» Poradna » Mobily

Mobil pro seniory - výběr

Ahoj, pokud někdo máte zkušenost, poradili byste mi nejvhodnější telefon pro prarodiče? V téhle oblasti absolutně nemám přehled a nenašel jsem ani nějaké aktuální testy.Důležité jsou tyto 4 parametry:1. Maximálně jednoduché ovládání. Pokud v menu nebude nic jiného než volání a SMS, o to líp.2. Měl by mít takové to SOS tlačítko.3. Měl by vydržet na baterku co nejdéle, 2denní výdrž jako mají smartphony není OK, jsou zvyklí na staré telefony.4. Měl by mít aspoň trochu větší a hezčí displej, aby se mohli podívat na fotky, které jim někdo pošle.Na ceně nezáležíDěkuji

Odpovědi na otázku

Např. Lenovo P70 (nebo jiný trochu slušný Android s větší baterií) a doinstalovat BIG Launcher. Smartphony vydrží dlouho, pokud se používají jako hloupé telefony.

nemáš tam SOS tlačítko a starší lidi maj někdy už s dotykovými displeji problém. Aligator má velká tlačítka, vzadu SOS a případně lze nastavit i zrychlenou volbu dlouhým stiskem jednoho tlačítka.

osobně bych volil nějaký výšší model od Aligatoru, případně obyčejný Aligator a na fotky jim kup levný tablet s wifi nebo 3G a fotky jim posílej mailem tam.Pokud chceš fakt jednoduché menu, SOS tlačítko a výdrž, tak jakýkoliv smartphone je kravina, protože i ta "senior" nadstavba se občas zasekne, nebo spadne a oni budou v háji.

Takže místo jednoho zařízení se budou muset učit a starat o dvě? SOS tlačítko sice smartphony nemívají, ale dá se nahradit aplikací, např.https://play.google.com/store/apps/details(Pokud by vážně bylo rozsvícení displeje a klepnutí na "SOS" příliš problematické.) Některé telefony to navíc umí už v základu (např. "Safety Assistance" v Galaxy S, vč. např. mého S3 Neo, umí poslat zprávu po podržení obou tlačítek hlasitosti).A odkud máš to padání nadstaveb? Používám 3rd party launchery (aktuálně Nova Launcher) už několik let a zatím mi ani jednou nespadl (a kdyby náhodou opravdu spadl, stačí odklepnout hlášku a hned naskočí znovu) a nevím o tom, že by zrovna BIG Launcher padal. (Možná na nějakém ultralevném křápu nebo se zbastlenou custom ROM.) Výdrž může mít smartphone klidně lepší a jestli ti přijde menu BIG Launcheru složité, tak se asi fakt nemáme o čem bavit.Taky si myslím, že dotykový displej je intuitivnější na použití než nějaká tlačítka (ano, pokud je člověk na tlačítka zvyklý, musí se s ním chvilku učit).

"Takže místo jednoho zařízení se budou muset učit a starat o dvě?"Pokud jde jen o ty fotky, tak to zas tak složité nebude. Naopak, pokud se ukáže, že ty fotky se vlastně takhle ani moc posílat nebudou, tak nebude mít kvůli tomu složitější mobil.Navíc i levný čínský 7-palcový tablet za 2 tisíce je na prohlížení fotek pořád lepší než mobil, zvláště když mnozí senioři už hůř vidí."Pokud by vážně bylo rozsvícení displeje a klepnutí na "SOS" příliš problematické."Mno víš, zažil jsem už pár starších lidí ve stresu a oni pak fakt maj problém šmátrat po displeji a něco řešit. Oni u Aligatoru moc dobře ví, proč maj vzadu velké červené tlačítko s nápisem SOS. Navíc se dá použít i v případě, že třeba dotyčný někde upadne a na telefon se dostane jen pohmatu.Co se týče padání nadstaveb, tak už jsem měl zkušenost s uživateli s různými nadstavbami vč. blind shell, Android Accessibility apod. Prakticky vždy mi dotyční řekli, že občas musí telefon restartovat, protože to nějak přestane fungovat...

