» Poradna » Počítačové sítě

Nový router

Dobrý ráno,v nejbližší době si plánuji pořídit statickou veřejnou IP adresu. A jelikož můj router je už pár let starý a již nespolehlivý tak jsem se ho rozhodl vyměnit. Mám dvě možnosti, koupit router s 1 WAN portem a minimálně 4 LAN porty, který dokáže Gbit na LAN portech nebo za něj zapojit gigabitový switch. Abych to shrnul, internet mám momentálně 10/2 mbps (nepředpokládám že se rychlost bude v budoucnu drasticky zvětšovat) - tudíž nepotřebuji Gbitový WAN.Pro nejdůležitější je co nejlepší možnosti firewallu, možnost omezit rychlost připojení jednotlivých zařízení do sítě a jestli by byl slušný QoS tak se zlobit nebudu. Wifi není potřeba, router bude umístěn na půdě a dům mám pokrytý Mikrotiky. Máte nějaké tipy na routery které můžete doporučit? Mám dobrou zkušenost s Mikrotiky ale jiným značkám se nebráním. Děkuji za tipy

Odpovědi na otázku

pokud už někde máš mikrotik, tak proč hledáš něco jinýho ?https://www.alza.cz/mikrotik-rb750gr3-d452820... nic lepšího za ty peníze stejně nekoupíš.

Díky za tip. Jenom jsem si nebyl jistý jestli neexistuje něco lepšího. A taky jsem nějak nikdy nepochopil ty jejich licence. Takže díky za tip

Licence nejsou složité, L4 a výše je vše co pro domácí použití potřebuješ. Případně stačí i L3 pro zařízení bez wifi. Jestli budeš mít vyšší licence je jedno. Liší se to převážně v počtu VPN spojení, které je počítané po stovkách, takže mnohonásobně více než kdy v domácím prostředí budeš používat.viz: http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:LicenseA vzhledem k tomu že všechny routerboardy co koupíš mají vesměs licenci L4 a vyšší tak to nemusíš řešit. Význam by to mělo jen v případě že si RouterOS kupuješ zvlášť a instaluješ to do jiného zařízení.

Osobně bych raději zainvestoval do tohoto modelu:https://www.alza.cz/mikrotik-rb2011uias-2hnd-...

Díky za tip,proč by jsi bral tento? Pro mě jak se to jeví tak více než 4 LAN porty nepotřebuju, a kdyby náhodou někdy v budoucnu tak tam můžu fláknout switch, ne? Display taky používat nebudu, bude umístěn na půdě kam chodím jednou za měsíc. A wifi na 90% nepoužiji.Ale jestli tam je něco čeho jsem si nevšiml, a stojí to za to, tak ho rozhodně zvážím.

Ještě mě napadá, nemáte někdo tip na router který by k ostatním požadavkům měl navíc i POE out? Co jsem našel tak všechny s POE out jsou jen 100 porty. A nebo byly už trošku drahé.

Vždyt jsi psal že 100Mbit porty ti stačí. V tom případě bys tady měl https://www.i4wifi.cz/LAN-10-100-1G/RB750UPr2-h... Pokud opravdu potřebuješ POE out s gigovými porty tak https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/hEX...

Nepotřebuji "routvat" ven gigabitem, na LAN portech bych Gb chtěl, ale jestli bude výhodnější koupit levnější router a za to hodit Gb switch tak proč by ne.

Ok tak v tom případě ten https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... Je to dualcore ale nemá poe OUT.a nebo hEX POE jak jsem psalhttps://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/hEX...

a k čemu se to POE bude používat? Doporučuješ něco a ani nevíš co tím hodlá napájet.. Mikrotik nemá standard aktivní POE 802.3af, takže tím nejdou napájet např kamery a spousta dalších zařízení na delší vzdálenosti, ale jen další zařízení Mikrtotik přes to pasivní POE...

Nutno rozlišovat mezi routerboardy se 100 Mbit/s (pasivní PoE, využívají se nezapojené páry) a gigabitovými routernoardy, které standard 802.3af/at používají

Přesně tak. Doporučuji nejdřív si nastudovat specifikaci. HEX POE podporuje 802.11af/at. Zároveň i pasivní poe pokud je potřeba

mělo tam být 802.3af/at

Děkuji za všechny odpovědi. Nakonec jsem myšlenku PoE zavrhnul. Tak trošku jsem procházel trh. Co jsem hledal tak můžu za podobnou cenu sehnat: RB450G, RB951G-2HnD a RB750Gr3.Co je lepší "kauf"?