Nová sestava po 12 letech

Ahoj,po přečtení pár článků a recenzí, jsem dospěl k následující sestavě...http://www.czc.cz/47mjol5h34hkobp6eof3dqavk... Myslím, že není špatná, ale opravdu se už trochu ztrácím ve výběru komponent.Prosím doporučte mi nějaká vylepšení pokud možno. Já chtěl jít původně na 20000Kč, čehož možná dosáhnu koupí z jiných e-shopů (kombinací).U karty je požadavek 750W, ale zdá se mi to přemrštěné a volil sem kvalitní 500W zdroj. Co vy na to? U Graf karty se nebráním lepší alternativě.Díky moc.

Odpovědi na otázku

K čemu to bude sloužit?Opravdu hodláš drsně taktovat?

Díky za reakciSloužit to bude na hry samozřejmě + 3D konstrukční programy + CPU náročné simulační programy (ANSYS).Drsně taktovat teď určitě nebudu, ale zas 10 let do toho nechci vrážet .Na pozdější taktování (horizont 2 roky) to určitě vidím...

Tak to bych to viděl spíše takto:http://www.czc.cz/9bi8ltbgbgi96blv2qkrn51lq...

Díky za tip,může poprosit o zevrubnější popis myšlenkového pochodu - proč radši to a to než jsem vybral já.Díky moc

Procesor - Xeon E3-1230V2 je "osmijádrový" CPU s možností přetaktu na 3,7/4,1GHz. Je tedy, zejména v grafických a renderovacích programech podstatně rychlejší než Ci5-3570K. Má navíc znatelně nižší TDP.Tvoje deska není vyloženě špatná, ale na ostré taktování 3570K se fakt nehodí. Já zvolil MSI, prorože má mnohem lepší samotaktovací funkci a xeona ti přetaktuje efektivněji. Zíroveň ji páruji s grafikou, takže oboje ovládáš z jednoho programového prostředí.Chladič CPU jsem zvolil takový, který plně postačuje pro chlazení Xeona. Gelid by se hodil pod silně přetaktované 3570K, pokud jsi však plánoval taktovat až za dva roky, byl by zbytečný i na tvé sestavě (před taktováním je vhodné přepastovat).Grafiku jsem zvolil sice slabší, ale výrazně tišší a s vyšším OC potenciálem. Pokud najdeš +1000Kč na R9 280X Gaming o to lépe, ale já se snažil vejít k limitu 20 tisíc, i tak jsem značně překročil. Grafika má taky umírněnější spotřebu a na všechny moderní hry ve FullHD stačí.Zdroj jsem zvolil takový, který je opravdu kvalitní. Kvalita u zdrojů začíná právě na řadě Seasonic SSP -RT, 450W je pak tak akorát, protože moje sestava bude v zátěži žrát nejvýše 300W (350W po OC) takže se ještě stále vejdeš do okna nejvyšší efektivity zdroje. Je také podstatně tišší než tebou vybraný zdroj.Skříň jsem zvolil sice hnusnou, ale tato skříň má za tu cenu geniální chlazení. Tvoje skříň je prvně hlučná a za druhé má nedořešené chlazení. V její cenové relaci jsou lepší skříně.Jinak mám pocit, že ti tam chybí plotnový disk, ale ten máš asi doma.

A paměti jsou také jasné, ne?Je třeba doporučit paměti s napájecím napětím 1,50V a ne 1,65V.

A jedno doporučení za mne:disk M550 namísto M500

Ten cenový rozdíl je strašnej. Drobné zrychlení (v podstatě několik sekund denně) za ten příplatek nestojí. Dokonce si myslím, že je SSD při takhle malým rozpočtu blbost. Kdyby nevěděl co s penězi to je jiná, ale takhle je i 13Kč za GB hodně.

Mně to jasné je

S tou pamětí mi to jasné není, trošku teorie prosím...

