» Poradna » Windows (a jiné OS)

OEM Windows 8 ve virtuálu

Budu si kupovat nový počítač, jako obykle s OEM Windows 8 v ceně. Já plánuji používat Linux, ale když už tam ty Wokna jsou, můžu je s tou samou licencí nainstalovat do virtuálního počítače, a bude to podle licence v pořádku?

Odpovědi na otázku

OEM win platí jen na HW, se kterým byl pořízen. Virtuální PC je jiný HW, takže to licenčně v pořádku nebude. Ale na druhou stranu, nikoho to zajímat nebude.

len ako aktivuje? Cez "plechovú hubu"?

Automat aktivuje lecos, mohlo by to projít. Pak už to nikoho zajímat nebude (tedy pokud to není firemní ntb, tak by z toho někdo mohl udělat problém).

Jen nevím kde sežene licenční číslo. Na notebooky se už necpe ta nálepka. Licenční číslo je myslím nějak zapsáno v biosu nebo tak někde. A nevím jak ho vytáhnout.

RW-Everything

Automat aktivuje naprosto vsechno, staci mit platne licencni cislo.

údajne nie, lebo virtual má iný HW, takže akoby druhý PC a OEM sú neprenosné (aj keď v rámci 1 stroja). Urob dualboot, alebo ak by si extra chcel vo virtuale, tak W8 CP sa s tým nebavia (ide to dodnes, žiadny oznam o (ne)legálnosti), alebo W10 TP. Ale vzhľadom na to, že som za zdravý selský rozum, urobil by som to tak, aby W8 šiel aj vo virtuale (MS už s podmienkami preháňa)

Dobře. Ale ještě jedna věc, ty Windows jsou už před prvním zapnutím svázané s HW? Předpokládám že po prvním spuštění počítače to po mě bude chtít odsouhlasit licenci. Ale když jí neodsouhlasím, oddíl s Win zruším, nainstaluju Linux a v něm spustím virtuální mašinu a tam s tím samým sériovým číslem nainstaluji ty W8, tak by se pak měly natrvalo svázat s HW toho virtuálního PC, ne?

Sériové číslo Win8 už není štítek tzn. nní nalepeno na PC ale v případě OEM je uloženo přímo v BIOSu takže si ho líznou Windows rovnou při instalaci. Při instalaci do virtuálního PC k tomuto nedojde nebude jak zjistit SN

SN vytiahneš z BIOSu (RW-Everything) a potom uvodíš ako to vezme W8 vo virtuale

Ano, je to licenčně naprosto v pořádku. Viz:http://www.microsoft.com/OEM/en/Pages/support-faq.... A. You can install OEM software in a virtual environment as long as you have a separate license for each instance of the software. It is fine to use the OEM version as long as it is properly licensed. To be clear, a separate version of the software must be installed for both the “standard” and “virtual” installations.Důležité je pouze, že VM je stále na tom fyzickém HW, se kterým to bylo koupeno.

čo je tá "separate licence"? Veď OEM je zviazaná s MB/NB, je jedna, tak prečo to spojenie? Ja chápem "separate" ako ďalšiu licenciu

No, že pokud dáte třeba windows přímo na HW a i do VM, tak musíte mít 2 licence. Třeba krabicovou na HW a OEM do VM nebo obráceně. Pokud dáte linux na HW a OEM do VM. Tak je podmínka splněna a vše je licencováno správně. Jenom při použití Hyper-V je vyjímka, že se stejná licence dá použít na HW i do VM.