» Poradna » Notebooky

Nový laptop

Dobrý den. Jsem na tomto fóru nový a potřeboval bych poradit.Jsem student SPŠE a můj současný laptop přestává stačit. Je to ASUS patnáctka s 4GB RAM a Core i3... No nic moc.Rozhodl jsem se, že si udělám radost a koupím si nový notebook, jenže se moc neorientuji v nabídce a chtěl bych se poradit s někým, kdo tomu více rozumí.Vybírám notebook s maximální úhlopříčkou displeje 13''. Chci aby displej disponoval rozlišením alespoň Full HD. Na dotykovém displeji nelpím. Hráč také nejsem.Byl bych rád za MacBook... Windowsy mě štvou, ale když nebude zbytí...Co od notebooku vlastně očekávám? - Edit videa ve Full HD s 30-ti snímky za vteřinu. - Dobrou mobilitu... Nechci mít stroj, který váží 5 kilo. Takových 1,5 - 2 kg ujdou. - Dlouhou výdrž na baterii, alespoň 8 hodin. - Max. 13'' displej a 11'' minimálně - Výhodou Thunderbolt a LAN port - Alespoň 8GB RAM. To je dnes takový standard. - Rychlý disk SSD - Běžná práce (OneNote, Word, Excel, PowerPoint) To jsou mé požadavky, které mě teď napadly... Více toho dohromady asi nedám. Rozpočet mám ve výši 30-ti tisíc. Za kvalitní hardware jsem ochoten si připlatit.Jen jako poznámku: Nechci tu žádné války Windows vs. MacOS - čistě jen jaký notebook by jste mi doporučili.Děkuji za reakce.

Odpovědi na otázku

- Edit videa ve Full HD s 30-ti snímky za vteřinu.- Dobrou mobilitu... Nechci mít stroj, který váží 5 kilo. Takových 1,5 - 2 kg ujdou.- Dlouhou výdrž na baterii, alespoň 8 hodin.- Max. 13'' displej a 11'' minimálněTo myslíš vážně? Chceš editovat FHD video na 13ce prckovi? Podle mne jediná šance na tohle je něco z herní kategorie s HQ procesorem, 1x SSD a 1x HDD a i tak to na editaci videa bude proti desktopu stejné ceny pěkná lemra.Apple žádný takový notes nemá, ale místo Windows si tam můžeš dát linux a stříhat např. v Lightworks.

S 13'' notebookem nemám problém... Není to žádný profi. Jen prostě edit videa z dovolený. Není problém připojit externí monitor. HDD disk tam nepotřebuji. Mám externí dost velkej a na ten edit by neměl být problém přetáhnout něco na disk, co už je v počítači.Desktop to být nemůže. Nelze přenášet. Koukal jsem na MacBook Air a ten by to docela splňoval... Jedinný problém je ten displej, ale na druhou stranu se nebude vytěžovat grafický čip.

"Není to žádný profi. Jen prostě edit videa z dovolený"Ono je naprosto šumák, na jaké účely to FHD video hodláš stříhat. Velikost se tím nezmění.Air je ultrabook a je pitomost uvažovat ho na střih videa. "HDD disk tam nepotřebuji. Mám externí dost velkej a na ten edit by neměl být problém přetáhnout něco na disk"Taky blbost - samotný rozdělaný projekt střihového SW vč. dočasných souborů apod. je pěkně velký a mít stříhaná data na exteráku nemůžeš."Desktop to být nemůže. Nelze přenášet."To jako nezbytně musíš stříhat video po cestě v autobusu, nebo co?

Ten střih videa není hlavní záměr... To je takový vedlejší. Myslím, že takových 256GB SSD by mohlo stačit. Opět - Nejsem profesionál. Na video o délce 6 minut mi stačí i současný laptop s i3 Dual 1,9GHz; 4GB RAM a 320GB diskem.Ovšem už se to seká...

seká se to mj. protože pro wokna je 4GB RAM nic moc. Něco sežere i ten střihový SW - nevím jaký tam máš...Profesionál je úplně jiná liga - to je jasné i bez toho, že to tu píšeš...

Stříhám v HitFilm 4 Express. To už je hodně pokročilý video editor, ale... Kolikrát do měsíce ho spustím? Jednou? A to jsem ještě možná optimista...

možná něco jako:https://www.czc.cz/msi-gs32-6qe-005cz-shadow... ale i tak je tam procesor řady "U" a další kompromisy...

Právě něco takového není pro mě...

konkrétní důvod proč ne?Jinak tu můžeme vést prázdné řeči další týden...

Není mi známa výdrž na baterii ani konstrukce... Plast u mě neobstál.Dále - cena pomalu 40 tis... Rozpočet je max. 31 tis.

Výkon není zadarmo, no Výdrž na baterku se někde zjistit určitě dá, ale obecně je požadavek na výkon na střih FHD videa v přímém rozporu s dlouhou výdrží na baterii.Ten rozpočet jsi měl napsat hned na začátek, leze to z tebe jak z chlupaté deky.

Ale i na 13'' notebooku je to možné. Na Macech v práci administruji servery,web... Na iPadu vytvářím dokumenty a kolikrát i videa. I dyž musím přiznat, že by se větší úhlopříčka šikla...

administrace serveru není nijak náročná... Dokumenty se dají dělat na krámu za 5 000. Sám FHD video občas stříhám, tak vím o čem mluvím.

Já střih videa dokážu i v iMovie na iPadu .Sice ano, na MacBooku je to lepší, ale s Apple Pencil to není problém.Větší displej bych, ale ocenil.

průnik všech těch požadavků je prázdná množina.

Sám jsem si našel toto:https://www.czc.cz/hp-spectre-x360-13-13-410... https://www.czc.cz/asus-ux360ua-c4022r-seda/... - konkrétně tento laptop má velký SSD disk

mám zkušenost s jedním celkem drahým ultrabookem s Core i5 a ten se občas zadýchá i na netu. Starší notes s i3 ve srovnání s ním působí mnohem výkonněji.Navíc ty ultrabooky mají obecně problém s chlazením a zrovna renderování videa je dost záhul...

https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-13-d42262... 13,3" IPS full HD, 8 GB DDR4, 256 GB SSD, přes 8 hodin, pod 1,5 kg.A je to ThinkPad.Pokud to video fakt nemíníte stříhat často, ale jen tak, jak jste psal, tak je to ok.

Jenže Lenovo Thinkpad. To fakt není IBM