Ve tvé původní sestavě jsi zvolil paměti s napětím 1,65V. Což pamě´tovým řadičům intelu, který je na 1,5V nedělá příliš dobře. Občas kvůli tomu CPU uhoří.

aha, ok, DÍK

U procesorů této architektury by rozdíl mezi napětím uncore procesoru (typicky 1,05V) a napětím pamětí neměl přesáhnout 0,5V. Jinak vzniklý napěťový spád zbytečně nadměrně zatěžuje paměťový řadič procesoru.Pokud chci/musím používat paměti s napětím 1,65V, je možné to řešit zvýšením napětí uncore procesoru na 1,15V. I to je OK.Ovšem pokud si mohu vybrat, je lepší použít paměti s jmenovitým napětím 1,5V.

akorát si říkám, zda 8GB pro tyhle softy není málo... Jestli to pracuje s větším množstvím 3D prvků, tak to pak může být náročné celkem dost...

No je to na hraně. Ale není rozpočet. Původně se chtěl vejít do 20 tisíc. Ale souhlasím, že by stálo za úvahu zavrhnout SSD ve prospěch plotny a nasadit dalších 8GB.

nebo vzít 120GB, co stojí o litr méně a použít ho v kombinaci s klasickými plotnovými (tak to mám u plánované nové sestavy i já). Jinak chápu, taky nejsem milionář. Sice to mám navržené do case Fractal DEFINE R4 (a i proto, že mně ty levné skříně začínaj lézt na nervy), aby to nedělalo kravál a mám tam 16 GB RAM, ale co se grafiky týče, tak se spolehnu na Intela v i5-4570 Na střih videa i grafiku mi to stačí.

Poloviční disk bude mít v provozu polovinu sběrnic a jeho výkon bude o dost nižší.

Jo, to se moc neví. Obchodníci uvádějí propustnost řadiče (který je u jednotlivých modelů řady stejný) a málokdo z n00bů tuší, jak vlastně SSDčka dosahují svých závratných rychlostí (že jsou to v podstatě obří RAID pole) a proč tedy záleží nejen na řadiči, paměťových buňkách ale i počtu čipů.

oops, tak tohle už jde mimo mne, to už se nechytám Ale když to říkáš ty

Přesně takovou radu jsem potřeboval, díky moc!Určitě pouvažuji a asi změním názor. Líbí se mi spárování desky s grafikou.Plotnové disky mám 1x500MB SATA, 1x 160MB SATA oba Seagate, ten větší asi 3 roky starý.Pak mám ještě ext WD 500MB USB 3.0.Já myslím že je to dostatečné, nebo?Skříň designově opravdu nic moc Zkus ještě něco vymyslet Ale fakt díky za rady, navíc v tak pozdní hodině.

Skříň sice designově stojí za bačkoru, ale ono je třeba taky nějak chladit tu R9 280(X). Ona si těch 230-250W pápne. Kolik máme finanční strop?

zrovna se kolem něho pohybujem :)

Tak to moc není kam, pošilhával jsem po FD Define R4, ale ta šmakuje 2500Kč.Takže buď taktohttp://www.czc.cz/corsair-carbide-series-20... a nebo takto (pokud se ti ten zalman líbí)http://www.czc.cz/zalman-z11_2/108502/produkt+2x http://www.czc.cz/arctic-fan-f12-pwm_2/7013... Případně lze ponechat jen toho zalmana a pak sáhnout klidně po Saphire grafice, protože větráky Zalmana spolehlivě přehluší i ji.

