» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nastavení jasu lubuntu

Ahoj, jak prosím nastavím jas na Lubuntu 16.04.Klávesou fn a f8 to nefunguje.

Odpovědi na otázku

Vyzkoušel jsem již několik distribucí Linuxu, zjm. odnože Ubuntu, ale ani v jedné mi nešel upravit jas. Nepomohl ani update grafických ovladačů, nic. Osobně jsem to nijak neřešil, problém jsem bral hodil za hlavu, osobně ale budu rád, jestli se někdo, kdo tento problém vyřešil, najde. :)Již jsem odpověď před asi dvěma lety hledal cca měsíc nepřetržitě, nikdy jsem ale nenašel řešení. Snad budeš mít větší štěstí. Zlom vaz! :)

Na některém HW (Intel) nastavení jasu klasickou cestou nefunguje. Je to nepříjemné, protože jas pere pořád naplno a bolí z toho oči. Řešení ale existuje:příkaz pro zjištění adresy grafické karty na PCI sběrnici:lspci | grep VGAadresa bývá: 00:02.0příkaz pro zjištění aktuální hodnoty jasu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.Bjas nabývá hodnot 00 až ff (16ková soust.) moje byla 9bpříkaz pro změnu jasu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota> (např. sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=9b)(vyzkoušíme, zda se tímto příkazem jas mění, pokud ano, pokračujeme dál)Tento příkaz je "sudo" a vyžaduje proto heslo. Aby heslo nepožadoval, dáme ho do výjimek v souboru /etc/sudoerstento soubor je nutno editovat pouze v terminálu - příkazem:sudo visudona konec souboru přidáme řádek:franta ALL=NOPASSWD: /usr/bin/setpciuložíme:CTRL+Opotvrdíme:ENTERukončíme editor:CTRL+Xnyní lze příkaz (sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota>) provést bez potřeby zadávat heslo (zkontrolujeme to).------------------do text. editoru zkopírujeme tento text:#!/bin/bashlevel=`sudo setpci -s 00:02.0 F4.B|tr "[:lower:]" "[:upper:]"`level=`echo "ibase=16; obase=A; $level"|bc`case "$1" in 'up') level=`echo "$level + 16" | bc` [[ $level -gt 255 ]] && level=255 && notify-send -t 300 -i notifications-display-brightness-full "Jas je na maximu" level=`echo "ibase=A; obase=16; $level"|bc` eval "sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=$level" ;; 'down') level=`echo "$level - 16" | bc`  Ukázat celý příspěvek

sakra, trochu složité.To sudo setpci nenalezen

setpci je standardní příkaz ve všech "Buntu"Postupuj popořádku, napřed si zjisti tu adresu atd...

nejdriv zjisti adresu grafiky "lspci | grep VGA"

Toto by mělo fungovat1. Otevři terminál2. do něj napiš tento řádek:sudo apt-get install -y xbacklight3. poté nastav intenzitu na 50% příkazem:xbacklight 504. a nakonec zpět na 100%:xbacklight 100Pokud změna jasu nepůjde ani poté, tak bude problém s ovladačem grafické karty, který budeš muset buď nainstalovat (pokud jej ještě nemáš nainstalovaný) nebo nainstalovat jiný. Ovladač (třetí strany) by ti měl vyhledat Aktualizační program ve Startu.

Tohle už máme dávno za sebou a opravdu to tak prostinké není. A čarováním s ovladači nedocílíš ničeho...

tak příkazy šly ok, ale nefungují.Asi ovladač na gforce 8400m gt potřeba

Máš dvě možnosti:1. Udělat to podle ověřeného návodu výše.2. Nikdy to nezprovoznit, smířit se se souč. stavem - prostě si zvyknout...Je to na tobě.

anebo staci pouzit jednodussi zpusob - nastaveni ssytemu -> jas a zamykani a pouzit posuvnik, mnohem rychlejsi

mi to na notesu s Intel HD s *buntu funguje normálně přes hw tlačítka ovládání stejně jako zvuk.

Latitude e6320, skusane vsetky mozne buntu od verzie 14.X a derivaty ubuntu a na kazdom to fungovalo perfektne.Takze komentare typu, ze to nikdy nefunguje by som nebral do uvahy.Tiez informacie, ze na Intel VGA to nikdy nefunguje.Mam totiz dokaz :D

A furt vypadává WiFi. Při instalaci sem dal instalovat soft 3 stran

S tím notebookem nebude něco v pořádku. Wifi sama od sebe nevypadává.

Hmmm, paráda

jsou veci mezi nebem a zemi, mily Horacio, o nemz lidska mysl nema zdani...

co je zač ta wifi? Pokud nevíš přesně, nainstaluj Hardinfo a podívej se tam.

jj, několik exemplářů Latitude, Thinkpad a i pár Inspironů a všude to fungovalo v pohodě. Všechno Intel HD, co si pamatuju - já se notesům s dedikovanou grafikou vyhýbám.

mám hp dv 6050

Tak sem tam dal ubuntu 16. 04 a jas funguje. Teď zase nejdou aktualizace a je to pomalý načítání stránek. Wifi od o2 40mb

a funguje ti ta wifi vůbec? Pokud ne, tak samozřejmě nejdou ani updaty.