» Poradna » Programy

Photoshop - je tu někdo znalejší s prací v různých barevných prostorech - CMYK

Dobrý den, potřeboval bych takovou drobnost, kterou nejsem schopen v GIMPU udělat. Mám práci v RGB, ale potřebuji ji dostat do CMYK barevného prostoru a příslušného barevného profilu pro koncové odeslání ke zpracování. A učit se pracovat s Photoshopem či jiným mi přijde dost neefektivní kvůli jedné věci.V případě, že máte nějaký ten čas email: endy5 na seznam tečka cézet(Vysvětlím více a nějak se třeba domluvíme na protiplnění)Děkuji.

Odpovědi na otázku

pokud ti jde jen o prevod barevneho profilu, tak to neni problem.

Převod z RGB do CMYKu si umí udělat každá slušnější tiskárna sama. A pokud máš tiskárnu vícebarevnou, je dokonce mnohem lepší, poslat do ní RGB.

... mám za sebou cca 10 rokov práce v časopise - ako grafik. Tam som sa denno-denne stretával prevodom RGB do CMYK.Krakonoš - nie je to pravé orechové dať tlačiť RGB obrázok a spoľahnúť sa na automatický prevod do CMYK na tlačiarni. Výsledok môže byť niekedy priam horror...Ide o to, že takýmto postupom vznikne farebne nevýrazný obrázok, nakoľko sa pri tomto automatickom postupe dostane čierna do kanálov CMY a navyše, vznikne nedostatok čiernej v kanáli K (označenie pochádza z anglického "blacK").Výsledok je podstatne odlišný, čo do kvality vytlačených farieb, ak sú všetky objekty do dokumentu pridané už vo farebnom priestore CMYK - v podstate ide o jednoduchý úkon vo Photoshope:menu <Obraz> <Režim> <CMYK>... a potom použiť voľbu <Uložiť ako...> (klávesová skratka CTRL+SHIFT+S)...

Ono také záleží na tom, jak máš Photoshop nastavený. A nejen Photoshop. Když ti foťák jede v sRGB, (default) a Widle máš ve Správě barev nastavené na Automaticky, můžeš na slušné výsledky tisku rovnou zapomenout. Takže bych začal tím, že vše, t. j. foťák, skener, displej a tiskárnu nastavit ,,natvrdo" na Adobe RGB a v photoshopu: Správu barev provádí Photoshop, tisk na relativní kolorimetrickou, zaškrtnout korekci černé a tiskárnu je nutné mít nastavenou na správný druh papíru, od čehož se odvíjí dávkování inkoustu a kvalitu na maximum. A pokud cheš mermomocí převádět obrázek do CMYKu, tak v Photoshopu nastavit Coated fogra, což je u nás používaný standard. A pokud tiskneš doma na vícebarevné fototiskárně, je opravdu lepší, nechat ji, aby se s převodem na konkrétní barvy popasovala sama. Fjnšmekr si sežene kolorimetr, monitor a tiskárnu si zkalibruje a vytvoří si vlastní barevné profily.

... farebný profil je jedna vec ale ja som v podstate hovoril o nekompatibilite RGB a CMYK farebných priestorov a o nevhodnosti prevedenia celého dokumentu naraz do CMYK (namiesto výroby jednotlivých objektov priamo v CMYK a následnom zlúčení v dokumente - na prvý pohľad by to malo byť jedno, ale nie je tomu tak)...Vysvetlím to asi takto:Sústava RGB sú farebné svetlá (napríklad monitor alebo TV). Vo farebnom priestore RGB sa jedná o ADITÍVNE zmiešavanie farieb.Sústava CMYK sú farebné prášky - pigmenty. Vo farebnom priestore CMYK sa jedná o SUBTRAKTÍVNE zmiešavanie farieb.Keď obrázok RGB prevedieš do CMYK a potom znovu do RGB, výsledok je veľmi odlišný od pôvodného obrázku. Platí to aj opačne.V profesionálnej praxi to znamená, že pri každej konverzii z RGB do CMYK sa musí použiť ešte aj úprava farieb pomocou ďalších nástrojov Photoshopu, aby bol výsledok použiteľný pre tlač (myslím tým profesionálnu tlač v tlačiarni, kde sa tlačia časopisy, nie doma pomocou atramentovej tlačiarne - ale aj pri domácej tlači nič nepokazíš, keď výsledný obrázok po prevode do CMYK ešte farebne upravíš vo Photoshope - na to slúžia nástroje ako sú selektívne farby, zmiešavanie kanálov a podobne). Nehovorím tu o ďalších úpravách, týkajúcich sa retuše atď...Mám s tým 10-ročné skúsenosti.

Já jsem si vytvořil kolorimetrem barevné profily pro tiskárnu i displej; dalo mi to cca 30 minut práce a žádné dolaďování barev řešit nemusím. Obrázek zedituji, pošlu na tiskárnu a ta vytiskne přesně to, co vidím na displeji. A navíc s alternativními papíry a inkousty, takže jedna A3 mne vyjde na 4 Kč. (aneb nač to dělat jednoduše, když to jde složitě).

