» Poradna » Windows (a jiné OS)

Navigace v BIOSu - navedení na bootovací flash

Zdravím,ve svém pc bez OS jsem se naklikl na bios a mám připravenou flash.Mohl by mne někdo trpělivě navést, jak v biosu navést pc na flash disk a OS instalovat :))? DěkujiNa hlavní nabídce:Main / Config / Date/Time / Security / Startup / RestartMain Ani Date/Time to určitě není.. :) Tipuji Config s podnabídkou ->Network,USB...a pod USB dvě možnostiUSB UEFI BIOS Support [Enabled]USB 3.0 Mode [Smart Auto]Pokud je potřeba nastavovat přes např přes security kde je jedna z podvoleb:flash BIOS updating by End-Users [Enabled]atd., tak mi prosím napište :))Díky za tipy.

Odpovědi na otázku

A co takhle Startup? Tam je co?

Tam je toho víc :))BootNetwork BootUEFI/Legacy Boot -UEFI/Legaci Boot Priority -CSM SupportBoot ModeOption key DisplayBoot device List F12 OptionBoot Order Lock+ za každou možností jsou hranaté závorky s momentálním stavem :))

V BIOSu jsem - chci instalovat Win 8.1 a notebook je typ B590 :)

Je to "Boot device List F12 Option " Po stisknutí F12 při startu se zobrazí boot menu kde vybereš tu svoji flešku - musí být připojená.A pokud je "Boot Order Lock" zapnuto, vypni ho.

Tych problemov bude celkom dost.Poradit Ti prvy krok straca zmysel, zastavis sa na druhom, tretom ...Ked nevies ani nabootovat z flashky, tak kamarat znaly to isti.Mimochodom ked nenapises hardver a OS, tak su vsetky rady o nicom.

Mezi ATA HDDOUSB HDDPCI LANvybrat USB HDD že ano :)?

Jasně!

jsem u kroku:Počítač byl spuštěn pomocí instalačního média systému Windows. Vyjměte instalační médium a restartujte počítač, aby se systém Windowa spustil běžným způsoběm. Poté vložte instalační médium a upgrade spusťte znovu (Upgrade neprovádějte výběrem možnosti Clastní (upřestnit). Možnost vlastní (upřesnit) je určenoa pro instalaci nové kopie Windows a odstraní dosavadní programy a nastavení.)co teď :) ? Popř. jak se restartuje, v biosu jsem zatím jen vypínal natvrdo dlouhodobým držením :) / vyjmout médium musím :)?

Ta fleška je připravená z disku určeného pro upgrade ze starších verzí Windows - nikoliv z instalačního disku, a jelikož tam momentálně žádnou starší verzi Windows nemáš = je pro tebe nepoužitelná.Potřebuješ flešku připravenou z inst. média - NE MÉDIA PRO UPGRADE!

Dobrá, tak budu muset hledat dál dál a dál :)) Alespoň jsem poučený pro příště :)Takže kdybych nyní stáhnul demo verzi nějakého programu která je volně ke stažení a v ní pak použil mou flash, je to možné :)?

A jaký program by to jako měl být? A jak ho chceš spustit když nemáš nainstalovaný žádný operační systém?Pokud ovšem nemáš na mysli některou linuxovou distribuci - ano ta je zdarma, nejedná se pouze o demo ale o plnohodnotný systém a jde spustit jako live - přímo z flešky, nebo rovněž nainstalovat na disk.

Myslím, kdybych instaloval demo verzi např. win 8, kterou jsem zahlédl na internetu, vytvořil bych nový flash jako instalační médium a v této demo pak zapojil nynější flash a v demo jako stávající win. upgradeoval z flash. :)Popř. stáhl linux nainstaloval jej, ale to mi pak nynější flash nebude fungovat stejně, nemílím se :))?

