» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nejlepší prohlížeč pro Windows XP?

Zdravím, vím že bych neměl, ale z různých důvodů občas stále ještě využívám jeden notebook s XPčkama. Jaký je dnes (z hlediska bezpečnosti a nenáročnosti) nejlepší prohlížeč na ně? Chrome ani Firefox již nejsou aktualizovány, co Opera? Prosím vyhněme se radám typu aktualizuj na nové windows..

Odpovědi na otázku

Nic ti nebrání používat starší verze všech prohlížečů...A žvásty o údajné "bezpečnosti" klidně můžeš ignorovat, je to o ničem. Nové verze tam stejně akorát cpou věci co normální uživatel nepotřebuje, jsou to krámy důležité akorát pro molochy typu google a facebook určené k tomu jejich šmírování...

Přesně juwa.

Nejde len o bezpečnosť, ale o kompatibilitu. Taký messenger už v Pale moone Atom nefunguje a možno aj ďalšie weby sa nebudú zobrazovať korektne na starších prehliadačoch

a který z těch starších prohlížečů je pro xpčka nejlepší? např. firefox mi bohužel přijde výrazně pomalejší než chromium prohlížeče

Já používám...už 3 roky na Windows XP Pro Sp3 prohlížeč Google Chrome verzi 27.0.1453.56 a jsem velice spokojený.Skype mám také na XP funkční,lidi píší že na XP už nic NEFUNGUJE! vše na XP jde...jen stačí si trošku z XP na PC pohrát?????? a vše je 100% AKTUALIZACE? XP TY MĚ VŮBEC NEZAJÍMAJÍ!

ANO, Mozilla Firefox je na starších platformách v OS Windows XP NEUVĚŘITELNĚ POMALÁ, zdůrazňujeme, VELMI, VELMI POMALÁ. Jde o to, čím vším se po připojení tento webový prohlížeč zabývá, co všechno načítá a odesílá - webový prohlížeč určený pouze pro zpracovávání (zobrazování) internetových stránek dnes již neexistuje a vzhledem k požadavkům ke zpracovávání dat jsou tedy logicky staré systémy pro společnost nežádoucí, proto nejsou podporovány !!! Berte to tak, že se naše vnoučata budou již brzy ptát, jaké to bylo, když jsme měli ještě nějaké soukromí (o tom nepochybujte). NELZE TOMU UNIKNOUT (chytré telefony, internetové televize, spousta účtů a registrací které se vzájemně analizují a synchronizují, tedy - schromažďují data ze všech možných účtů a přiřazují je jedné identitě (i když jich máte několik). Přizpůsobte se anebo využívejte dva systémy současně - jeden, ten oblíbený, bez připojení k internetu pro osobní využití a ochranu citlivých dat, ten druhý systém nové generace zase pro přizpůsobení se společnosti a komunikaci se světem. Jsou i jiné možnosti, ale ty už patří do jiné ligy - a ta není veřejnosti dostupná. Jedno je ale nepochybně jisté - přes technologií neutečete a ani se před ni neschováte, ledaže byste začal zcela nový a odlišný život, než jak ho doposud znáte. Zapomeňte na XP a Mozillu Firefox či jiné brzdy života, kradou vám drahocený čas a dnes nikdo neví, kolik ho ještě má. Hezký den.

Že vraj savjetskij Yandex je na Win XP podporovaný. Najmenej náročný je pravdepodobne Pale moon, ale na messenger nie je optimálny (teraz si nepamätám či jeho posledná verzia predsa len nefunguje aj s messengerom). Koľko máš RAM?

celých 1,2GB

Co je tam za aplikace požadující XP?

žádné aplikace, ve winXp se tomu ještě říká programy... a to takové, které by na win10 ani nefungovaly

O Win10 nepadlo ani slovo, ty by tam ani nešly. To jsou programy pro DOS nebo Win 3.1? Můžeš uvést příklady?Ono totiž jestli by nestálo za úvahu tam dát nějaké lehčí Linux distro, to by na web stačilo. Odpadne antivir a nebyl by problém s aktuálním prohlížečem.

Rozumím, být to na mě tak by to za to asi i stálo, ale ten notebook bude používat starší osoba, která zná jen windows 95-XP a nemyslím, že by se chtěla učit s linuxem..

Zrovna osoby, které umí kliknout jen na ikonu Internet a čekají, že se jim otevře Seznam, operační systém vůbec neřeší.

Záleží jaké distro a jaké prostředí zvolíš. Třeba Mint s Xfce a Whisker menu mi přijde mnohem přehlednější než Windows XP. Vše co potřebuješ tam máš už po instalaci a můžeš začít používat. Programy v menu jsou rozdělené do kategorií a snadněji se tak najdou.https://www.linux-mint-czech.cz/zaciname-s-mintem/Jediné co se může hodit k naučení pro základní práci je jak dělat aktualizace (správce aktualizací) a jak nainstalovat nové programy (správce softwaru). Věci jako příkazová řádka vůbec není potřeba, pro běžnou práci, řešit.

