» Poradna » Počítačové sítě

Nastavenie dsl routra ako AP

Ahojte. Neviem si dat rady ohladom nastavenia routra. Mam router asus dsl-ac68u, ktorý pouzival pri adsl internete, neskor som ho pouzival pri domacom lte internete, tak, ze do LAN1 portu som nastrkol kabel z anteny, nechal zapnute DHCP a internet bez problemov isiel. Teraz nam zaviedli opticky internet a aj napriek tomu, ze som si priplatil za “premiovy” router Sagemcom 5655AC, tak tento router dostatocne nepokryva dom wifi signalom. Tak som si chcel ten predosly asus router znova zapojit, zapojil som do LAN1 kabel, nechal zapnute DHCP a internet ide plnych 600Mbit, lenze ak mam zapnute DHCP na tom asus routri, tak mi nejde televizia od operatora(LAN2), lebo vlastne je vytvorena dalsia siet. Ak vypnem DHCP, tak z nejakeho dovodu mi padne rychlost na 100Mbit, proste LAN porty sa prepnu z 1Gbit na 100Mbit, vtedy uz televizia funguje, ale zasa net je pomaly(max 100Mbit). Nejake napady, cim to moze byt sposobene? Dakujem za pripadne rady

Odpovědi na otázku

U toho DSL routeru musíš samozřejmě mít DHCP vypnuté. Jinak ten DSL router má určitě jen 100Mbit porty, takže každé zařízení, které zapojíš přes něj, pojede jen 100Mbit. Naopak na zařízení zapojená do hlavního routeru by to nemělo mít vliv a měla by jet normálně 1Gbit.

Ten "DSL router" urcite ma 4x 1Gbps port, zde problem nebude.

Aha, tak to sorry, nečekal jsem Gbit porty u DSL V tom případě by třeba mohl mít jen 100Mbit kabel

ani v kabloch to nebude, kedze ked necham zapnute dhcp a nastavim IP adresy, aby sa nebili s tym sagemcomom, tak som cez lan napojeny a internet ide 600 Mbit, aj cez wifi 600Mbit.

To zalezi na tom, co je to za zarizeni. Kdyz neprozradi jeho typ, je to o nicem.. .... Oprava: Uz jsem z toho popisu konecne pochopil, co za router je tam ted. :o)

Tak panovi jede internet "jen" 100Mb/s... misto 600..to si delas srandu nebo chces nasrat nas vsechny kdo trpime na VDSL 20/2Mbit??

Ja som tak “trpel” roky a som tu. dockal som sa, spisoval peticie, zbieral podpisy po rodinnych domoch a po troch rokoch je tu konecne optika, pred tym som mal 8Mbit adsl, potom 30Mbit pevneho lte. Tak nezufaj, zdvihni rit a skus aj sam nieco preto urobit. teraz su dotacie z EU, tak preto vo velkom kopu optiku.

jo kéž by to bylo všude "tak jednoduchý"

Nikto, ziadny napad cim by mohla byt sposobene prepnutie LAN portov na nizsiu rychlost?

Pripojte Asus LAN portem k LAN portu Sagemu. Musite na Asusu ale vypnout DHCP. Bude se pak starat jen o tu wifi, kterou na Sagemu muzete vypnout. Tim elegantne vyresite vsechny potize.Situace, kdy modemrouter od operatora je nepouzitelny, jsou bohuzel bezne. Pak se za ne holt pripoji nejake poradne zarizeni a je klid.

Diky za odpoved, ale ono je to tak zapojene ako popisujes. Problem je, ze ked zapnem DHCP internet ide plnou rychlostou (600Mbit na wifi aj LAN) a LAN porty davaju prijojene 1Gbit. Ako nahle vypnem DHCP, internet ide cez wifi max 100Mbit a lan porty su zrazu pripojene na 100Mbit.

To s tím vůbec nemůže nijak souviset. DHCP nemá vliv na rychlost portů. Máš to zapojené nějak blbě

Tiez mi to nejde do hlavy, ale je to tak.Ak je zapnute DHCP a pripojim notebook cez wifi namera mi 600Mbit, ak prepojim ASUS router a notebook, som pripojeny 1Gbit namerana rychlost internetu 600Mbit.Vypnem DHCP, pripojim notebook cez wifi nameria mi net max 100Mbit, prepojim ho lan kablom, notebook ukazuje pripojeny 100Mbit, rychlost netu max 100Mbit.Kebyze mi to ide do hlavy a tak sa neotocim na poradnu, ale ani sam neviem co s tym moze byt a ani na nete som nenasiel dovod, co by to mohlo sposobovat.

Fyzická rýchlosť na LAN portoch sa prepína len pri zapnutí a reštarte zariadenia. Počas prevádzky sa rýchlosť neprepína. Existuje ovšem jedna výnimka a tou je veľká chybovosť LAN prenosu na fyzickej vrstve. Vtedy sa reštartne konkrétny port, ale je otázne na ktorej strane?Veľká chybovosť na PHY súvisí s kvalitou kabeláže a jej dľžkou.A existuje ešte jedna habaďúra súviasiaca so šetriacim režimom kedy sa pri neobsadenom porte tento vypne. Niektoré čipy, alebo ich ovládače majú túto funkciu odvodenú od merania dlžky kabeláže a to sa dostávame znova ku kvalite kabeláže.

tak ako som uviedol vyssie chybovostou to nemoze byt, lebo ak zapnem DHCP na tom asuse vsetko ide ako ma, ale kedze sa vytvorila druha siet 192.168.2.1-253, tak mi nejde TV od operatora, lebo nie je v sieti toho sagemcomu.

Ja som len uviedol kedy sa rýchlosť portu prepína. Ono sa ten port vôbec nemusí prepnúť, len balíčky dát chodia redšie na fyz. spojení 1 Gbps. Aj na 1 Gbit linke môžu tiecť data pomalšie ako je 1 Gbit. To by malo byť snáď jasné.

Pomalšia rýchlosť na fyz.spojení 1 Gbit sa dá dosiahnuť napríklad shaperom (QoS).

A čo tak nastaviť napevno IP v rozsahu toho Sagemcomu? Mimochodom, niečo podobné som riešil, len s inými modelmi a pokiaľ chceš mať z toho Asusu AP, tak ho treba prepnúť do režimu Bridge. Ono je aj kľudne možné, že ten Asus má chybný FW a ty neovplyvníš to prepnutie na 100 Mbit. Spravovateľné switche vedia napevno nastaviť rýchlosť na portovh. V routeroch sa toto ale bežne nedá. Možno by pomohla aktualizácia FW.

Zdravím. Mal som podobný problém. Zistil som, že pribalený LAN káble k premiovému routeru Sagemcom 5655AC povoľoval prenosovú rýchlosť len max. do 100Mb/s.Zistil som to, keď som napriamo pripojil k routeru notebook cez spomínaný kábel.Keď som zobral druhý čo som bežne doma používal, tak som mal na sieťovej karte pre Ethernet pripojenie rýchlosť 1Gb/s.Chystám sa zavolať do Telekomu, prečo pribaľujú takýto LAN kábel.Tak snáď to niekomu pomôže.