» Poradna » Programy

Nové PC - jak začít a jak si ho hned "nezašpinit"

Dobrý den,budu si poprvé pořizovat nové PC, ne že bych tedy před tím neměl PC, ale nikdy jsem ho neměl přímo z prodejny. Otázka směřuje k tomu, co nainstalovat, případně odinstalovat ještě před samotným používáním. Co se vyplatí a co ne. Také se chci zeptat, jestli by bylo možné nainstalovat jen pár základní programů a za rok, kdy bude PC zaplácané všelijakými soubory se zase vrátit k tomuto "defaultnímu" nastavení.Moje plánované programy na instalaci:- Google Chrome- C Cleaner- Openoffice- Nějaký antivirus, asi Avira nebo NOD 32 (kdyžtak poraďte jaký free antivirus)- Software co potřebuji k práciToto jsou základní věci co mám v plánu. Doporučuje se ještě něco?

Odpovědi na otázku

Ještě jsem zapoměl na VLC media přehrávač

Jedině záloha, nic jiného nefunguje, nikdy nevíš co se může stát, i HW může odejít:Záloha:Pod systémem W7U se zálohuje takto (plus vytvořit disk pro opravu sys):http://www.abload.de/img/snap5496g0j1f.pnghttp://www.abload.de/img/snap5497unj2c.pngsoubory pak vypadají takto (nalevo sys soubory, napravo bitová kopie *.vhd, kterou lze i virtualizovat):http://www.abload.de/img/snap5498makab.pngnebo Acronis TrueImagem:http://www.abload.de/img/snap5499q9k5c.pnghttp://www.abload.de/img/snap5501lekfi.pnghttp://www.abload.de/img/snap5502p5jaw.pnghttp://www.abload.de/img/snap5503fmk41.pngzálohu lze dělit, validovat (prověřit), zvolit stupeň komprese a tady je ukázka kolik zabere naprosto čistá instalace W7U x64 s maximální kompresí (děleno pro DVD-5) a jak ji lze otevřít pod sys:http://www.abload.de/img/snap5505unkan.pnghttp://www.abload.de/img/snap5506mijbq.pngjen 6.6GB takže skoro nic, ale narozdíl od reinstalace je to do 10 min. obnovené.Dodatek: AcronisTrueImage, lze nahradit gratis DiscWizardem, neumí soubory, ale zálohu i klon ano.http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/d...

C Cleaner ne, k čemu proboha. Antivir ne, stačí neserfovat pod admin právy. Pokud nic dalšího nepotřebuješ tak nic. PrasatkoPee

souhlasim s prasatkem pee s tím antivirusem ale ccleaner bych si nainstaloval,jen když bych čistil.

A ještě ti doporučím, vytvořit adresář odkud budeš instalovat programy, ty které vyžadují disk, ulož jako ISO, zda to licence umožní, a pod ním, ještě adresář volitelné, tedy soft, který na PC nemusí být. Lépe se tak aktualizuje z netu, a je přehled co je a co není v PC. Stejně tak, pak je možné na jediném ext. HDD, mít komplet zálohu, instalovaného softíku.

Největší mor jsou předinstalované Windows na značkových PC (a NB, All-in-One).Je to zavalenou tunami balastu.Normální instalace PC - cca 35 procesůPre-instalace na značkovém stroji - cca 80-90 procesů.Jinak se můžeš inspirovat tady: http://www.zive.cz/poradna/jen-tak-pro-info-...

Po instalaci si udelej bitovou kopii, nebo jinou zalohu a kazdy den si ji pak muzes ze zalohy obnovit. OS pak bude stale, jako novy.

Zbytečná námaha, zálohovat nic nebude, a pak ho čeká přeinstalace, vsadíš se?

Klasika... čím víc se ti "noví" ptaj, tím pravděpodobnějc se na to buď vykašlou a nebo se ten samej den, co se tázali, tak sjedou, že druhej den vědí úplný kulový, co včera dělali...

Asi blbý dotaz, ale šla by ta bitová kopie udělat na CD/DVD ?

Záleží na velikosti. Některé programy umí zabalit a rozdělit na různá média. Nicméně nepovažuji dvd za spolehlivé médium. Levnější bude koupit větší flašku a dát to tam.PrasatkoPee

ti hrabe? flashka je leektronika,ta moze kedykolvek odist.. ale dvd mas ako analog - film,tam sa ti nema aka suciastka pokazit.. nech si to napali trebars 2x,a ma istotu ze na 1000% sa na tu zalohu moze spolahnut

Nicméně se domnívám, že flaška má díky konstrukci větší životnost než dvd. Každopádně ideální jsou dvě kopie v trezoru. Médium je nepodstatné (i když cd může napadnout jakási bakterie).PrasatkoPee

Standard bývá 2 až 3 DVD.... pokud si systém někdo zasviní svým neuváženým počínáním, tak klidně i na 50 dvd kousků... Filmový a gemblerský maniaci to tak maj většinou...

Tak hlavně, protože je to nový PC, navíc postavený firmou, může se pokazit cokoliv a vše v záruce lze spravit, až na data. Takže zálohování je dobrá rada. Potom stačí se chovat zodpovědně a pokud nezklame HW, bude PC sloužit dlouho.