To demo si nainstalovat můžeš - funguje 90 dní a pak šlus - UPGRADOVAT NEJDE NIJAK - je to speciálka "na jedno použití"Pokud si nainstaluješ linux - budeš mít prostě linux. Pokud ho budeš jenom spouštět z té flešky bez instalace - taky to jde.Pokud flešku vytvoříš např. pomocí YUMI, bude multibootovací a můžeš na ni dát víc věcí společně.A k tomu ještě další svoje data - prostě co kapacita dovolí.Já být tebou tak si stáhnu Ubuntu 14.04 64bit, dám ho pomocí YUMI na flešku, nabootuju (to už umíš), zvolíš "vyzkoušet bez instalace" a potom uvidíš co dál.

rozjede tato verze ubuntu photoshop :))?tady jsem tuto verzi nenašel ..https://appdb.winehq.org/objectManager.phpYUMI je program :))? páč jediné co jsem dokázal bylo stáhnout soubor ISO s toolem a dal to dohromady na flash, co je YUMI netuším ..+ stahovat to tady?http://www.ubuntu.com/download/desktopnebohttp://www.ubuntu.cz/stahnout asi je to jedno že :)?

YUMIho mám a asi bude fungovat stejně jako Tools pro win :))http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/Myslíš, že já zvládnu linux? nebo že mám ještě zabojovat a zkusit sehnat instal. win 7/8 a pak znovu využít mé flash?PC bych si přál využívat hlavně na pokročilou úpravu fotek a sledování filmů + (youtube, několik okének ve vyhledávači, škola - Microsoft(raději) ale u linuxu asi open office :).. )programy na foto : již zmíněný photoshop / Zoner photo studio na GIMP zatím nemám odvahu :)

Podstatný rozdíl je ten, že na Windows potřebuješ licenci = 2 500 Kč. Sehnat jen instalačku nic neřeší - pokud to potom neaktivuješ.Zkus linux - pokud ti nebude vyhovovat, prostě ho smázneš.

odkazy pro stažení jsem dal správné :)?

Yumi je normální aplikace (neinstaluje se, jen se spustí) http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.1... Odkazy na Ubuntu jsou správné.Linux vs. Photoshop - jedině přes Wine - jak to chodí nevím.--------------------------------------Pokud to nevíš, na jednom PC můžeš mít Linux a Windows zároveň.

jojo to vím z diskusí, jen jsem nechtěl se do toho tak moc zamotávat.. :))ale jsi velmi trpělivý, smekám.. teď něco postahuju, zase se pokusím a pak odepíšu :)

Tak pokračuji zvolna :)Na flash mám v úvodní složce asi 8 různých složek / souborů..YUMI mám nainstalovat mezi ně?bude update případně fungovat z win 7 na win 8.1 :)?

1. Jo klidně mezi ně - vznikne složka "boot" 2. Upgrade funguje jenom z aktivovaných windows.

Pokud již na flash mám upgrade, jak jsme se bavili, tak YUMI mi tu flash naformátuje odznova a smaže současné soubory, nebo se mílím :)?

Formátovat tu flešku ale nemusíš - všechny soubory tam zůstanou vč. toho upgrade - ten jen ztratí schopnost bootovat.Ale pokud máš .iso toho upgrade, můžeš si ho tam dát prostřednictvím yumi zase zpět. A zase bude fungovat - tentokrát už ale přes Yumi.

no právě.. iso nemám :)) Orientuju se v základech této problematiky díky posledním dvoum dnům... :))

vím jak iso funguje v toolech a yumi.. :)jen nevím, co je přípona iso.. Můžu v nějakém programu vyrvořit například z .rar ->iso?

Ne .iso v raru akorát tak rozbalíš. Iso je bitový obraz fyzického disku (CD, DVD, BD). Je to soubor který obsahuje vše co je na konkrétním disku.Jde vytvořit pouze z fyzického disku.

Ubuntu mám stáhlýamd64 - to jde o grafiku? protože já mám Intel HD 4000jinak teď nainstalovat na flash YUMI a pak tam dát ubuntu? (ten co jsem stáhl má 981MB)poté aplikovat do pc jako jsem zkoušel win 8.1 a už to půjde?:)+ dají se někde souhrně stáhnout ovladače pro ubuntu?Když budu chtít ntb reklamovat, a budu v nich mít linux tak můžu norm že ano?Pokud bych jej pak chtěl odstranit/přeinstalovat bude to problém, nebo je to relativně jednoduché nahradit jej windows? (protože oba systémy by možná na mém pc zbytečně dělali nějaké problémy a netuším jak funguje přepínací boot mezi nimi.. naučím se to ale je to práce navíc :)).díky

