» Poradna » Mobily

Nákup mobilního telefonu z druhé ruky

Koupil jsem si telefon od paná za smluvní cenu 16000. Telefon si koupil v prodejně, kde pracuje. Nyní se mi pokazil už po 4 a žádám vracení peněz. Pán řeší reklamaci v obchodě, kde je zaměstnán a napsal mi, že mám nárok pouze na 16000Kč. Já si myslím, že když mi předal originál fakturu, kde je cena koupi 24000, tak mám nárok na celou částku. Neboť pomoci kupní smlouvy jsem převzal plnou moc. A tudíž mám právo na celkovou částku. Děkuji moc za radu.

Odpovědi na otázku

Máte nárok na plnou cenu telefonu. Pokud máte kupní smlouvu a původní fakturu, tak na Vás přešly práva a povinnosti k telefonu. Pokud tedy reklamujete přímo u firmy, která telefon poprvé prodala, musí Vám vyplatit plnou cenu z faktury. Pokud si něco nechá, může se jednat o nedovolené obohacení

Mám originál fakturu na jeho jméno a také kupní smlouvu. Takže mi musí vyplatit 24000KČ? Moc děkuji za pomoc.

Bohužel, máš smůlu! Problém je v tom, že faktura je na JEHO jméno a ne na tvoje. Z pohledu zákona je spotřebitelem on a pouze vůči němu má prodejce nějaké povinnosti ohledně řešení odpovědnosti za vady (reklamace). S tebou se prodejce vůbec nemusí bavit. A mezi námi, jsi jen vychcané hovado, doufám, že s tebou vyrazí dveře :)

muze si sjednat Postoupení práv z vadného plnění a pak bude moct jednat s prodejcem on misto puvodniho kupujiciho a samozrejme zadat vraceni plne kupni ceny, ktera je na fakture. Navic ja v tom zadnou vychcanost nevidim, on prece nechce ty penize po cloveku od ktereho to koupil, ale od prodejce, ktery ty penize za ten vadny produkt inkasoval. Takze hovado je prodejce, ze za ty prachy prodava telefon co nefunguje, tak proc by mu mel ty penize nechavat?

Nemůže, s postoupením práv by musel souhlasit prodejce. Teoreticky by mu mohl ten původní majitel napsat plnou moc, aby mohl reklamaci vyřizovat za něj, ale on by působil jen jako zástupce, vrácené peníze by právně stejně patřily původnímu kupujícímu. A tady ten šašek je vychcaný jak mraky, tobě připadá normální chtít dostat za vědomě koupený opotřebený výrobek peníze jako za nový? On totiž reálně vůbec žádnou zákonnou záruku nemá, protože se jednalo pouze o prodej mezi dvěma soukromými osobami. Takže může být velmi rád, že s ním vůbec původní majitel komunikuje a dokonce mu zprostředkovává vyřízení reklamace, na kterou by jinak sám vůbec neměl nárok. A taky nechápu, proč by měl být vychcaný prodejce. On ten přístroj nevyrobil a není schopen ovlivnit, jestli se porouchá nebo ne. Každý výrobek i od nejlepších výrobců na světě, má určité procento poruchovosti a může se porouchat. Dokonce i dopravní letadla za stovky milionů dolarů mají běžně závady. Jinak pokud si to přečteš pořádně, tak prodejci by ty peníze nezůstaly, původní spotřebitel by dle zákona při odstoupení od K.S. dostal zpět plnou částku, tedy 24 tisíc a jen ze své dobré vůle nabízí tady tomu vychcánkovi, že mu dá zpět 16 tisíc, které od něj za telefon dostal. Kdyby chtěl, nemusel by mu dát vůbec nic a mohl by nechat na tom novém majiteli, aby u soudu prokázal, že mu výrobek prodal se skrytou vadou. To by se mu prokázat podařilo jen těžko, takže by měl nefunkční telefon a žádné prachy. Místo toho má možnost mít zpět všechny peníze, co zaplatil, tak vůbec nechápu, kde ten pitomec bere drzost vymýšlet, že bych chtěl dostat víc, než zaplatil. To mi hlava nebere... A vůbec, nahlášeno pro debilitu tazatele...

Počkej, kdyby mu ale nedal těch 16 tisíc, tak by se jednalo o zpronevěru, ne?Přeci mu nemůže jen tak sebrat stroj, za který zaplatil, a nedát mu nic.