Zvláštní, že tisknout za 4 koruny můžeš, ale na SW nemáš, protože ho kradeš. A co je tou adekvátní sestavou? Ten tvůj imaginární ntb za 150 táců, u kterýho neznáš HW?

Ahoj, tak jak se ti u Chocholouška líbí? neboj, brzy se tam vrátíš. A proč platit nehoráznou cenu za něco, co můžu mít se slevou a navíc mne to neotravuje s aktivací

Takže konfiguraci imaginárního ntb se opět nedozvím. No co, BSA ti to nakupování warezu brzy spočítá......když už jdou i po domácnostech, tak ty budeš první na řadě.

Někdy ani deset let nestačí. Tiskové podklady připravuji téměř denně a ruční převod do CMYKu použiji tak třikrát za rok, paradoxně ne kvůli tisku ve CMYKu, ale protože potřebuji vícekanálový prostor, například pro přímé barvy. To už ale odbíhám. Podstatné je nastavení kompletního CMS vždy s ohledem na cílový barevný prostor.To, co Vám vysvětloval Krakonoš výše, je rozdíl a převod mezi barevnými prostory. CMYK je (většinou) menší barevný prostor než RGB, proto je vhodné v RGB pobývat co nejdéle. Obzvláště pak v případě, kdy cílový prostor CMYK není znám, či není k dispozici patřičný profil.Když mi někdo donese vlastní data k tisku, tak platí, že v RGB laik méně pokazí, než když vybere nevhodný (například výchozí nastavení Photoshopu) prostor CMYK a ještě při uložení zahodí informace o ICC.

... vidím, že si zrejme ani raz netlačil v profesionálnej firme zameranej na tlač časopisov.Prípadne ak si aj dal niečo tlačiť v takej firme "mali z Teba radosť", keď si im pridal ďalšie priame farby okrem farieb CMYK (čiže to znamenalo výrobu ďalších platní pre tlač - pre každú priamu farbu nad rámec CMYK) - týmto síce aj narástla cena, z čoho mohli mať radosť, ale pribudla robota z nastavovaním sútlače.... ešte ku profilom ICC - dá sa povedať, že nás doslova niekam poslali ak sme mali na niektorej stránke nastavený nejaký ICC profil - bolo nežiadúce, aby bol pri výrobe časopisu použitý ICC profil.Ohľadom týchto dvoch závažných priestupkov pri dodaní materiálov sme boli sústavne nútení upozorňovať inzerentov dodávajúcich vlastné hotové materiály pre tlač. Vyskytoval sa dosť často aj tretí závažný priestupok (priam zločin) - dodanie materiálu vo farebnom priestore RGB (prípadne aj v iných farebných priestoroch - napríklad LAB...) - vtedy sme dosť často museli vracať dodané materiály na prepracovanie (nie vždy bolo možné napraviť to našimi aplikáciami), podobne aj v prípade dodania tlačových podkladov v nižšom rozlíšení ako požadovala tlačiareň (a to bol vlastne štvrtý závažný priestupok voči tlačiarni). Keby sme to neurobili my, vrátila by nám to tlačiareň...Máš pravdu v jednom - čo sa týka rôznych efektov vo Photoshope - CMYK obrázky majú obmedzené možnosti v porovnaní s RGB, preto sme prevod do CMYK v niektorých prípadoch realizovali až po aplikovaní príslušných efektov...

Jednou jsem cosi nechával tisknout v tiskaršké firmě s velkýma tiskovými linkama. Když jsem jim přinesl projekt v Corelu v RGB, tak jsem byl za vola. Chtěli jednak CMYK a soubor v postscriptu.

... ten postscript sa získa pri práci s profesionálnymi zalamovacími programami (CorelDRAW medzi ne nepatrí, aj keď sa dá vyrobiť materiál vo formáte postscript aj v Coreli - z veľkosťou vyše 100 MB na 1 stránku A4, dokonca aj objekty sa dajú v Coreli pretransformovať do CMYK a prípadné obrázky v kooperácii s programom CorelPHOTOPAINT previesť do CMYK).Medzi profesionálne zalamovacie programy patrí napríklad QuarkXPress, Adobe InDesign, Adobe Pagemaker...

Já to nijak profi nedělám, jen jsem několikrát cosi "bastlil" a bylo toho potřeba vytisknout hodně. Nejprve jsem to nechával v DTP studiu a pak jsem zkusil tu tiskařskou firmu. Jasně že jsou softy na vyšší profi úrovni než je Corel, ale export do postcriptu z něj jim stačil

Ty vole, ti mínusáři jsou někteří fakt jeblí Že bych to dělal profesionálně? Nedělal, to snad sám vím ne? No tak kecám no, zakázku 500ks jsem si tiskl doma na inkoustovce a promrhal mrtě náplní...ne to fakt ne, v DTP na laseru nebo v tiskárně se to vyplatí lépe. Nebo snad nejsou lepší softy než je Corel? Sice Corel sám používám, na to moje "domácí žvýkání" je i Corel ažaž, ale lepší sotfy jsou.