Mobil by složitější (na použití) nebyl - velký dotykový displej, velká jasně označená tlačítka (ikony), na které se přímo klepe.To, že je na fotky tablet lepší, je jasné (on tablet je lepší na vše až na nošení, telefonování a ovládání jednou rukou).Jak jsem psal, SOS se dá nastavit i na hw tlačítko (buď dodatečnou aplikací nebo to některé telefony - jako ten můj - mají přímo v systému). Navíc, pokud uživatel jen nesedí doma, tak je nezbytností GPS - to ty aligátory apod. mají?Blind shell mi nic neříká a to s tím Android Accessibility by mě zajímalo - jestli to jsou ty integrované funkce v systému, tak co to bylo za verzi Androidu a za mobil. Každopádně to s BIG launcherem prakticky nijak nesouvisí.

S těma fotkama jsem to myslel tak, že by telefon měl umět přijmout MMS a oni by se mrkli na jednu nějakou fotku - na nějakém supermini displeji neuvidí nic...Ale ne nějaké fotoalbum a podobně, takové věci je lepší jim ukázat osobně. Jde jen o občasnou MMS, kterou např. ten Halo 11 podle specifikací neumí.

Zajímala by mě u tohoto mobilu(halo cpa 11)velikost displeje.Uvádí se 2,4"ale mě to připadá na 1,8" !!!Budu taky shánět mobil pro seniora ale co jsem zatím viděl-je to bída.Senioři potřebují OPRAVDU jednoduchý tel.na ovládání.

kupoval jsem jí ho osobně a nastavoval - úhlopříčka je opravdu 2,4" (38 × 48 mm) , rozlišení 220 × 176 bodů ......http://www.mobilmania.cz/katalog-mobilu/cpa-halo-1... .osobně jsem měl v ruce a testoval ještě pěkné véčko Aligator V550 - to je hustej masák - má stejnou úhlopříčku, ale rozlišení 240 × 320 bodů ......je normálně ještě v prodejihttp://www.mobilmania.cz/katalog-mobilu/aligator-v... .funkčnost obou je zhruba totožná s velkou výdrží .....

ten V550 má navíc vychytávku, že jednak lze samozřejmě hovor přijmout vyklopením véčka, dále je možné ho mít pořád stát v nabíjecím stojánku v zavřeném stavu, ale když přijde SMS, tak bliká uprostřed víka maličká jasná modrá dioda a dokud dotyčný nevyklopí víko, tak mu stále bliká, takže ráno hned vidí, že mu třeba večer něco přišlo .....

Dík za info.ale ten displej je mi opravdu podezřelej-myslím tu velikost https://www.alza.cz/myphone-halo-11-cerny-d21... Nedávno jsem měl v ruce halo-9 což je o nějakou třídu níže a ten displej měl 1,8" - tak nevím.

102 × 52 × 19,5 mm rozměry V550 2,4" (49 × 37 mm) rozměry displeje110 × 51 × 14,3 mm rozměry CPA 2,4" (38 × 48 mm) rozměry displejehttp://www.cpa.cz/fotocache/bigadd/TELMY101... https://interlink-static3.tsbohemia.cz/aligator-v550-titan-cerna... tak mají asi úplně všude blbý popisky včetně výrobce - ale z 89 recenzentů na heuréce nikdo velikost displeje nerozporoval ani špatné popisky všude http://mobilni-telefony.heureka.cz/cpa-halo-11/recenze/

Umí Halo 11 přijímat MMS?

