» Poradna » Programy

Nejlepší software na diagnostiku a opravu disku?

Zdravím, sháním nějaký dobrý software na pokud možno co nejlepší opravu disku. Začaly se mi na něm tvořit chyby a bohužel když přistupuji k nějakým souborům i při chodu Win PC zamrzne a pomůže jen restart. Ale je to všechno úplně náhodné.Jsem si jistý , že je to určitě diskem. Stává se to i třeba když z něj chci kopírovat na druhý disk. Stále do něj naštěstí přístup je, ale jak říkám, velice často se náhodně zakousne. Takže co nejlépe by mi ho mohlo dát do pořádku? Poradíte? DíkyPS: systémové programy jako chkdsk a podobné jsem už zkoušel

Odpovědi na otázku

Nejprve si v HDTune (i trial) zkontroluj co ti háže S.M.A.R.T. (Health), a rychle zálohuj jinam, pokud nemáš. Můžeš zkusit LLF (Low Level Format Tool), ale až po zjištění jaký druh selhávání to je (kód chyby od výrobce). Pokud je v záruce tak ta.http://www.hdtune.com/http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Leve... Lze použít i diagnostický nástroj přímo od výrobce. Před manipulací s HDD, vždy zálohovat data!

díky za rady, hned to vyzkouším a uvidíme co to ukáže, bohužel s tou zálohou je to tak, že to je disk, který má 2 TB, takže jen něco můžu zazálohovat, a taky jen to kde ten disk nezkolabuje. Další smůla je to, že je to už těsně 2 roky. Výrobci asi ví, jak dobře dělat kur*ítka

Ukázat by ti měl toto:http://www.abload.de/img/snap5808bps65.pnga (pochopitelně v pomalém módu) toto:http://www.abload.de/img/snap5809upsxb.pngAle pozor, každá další manipulace disk více poškozuje, takže zazálohování toho důležitého nutné je. LLF lze pochopitelně dělat až po úplné záloze, jinak budou data fuč. Ale smysl to bude mít, jen tehdy, pokud nebude disk fyzicky poškozen a budou jen vadné sektory např. Jestliže by HDD vydával nějaké divné zvuky, vrčení, cvakání atd. tak je zle.

Ještě jsem zapomněl zmínit jednu podstatnou a důležitou informaci.Logicky je to jeden 2TB disk, ale fyzicky dva 1TB disky v RAID0. Já vím, že to je chyba na to nemít zálohu, ale prostě nemám 2TB záložní medium.Jinak tedy, provádím kontrolu chyb. Viz ten co jsi postl a dva bloky tam mám červené. Ta tabulka s tím Smartem nefunguje asi právě kvůli tomu RAIDu. Dnes jsem ještě ale zkoušel záchranné cd (Hirens boot cd) a tam to kupodivu ty disky zobrazilo jako dva a jeden právě ten smart , nějaké chyby tam měl.Jak mám tedy v tomto případě postupovat? Zálohovat co jde a nový disk? Nejde to nějak softwarově spravit?

Zálohovat, zálohovat a potom udělat image.Pokud je podezření na disk, tak zálohovat. RAID0 je vražda. Pokud lehne, tak nepomůže ani svěcená voda.Podívej se, jakou mají disky teplotu. Velmi často jsou chyby způsobené jejich přehřátím.

teplota je v pořádku, na tu jsem myslel ještě když jsem RAID vytvářel - disky jsem dal dál od sebe aby se navzájem neupekly a přímo před chladič

O jé. Tak tady je nutné postupovat opatrně. Už samotné "červené" bloky jsou problém a takto v RAID. RAID by měl mít vždy HW kartu (řadič) s vlastním CPU a RAM, soft RAID může způsobit i chybu v zápisu, nelze ho obnovit, ani se v něm jinam hrabat, ne v reálném čase. Můžu jen napsat jak bych postupoval já:Druhý záložní disk stejné velikosti, nebo zálohovat to o co nechci přijít (HDD, BD-RE DL, SkyDrive), ale rychle.Pak bych zrušil to pole a znovu provedl diagnostiku s tím, že pokud by byly jen ty vadné sektory a jinak by S.M.A.R.T nic nehlásil, provedl bych formát nástrojem od výrobce či LLF.Nakonec bych sledoval v pravidelném intervalu, zda znovu nepřibývají vadné sektory či sektory určené k přemapování (vyřazení). Příbývat mohou, ale několik za rok, ne za týden.

LLF dokáže udělat jenom výrobce.

Taky jsem si to myslel, ale v popisu toho programu to píšou.Může mi někdo vysvětlit co to znamená? Nízkoúrovňové formátování mi moc neřeklo. Dozvěděl jsem se jen že to dělá výrobce hned po tom co dá disk dohromady

Do popisu programu si můžou dát, co chtějí.

štve mě to a dost... pro mě to bude dost bolestná ztráta, myslel jsem, že to jde ještě softwarově opravitdisky jsem si koupil před dvěmi lety a to byl v té době hodně dobrý kup - všichni víme, jak to teď s těmi disky je - za tu cenu co jsem je koupil stále není ani teď

Pokud si dobre vzpominam, tak 2 roky stare disky by mely mit zaruku 3 roky. U novych se vyrobci dohodli na zaruce 2 roky.

Vzpomínáš si dobře.

Jak psali ostatní, data na odchodu. Já bych zkusil tento postup:Sehnat si místo pro zálohou,Nabootovat z live distra LinuxuPřekopírovat dataPrasatkoPee

Takže když udělám image disku, budu v něm moci hledat i smazané, naformátované a zničené soubory?Bude to přesné takříkajíc "zrdcadlo"?

Tohle vlákno ještě žije? Prostě si stáhni klonovací soft, od výrobce disku, nebo AcronisTrueImage, PC nastartuj ze zaváděcího média, připrav si jiný např. USB disk a nech se vést, vyber oddíl, který chceš zachránit, a kam se má překlopit, a pak si na tom zdravém disku (bez zapisování) užij a uvidíš, kolik dat zachráníš, asi to nebude tak hrozné.Poznámka: Disk se vždy zálohuje před problémem, ne až potom. Výrobci to píšou jasně, za data odpovědnost nenesou, a spoléhat se nelze.

SW HDDLLF v. 4.25 ti opravu - za předpokladu např. že nebyl VYČERPÁN počet náhradnic (rezervních stop), totálního rozpadu HW drive apod. - u všech drive provede dobře, kupodivu rychle a vysoce odborně. Je na "dělaný" a umí to skvěle.

Tohle LLF budu delat poprve a nerad bych si tim znicil disk. K čemu je jsem si víceméne zjistil. Mohl bys mi poradit jak postupovat s timto programem aby se mi to nestalo? Pripadne co si musim vyzjistit?

Nic. Pouze se MUSÍŠ postarat o to, abys SW aplikoval na ten SPRÁVNÝ drive. Veškerá data na něm totiž budou NENÁVRATNĚ zničena.

Mám externí USB disk 1TB, po naformátování mě hlásí kapacitu pouze 32GB a nejde otevřít.Čím to je?

ne

Kup si nový disk