NAS vs. externí disk

Ahoj,pořád mi vrtá hlavou jaký je rozdíl mezi NASem a externím diskem, který napojím na router nebo switch (přes USB nebo ethernet).Vím, že NAS má v sobě počítač, může fungovat jako server atd.Ale pokud chci jen sdílet data mezi více počítači v jedné síti, tak co mi přinese NAS navíc oproti externímu disku?Dík za rozšíření obzorů

Odpovědi na otázku

Jde i o to pohodlí,nemusíš nic přepojovat atd. navíc do NASu se dostaneš i z venku a nemusíš sebou tahat žádnej disk atd...

Externy disk pripojeny cez USB na router je strasne pomaly.Mini procesor v routry ma co robit s NAT-ovanim internetovych paketov a na obsluhu ext. HDD nestaci.Da sa pouzit na zalohovanie suborov (v pozadi, kde rychlost neni zaujimava), ale na nejake zielanie videa zabudni. Pristupovat na tento ext. HDD sucasne z viacerych PC je horor.Na to je NAS.

Záleží na routeru, na těch lepších to běhá bez problému. Rychlost disku je pak omezena jen rychlostí rozhraní (většinou USB 2.0).

Srovnej si rychlost USB 2.0 a 1Gb/s LAN...

Použi to co už někdo napsal níže: "To byla reakce na to, ze routery ten provoz nezvladaji, tedy jak ktere, nejdriv se nauc cist, pak pochopit psany text a pak zvracej."

"...descr: Zarizeni sluzeb pro Ministerstvo vnitra..." Děkuji za "rozšíření obzorů", jakou neužitečnou chamraď platí daňoví poplatníci!

NAS neslouží jen jako externí disk. Obvyklewebový obsahuje 2 zrcadlené disky - zvýšená spolehlivost. Kromě FileServeru poskytuje i další služby - DLNA (přehrávání multimédií na TV), webserver, stahování souborů, ...Routery (i ty dražší) mají výkonový problém samy se sebou (zvlášt když nastavíš firewal, QOS, ...) a ten externí disk tomu moc nepřidá...

to musit koupit router, ne siditko napr. RT-AC56U, pak nebude problem a procesor se bude flakat

Tohle může napsat pouze někdo, kdo netuší, co je to NAS a k čemu slouží.

to byla reakce na to, ze routery ten provoz nezvladaji, tedy jak ktere, nejdriv se nauc cist, pak pochopit psany text a pak zvracej

Nemůžou zvládat z principu - tedy ty normální krabičky. Mají příliš slabý procesor. V nových NASech je už dvoujádro.

Ale on nechce vysvetlik k cemu je NAS. Chce vedet jaky bude rozdil, pro neho jako uzivatele, pouzije-li ke sdileni dat NAS, nebo ext.HDD. Tedy rozdil bude v rychlosti. Jinak mu oba zpusoby proste nasdili data.Az se bude ptat na spolehlivost, ochranu prodi umreni jednoho ci vice HDD, streamovani videa, hostovani stranek, sifrovani obsahu, nastaveni pristupovych prav, obsluhu stahovani torrentu, dostupnost z WAN, spotřebu, dostupnou kapacitu...... ani pak se nerozciluj, ze se pta. Budeme se zabývat vysvetlovanim dalších věci.Soucasny dotaz je jasny a prosty.

Za ty peníze máš nádherný NAS

Ok, trochu to upřesním.Požadavky: umožnit přístup k datům z více připojených zařízení v jedné síti, nechci zálohu, server ani nic podobného.Otázka: Jaká bude výhoda, když si koupím NAS (http://www.czc.cz/synology-ds112j-disk-stat... ) a disk (http://www.czc.cz/wd-red-2tb/111718/produkt) dohromady skoro za 6.000,- Kč místo externího disku (http://www.czc.cz/wd-my-book-live-2tb-cerny... ) za 3099,- Kč?Cena prvního řešení je skoro dvojnásobná, to už stojí za malé zamyšlení, ne?

Pokud potřebuješ jen síťové úložiště, nepotřebuješ bezpečnost, pak si klidně kup ten MyBook live. Je to něco jiného než o čem se celou dobu píše - debata je o externím disku, připojeném k routeru přes USB. Ten tvůj disk připojuješ síťovým kabelem.

Share center pre celu siet sa robi na specialne vyhradenom pocitaci s riadnym (dospelym) operacnym systemom a riadnym hardware. Gbit sietovky s odlahcenim zataze pre crc a segementaciu. Pre pokusy mozes zdielanie robit aj na IP-III/1GHz/512MB RAM/Linux-Samba a bude to stihat obsluzit vpohode 100-200 klientov (nie sucastne).

