» Poradna » Počítačové sítě

Mikrotik

Dobrý podvečer, mám nějaké problémy s nastavováním Mikrotiku (VLAN, LAN). Pokud se někdo dobře vyzná v nastavování ve Winboxu, tak ať mě kontaktuje na email → MilSpacil@seznam.cz Děkuji moc!

Odpovědi na otázku

Dobrý den,toto je poradna.Seznamka je vedle.

no nevim jestli se ti nekdo ozve.."ja neco potrebuju, nereknu co a vy se mi laskave ozvete.."tak takhle asi rady zdarma nefungujou si myslim

Spis myslim ze vetsina mistnich doporucovatelu Mikrotiku je v koncich protoze to zarizeni v zivote v ruce nemeli, jen nekde slyseli ze je dobry :)Pokud to jde, zkuste popsat problem/pozadovanou funkcionalitu zde, vic hlav vic vi

Dovolim si podat dukaz, ze jsem Mikrotik v ruce drzel http://www.vejrazka.name/n/mikrotik-v-ruce.jpgA pro puvodniho tazatele - do poradny je treba popsat problem, ne napsat "ja mam problem a vy se mi ozvete". Je to hlavne kvuli tomu, aby se z pripadneho reseni mohli poucit ostatni.

Ok Ja vecer prihodim fotku se svoji RB2011iL-IN. Byla hlavne narazka na to ze nekteri bezhlave doporuciji tyhle, jinak vcelku fanj zarizeni i tam kde bude mit bezny franta uzivatel problem i s beznym SOHO routerem.

RB2011 se do ruky rozumne nevejde, proto ji mam doma v racku :)Ja jsem jeden z tech, kdo je doporucuje. Hlavne proto, ze to jsou drzaky, ktere se jednou nastavi a pak funguji (zkusenost moje i blizkeho okoli). A ze nemaji graficky hezke "wizardy" na kazdou drobnost? To myslim nevadi ani Frantovi - na prvni strance si nastavi vse, co by nastavil na jinem routeru taky, pak ho hodi na skrin a zapomene na nej. Nemusi pak psat "aby fungovala WiFi, musim router jednou tydne/denne" restartovat...

Držáky, to bych úplně neřekl. Kondenzátory mají jako kurvítko.Každý wifi ISP má svého bastlíře, který mění kondíky, a občas bleskojistky. Není to o nic kvalitnější než UBNT nebo cokoli v podobné cenové kategorii. A to ani dražší Mikrotiky, spíš naopak. Snad polovina 1100AHx2, které dostávám ke kontrole, ztrácí pakety při routování (třeba 0,1%), ačkoli RAM je v pořádku. To, že se to kvalitně tváří, neznamená, že to kvalitní je. Je to typický produkt pro bastlíře, a když si s tím trochu pohrajete, nakonec z toho bude i spolehlivý kus.

Asi preto nikde v enterprise nevidis Mikrotik ani UBNT ale Cisco.

To není kvalitou kvalitou HW nebo ROHS. Tam je to otázka průmyslových standardů a spolehlivosti. Nikdo si nevybírá mezi Mikrotikem a Ciscem. Takový zákazník neexistuje.Po HW stránce je Cisco stejný šunt jako cokoli jiného. I u routeru za 1M5 budete řešit studený spoj u konektoru, kvůli kterému vám nefunguje 100Gbit karta. Tak to prostě je... u Enterprise je to o "průmyslovosti", tj. aktualizace to (většinou) nerozbíjí, ani je výrazně nepotřebuje, a umí to běžet 15 let (s pravidelnou údržbou) s jednou konfigurací. To u Mikrotiku zajistíte těžko, protože SW je plný chyb a opravy (často nekompatibilní) vychází každou chvilku.

Běžný uživatel, pokud je dospělý, by snad měl vědět, že i když se něco doporučuje, tak to naslepo kupovat nebude, ale co nejvíce si o tom zjistí. Ano, bere to čas...Je pravda, že ti zkušenější, si ne vždy uvědomí, že běžný uživatel není tak schopný, jako oni, ale co bysme chtěli od poradny zadarmo, že?