500 ks A3 mne vyjde na cca 2.000 Kč a za den to mám i s doléváním inkoustů hotové. A na běžné tisky mám laserovku.

Ale Krajkonoši, s tím jdi někam. FUJ inkoust. Na některé věci je daleko lepší Laser (Laserová kopírka/tiskárna, profi věc, almara kterou mívají v DTP), kupodivu i fotky jsou na tom naprosto v pohodě. Jebat se s tiskem na inkoustovce, no FUJ. Přinesu data, zajdu si na kafe a je to hotové. A ve výborné kvalitě. I fotky. A cena podobná jako u tebe, přesně už nevím. Ale vycházelo to v pohodě mínus ta práce. FUJ.A ta tiskařská firma? Za daleko menší peníze offsetový tisk, výborná kvalita a včetně ořezu na potřebnou velikost. A4 to opravdu nebylo ani v jednom případě. (Booklety CD)INKOUST NA TOHLE NE! FUJ!

Aneb inkoiust sice umí tisk na foto papír a jiné "kraviny", ale to je dobré maximálně na to domácí žvýkání. Laser na běžný "chlupatý" papír (inkoust se rozpije a je to hnus, LASER ne), barva v offsetovém tisku...to je jinde. A Offset umí kvalitní tisk i na ten leštěný papír. A při těchto množstvích je cena a komfort úúúúplně jinde, než to doma přežvykovat na inkoustovce.

,,Uživatelsky přívětivá" tiskárna by si měla s RGB obrázkem umět poradit. Pro fotolab no problem.

Gimp neumi CMYK, a ve Photoshopu je to na jedno kliknuti. takze mas dve moznosti. posilat to jako RGB coz neni to prave orechove a nektere velke tiskarny co tisknou to neumi zpracovat. Nebo proste nainstalovat balik Adobe a prez distiler prekonvertovat do CMYK, pripadne ve Photoshopu a pak se jeste s temi barvami pobavit

V GIMPU uděláš sice hezké věci, ale na nějakédalší věci to opravdu neni. GIMP je v podstatě menší škola. Radši osedlej buď něco od ADOBE či od konkurence.

... škoda že tam nie je plugin pre Linux - by som si ho aspoň vyskúšal. Niekde na webe som našiel síce niečo ako CMYK plugin pre Gimp na platforme Linuxu, ale nejako mi to nefungovalo, bolo to príliš komplikované, tak som to vzdal - proste nešlo to tak jednoducho ako v linuxovej aplikácii Krita, prípadne v Linuxe cez Wine vo Photoshope... Pokúšal som sa do Gimpu v Linuxe "zašvindľovať" CMYK profil - dokonca som ten profil v nastaveniach programu aj videl - ale nefungoval mi... Ostanem v Linuxe pri prevode RGB do CMYK pri osvedčenom (aj keď dosť "chudobnom") programe Krita.

Krita je velmi kvalitní a rozhodně ne „chudobný“ program. Jen se nesnaží být konkurencí Photoshopu nebo Gimpu, ale více specializovaným nástrojem pro digitální malbu. V té oblasti se bez problémů vyrovná třeba komerčnímu Paint tool SAI, naopak malovat v Gimpu je proti tomu neskutečně neohrabané.K rozchození CMYK v Gimpu by ti mohlo pomoct tohle (popis manuální instalace je univerzální pro všechny distribuce)https://wiki.archlinux.org/index.php/CMYK_support_in...

Súhlasím s Tebou - Krita je kvalitný program, tým označením "chudobný" som v podstate len poukázal na to, že som bol trochu "zhýčkaný" možnosťami Photoshopu, nakoľko som v ňom pracoval (popri iných grafických a DTP programoch) a pri prechode na Linux som najprv vytrvale chodil cez Wine do Photoshopu. Potom som začal používať nástroje vyvinuté pre Linux a niektoré vlastnosti Linux-programov ma príjemne prekvapili. Tú Tvoju radu ohľadom farebného priestoru CMYK v Gimpe rozhodne vyskúšam uplatniť, ďakujem Ti za ňu!

Nečetl jsem komenty ale na youtube je kamál photoshopové orgie.

docela slušný balík programů pro Win lze pořídit od SerifuPagePlus http://www.serif.com/pageplus/PhotoPlus http://www.serif.com/photoplus/DrawPlus http://www.serif.com/drawplus/mají tam i další, dávám sem ty co jsou oblast mého zájmuAdobe to sice není, ale za tu cenu je to OK,navíc když se zaregistrujete a stáhnete si free verze, časem vám začnou nabízet slevy na full verze