Prodejce (obchod, ne te pan) nema co mluvid to toho, jestli ten pan nekomu podstoupi prava nebo ne. Nehodnotim vubec snahu pana mu vyjit vstric, to je samo hezky...Nicmene v momente kdy mas kupni smlouvu a podstoupeni prav v ruce, tak je obhcodu uplne sumak, zda ten telefon byl preprodany nebo nikoliv, protoze ten clovek bude mit platnou kupni smlouvu s obchodem v ruce a podstoupeni prav, tudiz bude mit narok na vyrizovani reklamaci on sam, nikoliv uz puvodni kupujici.Taky chapu, ze nic neni 100%, takoveto fakta snad nemusime rozebirat. Ale taky je normalni, ze kdyz prodas vadnou vec (a ano, obchod je zodpovedny za to, co prodava at uz to vyrabi nebo ne), coz zrejme prodal a sam to uznal kdyz uzna 4 reklamace, tak nevidim duvod, proc by nemel vracet penize v plne vysi? Za co by si presne ten obchod mel nechat jakoukoliv cast z tech penez?Otazka toho, jestli je ok ze koupil telefon za 16 a chce 24 neni jednoducha. Muj pohled je takovy, ze to byl bonus vychazejici z toho, ze mu puvodni kupujici postoupi prava (pokud to udela) a dim mu preda stejna prava jake mel puvodne i on, tudiz i pravo odstoupit od puvodni kupni smlouvy. Obchod si nema za co stezovat. Proste pokud uzna ze vyrobek co prodal neni ok, tak nema sebemensi duvod nevracet plnou kupni cenu. Z jeho pohledu je kupni smlouva mezi tim hodnym panem a autorem tohoto prizpevku naprosto nerelevantni.

Jinak souhlasim s tim, ze pokud mu ten hodny pan prava nepodstoupi (neni na to zadny narok) tak nemuze po nikom nic chtit, a to ani tech 16k, protoze na soukromy prodej se nevaze zadna zaruka. Jina situace by byla, kdyby telefon mel vadu/vlastnost, kterou hodny pan zapomel/"zapomel" zminit pri prodeji...

O jakém postoupení práv pořád mluvíš? Podle zákona zodpovídá prodejce za vady pouze spotřebiteli, což je jen ta první soukromá fyzická osoba, která od něj výrobek koupila, tečka. Následným prodejem na další osobu se tato osoba nestává spotřebitelem a prodejce vůči té další osobě nemá žádné povinnosti, ani kdyby mávala deseti fakturami. Původní spotřebitel NEMŮŽE své vlastní právo na uplatnění odpovědnosti z vady postoupit jiné osobě bez souhlasu prodejce. Takže na něho nic nepřešlo, on se může o řešení závady maximálně dohadovat s tím původním kupujícím, který mu v tomto případě vyšel nadstandardně vstříc a řeší za něj reklamace, na které by jakožto "kupující z druhé ruky" neměl žádný nárok. No a taky mám pocit, že jsi to úplně nepochopil, protože obchod samozřejmě vrátí plnou cenu 24 tisíc, ovšem vrátí ji původnímu spotřebiteli, nikoliv "kupujícímu z druhé ruky". A záleží na libovůli původního spotřebitele, jestli a kolik z toho dá tomu novému majiteli. V tomto případě nabízí vše, co mu za telefon dal, tedy celých 16000, což je víc, než mohl očekávat, nemusel dostat vůbec nic :) A že ten "kupující z druhé ruky" vůbec má takové nápady, jako chtít dostat víc, než za kolik použitý telefon koupil, to je opravdu úlet, který se snad ani nehodí komentovat...

postoupeni prav napr zdehttp://www.e-advokacie.cz/cs/clanky/odpovednost-za-... ---V případě náležité součinnosti původního vlastníka zboží, je však možné, aby práva z odpovědnosti za vady u obchodníka řádně uplatňovala i jiná osoba. Tato součinnost původního vlastníka může mít obvykle dvě základní podoby. Prvním případem je situace, kdy dojde k poskytnutí plné moci původním vlastníkem novému vlastníku zboží – v tomto případě se vlastně jedná o zastoupení původního vlastníka a situace je poměrně jednoduchá.........---

... pokud bylo postoupení sepsáno.

Samozrejme, vsechny me prispevky jsou reakci na puvodni prispevek, ktery v podstate tvrdi, ze to nejde. Ja pouze tvrdim, ze to jde za predpokladu ze ke kupni smlouve ma i podstoupeni prav k vadnemu plneni. O cemz se autor tohoto vlakna nezminuje...A taky tvrdim, ze pokud na nekoho v podstate prepises smlouvu, tak se tim automaticky nesnizuji prava ani povinnosti (vcetne kupni ceny) puvodni kupni smlouvy.

OK, díky za odkaz, tuto možnost asi prakticky nikdo nevyužívá, tak jsem o tom nevěděl.

