Nefunkční pamět, prosím o radu

Dobrý den. Koupil jsem do svého PC dalších 32 Gb paměti (kit 16+16) ale jeden modul nenaběhne. Celkem je v PC 64 Gb, ale po dlouhém startu mi to píše 48 Gb. Je jeden modul vadný? Tohle mi to píše, než naběhne systém (BIOS jeden modul taky nevidí).Memory modules were found on non-optimized memory slot. Please follow the instructions and move the yellow - marked modules to the arrow marked optimized memory slots. Přeložit si to umím, ale já jsem dával ty nové moduly přesně na místo těch starých. Slot A2 mi to taky ukazuje neobsazený. Zhruba chápu, o co jde, ale přesto bych se rád zeptal zkušenějších, jak postupovat. Základní deska je MSI MAG B365M MORTAR. Děkuji předem za radu, než něco vymamlasím.

Odpovědi na otázku

Reset CMOS proběhl? A co když přidáš jen jeden modul?

Co se stane, když dáš pryč všechny staré moduly a osadíš jen ty dva nové? Taky by nebylo na škodu napsat co že tam vlastně máš za paměti (jak staré, tak nové)

Teď už tam jsou jen nové moduly, 4x16 Gb Kingston Fury, staré týden, všechny moduly stejné. Resetovat CMOS neumím. Asi vyhážu všechny moduly a nechám tam jen ten podezřelý, co se stane.

Neumíš resetovat CMOS? Neumíš si ani přečíst postup v manuálu k desce? To jsi teda dost odvážný, že vůbec otevíráš bednu PC, pak to tak vypadá...

Mám zasklenou bednu, tudíž nic neotvírám ??. Bez urážky.

A jak tam dáváš ty RAM, aniž bys otevřel bednu? To nějak nechápu.

To jsou malé věci
Hlavně, že už to jede

Ty to sklo vždy rozbiješ , keď to neotváraš?

Jsi velký kouzelník.

Tak zkus nejdřív dva a potom další dva. Reset CMOS se dělá jumperem, je to popsané v manuálu k desce. A jinak řada Kingston Fury obsahuje desítky různých typů paměťových modulů.

tady je support, záložka detail:https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B365M-MOR... doporučuju prostudovat

spíš záložka Support / Compatibility / Memory a tam najít jestli jsou tan daný moduly...https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B365M-MOR... .. tak se totiž vybírá upgrade RAM když nechci mít problém... z compatibility listu vyberu to co podle výrobce funguje abych měl jistotu a tohle mohl vyloučit jako problém

Má to jednu mouchu - jak je to kapku starší deska co už není v prodeji, tak se obvykle z compatibility listu nedá u nás sehnat vůbec nic.

Mám tam 3200 MHz, což deska teoreticky nepodporuje (max. 2666 MHz), ale to by neměl být problém, protože 3 moduly šlapou bezvadně. A taky je v BIOS u možnost XMP až na 3000 MHz.
Vidím to na vylučovací metodu pěkně po 1 modulu. Osazovat sloty budu podle manuálu.

Každopádně začít musíš na 2666MHz bez XMP!

Tak jsem trochu žongloval s paměťmi a asi na 3 pokus se to chytlo. Ty 4 moduly jsou zcela identické, tak jsem musel experimentovat, ale nakonec mám radost . Jen jedou jen na 2400 MHz, a se špatným časováním, ale experimentovat s XMP se mi moc nechce. Ještě mně čeká aktualizace BIOSU kvůli Windows 11. Ale nijak zvlášť o ně nestojím.
Diky moc všem za rady!

A kdo tě proboha nutí do W11, když o ně nestojíš? W11 nejsou povinné a reálně na starším hardware je nepotřebuješ vůbec k ničemu, žádný software je nevyžaduje.

Ale upgradu BIOSU se do budoucna stejně nevyhnu. Jenže BIOS podporující W11 je zatím v beta verzi..
Určitě mi update nedoporučíte, jen se chci ujistit.

Chtěl bych ty paměti trochu popohnat, alespoň na max co zvládne deska. Ale přes BIOS to nějak nejde. Vždy frekvenci vrátí na 2400 MHz, což mi přijde trochu škoda, paměti jsou 3200 MHz.
Mohu použít XMP na 3000 MHz? Nerad bych si něco na skoro novém PC zničil.

Přes BIOS to samozřejmě jde, akorát musíš vědět co děláš. XMP nejspíš fungovat nebude, musí být všechny moduly parametricky identické a většinou to jde jen se dvěma moduly.

Jednoduchá rada, začni prohazovat a kombinovat jednotlivé moduly, tím zjistíš který z nich je to špatný.Ev. zapojit i různé sloty na MB.

musís si z memory compatibility list ujasniť,či máš single alebo dual sided pamäte a podla toho sa zariadiť,u mnohých čipsetov a procesorov to nieje jedno,či sú pamäte single/dual sided,či pri zaplnení všetkých pamäťových slotov obsadzujú dual bank/4-bank interleave,alebo sú všetky moduly single bank interleave,triple bank interleave for amd atď.....

Tyhle paměti tam nenajdu ??.

To nebyla otázka, ale konstatování.

ano a proto je lepší sehnat nějaký který tam najdeš.. (tak že se na to předem podíváš a pokusíš se sehnat něco z toho listu - což si neudělal ) tím se předejde problémům, i když u DDR4 je to podstatně lepší než u DDR3.. tam to často byla duchařina (a u DDR2 ještě víc). Lepší než Kingston je kupovat Crucial.. obecně jsou s nima menší problémy (ale nemaj tak akční názvy a cool chladiče, takže to nikdo nekupuje )

S těma Crucial si dovolím nesouhlasit... Nebo respektive. Do notebooku jedině crucial, ale do desktopu zase dávám jedině Kingstony, protože třeba s crucial ballistix mám více než špatné zkušenosti, kdy s nimi prostě PC nefungovalo a s Kingstonama ano.

už vidím že to asi jede, tak jen obecná rada.. to že by někdy byly vadný nově koupený RAM je fakt malá šance. Nepamatuju se že bych někdy řešil reklamaci RAMky.. co se ale stává je to že jeden slot pro paměti funguje špatně ... Pak se zdá že je vadnej DDR modul, ale je to tím slotem (je potřeba to vyzkoušet i po jedný, prostřídat a dbát na osazení dle manuálu).

Přesně tohle jsem udělal - osazoval Ramky po jedné. Jen slot A2 byl velmi vybíravý. Dal jsem ten podezřelý modul vedle do A1 a jelo to. Tak jsem doosadil ostatní Ramky do ostatních slotů tak, aby byly dodrženy pravidla pro Dual Channel.
Teď už potřebuji jen "přetaktovat" na pracovní frekvenci desky (2666 MHz) , což se mi zatím nedaří.

Pokud bys chtěl využít vyšší rychlost případně XMP, tak asi nové paměti vrátit koupit 2x 32GB a po odzkoušení a otestování původní RAM prodat.