» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nefunguje boot z usb

Ahoj,mám problém s instalací win 10. Našel jsem na netu podobná témata, ale myslím, že nevystihovala můj problém.Pomocí programu Rufus jsem vytvořil bootovací flash disk a v biosu nastavil priority. Když se bootuje flashka, tak se ukáže černá obrazovka a blikající kurzor vlevo nahoře. Lze pouze restartovat počítač pomocí klávesové zkratky a znovu si věci přenastavit v biosu.Notebook: Asus K50IN, OS win 7Děkuji vám za případné rady, jak spustit instalaci win 10

Odpovědi na otázku

Je otázka, jestlis to vytvořil dobře. Zkus to znova originál nástrojem od MS.

Ten nástroj mi píše, že usb flash disk nelze najít, proto jsem to dělal přes rufus podle návodu zde -> https://wmmania.cz/clanek/jak-vytvorit-usb-f... . Přitom v biosu v záložce boot najít jde. Flashka je jinak funkční.

Je to naprosto jasné, tedy jestli jsi tu flešku připravoval dle toho návodu.... Tvoje schéma disku totiž nejspíš není GPT.. ale právě na takový typ disku jsi flešku připravil, Joudo.. Bios máš přepnutý na Legacy, takže flešku opravdu nevidí.. Je možné, že UEFI volba v tom tvým Biosu ani není..

Pokud to flašku nenajde, máš někde problém. Ten nástroj bezvadně funguje a bootovat z flešky pak jde.

Ten tvůj noťas je z r. 2011. Na webu podpory nejsou ovladače pro W10, což se dá i očekávat, páč výrobci ntb na svoje starší notebook serou.. tedy v tom smyslu, že by např. aktualizovali seznam ovladačů.. Je dost možné, že ti na tom desítky pojedou. 1. Měl by sis stáhnout W10 jako ISO.. nikoliv používat ten sračkovitý nástroj od MS, kde ti dokonce nabízí instalační soubory W10 rovnou na flešku.. je to zdlouhavý a nudný, navíc možná i nespolehlivý.. 2. Víš vůbec jaké máš schéma disku..???.. GPT..MBR..??? Jestliže jde o starší ntb z r. 2011 s původním W7, předpokládám, že jde o MBR. Ovšem ty ses držel stupidního návodu pro schéma GPT. On někdo potřebuje radit, jak zacházet s nástrojem Rufus..???.. Tak to je opravdu překvápko..

Dobře, abych předešel případným konfliktům, raději řeknu, že jsem co do počítačů začátečník.1) Win10 mám jako iso. Přes ten sračkoidní nástroj jsem ho pouze stáhl.2) Jaké mám schéma disku nevím. Pravděbodobně je to jak říkáš.Teď jsem to zkoušel podle návodu od kolegy, kde se to vytváří pro schéma MBR. A flashku to ani nenačetlo, parkrát problikla ta černá obrazovka s kurzorem a rovnou se spustil původní win.

To .iso nemusí být v pořádku - stáhni si nové.https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w...

Iso jsem zkoušel nové, znovu nastaveno na MBR pro BIOS a pořád stejný výsledek - problikne černá a načte se původní win7

dej si tam to Ubuntu to ti na ten stary krame pobezi dobre myslim neni to nic moc ale zadarmo.

Musíš mát jasno, zda máš UEFI a bootuješ v UEFI (nebo zda máš povolené Legacy CSM) a zda máš disk GPT nebo MBR. Jestli tomu nerozumíš, bude lepší za někým zajít.Jinak, z W7 lze přímo udělat upgrade na W10. Jen je potřeba to .iso s W10 rozbalit, třeba v 7zip a spustit Setup. Pokud W7 nejsou "nabourané" funguje bez problémů. Přeinstalovat lze vždycky.

Ano, zkoušel jsem již dříve udělat tu upgrade, ale během instalace se mi to vždy zaseklo a naběhl původní systém... proto jsem se rozhodl to udělat násilím přes iso...

Zkus tu flešku napřed vyčistit (zformátovat není vyčistit!):diskpartlist disk select disk X (za X dosaď číslo té flešky)cleanPak na ní vytvoř svazek > naformátuj FAT32 > přiděl písmeno.A zkus znova Rufus + .isoMísto Rufusu vyzkoušej ještě https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ je "blbuvzdornější".

To sem nyní provedl a výsledek je pořád stejný. Jsem si jistý, že ve flashse problém není. Kdysi jsem dělal i instalaci přes DVD a problém byl stejný - nenačetla se instalace a spustil se původní win7. Nešel mi ani automatický upgrade, který se zastavil během instalace a hodil mě zpět do sedmiček a nejde mi ani nynější způsob přes USB..

Očividně tomu nerozumíš. Zkus to ještě jednou: iso s W10 rozbal pomocí 7zip do nějaké složky (třeba xxx), potom v té složce (xxx) spusť Setup a zvol jestli chceš zachovat soubory a nastavení nebo ne (kdyžs chtěl dělat instalaci, klidně zvol NE). A počkej, až to dojede, chvíli to bude trvat.Pokud se to nezdaří, za někým zajdi.

Tento proces se zasekl na 22 % v části 'Načítají se aktualizace' a zůstal tak celých 10 hodin ... odnesu to ke známému.Děkuji vám všem za rady!