Tak doufam ze jsem nikde netvrdil ze je vychcanost po hodnem panovi chtit vic nez 16 ( a i to je jeho dobra vule). Nicmene pokud uz jenou mas kupni smlouvu v ruce a postoupeni prav z vadneho plneni, proc by jsi nemel chtit vyuzit i tu moznost odstoupit od puvodni kupni smlouvy, pokud k tomu je pravni duvod, kdyz jsi si ji za 16k koupil? To ze koupis neco se vsemi pravy za 16 k, neznamena, ze to snizuje hodnotu puvodni kupni smlouvy prece...

To je samozřejmě blbost a častý omyl. Nákupem zboží od předchozího majitele na toho nového NEPŘECHÁZÍ práva plynoucí z kupní smlouvy mezi prodejcem a původním majitelem! Občanský zákoník a zákony na ochranu spotřebitele hovoří jasně. Právo na uplatnění odpovědnosti za vady se týká pouze spotřebitele a tím je výhradně ten, kdo zboží koupil od prodejce, nikoliv žádný další majitel v řadě. Právo na uplatnění reklamace nebo popř. vrácení peněz by na nového majitele přešlo pouze tehdy, kdyby prodejce s přechodem spotřebitelských práv na nového majitele souhlasil. A o tom dost pochybuji :)

Pokud jsi mu ty dal 16 tisíc tak proč by měli vracet víc než 16 tisíc?

+jackbrnoNestačím se divit - jsme my to ale vychcanej národ Připomíná mi to historku ze zákaznické podpory jednoho nejmenovaného řetězce s nábytkem. Paní si koupila nábytkovou sestavu na balkón (takovej předraženej umělohmotnej hnus alá PVC imitace ratanu za - bratru 30 tisíc) - naložila to do taxíku a doma zjistila, že si nezměřila vchod do bytu a s nábytkem neprošla (nebyl rozložený, dokonce byl nerozložitelný). Prodejce paní samozřejmě vrátil částku za zboží. Paní se strašně rozčilovala, že jí nebyl proplacen taxík.....

Jj, to je přesně ono. Tady ten pitomec si koupí ojetý telefon a chtěl by vrátit peníze za nový, já fakt žasnu. Místo aby byl rád, že mu vůbec původní zprostředkoval záruku, na což nemá žádný právní nárok, tak vymýšlí takové chujoviny...

Zaplatil jsi 16 tisíc, a vracet by ti měl 24 tisíc? To nemyslíš vážně ne?

Obyčejná vychcanost, nic jinýho. Ani bych se nedivil, kdybys spekulativně "šel těm závadám naproti", abys na tom vydělal...

No jo, ale to by mu stejně vrátil těch 16 tisíc, ne 24. Ten chlap asi taky není blbej.

Pepa: Jsem stejného názoru proč by měl dostat on 24 a ještě vydělat. Myslím si, že by ti měli vyplatit celých 24.

Taky nejsi normální... Původní majitel za nový mobil zaplatil 24 tisíc. Dostal 16 od nového majitele, takže je 8000 v mínusu. Když mobil vrátí, tak dostane zpět těch 24000 + má 16000 od nového majitele, takže bude v plusu o 16000. Jenže těch 16000 sám novému majiteli nabízí. Když to takto proběhne, všichni, včetně prodejce a výrobce (který dostane zpět telefon), budou na tom stejně, jako na začátku, nikdo nevydělal ani neprodělal, což je v takovém případě v pořádku.

Především máš nárok na pár přesdržku.

Asi tak a byl bych i drsnejsi.... Blbec koupi jetej mobil s prakticky nulovou zarukou za 16k a chce ojebat cloveka, ktery mu ochotne a nad ramec svych povinnosti pomaha s reklamaci telefonu a dokonce mu nabidne i vraceni 16k, ktery ho to stalo.... Vychcany hovado je to....

Nechápu jak se může někdo, kdo něco koupí za 2/3 ceny ptát, zda nemá nárok ( při poruše) na vrácení o třetinu víc než zaplatil. Jsi to co již bylo uvedeno, hanlivě.

Asi jsem rejpal.... mně tenhle dotaz opravdu pobavil. Představme si opačnou situaci - kamarád pracuje v prodejně a koupí pro mně - řekněme telefon se zaměstnaneckou slevou. Takže místo 24 tisíc za něj zaplatí 16. Podle téhle logiky byste mu Marku zaplatil plnou cenu - tedy 24? Ten princip je stejný - ten člověk si něco koupil za plnou cenu. Vám to prodal (a to už je prakticky stejná situace, jako když koupíte telefon v bazaru, prostě je to koupě od toho člověka, nikoliv od původního prodejce) se slevou (a určitě se shodneme na tom, že nemalou) - a vy máte prostě tu drzost po něm chtít více, než jste mu zaplatil? (protože už jste se od kolegů spoludiskutujících dozvěděl, že vztah mezi vámi a původním prodejcem neexistuje)....?

z.m.r.d.e

Pane Bože, ty to vidíš neuvěřitelné, jací idi.oti se mezi námi vyskytují ...