PC na práci

Ahoj,potřeboval bych poradit s výběrem PC. Doteď jsem měl laptop, v počítačích se vyznám tak nějak rámcově, ale bednu jsem nikdy neskládal. Mám teď už 9 let starý laptop s 1GB RAM... čili výměna nutná :D Už ale nepotřebuju být mobilní takže chci PC.Počítač bude sloužit výhradně na práci (OK semtam nějaký film, ale to dneska zvládne každý). Na druhou stranu ale chci opravdu maximální výkon na práci a co nejrychlejší start atd. Pracuju často s velkými databázemi, komplexní makra, desítky záložek atd. Dělám v rámci práce náročné statistické výpočty. Zárvoveň bych rád co nejrychlejší odezvy a start systému atd.Díval jsem se na nějaké sestavy i to co jste tady doporučovali, většinou ale velkou část ceny dělá kvalitní herní grafika a to právě nevím - pokud nebudu upravovat videa ani hrát hry, uvažuju správně, že co se GK týče stačí mi jakákoliv integrovaná?Takže abych to ještě upřesnil, nějaké rámcové požadavky mám:procák - určitě Intel a pak buď nějaký výkonnější i5 nebo i7 (nevím jestli bych využil, taktovat nebudu)RAM - min 16GBDisk - určitě SSD na systém a nějaké HDD na data, ale mám externí NASy, takže 1TB bohatě stačíUSB 3MechanikaOS Win (nevim váhám mezi 7 a 10...), v dual bootu bude i LinuxA dále co mi je uplně jedno:- hlučnost (nic nemůže být hlučnější než co mám teď... na tomhle si nepotrpím)- vzhled - klidně škaredou šedou krabiciTo nejdůležitější... cena - rád bych se vlezl do 30kCena nezahrnuje (mám):monitor, klávesnice, myš, repráky, wifi dongleDíky za každý tip, kupoval bych asi v CZC a nechal si složit

Odpovědi na otázku

integrovaná grafika třeba v tom i5 stačí na drtivou většinu věcí - sám na tom dělám s grafikou a semtam i stříhám nějaké to video. Otázka je, co myslíš tou prací - zda třeba nemáš něco kde by se hodila grafika podporující výpočty přes CUDA apod.Před časem jsem kupoval i5 s 16GB RAM, 128GB SSD a 2TB HDD, v case Fractal Design a s kvalitním zdrojem. Neměl jsem tam Win, ale cena byla cca 22 000 Kč, takže podle mne nebudeš mít problém.

Zostava za 19 500 Kc: https://www.czc.cz/178265,178810,167802,1705... Ak fakt nehras ziadne hry ani nerobis ziadne ine graficky narocne ulohy, len nejaky film tak staci aj integrovana graficka karta. Ale kedze tam mas dostatocnu penaznu rezervu, tak mozes dokupit napr. GTX 1060 a si uplne za vodou.Ak tam chces aj Linux do dualboote, odporucal by som kupit 2x SSD a na jeden dat Windows, na druhy Linux.

Zabudol som este chladic na CPU, kedze ti nejde o hlucnost tento bude stacit:https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224... A este ked rozmyslam nad tym zdrojom, EVGA 550 G2 by bol este kvalitnejsi nez ten Seasonic S12II, ale o trochu drahsi. Vyber je na tebe, ja by som isiel radsej do tohoto.https://www.czc.cz/evga-supernova-550-g2-550...

jeste si zapomel na Windows

Na čo Windows, chcel to na pracu!

Proboha na co tak silné zdroje? Sestava bude žrát do 150W, vždyť v tom není žádná grafika, která by to vyhnala nahoru. Na to stačí bohatě 300-350W. Vzal bych nějaký Gold, který mu spotřebu ještě o něco sníží (vyšší účinnost). Buď levný Seasonic SSP-350GT nebo dražší, ale lepší SS-360GP se zárukou 5 let.Bednu bych také vzal nějakou decentnější. Proč by měla proboha svítit? Stačí obyčejná Z1 (bez "Neo"), ale klidně i levnější S30 od SilentiumPC, která má v ceně i čtečku karet.SSD bych volil MX200-250GB a chladič na CPU stačí i levný HE1024, pokud mu nejde o hluk, tak si vystačí i se základním BOXem.

jj, přesně, já mám právě ten SEASONIC SS-360GP, 80+ Gold, 360W.

Aby tam bola rezerva keby chcel dokupit graficku kartu, co je dost mozne v buducnosti. Nebude musiet kupovat este aj novy drahy zdroj.

jednoduché modelování v Blenderu, grafiku v GIMPu či Inkscape či příležitostný střih FHD videa na tom dá v pohodě taky.

Na tohle by ti měla integrovaná grafika na 100% stačit. Osobně bych to viděl takto https://www.czc.cz/633te4ir04gsa8icgipt0kdr7... . A myslím si, že máš na spoustu let vystaráno. Pokud budeš chtít i5-6500, tak budeš mít celou sestavu o 3000 levnější. Pokud i3-6100, tak bude o 5600 levnější. Co si vybereš je jen na tobě, stačí vyměnit v celé sestavě jen ten procesor. Rozhodně bych s takovým rozpočtem nešel níže nežli do i5.