MikroTikem se zabývám.. Pokud máte zájem, napíšu vám.. Zadarmo, ale nepracuji..Hezký den Lukáš

Mohu Vás tedy poprosit o kontakt ? Děkuji

Proc nenapises co presne chces, nekdo se najde a poradi zadarmo. Jinal VLAN neni wan ale virtualni local area network. Ted to taky resim, linux jako server, ale ne branu. mit na kazdem ether2-4 jinou sit jinak omezenou atd. Takze co konkretne.

Potřeboval bych, mít na portu 2-3 jednu síť a na portu 4-5 jinou...

A co do pleteš VLAN? Když chceš druhou síť, tak to není virtuální síť VLAN, ale druhá síť. Vyhodíš porty 4-5 ze switche, portu 4 nastavíš IP-adresu třeba 192.168.89.1, port 5 nastavíš jako slave ke 4, vytvoříš nový DHCP server a mělo by to fungovat. (Já to tak mám a funguje mi to.)Nenapsal jsi, za jakým účelem chceš vytvářet novou síť, pravděpodobně chceš ty dvě sítě mít oddělené, tedy si ve firewalu nastavíš blokaci provozu ze sítě 88 do 89 a naopak.Než začneš experimentovat, vytvoř si zálohu nastavení.

Jo a kdyby v té nové síti nefungoval internet, tak ještě zkontroluješ nastavení maškarády.Videonávod je třeba tady: https://www.youtube.com/watch, vynecháš reset do výchozích nastavení a v tom návodu vytvářejí ne dvě, ale čtyři sítě.

Pokud začneš vytvářet novou síť, tak vytváříš VLAN. Nemusí být zrovna tagovaná, klidně Port Based, ale jde o VLAN. Tož tak.

VLAN je virtualni lan, a to kdyz prida dhcp a prideli jej na dva jine porty, tak se o vlan opravdu nejedna. Je to jen druha lan, nikdy ne virtualni.

Vladimir, ja bych radeji nastavil dridge2 a ty porty 4 a 5 vyhodil s bridge a dal do bridge2 Nastavil dhcp2 a bridgi 2 nastavil ten pool. no a pak zkusil PC notebook pripojit na porty 4 ci 5jestli dostane jinou IP. Jinak souhlas

Co říkáte na toto?V programu WinBox jsem začal nastavovat VLAN. Do MikroTiku (dále MT.) mám zapojené momentálně 2 PC a to do ethernet2 a ethernet3. Na MT. funguje DHCP server a přiděluje adresy z rozsahu 192.168.0.0/24. (nastavit VLAN na interface 2 a 3, VLAN ID nastavime na "2")/interface vlanadd interface=ether2 name=eth2-vlan2 vlan-id=2add interface=ether3 name=eth3-vlan2 vlan-id=2(definujeme druhy bridge, do ktereho pridame VLAN porty)/interface bridgeadd name=bridge-vlan2/ip addressadd address=192.168.2.1 interface=bridge-vlan2 network=192.168.2.0(pridame porty 2 a 3 do nove definovaneho bridge)/interface bridge portadd bridge=bridge-vlan2 interface=eth2-vlan2add bridge=bridge-vlan2 interface=eth3-vlan2(ted musíme vyhodit ether2 a ether3 z defaultniho "bridge-local")(nastaveni druhého DHCP serveru, ktery bude obsluhovat počítače v VLAN 2)/ip pooladd name=vlan2-pool ranges=192.168.2.10-192.168.2.32/ip dhcp-server networkAdd address=192.168.2.0/23 gateway=192.168.2.1 netmask=24 dns-server=192.168.2.1/ip dhcp-serveradd address-pool=vlan2-pool disabled=no interface=bridge-vlan2 name=dhcp-vlan2 lease-time=6hTohle by ti melo zajistit, ze porty 2 a 3 budou v jine VLAN a budou mit IP adresy z rozsahu 192.168.2.0/24, tj. jine nez zbytek site.Radil mi to někdo kdysi tady myslím..