Web browser je možné urýchliť vypnutím javaskriptu a to dosť podstatne. Komu by ani to nestačilo tak ďalšie zrýchlenie je možné dosiahnuť vypnutím načítavania obrázkov. Na FF 2.x to bolo možné dosiahnuť pohodlne priamo z menu.

Jenom s vypnutým JS velká část webů nebude fungovat.

Súhlasím. Pomalosť web browseru na XP totiž nieje v tom, že by bol pomalý, ale v tom, ako sa zmenil obsah web stránok za tie roky od WinXP.

Dnes je (z hlediska bezpečnosti a nenáročnosti) nejlepší prohlížeč úplně stejný, jako v okamžiku vydání jeho poslední verze pro XP. Stačí z desítky nejpoužívanějších vyzkoušet, který ti vyhovuje vzhledem, možnostmi nastavení, doplňky, atd.

Jenze web se od te doby hodne zmenil, tudiz vykon bude patrne krajne neuspokojivy v jakemkoli prohlizeci, ktery by pripadal v uvahu.S bezpecnosti je to samozrejme jinak, je to mnohem zajimavejsi otazka. Drtiva vetsina soudobych hrozeb totiz bude v pripade muzealit tohoto typu zcela bezzuba. Pak to bude jen o tom, zda muzealni prohlizec nahodou nenarazi na muzealni hrozbu. :o)Rozumne reseni znamena jiny HW a zejmena jiny OS. Coz paradoxne laickemu uzivateli v drtive vetsine pripadu vubec nebude vadit. (Ovsem tazatel si to nechce priznat..)

To jistě. Taky nepíšu, že se nezměnil web. Nezměnily se už prohlížeče pro XP. Např. poslední Vivaldi 1.0.435.436 pro XP je stejný, jako v prosinci 2015, takže je zbytečné se ptát, jestli dnes není jiný.

Resim to stejne, Firefox v posledni ESR verzi ze srpna 2018 mi prijde pomaly ale hlavne velmi narocny na RAM pamet pri vice otevrenych tabech. Takze zkusit porovnat s Operou nebo Seznam prohlizecem, ktere se oba stale aktualizuji.

jsem nevěděl, že Seznam jde i na XPčka, možná ho vyzkouším... pak mi Avast bez mého vědomí nainstaloval ještě nějaký Secure Browser, což je taky asi převlečený Chrome

POUŽÍVEJ na XP Avast verzi 5.0.677.0 zakaž avastu aktualizace a máš klid.

Pro XP je velmi dobrý K-Meleon na jádru Goanna (jako Palemoon), viz zde:http://kmeleonbrowser.org/forum/list.phpNení sice česky, ale to by nemělo nikomu v dnešní době vadit.

Upgradni na novejsi verzi windowsu ;)

Dnes jsem presel z prohlizece K-meleon na Mypal, k-meleon byl na XPckach supr, ale neumel moc videa, natoz youtube. Vyreseno s mypal prohlizecem, doporucil ho nekdo v komentarich na youtube u videa ,,what is the best browser for windows xp in 2020" a opravdu mam diky tomu skutecne fungujici xpcka, smplayer mi na tom prehrava filmy a umi stahovat titulky kdybyste shanel na xp funkcni prehravac videa mam 32bit verzi xpcek

Jestli ti aspoň trochu záleží na té bezpečnosti, tak nepoužívej XP. Easy. A jestli tohle nechceš slyšet, tak je mi líto, ale nic jiného není xD Samotný XPčka jsou mrtvý, zastaralý a ne-bezpečny. a to žádný prohlížeč nevyřeší.

Jen aktualizace k dnešku:XP-čkový prohlížeč Mypal 29.3.0https://www.mypal-browser.org/download.html... si sice už neporadí s některými postupně modernizovanými weby a prohlížeč K-Meleon tuplem ne, ale do K-Meleonu se dá "naprat" jakási odvozenina čínského 360Chrome 13.0.2206.0 a ten mi v XP otevře téměř úplně všechno, co konzervativec může potřebovat k "žití po staru". Čínské = nevím jak s bezpečností (a ten režim tam nemám rád), ale můj "podporovaný" antivir neřve a funguje to. Dal jsem ho sem:https://ulozto.cz/file/PnpL1XQXbtFg/k-meleo... Spouští se to (u mě) tudy:--- K-Meleon samotný:C:\Util\K-Meleon 76.4.5 Portable (2021-11-06)\k-meleon.exe--- A ten Číňan v něm vložený:C:\Util\K-Meleon 76.4.5 Portable (2021-11-06)\macros\WalkOnGrass\app\Chrome\Application\360chrome.exe