Nové PC hlavně na zpracování fotek

Zdravím, vybírám komponenty pro nové PC, jehož náplní kromě běžných věcí jako internet a office bude hlavně zpracování fotek (ZPS, PENTAX Digital Camera Utility, GIMP, v budoucnu možná Adobe Lightroom). Co se týče her, tak jedinou hru co mám nainstalovanou a kterou ve volných chvílích hraji je World of Tanks a další hry neplánuji (jsou to žrouti času ). Vím, že tyto dotazy jsou tu neustále, ale kdyby někdo zkušenější co se vyzná v současném HW na mou potenciální sestavu hodil oko a okomentoval ji, tak by to bylo super. Snažil jsem se vybírat s ohledem na poměr cena/výkon a nevyšroubovat rozpočet moc vysoko a ještě k tomu budu muset přičíst částku za licenci Windows a možná i novou skříň se zdrojem. CPU: AMD FX-8300MB: GIGABYTE GA-970A-DS3PRAM: Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10GK: MSI NVIDIA 750 Ti 2GD5 OCV1HDD (systém): Kingston SSD disk 120GB HyperX FuryHDD (data): WD Blue 1TB WD10EZEX

Odpovědi na otázku

Volil bych Intel i5, pro produkty Adobe nic pod 16 GB RAM a rozhodně připočítej ext. disk pro zálohu dat v PC. Přesnou desku bych nechal na tobě, já volím nejčastěji ASUS a musí mít více možností, tzn. min. 4 sloty na moduly RAM, 6+ SATA portů na disky a mechaniky (ano archivuji na BD-R a nestydím se na to, disky by mi prostě nikdy kapacitou nestačily a je zde riziko přijít o mnoho dat současně), a solidní nastavení v BIOSu, aby vše od větráků po nastavení CPU, pamětí, bootu a dalšího bylo plně dostupné.> Bednu si vyber s dobrým chlazení ideálně jeden velký 14cm větrák v předu, druhý vzadu. Nic složitého.

Díky za reakci, ale snažím se poskládat rozumné PC s citem na rozpočet a cena komponentů výše je necelých třináct tisíc. Intel i5 a min. 16 GB RAM bych vymyslel i sám, jenže i ten nejlevnější procesor i5 jsou další cca dva tisíce navíc. Díval jsem se na benchmarky CPU a AMD FX-8300 by měl být papírově výkonnější než Intel i5-4670 (i když ve výkonu na jedno jádro vede Intel) a přitom je levnější . A myslím, že zpracování fotek je činnost, která se dá paralelizovat (samozřejmě záleží na SW), takže více jader u AMD může být k dobru. 8 GB RAM (2 x 4 GB) do začátku myslím bude stačit a deska má čtyři sloty, takže prostor pro upgrade tu je (má i 6 x SATA). Osobně preferuji (ale ne za každou cenu) značku GIGABYTE, poněvadž s ni mám dobrou zkušenost. Co se týče ASUSu, tak toto PC skládám, protože právě jedna deska této značky odešla .

To se mi zdá rozumný, akorát na ty fotky bych šel hned min. s 32GB RAM a zpracovával to na RAMdisku, je to rychlý, vidíš to hned...

Díky za tip, ale 32 GB RAM (4 x 8 GB) je dalších minimálně 3500 Kč navíc. V současné době zpracovávám fotky na AMD X2 4800+ se 4 GB RAM a v podstatě mi vadí čekání na proveden jednotlivých úprav, to že se následně fronta RAWů zpracovává půl věčnosti, tak na to jsem si už jaksi zvykl .

Dodal byhc, že msi 750tu je strašně drahá, cenou se dotýká skoro gtx950.. takže bud vzít za 3,5k 750ti nebo za 4,2 už 950... dávat skoro 4k za 750ti je vyhazování peněz....S těma jádry u AMD 8300 je to dost možný, že pokud to využiješ, vyjde to líp, ale nemůžu takhle soudit.. každopádně na WOT je to v pohodě, to není téma..

750,950 i 960 jsou drahe na to co nabizeji... kdyz uz slusnou grafiku tak 960 z bazaru se zarukou - poridis ji za 4 500,-

Původně jsem v pomyslné sestavě měl GTX 950, ale pak jsem si dal nějaký cenový strop a tím pádem změnil grafiku na GTX 750 Ti. Cenový rozdíl mezi nejlevnějšími variantami je cca 1000 Kč a nějaký G3D Mark je 5253 vs 3688 pro GTX 950, tak o tomto ještě pouvažuji. Ale jak jsem psal, tak kromě WoT jiné hry neplánuji, ale vím samozřejmě, že CUDA nebo OpenCL urychluje i zpracování fotek (moje současná GK Radeon HD5670 urychluje ZPS cca 16x).

SSD bych volil 256 GB aby byl nejen na systém a programy, ale i na aktuálně zpracovávaná data... rozdíl v rychlosti načítání zejména velkých a objemných grafických dat bude skutečně ZNATELNÝ ... Mechanický HDD je prostě absolutně největší brzda v jakýmkoliv počítači, tak to prostě je... jediná jejich výhoda je extrémní kapacita v poměru Kč/GB a relativně snadná práce s nimi... (upřímně řečeno neměl bych nervy ani čas pálit hafo BD placek protože to je činnost pomalá jako prase...)... na zálohování si stejně nějaký externí HDD budeš muset pořídit, nejlépe malý "noťasový" (abys ho nemusel extra napájet!) s rozhraním USB 3.0 (připojíš do slotu, překopíruješ co potřebuješ, odpojíš, uklidíš do skříně, hotovo). Neni co řešit.