1. To označení amd nemá s grafikou nic společného - neřeš!2. Yumi se nikam neinstaluje, jen se spustí - ovšem ne z té flešky - prostě z nějaké složky na PC - třeba Dokumenty, vybereš cílovou flešku, to .iso s Ubuntu a už to jede!Ubuntu hned instalovat nemusíš, stačí napoprvé zvolit "Vyzkoušet bez instalace" - poběží pouze z flešky.3. Ano .iso Ubuntu má 981 MB4. Ovladače řešit nemusíš - Ubuntu jich 99,99% obsahuje!5. Reklamace se týká pouze HW - co máš nainstalováno se neřeší.6. Nahradit Ubuntu Windows - problém není žádný

děkuju :) jdu zkusit rozjet na pc alespoň ubuntu :)s winama se uvidí asi přes týden, uloz to mi nápomocné s touto problematikou asi nebude jak jsem koukal a torrenty nemám.. Do včerejška jsem nikdy nic neřešil, ani program - kromě antiviru avast :D

Co se winů týká - instalačka problém není, ale ty nemáš licenci!

v YUMI jsem došel ke 4. krokuSet a Persistent file size for storing changes (Optional).-jezdec od 0MB po 3805MB... Kde ho mám nechat :))? Nevím co tento krok znamená.. :)

Nejde mi o licenci, přes týden mi má klučina dovést instalační cd win 8 to by mělo být i s licencí, tak proč bych to stahoval bez licence?spíš mi jde teď o winy pro linux abych tam spustil Photoshop/ Zoner photo studio :))+ co vybrat v 4. kroku YUMI jak jsem psal :)

Nech tam nulu.A až se bude fleška vytvářet, bude se zdát, že se nic neděje, že se to zaseklo - asi 10 minut - nezasahuj do toho a nech to běžet - není to chyba!!!

dobře v mezičase...Když pustím pc přes linux.. budu mít dole lištu se startem a plochu k práci na kterou můžu stáhnout věci pro školu, filmy, foto a komunikaci :))? (Open office, VLC, Skype/nějaká náhražka komunikace atd. :)?co jsem četl reakce na linux, každý mluví o příkazovém řádku a padání.. Tak jestli by jsi mi řekl nějaký úplný základ, co je tam jinak od win a tak :)..

pádím spát, zítra můžeme pokračovat už jen nějaké drobnosti.. Flash je hotová a zítra zkusím dát ubuntu do ntb. + když mi odpovíš nějaké ty základy budu rád :)Dobrou noc

Budeš tam mít prostředí "Unity" Hlavní panel je na boku. Místo nabídky start je tam Dash (úplně vrchní ikona na hlavním panelu. Víceméně je to podobné jako ve winech. Příkazový řádek se jmenuje Terminál. používá se hojně - ale neboj se toho - příkazy si najdeš na netu. Programy se instalují jednoduše přes Centrum Softwaru. Většina windows programů má adekvátní "náhradu", spousta jich je stejných, např. prohlížeče.Asi 50 základních programů je už nainstalováno v základu (Firefox, Open office atd.)Když nebudeš něco vědět, navštiv WikiUbuntu.cz

Zdravim, pisu z linuxu :] zatim pusteny pres flash disk, ale po odpovedi ho asi nainstaluji natvrdo..Jaky antivirus pouziva linux? pokousel jsem se nainstalovat avast a nejak to neslo..Mohu si prenastavit jazyk a hlavne klavesnici na cz :]? nebo musim neco stahovat..?Winy nainstaluji a od te doby mi budou fungovat na vice veci nez jen photoshop zeano?Daji se do linuxu nejak dostat Microsoft office? napr. pres zminene winy?nikdy jsem nedelal s prikazovym radkem, ale to prijde casem, je to o zvyku, postupne se budu doptavat.zatim bych rad neco jako skype, photoshop/zoner photo studio, ZAV (aplikace psani vsemi 10) a antivirus..pokud bych ho instaloval, tak se ulozi na HDD a bude se spoustet automaticky? jak obtizne by pro mne pri nainstalovanem linuxu, instalovat windows? musel bych vrtat nejak slozite do zakladniho nastaveni? pokud vse je ok asi ho nainstaluji na tvrdo a zmenim tu silenou klavesnici :]+ po 5ti min na wifi mne to vyhodilo a nevedel jsem co s tim.. uspal jsem a zase probudil pc, jinak jsem nasi wifi ani nenasel v nabidce.. :]