» Poradna » Notebooky

Notebook přestal napájet ( vadný zdroj? nebo vypálená zakladní deska?)

Dobrý den..Včera sem pořídil bazarový notebook Lenovo.Včera jsem ho také několikrát zapnul,vypnul a zapojoval do různých zásuvek po bytě.Dnes sem ho přinesl do práce a strčil do prodlužovaku.Nevšiml sem si že je prodlužovák vyjmut ze sítě a zjistil sem to až když se mi notebook vybil a vypnul.Hned sem prodlužku zapnul do sítě ale notebook už to nenapájelo (nesvítí ani žadná dioda ani nelze zapnout). Zkusil sem vyjmout napajecí kabel z NB a opět zastrčit prolétla jiskřička a ledka na trafu se zhasla.když sem konekor vyjmul z NB. opět se rosvítila.Nemam tušení co se mohlo stát.Prosím, byl bych rád za jakoukoliv Vaší zkušenost, radu..předem dík

Odpovědi na otázku

Vyberte baterku a napájajte len zo siete, tak by Vám mal fungovať.

bohužel..( stále to samé.bez reakce..pri vsunutí konektoru do Nb dioda na trafu zhasne..po vyjmutí se opět rosvítí.

Zkus ještě jiný zdroj. Pokud ani pak, je chyba v noťasu.

vyzkoušel sem zdroj z meho stareho Nb. ktery mel kupodivu stejne parametry.ovšem nevim jestli spravné : Input do nb. je 20V___2A a napajecí trafa mají obě _Output 19V___3,95 A..(z čehož zřejmě vylpývá že trafo není org.)a i trafu z druheho notase pri vsunutí zhasne kontrolka..jde mi tedy ted asi uz jen o to jesli by si nekdo dokazal tipnout co se stalo a jestli to pujde nejak alternativne zprovoznit.-/

Pokud není jenom chyba v konektoru, tak je to na výměnu ZD - což se finančně nevyplatí - máš smolíka....

takže to mam chápat tak , ze tim jak sem to strcil do zasuvky, to zratovalo a cus bambus?..hmm tak to je nemilee .-//

Ne, tím že to zapojíš do zásuvky, tím to nerozbiješ. Jiskření je tam vždycky. Cokoliv, co zapojuješ do zásuvky a má to nějaký odběr tak více či méně zajiskří. Jen to většinou není vidět, protože to nikdo nezkoumá. Zařízení, co mají na přívodu ještě vypnutý vypínač, nejiskří. Tam jiskří až v tom vypínači při zapnutí. Pokud tě zajímá proč, vyhledej si něco na téma "přechodové jevy".Pokud ti notebook nefunguje se žádným adaptérem, bude problém v něm. Můžeš ho ještě zkusit nechat nějaký čas, zda se neprobere, ale moc na to nesázím. Pak už jen záleží, co přesně chcíplo a co přesně se bude muset vyměnit. Pokud deska, tak je to třeba 10k+, což se většinou nevyplatí. Ale některé ntb. mají napájení na PCB zvlášť a vyměnit to jde (je to hodně vzácné). Pokud je jen poškozený konektor, také jde opravit/vyměnit (není to zadarmo, ale levnější než celá deska).Přesnou diagnózu a cenu za opravu ti ale dá až servis.

Zkrat v základní desce.

Tím ho jen dorazíš.

Dobrý denpůvodci problému jsou 31. výboj ve zdroji poškodil napájecí kaskádu (většinou jde opravit nejnáročnější)2.výboj mohl poškodit konektor v NTB pokud byl načatej (snadné většinou jen výměna konektoru)3.zhasínání a rozsvěcení kontolky by indikovalo zkrat v kabelu na vstupu k noteboku nebo v v předešlých dvoun bodechIt007_Revolver

Jenom mě napadlo, kdyby si měl možnost někde si pučit jinou baterii, můžeš to zkusit s ní a když to nepude, tak bude problém vážnější.

moc Vam dekuji za rady..uvidíme co se bude dat..