit. Jinak nemáš na škole dělat!

Podle mě předběhl dobu. Jednou nebude třeba se učit ani pracovat pokud někdo nebude chtít. Jednou přijde doba, kdy téměř všechno budou dělat roboti a bude potřeba jen malé pracovní síly. Takže třeba jen 2 % všech lidí budou pracovat a zbytek se prostě bude jen flákat. Takže podle mě je učení přežitek. Prostě když se mu nechce tak ať se neučí.