Ještě jsem se přehmátl u case, kde jsem místo 1100 vzal 1300 od fractalu. V seznamu již upraveno. Ta 1300 by byla zbytečně moc perforovaná a zanášela by se prachem. Provozní teploty celé sestavy budou stejně malé. Pokud by sis to nechal sestavovat od CZC, tak jim musíš napsat, že ten původní ventilátor chceš vyndat ven a že je chceš nahradit ventilátory od arcticu. Tedy ovšem pokud by si dal na můj návrh, ale jak tu psal Wiqix, tak je zbytečné brát tak předimenzované zdroje. A ta case od Zalmana je fakt děs, skládal jsem do ní jen jednou a snad už nikdy nebudu muset.

Za mě varianta bez kompromisů, protože nevidím důvod, proč by se do PC, které bude hlavně na výpočty, mělo dávat něco, co "stačí":https://www.czc.cz/9hioofrovogk3bd5gom6827sl... - Nejsilnější i7 (i bez taktování má díky vyšším základním taktům vyšší výkon než i7-6700 bez "K").- 32GB RAM s možností rozšíření snadného na 64GB (2 sloty jsou volné).- M.2 SSD (NVMe), které je podstatně rychlejší než běžné 2,5" SSD disky do SATA 6GBs. Zde je tupé porovnání:http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Crucial-MX200-250... - W10 krabicovka, nemá smysl kupovat o 200,- levnější nepřenosnou OEM licenci. Krabicovku můžeš použít i na příští PC.- Kvalitní bedna, ve které když se vymění větráky za ty navíc + se jim a chladiči CPU nastaví v BIOSu tichý mód, tak o PC nebudeš ani moc vědět (slyšet bude hlavně ten HDD).

Opravdu nevím, zda-li ten i7-6700K využije naplno. Už jen ze zkušenosti, že když někdo nenataktuje po koupě PC, tak už nenataktuje nikdy. A nevím jestli je výhodné platit o 2000 za vyšší takty ve stocku. Jinak s SSD souhlasím, ramky už jsou obhajitelné, sám se proklínám za to, že jsem koupil levně 4x4 moduly po 4GB a možnost dalšího upgrade tam není. A co se týče case, tak mám raději 2300, líbí se mi více to umístění pevných disků. A jelikož neplánuje dedikované grafiky, tak může osadit 3x3.5 a 3x2.5 bez problému. A pokud bych opravdu sáhl po těchto fractalech, rozhodně bych si tu case upravil, minimálně perforaci z boku a na vrchní části, jinak to bude mít za chvilku plné prachu.

S taktováním nepočítám, jde čistě o těch +10% navíc, co má i7-6700K vůči i7-6700 v základu. Zda vytěží těch dalších cca 10%, co mu OC umožní, to už je jeho věc. Ale v pracovním PC, kde mají běžet výpočty, není OC moc žádoucí, protože snižuje stabilitu a není nic horšího, než když se musí kvůli zbytečnému pádu PC celý dlouhý výpočet opakovat.Skříň ať si klidně vybere podle sebe. U tohoto PC nejsou na skříň kladeny žádné extra nároky. Klidně bych to dal i do levné RG1 od SilentiumPC.

Souhlasím, RG1 je parádní a vzhledem neurazí. Pro tazatelehttps://www.czc.cz/silentiumpc-regnum-rg1-pu...

Nebude lepší pořídit použitelnější Win 8.1 než Win 10, které stále nejsou stabilní ?

To už je jeho věc. Ale osobně s W10 žádné problémy nemám a W8.1 se už jako krabicovka neprodává, jen OEM. A krabicovka za 2,9k (Home), případně 5,9k (Professional) je podstatně výhodnější. Professional má samozřejmě smysl jen pokud se využijí věci, co má navíc (což doma využije málokdo).Pokud je W10 skutečně "poslední Windows" a dál se bude už jen postupně vylepšovat, tak ho nebude muset do dalšího PC kupovat, protože licenci už bude mít.

Čau,díky moc všem za odpovědi.Co se těch výpočtů týče, jsou to často výpočty v Excelu pomocí maker, nebo nějaké jednodušší skripty v Pythonu. Často pracuji s daty, které jsou ve formě malých textových souborů, kterých jsou tisíce, proto hlavně potřebuju rychlý disk, který bude svižně kopírovat velký počet souborů.Grafiku vezmu interní, myslím že bude stačit. Současná RAMka 8GB už chvílema cítím že nestačí, asi ideál bude těch 32, sice momentálně asi ještě nevyužiju, ale 16 by bylo málo, to by bylo tak na hraně teď, ale nechci počítač na rok.

V tom případě, ať už si vybereš cokoliv, určitě jdi cestou největších možných paměťových modulů. Tedy 2x16GB. Rozhodně nekupuj 4x8GB. Výkon ti to nepřidá, jen ti to zbytečně uzavře cestu k 4x16GB až ti přestane 32Gb stačit.