Moje maminka zničila dva seniorské telefony vylomením micro-USB konektoru. Doporučuji pořídit nějaký model s nabíjecím stojánkem.

jo, stojánek je fajn

1. Nesezenes, mel jsem treba v ruce Alcatel 2000 a prvni polozka v menu je radio. A vcera zase tusim Aligator a v menu taky milion kravin. 2. Neni co dodat.3. Nebyva problem, ale fakt doporucuji tu kolebku, jak pise vladimir. Na tohle byly dobre ty velke kulate konektory u Nokii, ale kde tem je dneska konec. Ale zase microUSB nabijecku ti na cestach treba nekdo pujci, kdyz clovek zapomene. 4. Myslis jako MMS? Nebo e-mailem, na kartu a z ni? Tohle bude asi dost mimo tuto kategorii.

no tak já nevím - oba mnou zmiňované a vyzkoušené modely mají kolébku http://www.cpa.cz/item/mobilni-telefon-cpa-... http://www.aligator.cz/podpora/aligator-v550/23/.- na microUSB senior prakticky nechytá - žádný jednodušší model na trhu na ovládání neexistuje - neznám - k čemu MENU ? .1: Pokud přijde SMS, tak je vlevo obří potvrzovací tlačítko, které říká otevři a přečti ! Pokud to senior nezvládne, nepomůže mu už nic, leda osobní asistent ( na MMS samozřejmě u těchhle modelů zapomeňte ).2. Pokud chci někoho volat, tak buď si ještě pamatuji, že pod rychlou volbou mám pod dvojkou záchranku, od trojky po šestku 4 příbuzný, pokud si nepamatuju víc - když to číslo zmáčknu 2-3 vteřiny, tak se objeví na displeji vytáčím - pokud mám založené fotokontakty, tak se ukáže rovnou obrázek volaného - to je velká výhoda, že si můžu navolit nejlépe tak 8 fotokontaktů a zároveň nezávisle rychlou předvolbu pod tlačítka 2-8 ......vidím na obrázku, zda jsem podle fotky zmáčkl správné číslo předvolby, jinak stopnu a zkusím znova, až se objeví správný ksichtík.fotokontakty jsem máti založil sám (nahrál jsem je na microSD kartu 2GB), to jinak nejde- musíte připravit malé fotečky v limitu pixelů a nahrát je pod čísla - jinak fotokontakty se otevřou jediným klikem na spodní šipku z těch 4 šipek - objeví se 4 fotokontakty, když se posunete ještě jednou šipkou dolů, objeví se další 4 - to musí bohatě stačit ....listovat v MENU a KONTAKTECH a vybírat správné funkce několika rozkliky je pro málo chápajícího seniora dost nepřekonatelná překážka

ještě důležitá věc - senior potřebuje, aby ten displej svítil aspoň minutu - jak po 10 vteřinách zhasne, tak je zle - proto jsem samozřejmě nastavil vždy nma obou minimálně minutu na full ( u CPA HALO ani víc nejde ) - najít tuhle funkci pro seniora v MENU je ovšem prakticky bez šance - je to dost rozkliků v MENU ....

K cemu menu? A k cemu radio a dalsi blbiny. Jenze rekni to vyrobcum. Nevim jak jsou na tom ty dva co zminujes, ale ja zatim v kazdem mobilu pro seniory nasel hromadu kravin zranych an orezani. Z osobnich zkusenosti tu rychlou volbu nedoporucuju. Jednat to uzivatel casto zmackne omylem a pak plati za nic, dvak casto potrebuje vic nez tech 8 cisel a je problem. Pokud ma mobil dostupny seznam kontaktu napriklad hned po stisknuti tlacitka dolu, tak je lepsi naucit pouzivat seznam a pak zeleny/cerveny telefon.

"tak buď si ještě pamatuji, že pod rychlou volbou mám pod dvojkou záchranku, od trojky po šestku 4 příbuzný, pokud si nepamatuju víc"Já v pár případech klientům navrhl, zda nechtějí pro jistotu na zadní stranu telefonu štítek, kde byly asi 3 čísla rychlé volby s popisem. Mělo to úspěch - mnozí měli dokonce problém použít seznam kontaktů.