No, třeba Dolph, od něho to pročítat nebudu. Jemu věřím, ví o čem mluví a je to moc co sem dal. Ale laici by se měli zamyslet....No, co si pořídit na nový počítač...a pro práci. Jaký antivir, jaký "čistič", jako to a to???Prasátko má hodně mínusů, ale má pravdu pravdoucí. Ty tzv. čističe jsou k ničemu (maximálně KDYŽ ČLOVĚK VÍ CO DĚLÁ A CHCE SI ULĚHČIT PRÁCI). Ale práci čističů absolutně není problém nahradit vlastní činností, sem tam promazat co je potřeba, neinstalovat každou ptákovinu...ani trošku nabobtnalé registry nejsou až takový problém...ale dneska se řeší tuna tuna pytlovin...pokud má tazatel PC na práci, jak sám říká, tak snad má ALEPOŇ kamarády, kteří se v tom vyznají, nebo má na zaplacení slušné firmy...holt dneska má PC naprosto každý, každý "Pat a Mat", každý to chce řešit SÁM A SÁM A SÁM A ZADARMO ZADARMO ZADARMO NELÉPE..jak tazatel píše:"a za rok, kdy bude PC zaplácané všelijakými soubory"...TOHLE SE S PRACOVNÍM POČÍTAČEM NEDĚLÁ....PC může i bez těch pitomých čističů vydžet....MNOOOOOOOHO LET....

S čističem je třeba postupovat tak, že po analýze zjistíte chyby a sami se rozhodnete, co chcete vymazat. Tak se zbavíte neplatných zástupců a zbytečností v registru, ale nezničíte si Windows. Hlavně žádné automatické mazání.

Děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal )PrasatkoPee

Všeobecnou pravdou je, že kdo o PC něco ví, nikdy si jej nezamoří. Ale incoolisti mají jiný názor :D.

Máš pravdu. Hlavní problém je, že administrátorský přístup má kde kdo. Většina z těch kdož ho mají je líná se přehlašovat a serfuje s plnými právy a na problém je zaděláno. To nemluvím o instalaci všeho co jim přijde pod ruku, klikání na každý odkaz, používání cracků a další veselé záležitosti. Navíc mě vždycky překvapí, kolik BFU dokáže nainstalovat sw a zásadně nutných programů. O perličkách, jako dva tři antiviráky nemluvě (jistota je jistota).PrasatkoPee

jj, a těch incoolistů je spousta podle mínusů. Čističe ano, ale pro ty, kteří naprosto přesně ví co dělají a chtějí si jimi ulehčit práci. Doporučovat tyhlety věci naprosto komukoli...ale jinak. Doma se svým hobby PC ať si každý "Pat a Matuje" kdo chce jak chce, ať si čistí a přeinstalovává systém třeba každý den, když si myslí, že je to potřeba. Ale PC na práci (což tazatel má), k němu má být naprosto jiný přístup a ne "až bude za rok naneřáděné..." jak sám tazatel píše. FUJ. Systém může běžet mnoho let naprposto svižně a bez nutnosti jakékoli přeinstalace, čištění (kromě toho základního čištění-promazání tempů a dočasných stáhnutých souborů a podobně. Na to ale absolutně nejsou potřeba žádné další programy). Incoolisti ale čistí a přeinstalovávají asi každý týden. Pokud to dělají a potřebují, mají PC zaneřáděné a NEMAJÍ SE ČÍM CHLUBIT. Právě naopak, JE TO OSTUDA MUSET INSTALOVAT A ČISTIT OS I TŘEBA KAŽDÝ PŮLROK.A teď se těším na tu smršť mínusů

Sakra, uťuk jsem se a dal jsem ti plus. No co už )Jinak nesouhlasím v drobnosti. Ani doma by neměl BFU dělat s komplem harakiri. Okrádá se tím o čas, který může vynaložit účelněji. Výjimky jsou samozřejmě zájemci v IT oboru, ale to je jiná věc. Třeba různé čističe najdeš "paradoxně" jen v domácích počítačích. V podnikové sféře nemají co pohledávat a nejsou upotřebitelné. Bohužel, vznikl zde dojem, že do systému může zasahovat kdokoliv a že vlastně o nic nejde. Ale to tu můžeme plakat ještě hodně dlouho )PrasatkoPee

Ale BFU vacsinou ma dost casu na skusanie, instalovanie utilit a odinstalovavanie :) A casto to dopada ako NB co mi dnes doniesli. Notebook kupeny pred 23 dnami zapraseny roznymi "softikmi" a gameboostermi lebo NB bolo pomale (Dell Inspiron 1525).combofix - 580 infiltracii, po restarte Malwarebytes dalsich 130 :(

To je tak, když má admin práva běžný uživatel. Máš štěstí, že tam nebyly tři antivirové programy a pět firewallů. )PrasatkoPee

to je sukromny notas :) to sekretarka v jednej firme mala Comodo firewall spolu s ZoneAlarmom.a nie a nie sa dostat na net :)

moj pracovny pocitac:7-Zip 9.20Defraggler 2.10FLAC 1.2.1b IrfanView 4.32K-Lite Mega Codec Pack 9.3.0LibreOffice 3.6.0.4Microsoft Office 2007 ProfesionalMicrosoft Security EssentialMozilla Firefox 16.0 (x86 sk)Mozilla Thunderbird 15.0.1 (x86 sk)PowerShell v2.0.50727PrimoPDF 5SRWare Iron 17.0.1000.0SumatraPDFTotal Commander 8.1 Winamp 5.63Windows 7 USB/DVD Download Toolpracujem pod uzivatelom (nie admon prava) a splnam vsetko pre trusted PC pre domenu Windows 2008 kam sa obcas pripajam.Pre domaci PC s bavkanim (iny PC) tam mam toho podstatne viac...