» Poradna » Notebooky

Notebook na programování

Dobrý den, potřeboval bych doporučit nějaký notebook do školy, který zvládne jednodušší programování během střední školy s IT zaměřením a zároveň nebude problém s váhou.Přemýšlel jsem o Applu, ale nevím, jak je na tom s aplikacemi pro vývoj.Cenovka okolo 30 000 Kč

Odpovědi na otázku

Tak s tím zatím počkej. Ta škola jim určitě poskytne učebny s počítači a vším potřebným - určitě po nich nechce mít vlastní počítače.Apple bych zrovna vypustil - je to líbivé, drahé a láká to ke krádeži. Navíc na programování bude lepší Windows, který bys musel dokoupit. Nějaké HP s Intel grafikou a Core i3 postačí v pohodě a nebude svádět k hraní her místo výuky. A mívají matné displeje, což je do školy taky mnohem lepší.

Když už, tak bych šel alespoň do i5tky a grafiku určitě zvlášť. Na programování (pokud nedělám v M$ C#) je nejlepší Linux

Druhý šmudla, který postrádá základní náhled. Ten nejzákladnější - na programování je v každém případě a vždy nejprve potřeba hlava.

píše "jednodušší programování" a měl by vědět, že notebook není primární počítač na takovouhle práci, ale spíš na šolíchání v nouzi a po cestách. Jinak i na programování to chce minimálně pořádný monitor, neb jsem ještě neviděl IDE, co by na 15ce displeji vypadalo aspoň trochu přehledně.

jo ale na internátu nebude mít 2 monitory xD

Jestli má zájem programovat i ve volném čase jako hobby (což by měl mít, jestli chce být dobrý), může se mu laptop hodit.

Windows je lepší na programování jen tehdy, pokud by se učil programovat přímo pro Windows ale pro obecnější programování, např. webových aplikací je naopak Windows nejhorší volba, protože na Unixu postavené OS jsou blíže Linuxu na kterém běží 99% webových serverů.

jasně, ale proč kupovat stroj s Masoxem, když potřebuješ linux a Windows? To pak je lepší koupit notes s Windows v ceně a přidat dualboot s linuxem.

Ale když mám laptop s Linuxem, pak nepotřebuji dualboot do Widlí.

kdyby třeba nedejbože programovali v .NET nebo VBA, tak to asi v linuxu nepůjde, mám ten pocit. Nebo můžou mít nějaké freeware appky na učení základů a to bývá jen pro wokna a přes Wine to někdy nejede.

Applista nejsem - ale na programování je apple velmi vhodný počítač (tedy pokud zrovna nepotřebuješ programovat vyloženě pro windows).

No řeknu ti to podle vlastní zkušenosti. Pokud jdeš na střední školu zaměřenou na IT, tak škola z pravidla disponuje několika počítačovými učebnami, které jsou při dodržení jistých pravidel (školní řád / řád učebny) jednotlivým studentům přístupné. Škola je povinna pro výuku zajistit potřebné vybavení a nemůže po jednotlivých studentech aby si nosili své počítače. Pokud tedy nejsi na internátu (privátu) a do školy nedojíždíš, tak je pro tebe notebook zbytečností, neboť v hodinách matematiky, dějepisu a podobně jej potřebovat nebudeš. Možná tu padne argument, že jej budeš používat na poznámky. Bohužel, použití notebooku akorát tak svádí ke všemu, jen ne dávat pozor.Pokud to s notebookem myslíš vážně a chceš investovat opravdu 30.000 korun (což mě osobně přijde pro účel použití zbytečné, neboť technika rychle zastarává a rapidně klesá její hodnota), tak se podívej po noteboocích HP (řady ProBook, EliteBook, ZBook), DELL (řada Latitude) nebo Lenovo (řada ThinkPad). Pohlídej si, aby měl integrovanou grafickou kartu Intel HD. Dedikované grafiky (nVidia/AMD) dělají v noteboocích většinou neplechu a většinou kvůli studenému spoji pod grafickým čipem nebo díky defektnímu grafickému čipu notebook chcípne. Co se týče ostatních parametrů, tak je ideální konfigurace s procesorem Intel Core i5, alespoň 8 GB operační paměti a integrovanou grafickou kartou (jak jsem uvedl výše). Co se týče úložného prostoru, tak v současné době je SSD disk samozřejmostí. Některé notebooky (HP ProBook 450) mají dokonce SSD disk v provedení M.2 a mají volnou pozici pro přidání 2,5" plotnového disku. Z důvodu mobility se koukej po modelech menších, jak 15,6" (o 17" ani nepřemýšlej). Pokud bys měl málo zobrazovacího prostoru, externí monitor to vyřeší. Co se týče vzhledu, tak to je na tobě, co se ti líbí. Já osobně jsem si na střední škole (IT) vystačil s počítači, které byly ve škole a na vysoké jsem si vystačil s ProBookem 4530s, který mám dosud. Osobně bych to ale Ukázat celý příspěvek

