» Poradna » Počítačové sítě

Nastaveni routeru, port forwarding, pls pomoc

Zdravim,
mam doma pripojeni od O2, od O2 mam take wifi routrer a na nej pripojeny 2PC pres kabl a notebook pres wifi.
Chtel bych aby na jednom PC byla verejna IP adresa(tu dava O2 standartne), nebo presmerovat porty tak, aby se PC s lokalni adresou choval jako s verejnou(FTP prenosy, bnyt viden v internetu, zakladat herni servery atp). Jak mam nastavit router? Staci presmerovat porty na ten urcity PC nebo mu pridelit verejnou odO2 a dalsi pocitace pripojit do lokalni site?... dekuji za odpovedi

Router je shop.zyxel.cz ...

pridelena IP od O2 - verejna, ale ne pevna(coz nevadi, skoro to nemeni) 88.100.208.*
lok sit 10.0.0.1 PC
10.0.0.2 PC
10.0.0.3 notebook

Odpovědi na otázku

Ja mam sice zyxela 661HW-D3, ale snad to nastaveni bude stejne.
Takze do routeru se snad umis prihlasit jako admin.

A ted to nastaveni:
1) Network - NAT - oznacit SUA ONLY - Port forwarding
A do pole "default server" napis ip adresu pocitace, ktery chces zviditelnit tj napriklad 10.0.0.3 pro ten ntb.
2) a potvrdit kliknutim na Apply
3) Security - Firewall - Rules - packet direction zvolit WAN to LAN (a pockat na reload stranky) - Add
A ted to pravidlo spravne vyplit.
Zaskrtly active,
akce Permit
Source adress nechat ANY
Z destination adress ANY smazat a vlozit tam Single Adress 10.0.0.3 (nebo na jaky jsi nastavil ten default server)
Services - Bud nechat Any(tcp) a Any(udp) a nebo tam vyplnit jen sluzby, ktere tam chces mit. Ale pokud treba nevis co tam chces a nebo na jakych portech to nasloucha, tak doporucuju nechat Any. Sice to nebude nejbezpecnejsi, ale urcite to nebude nic blokovat.
A platnost pravidla nech na Everyday, All day.
A nakonec klik na apply.

Tak a to je vse.
Ted mas veskerou neznamou prichozi komunikaci presmerovanou na ten tvuj pc s ip 10.0.0.3, tak ti doporucuju si tam dobre nastavit firewall. Aby ti propustil jen to co ma.

vse jsem nastavil dle navodu.. sedel i na muj router
ale treba na http://www.canyouseeme.org/... mi pise, ze porty nemam otevrene-nemam je pristupne z netu(na mem PC)

V tom pripade se zeptam.

Je na tom pocitaci spusten "server" ktery na tom testovanem portu nasloucha?
Je ve firewallu na tom pocitaci povolena prichozi komunikace na danem portu nebo pro danou aplikaci?

A jakou to pise chybu na tom webu?
"Connection refused" nebo "Connection timed out"?

na PC zadny server/aplikace ktera nasloucha neni spusten, porty jsem povoleny(udeleny vyjimky) a chybu to pise conn timeout
ale stahl jsem si aplikaci na http://portforward.com/help/portcheck.htm... a ta mi pise porty otevreny...
je nejaky zpusob to vyzkouset v praxi? asi zkusim nejakou hru-zalozit server a jestli se lidi budou moct pripojit, ale ted zrovna nic nainstalovaneho nemam

"na PC zadny server/aplikace ktera nasloucha neni spusten"
A to je ten problem.

Tyhle webove "testery" delaji jednoduchou vec. Proste se pokusi pripojit na zadanou ip a port. Kdyz se jim to povede tak to oznami jako otevrene.
Ale kdyz se jim to nepovede, tak zahlasi chybu. Ale pricina toho nepovedeni muze byt ruzna. Nejcasteji to je blokovani firewallem a nenastaveny port forwarding na routeru. Ale kdyz zadna aplikace nenasloucha na tom portu, tak se ten web taky nepripoji a zase hlasi chybu.
To ze pres tu aplikaci to funguje je dano tim ze ta aplikace asi i spusti naslouchani na tom portu. A ten web se pak bez problemu pripoji a aplikace muze zahlasit otevreno.

A otestovani v praxi. Mno velice jednoduche je spustit si na pc nejaky program s webovym rozhranim. Ja pouzivam Http File Server (HFS: http://www.rejetto.com/hfs/... ), ktery neni nutne instalovat, ani slozite nastavovat. Staci jen jedno kliknuti a muzete zmenit cislo portu, na kterem nasloucha. A pak pres nejaky webovy proxyserver napriklad anonymouse: http://anonymouse.org/anonwww.html... zadate adresu: http://vase.verejna.ip.adresa:port... (tj napriklad http://11.22.33.44:5512... ) a pokud se vam zobrazi web HFS, tak vite ze port 5512 TCP mate spravne nastaveny.