Ta první variantahttp://www.czc.cz/corsair-carbide-series-20... je docela v pohodě... To už je lepší. Po zalmanovi vyloženě neprahnu, stejně je moc extravagantní...Ale začal jsem se ztrácet v názorech výše (ssd/ plotnový disk, ramky.. Myslím že 8GBstačí, v práci máme 8 a myslím že ok) Ale pokud ten SSD je zbytečný tak sem schopen to taky přehodnotit, Já praáve na SSD slyšel jen chválu... Ikdyž jsou dle meho nazoru předražené

Moderní 2TB plotnový disk v kombinaci s W7 a vyšší je pro práci i hry v pohodě. Samozřejmě SSD je ještě lepší, ale je jen pár operací, kde to postřehneš významně (například když spustíš/vypneš prohlížeč se 40ti panely, nebo při instalaci záplat).Pokud ti RAM bude stačit, rozpočet to unese, tak tam ten SSD nechej, jinak ven s ním a nahradit 2TB plotnou.

hoď sem teda ještě prosím ten 2T disk + Ramky navíc místo toho SSD. Zítra na to mrknu střízlivým okem a zkusím to nějak sesumarizovat :)

Tak a teď sumarizace. Sestava cos mi postavil se mě ohromně líbí, hraje mi to logicky a vypadá dobře. Rozpočet trochu přestřelený ale co už. Ty osobně bys volil spíš poslední variantu s pevným diskem + 16GB RAM nebo SSD? Mě furt leží v hlavě, že bych prostě systemové věci a aktuální Hry/Programy valil na to SSD a zbytek (foto filmy) na mé postarší disky. Nadruhou stranu nikde není psáno že SSD budou časem "za babku" a upgrage se dá udělat kdykoliv že...Takže to zkusíme vzít jako finálku, nebo ještě nějaké nápady???

Pokud uz jsi SSD nekdy mel, tak by pro tebe plotna mobla byt neprijemnym prekvapenim. Pokud nemel, tak tento pocitac bude jako blesk a SSD nech na pozdeji.

Díky moc za Tvé nápady a odborné rady (i ostatním samozřejmě díky). Rozhod jsem se tedy pro poslední variantu. Zkusím možná trochu poléčit ceny u jiných distributorů ale sestava platí.Ještě jednou dík a uzavírám diskusi.

Jenom takovej postřeh. Je jednodušší, nainstalovat si teď OS na SSD a fungovat + později přidat RAM (to se dá dělat kdykoliv a není to taková pálka), než mít teď velkou RAMku, ale pak přesouvat, nebo reinstalovat systém, protože si člověk koupil SSD.

Xeony zrovna moc taktovat nejdou (zamčený násobič a změnou), místo toho je lepší na taktování i5 nebo i7.

Nejdou, ale Xeon E3 na 3,7/4,1GHz (ty čtyry bity jsou Ivynám společný) zašlape v grafice i5 3570K na 4,5GHz (vejš ho na vzduchu nedostaneš) do země. A 3770K je už krapánek mimo cenový rámec.

Můžeš dát návod jak přetaktovat Xeon, když je násobič zamčený a přes změnu BLCK (max několik %) to nemá smysl?Více vláken může být někde fajn. V některých aplikacích je ale důležitý výkon na jádro a tam přece bude Xeon značně zaostávat kvůli nižší frekvenci, ne?

Stejně jako "K" CPU. Intel na Z77 umožňuje přidat na násobičích +4 pro zákl. frekvenci a turbo i u CPU, která "K" na konci nemají. U Z87 na 1150 už to možné není a jediné OC je zde možné jen u "K" CPU (když pominu zbytečné blbnutí s BLCK).

Jako když taktuješ Ci5 3470, zapneš MCE a základní násobič nastavíš na maximální turbo (většina ivin to má 4 bity). Je to zvláštnost, ale turbo těm procesorům zůstane a prakticky tak zvedneš zamčený násobič.Skrze BLCK jde pak získat navíc až 3,8GHz případně 4GHz, pokud se ti podaří udržet stabilních 108MHz. Ale to nemá IMHO význam.A výkon na jádro? V tomto Core architektura po 3,5GHz metě už příliš dobře neškáluje. Proto taky intel drží všechny svoje procesory mezi 3-3,5GHz základní frekvence. Tam podávají nejefektivnější výkon. Tedy samozřejmě je jasné, že 3570K na 4,5GHz v jednovlákknové operaci zdrtí Xeona na 3,7GHz, ale nemá to význam. Hry, kterým by nestačil jednovláknový výkon Xeona na 3,3GHz nenajdeš a jak dojde na multijádro (Crysis 3, jak se zdá tak i Mantle) tak Xeon káčkovému ci5 uniká. Dtto v multivláknových operacích při práci s grafikou či videem, tam je to už dokonce silně znát.