Souhlas,ono kazdy prave pocita jenom s velikosti samotneho systemu. Ale uz nikdo neresi swap, ovladace, nejruznejsi casto pouzivane aplikace a hlavne i ty docasne soubory v tempu atd. 120Gb by teoreticky stacilo ale brzy nastane doba kdy se clovek zacne trochu omezovat. Takze jako naproste minimum bych asi bral taky od 200Gb nahoru.

V současnosti mám systémový oddíl o velikosti 100 GB a to na něm mám i věci, které nepotřebuji, nebo by klidně mohli být na jiném disku. Tak podle toho předpokládám, že 120 GB SSD by mělo stačit. A taky samozřejmě rozhodovala i cena, poněvadž u 240 GB je i minimálně dvojnásobná. Co se týče zálohování, tak už zálohuji na externí disk a občas DVD, poněvadž fotky považuji za nejcennější věci v počítači (cokoli jiného si klidně stáhnete a poškozený hw zase koupíte, ale vaše data vám nikdo nevrátí).

Tak s tou velikosti SSD bych to bral jako doporuceni, navic se tohle da v pripade nutnosti snadno vyresit snadno vymenou a klonovanim disku. Ohledne zaloh, taky pouzivam na nejdulezitejsi data archivacni DVD. Ale jako primarni zalohu resim NAS s dvema disky v Raid 1 coz me dava trochu vetsi jistotu v pripade havarie jednoho z disku. Vzdy je to jenom o co nejvic zvetsit sanci na obnovu dat v pripade HW poruchy (ci jine i zivelne pohromy). Proste cim vice zaloh na vice mistech, tim je mensi sance ze by se prislo o vsechny zalohy ve stejnou chvili.

Mimochodem, IPS monitor máš? Jinak asi by fakt bylo vhodnější postavit to na Intelu a určitě 16GB RAM.

Kdybych neřešil finance, tak tam samozřejmě šoupnu Intel i7 a 32 GB RAM, ale jelikož se musím krotit poněvadž zařizujeme i byt, tak proto jsem volil platformu AMD, u které se mi jeví lepší poměr cena/výkon a nemyslím TDP . Jinak IPS monitor už mám.

Osobně také nevidím u FX problém. Při 100% využití má vyšší výkon než i5. A toto je právě ta oblast, kde by to mělo jít využít. To samé grafika. Ve výpočtech je Nvidia velmi ořezaná. Opět se nabízí úvaha o AMD R7 370 nebo R9 380. Ideální by byla myslím starší R9 280X, ta měla výpočty méně omezené a dá se sehnat levně (trochu starší srovnání):http://www.geeks3d.com/20140305/amd-radeon-and-n... http://www.anandtech.com/show/8526/nvidia-geforce-... V druhém testu je HD 7970, tedy R9 280X před přejmenováním. Ale ve spoustě srovnání podává lepší výsledky než GTX 980.http://www.anandtech.com/bench/GPU15/1231Ale spotřeba a nároky na chlazení budou skutečně jinde než u I+N, je třeba s tím počítat.

Zdravím, nějak mě nahlodaly názory výše, tak jsem provedl nějaké změny v sestavě, kterou bych chtěl pořídit. Přidal jsem více RAM, větší SSD a grafickou kartu jsem vyměnil za GeForce GTX 950 (také kvůli tomu, že tato karta má DisplayPort). Byla by tato sestava dobrá na zpracování fotek? CPU: AMD FX-8300 VISHERA https://www.tsbohemia.cz/amd-fx-8300-vishera_d2105... MB: GIGABYTE GA-970A-DS3P https://www.tsbohemia.cz/gigabyte-ga-970a-ds3p_d16... RAM: Kingston HyperX Fury 16GB (Kit 2x8GB) 1866MHz DDR3 CL10 https://www.tsbohemia.cz/kingston-hyperx-fury-16gb... GK: ASUS GTX950-M-2GD5 https://www.tsbohemia.cz/asus-gtx950-m-2gd5_d22893... HDD (systém): Kingston SSD disk 240GB HyperX Fury https://www.tsbohemia.cz/kingston-ssd-disk-240gb-h... HDD (data): WD Blue 1TB WD10EZEX https://www.tsbohemia.cz/wd-blue-1tb-wd10ezex_d148... Zdroj: Energy Knight (Seasonic) SS-500ET T3 500W https://www.tsbohemia.cz/energy-knight-seasonic-ss... No a ještě by se hodila rada, jakou nějakou obyč. skříň vybrat (PC bude pod stolem, takže po "cool" vzhledu nebo tuningu netoužím), ideální by byla nějaká menší, ale obávám se, že deska formátu ATX se do Mini/Micro Toweru nevleze. A nevím jakou OEM licenci Windows zvolit, poněvadž jsem zamrzl na W7. Měl bych vzít W7 nebo W8.1 a upgradovat na W10, nebo pořídit rovnou W10?

Nevím proč s tím tolik naděláš. Pokud ovšem chceš zpracovávat obrázky, nikoliv videa. Obrázky jsem pohodlně zpracovával na Zoneru s 1G RAM, pravdaže na WXP

A i formát RAW v 10-20MPix?

Na zpracování fotek si určitě neber herní grafiku ale nějakou pracovní např.: http://www.czc.cz/hp-nvidia-quadro-k420-1gb...