Vidíš a to je zrovna výhoda třeba toho Big launcheru, že stačí klepnout na obrázek záchranky nebo příbuzného a není potřeba řešit nějakou dvojku nebo trojku.

kdybys viděl, jak se někteří snažili používat dotykový displej, tak by tě z toho asi omývali....ale je to samozřejmě individuální...

Nějaká SOS aplikace, která se spustí tak, že nejdřív odemknou telefon a pak použijí nějakou aplikaci, kterou v životě nepoužili podle mě není alternativa oranžového HW tlačítka, které zmáčknou a šmitec.

sice nevím, proč to píšeš jako reakci na můj příspěvek ale jinak souhlas - výrazné tlačítko, co je na telefonu pořád, je výrazné a dá se snadno nahmatat i poslepu je 1000x lepší než nějaká aplikace.

Zrychlená volba, ač se může zdát, není pro důchodce žádné zjednodušení. Mají i na papíru vypsaný seznam TV programů, za týden už zapomenou, že mají pro nějaký případ mačkat nějaké dané tlačítko...

pokud máš ty 3 čísla na samolepce na zadní straně telefonu, tak není problém s pamětí. Stačí se podívat a tlačítko zmačknout. Dle zpětné vazby od mnoha seniorských uživatelů to jednoznačně přínosné je.

WINNER WG12 Má všetko čo senior využije, tlačidlá ako na klasicom stolnom tf., veľký displej, stojan na napájanie USB aj prepojenie priamo káblom do PC na explorer OS, SOS zozadu, foťák, výkonná LED lampa pričom baterka ti vydrží dva týždne pri bežnom volaní.

Jo, bylo by fajn tu objasnit, jakým způsobem danému seniorovi hodlají ostatní ty fotky "posílat".Protože to je docela v rozporu s požadavkem na jednoduché menu - pokud někdo má problém se "složitým" menu ale Nokia 5110 a chce: "Pokud v menu nebude nic jiného než volání a SMS, o to líp."Tak takový člověk nezvládne ani pracovat s webovým prohlížečem nebo email klientem, o věcech typu google galerie apod. ani nemluvě.V takovém případě bude nejjednodušší mu jednou za čas fotky donést třeba na flash disku a pustit na TV, nebo mu koupit levné stolní DVD a fotky mu vypálit na DVD. DVD-R média stojí dneska 5 korun, takže žádný problém.A ovládat stolní DVD se je schopna naučit velká část seniorů - dle mých zkušeností s tím neměli problém ani ti, co měli problém s mobilem. A levné modely DVD přehrávačů žádné super funkce navíc nemají, takže v menu toho moc není.

Ano, tak se to v našem případě taky děje. Způsob, jakým budou posílány fotky je MMS. Např v případě, kdy jsme na dovolené, je potěší jedna fotka členů rodiny, která jim přijde ještě v době, kdy jsme pryč. Nic víc na tom prohlížet nebudou. Jde jen o to, aby telefon uměl MMS přijmout a oni si ji zobrazí stejně jako SMS. Babička má například nějakou vyklápěcí Nokii, která fotku umí přijmout, ale displej je tak mizerný, že na něm nejde ani rozeznat obličej - tak o to mi jde.

Víš, to je ale fakt problém. Ono totiž snad neexistuje telefon pro seniory, jednoduchý, ale s velkým displejem.Mrknul jsem na vyšší modely Aligatoru:http://mobilni-telefony.heureka.cz/aligator-a870/specifikace/ahttp://mobilni-telefony.heureka.cz/aligator-v550/specifikace/jenže displej 320x240 je fakt mizérie. Dotykáče jsou zas pro seniora mizérie kvůli ovládání a SOS nemá asi žádný - ani dotykové aligatory ho nemaj...Jediné co mne napadá je prostě klasicky poslat pohled - seniora často potěší úplně nejvíc, případně jsem snad slyšel o službě, kam pošleš mailem obrázek a adresu a oni dotyčnému pošlou pohled.Předpokládám že asi není šance je naučit s internetem nebo emailem?