Xeon ani nepotřebuješ taktovat..., když je na výkonové úrovni i7.

Hmmm.... další zajímavý postřeh, to sem nevěděl, Díky. Opět potěší :)

Se koukni sám..., http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.phpKdyž jej přetaktuješ, tak bude výkonější než nepřetaktované i7, nějaké i5 nemá vůbec šanci...

Co? Že Xeon = i7 bez integrované grafiky? Tedy 4 jádra + HT (8 vláken)?i5-3570 vs i7-3770 vs E3-1230 V2:http://ark.intel.com/compare/65702,65719,65732

Trochu jiný náhled:pokud jsi se stávajícím kompem vydržel 12 let a potřebuješ něco, co vydrží dalších 10, tak ještě půl roku vydrž na Broadwell a DDR4 Já vím, že je velice lákavé mít nový komp brzo a honem, ale zkus to rozchodit, běž na procházku do lesa a tam nad touto variantou zkus zauvažovat... Půl roku není tak dlouhá doba, to uteče rychle, mezitím ještě pár tisíc došetříš, protože ten limit je na kvalitní stroj prostě málo (předpokládám, že po 12ti letech budeš potřebovat i novej monitor, o novém OS ani nemluvě...)

Broadwell za půl roku nebude. DDR4 bude nesnesitelně drahá minimálně rok její existence na trhu. Stejně jako tomu bylo u přechodu mezi DDR1 a DDR2, které se také značně liši výrobní technologií.Navíc Broadwell půjde primárně do notebooků a xeon serverů.Reálně tedy Broadwell, pokud vše půjde, jak si intel nalajnoval, bude k dispozici pro obyčejné lidi na jaře 2015. To mi přijde jako velmi dlouhá doba čekání.Navíc nelze očekávat nějaký extrémní výkonový nárůst. Architektura je to haswellovská, která oproti Sandinám dává 4-6% na MHz. Rychlé RAM na úrovni dvoukanálových DDR4 už dnes nabízí čipset X79 a nic vyjma databází to nedokáže využít. Takže na jaře 2015 tady dejme tomu bude broadwell s DDR4, ale v cenové relaci 10000Kč (CPU, MB, RAM) koupí nachlup stejně výkonou sestavu jako je dnes Xeon E3-1230V2, Z77 a 8GB 1866MHz DDR3. Takže proč čekat rok?A navíc jsem optimistický co se týče cen "osmijader" týče. Výkonově ekvivalentní Haswell k tomu E3-1230V2 je Intel Core i7-4771, které stojí 7500Kč. Tedy o 2 tisíce více a to nezmiňuji čipset, který je u 1150 v průměru o 1000Kč dražší než u 1155.

len zo zvedavosti by ma zaujímalo aký HW si mal. P III, alebo si mal max čo sa v 2001/2002 dalo (max P4 HT - November, 2002)?

No ono je to přesne asi 11 let+-Měl sem athlon 64 3000+, desku gigabyte knf9-f, 1G ramGrafiku už nevim jakou pak později 8600GT (nahrada za reklamovaou kartu):)ale přikupil sem loni ramku 1G a rozjel jsem na tom Dishonored a dohrál do konce :)Mimochodem doporučuju!

Tak pokud přecházíš z 3000+ na E3 1230 V2, tak to budeš koukat Já si pamatuji, jak jsem v roce 2007 vyměnil Athlon 64 2800+ za C2D E6750 a bylo to jako nebe a dudy. E3 1230 V2 je ještě úplně někde jinde:http://goo.gl/2jFiC3

skoro se bojím aby mě to nezranilo...

http://www.youtube.com/watchŘekl bych, že takový rozdíl bude mezi C2D a zmiňovaným xeonem...