» Poradna » Notebooky

Notebook ztrácí rapidně výkon

Dobrý den,mám notebook ASUS N series, sestava:CPU: Intel Core i5-2410M CPU, 2.3 GHz DualRAM: 8GB DDR2Grafická karta: Nvidia Gforce GT 555M 2 GhzDisk: SATA 500 gb (rozdělený do dvou po 250)OS: Win 7 Ultimate 64bitVýrobce notebook označuje jako herní, je kupovaný cca před 2 lety. Posledních pár měsíců se mi stává to, že zapnu jakoukoliv hru, ze začátku jede úplně v pohodě na 60fps bez problémů, ale po pár minutách, někdy i po pár desítkách vteřin hraní začnou fps rapidně padat dolů a po pár minutách se hra stane téměř nehratelnou. A to se děje i u her, které jsem dříve hrál na plné detaily bez problémů na max. fps, jako Skyrim apod., i když mám detaily stáhlé, u některých her jsem zkoušel dát detaily na úplné minimum, ale udělalo to to samé. Včera jsem formátoval disk a přeinstalovával windows, ale nepomohlo to. Tohle se ale kupodivu děje i u velice starých her, typu Rise of Nations nebo AoE III. Prosím, poraďte mi, co dělat dál, případně v čem by mohl být problém.

Odpovědi na otázku

To je cena za "herní" notebook

kdy byl notebook naposled vyčistěný?

Hardwarově jsem ho nečistil nikdy, myslíš, že to může být ono?

prach je svině. ten ti ucpe nasávací a vzduchový otvory lopatky ventilátoru a pak se blbě chladí. když se začne zahřívat dochází k podtaktování cpu a gpu a tím klesá výkon

né vzducový ale výdechový

Nechat vyčistit v autorizovaném servisu od prachu.To je jedna z možností.Druhá je komplet přeinstalovat system.

To jsem udělal včera s úplným formátem obou disků, nezabralo to.

Tak platí druhá možnost.

ukazkove prehrivani... rozebrat a vycistit chladice od prachu, melo by to problem na 99% vyresit

To je pravda, je dost horký. Zmáknu to sám, jako úplný laik a nebo to mám radši hodit na nějaký servis?

dost casto byva na youtube video jak rozebrat konkretni notas... tak podle nej to zvladnes... akorat vetsinou byva chladic az uplne posledni pristupna cast a pokud si nikdy notas nerozebiral, tak ti to klidne zabere dve hodiny.... a je dobre mit po ruce stlaceny vzduch

A ne jen to.

Raději servis. Vnitřnosti jsou háklivé na statickou elektřinu, takže stačí málo a NB bude sice čistý, ale chcíplý.

doporučoval bych i sundat chladič a koupit teplovodivou pastu u ntb neprohloupíš když investuješ minimalně 500 do te pasty,vygugluj si testy pasty a najdi to nejlepší,notebook je nachylný na teploty 80+pro dlouhodobe používaní je ideal ma 70c,a jestli je po zaruce vytvořil bych větší nasavací otvory,a zkusil najit lepší chlazení pro dany ntb

S GT kartou hraješ = neodpálil jsi náhodou GPU?

Jo, to je možný... já taky hraju na laptopovém GT jádru, ale tak 2x až 3x týdně, a hodinu denně.Pokud na tom hraješ déle, je možný, že jsi odpálil grafiku. Víc toho vydrží notebook s 2 samostatnými okruhy chlazení. Mám jeden takový NTB, je starší, C2D + GT220m. A funguje do teď (propařil jsem na něm hodně hodin, někdy i 3 hodiny v kuse, před 2 roky, zvládl WOT 4 hodiny v kuse). Ale NTB s 1 okruhem chlazení nedoporučuji moc zatěžovat... Máš sice 2 větráčky, ale pokud notebook nemá 2 chladící otvory, máš pouze 1 chladící okruh, a teplota se ti v celém okruhu po 10 minutách hraní ustálí, možná i dřív...

Pro srovnání... Nevím přesně jaké teploty mají ty moje notebooky při hraní, ale můj nový notebook, který má jen 1 chladící okruh má cca 75C při hraní. Starší notebook s 2 okruhy chlazení měl minimálně o 10 až 15C méně... Jde především o teplotu grafiky, pokud nemáš šrotovní procesor... máš dobrý, i5 2410M.

Na laptopových Geforce GT kartách se dá hrát bez problémů (ty hry co ta karta zvládne, ovšem). Pokud není výrobce notebooku blb, tak se postará o to, aby se to chladilo dostatečně i v maximální zátěži a nehrozilo poškození. A pokud majitel notebooku chce aby mu vydržel, tak ho na oplátku jednou za 2-3 měsíce pročistí. Jinak si není třeba dělat starosti. Jasně, že vysoká teplota neprospívá a může způsobovat rychlejší opotřebovávání hardwaru. Ale notebook, který odejde kvůli přehřívání, i když není zaprášený (nebo jinak ucpané výdechy a ztížený odvod tepla) je prostě nekvalitní šmejd.

Jak vidíš nedá, a výrobce nedělá nic čipy se chrání samy a tak že zahazují cykly = výkon jde komplet do kytek.