Děkuju :) popřemýšlím o tom

Přemýšlej rychle, protože tvůj dotaz zcela postrádá logiku. Programování musíš zvládnout především ty.Nevím, nevím, jsi opravdu rozhodnutý?

Potřebuji vědět, zda notebook zvládne či nezvládne náročnější grafické editory apod.

Zda ti na laptopu poběží poslední verze photoshopu s programováním souvisí jen velmi okrajově.

čemu říkáš "náročnější grafické editory"? Jinak na Intel grafice pracuju běžně - grafické práce s rastrovými i vektorovými soubory a není problém. Tam jde spíš o výkon procesoru a velikost RAM.

jen poznámka k Apple: Na Apple je vývoj OK, programátoři jej normálně používají. Záleží co chceš zkoušet programovat - OS X se ti může hodit pokud chceš zkusit vytvořit nějaké aplikace pro iPhone/iPad.

Učit se programovat pro mobilní Windows už asi nemá cenu. Než se to naučíte, tento OS umře definitivně.

Vela tu bolo napisane, ale zasadna vec chyba.V com budes programovat? Ake graficke editory to spominas?Kazdy softver ma dane minimalne a odporucane HW poziadavky a treba sa tym riadit.Vsetko ostatne je len teoretizovanie a spekulovanie.

"+" Pokud si dotyčný není schopen zjistit, jaké aplikace se budou používat, pak vše je jen teorie a hádání ve stylu "plamínkového" Vlastíka.

Momentálně studuji střední školu zaměřený na IT. Notebook na poznámky mit nesmíme a většinu programování atd, se da zvládnout na školních PC. Nevím, jak moc rozdílná škola je ta tvá, ale kdybys ses doma chtěl opakovat věci ze školy, tak ti stačí stolní za 10k

Jsem v Brně na sšte. A jsem na intru.

Osobně laptop doporučuji, zvlášť pokud to myslíš s programováním vážně. Dělat jen školní úlohy z tebe totiž programátora rozhodně neudělá.Co se týče parametrů, rozhodně bych volila (pokud to nepřenášíš cokoliv s:15,4" displayem (14" pokud hodláš hodně přenášet, ale pak už je externí monitor na intr nutnost. Vzhledem k rozpočtu bych ho ovšem stejně zvážila, spolu s myší a klávesnicí)Minimálně 8 GB RAMIntegrovaná grafika256 MB SSD by ti mělo stačit bohatě a dá se s ním najít spousta laptopůCPU cokoliv výkonnějšího od Intelu, ideálně i5 Kaby, pokud bys programoval větší věci v C++ tak HQ Značky – Dell (Lattitude, Inspiron), Lenovo (Thinkpad Edge minimálně, ideálně normální thinkpad), HP Probook…Jinak co se ti zalíbí :)

Děkuju moc :)

osobně si myslím, že 15.6ka displej je tak akorát a doporučím zkusit vybrat něco z matným displejem, jinak zjistíš jak člověku ty odlesky lezou na nervy.

Jo a Apple klidně. Osobně preferuji Linux, ale mám kolegy co v tom normálně programují a dostat tam můžeš v případě potřeby i Windows.

K notebooku na programovani si porid i externi monitor at si setris oci http://www.sociamedia.nl/ict/energy/images/ibm5151...

xd