A já budu přemýšlet za Tebe, zatím Ti to stačí, ale za měsíc budeš chtít aby jsi tam mohl dát data které budeš vidět jenom ty a za další měsíc bude to stejné chtít další uživatel a pak zase společná složka pro dva, kam třetí nebude moct...Pak budeš chtít svůj web atd.Takže doporučuji koupit o trošku dražší nas, který to co potřebuješ teď zvládne bez problémů a až toho budeš potřebovat víc, tak to budeš moct řešit...

jinak jsou i levnější řešení než synology a pak to zase není o tolik dražší a výkon to bude mít pořád o řád větší než my-book-livenepředpokládej že v live je red disk = další rozdíl cenydo nasu můžeš dát taky green = podívej se na stránky výrobce a doporučené diskyprostě porovnáváš nejenom různá řešení, ale i kvalitu, prostě co je lepší, pionýr, nebo skútr honda 125ccm?

Jak říkám, je to zmatení pojmů. Ale dělají to výrobci/prodejci, ne uživatelé.Popisovaný externí disk WD My Book Live je NAS s omezenější sadou funkcí a nižší cenou.Pokud chceš jen sdílení a levně, tak je to pro tebe řešení.

NAS je server. Externí disk je disk, sám o sobě není schopen sdílení, musí to dělat něco za něj.Pokud připojíš externí disk do USB na routeru, tak si nasereš do kalhot, router to rychlostně vůbec nezvládá, má problém sám se sebou. Použitelné pouze pro přístup z internetu (FTP ap.)

Protiva tomu plne suhlasim. "router to rychlostně vůbec nezvládá, má problém sám se sebou"Mam sice USB disk na zalohovanie pripojeny k routru, ale rozhodne nie na velke zdielanie.Zistil som, ze ked robim zalohu PC na externy disk pripojeny na router a odpojim WAN port (kabel), tak to trocha pomoze (router nemusi NAT-ovat), ale je to stejne o h****Inak autor zmenil strategiu, uz to neni USB disk k routru, ale sietovy disk na LAN.

Z toho co jsi napsal vyplývá, že máš levný "šmejd" router, pořádný tohle zvládá bez problému.Než síťový disk v LAN, to už bych opravdu raději uvažoval o NAS. Ale raději bych si ho postavil sám jako malý PC server, oproti NASu to bude umět mnohem víc a vyjde to levněji. NAS o jednom disku neberu v úvahu, to je jen parodie.

NAS - network attached storage. Úložiště připojené k síti. Takže pod pojem NAS se vejde i externí disk, připojený přes ethernet.

Jenže v kontextu dotazu je jasné, že je míněn NAS server.Pravda je, že ke zmatku přispívají samotní prodejci, kteří NAS servery často označují jen jako NAS, což je širší kategorie.

Zdravím. řešil jsem podobný problém. nakonec jsem koupil NAS Synology DS413. Co dodat, prostě pecka... Umí to mnohem více než se zde píše. Máme ho doma cca pro 3 notebooky, 3 stolní PC, 2 televize, mobily... Umožňuje, zálohu, vlastní cloud (i zvenku bez veřejné IP - okamžitá synchronizace), zabezpečení, E-mail server, Webový server, MySQL server, spoustu aplikací i pro podnikání (Open ERP, PRESTA SHOP, CRM apod apod) Streamování hudby a videa, napojení tiskárny pro společný tisk, dostanu se do něj i přes android a přes internet ho mohu i spravovat, když se rovna něco pokazí rodičům a já tam nejsem... Dále antivirus apod. Rychlost je naprosto v pohodě, má to i active directory, ftp - samozřejmě, nastavení přístupových práv dle složek, zálohování na externí disk (USB), při připojení DVB tuneru i aplikaci na streamování televize apod. A menu v CZ... Takže tolik k "obyč HDD" vs. NAS...

A co DLNA + titulky do TV? Plánuju také nějaký NAS a docela rád bych, aby to zvládal.

Synology zvládá DLNA v pohodě, titulky do TV nevím.Hodně lidí neví, že ve Win 7 je taky DLNA server.

Že umí DLNA jak synology, tak Win vím. Mě jde jen o ty titulky. Přes Win se mi to rozhýbat nepodařilo (jen pokud byly přímo třeba v .mkv). Obecně je s titulky v souboru zvlášť u DLNA velký problém.Jestli můžeš (a chce se ti), tak to zkus.

Já s titulkama vůbec nedělám Napiš mi co nejpřesněji, co mám vyzkoušet.

Externí titulky se normalne zobrazuji. Jak s AVI, tak i s MKV.Nemel jsem s tim problem ani u Synology, ani u QNAP

Mohl bych poprosit o srovnání s LAN ext. disky ? Přijde mi že umí skoro vše, co NASy, třeba cloud, záloha, DLNA, SmartTV i přístup z webu, sync s FB atd. http://www.wdc.com/en/products/products.aspx... http://www.seagate.com/em/en/external-hard-drive... ... NO jako nedám k tomu asi tiskárnu, ale to umí zas router nebo mají i LAN porty.