http://www.pohledniceonline.cz/za cca 30 korun

Děda má 85 let. DVD si spustí, televizi zapne, zavolá, ale třeba SMS na Nokii 5110 neumí používat. Přeci jen si dokážu představit intuitivnější příjem SMS než na 5110 (psát je nebudou, maximálně číst). Proto hledám něco "důchodcovského".Z praktických důvodů chceme, aby s babičkou měli oba stejný mobil. Na ty pohledy používáme Touchnote, to je super věc. Vášnivému hřibaři, který už toho po lese neujde, ovšem z lesa spíš pošlu fotku hřiba v MMS, než aby za týden přišla poštou, proto jsem chtěl MMS.Myslel jsem, že v téhle oblasti bude v dnešní době lepší nabídka (např nechápu, že na spoustě klávesnic jsou obří čísla, ale písmena nečitelně malá)Nakonec mám ve výběru asi tyto:- Alcatel One Touch 2004- Aligator A870- Aligator V600Na tom posledním mi přijde super nabíjecí stojánek, že se nemusí zamykat displej a že se hovor přijme pouhým otevřením telefonu

"Myslel jsem, že v téhle oblasti bude v dnešní době lepší nabídka (např nechápu, že na spoustě klávesnic jsou obří čísla, ale písmena nečitelně malá)"Mno buď rád, že babička s dědou pořád ještě slušně vidí - hledat telefon pro zrakově postiženého je ještě horší...Jinak ono je to problém - co nejjednodušší menu a co nejméně funkcí znamená, že nepotřebuješ bůhvíjaký displej a na čísla i písmenka ti stačí ten 320x240 pixelů, který ale nestačí na fotky....Jakmile tam je něco s fotkami, tak je k tomu automaticky i foťák a víc funkcí v menu... A nikdy to pak nemá ono SOS tlačítko. Kdyby existoval Android telefon s SOS tlačítkem, tak by se systém nejspíš dal osekat na kost, aby tam skoro nic nebylo, ale pořád je tam nevýhoda dotykáče a pořád je to složitější než nějaká Nokia.Osobně si myslím, že důchodcovské telefony pro generaci, které je nyní kolem 30 let budou určitě umět kdeco včetně fotek, emailu apod. ale to je proto že tahle generace se bez toho neobejde...

jo, k tomu Touchnote - kolik tě to stojí za jeden pohled? Já nadhodil tu českou poštu proto, že to posílaj z ČR v rámci své sítě, takže ta cena docela jde.

10 pohledů 18€. Je to trošku dražší, ale přeci jen to neposíláš denně. Mají docela hezké zpracování, jde dát např 1 fotku na půl pohledu a na druhou půlku další 2 nad sebe, můžeš nahrát i svůj obrázek na místo známky a ještě mi to automaticky dole v rohu vytvořilo malou mapku s městem a datem z dat fotky, aby bylo vidět, kdy a kde jsem fotku udělal. Velmi hezky udělané.

Doporučila bych se podívat sem - https://pomocvnebezpeci.cz/blog/98-jak-vybrat-mobiln... - supr srovnání, kde si určitě vyberete, a nebo alespoň získát představu :) mně to pomohlo a i babča je spokojená.

No, co se týče těch sos tlačítek, zrovna na telefonech mi to moc praktický nepřijde - už jen proto, že ten telefon u sebe senioři většinou často nenosí. A navíc s tím existuje spousta jiných zařízení, jako třeba http://sos-hodinky.cz/ - sos hodinky. I když ty mi taky nepřijdou jako úplná výhra. Koukla bych spíš po nečem se senzorem pádu.

Já babičce koupila Honor 6A. Umí to všechno, hlavně tomu dlouho vydrží baterka a má to velký a přehledný displej, takže je s ním babička spokojená

Pozor na mobily Aligator. Pri nechtenem zmacknuti cerveneho tlacitka nebo hvezdicky se zamkne klavesnice a senior se nedovola nikam ani tlacitkem SOS. Samozrejme to jde odblokovat ale zkuste vysvetlit nekterym seniorum.