Mac mini 2011 - ano či ne?

Zdravím,

uvažuji o vstupu do jablečného světa a padl mi do oka Mac mini 2011 ve své základní verzi s grafickým čipem od Intelu. Nevíte někdo:

1. je-li výkon dostačující pro běžné použití namísto současného desktopu (práce, programování, hudba, film, internet, hry nehraji)
2. přehraje-li FullHD video 1080p

Ocením i případné rady, co zvolit namísto Mac mini, je-li pro mě jiný vhodnější produkt.

Odpovědi na otázku

Nejlevnější MacMini má stejný HW jako MacBook Pro (Což je samozřejmě paradox, vemte si že MBP stojí více než 2x tolik, ovšem o Apple TV a iPhonu to platí také, že..) a full HD samozřejmě zvládne, vždyť je tam Core i5 a co jsem zkoušel na MacBooku tak Full HD no problem. Ale nemá to mechaniku... Také je docela tristní to jak Apple neustále vyzdvihu T-bolt, což je sice super technologie ale když k ní není co připojit tak je to na dvě věci...

Mám starší modely Miniho (ještě s Core2Duo + nVidia 320M) - po rozšíření paměti na 8GB (dnes velmi levná záležitost - 2GB je fakt málo) a výměně 5400 rpm disku (zde je úzké hrdlo - zdržuje naprosto nejvíc) za starší 128GB SSD Vertex to lítá skvěle i s Lionem. FullHD perfektní (doporučuji dálkáč a SW Plex). Druhý je Mini Server 2x500GB/7200 rpm. Žádný problém za 1,5 roku - nízká spotřeba a jsou opravdu tichý. Internet, Xcode, virtualizace Windows funguje bez problémů (s 8GB RAM).

1 monitor 1920x1280 bez problémů, ale u druhého 1920x1280 je už znát zpomalení (zvlášť, když je na výšku). Na tvém místě bych si připlatil za 2.5GHz model s AMD Radeon HD 6630M. Vše tebou požadované hravě zvládne a až časem uspoříš na SSD, tak na tom bude radost pracovat.

Mě se libí tenhle a má lepší výkon. http://www.zive.cz/clanky/pitva-technikou-na... ...

Záleží na prioritách.
Zvládne to všechny věci naprosto bez problémů a potichu. Navíc hezky vypadá. Dnes už se nemá cenu ptát na rychlost, když to záleží hlavně na HDD, který stejnak doporučuji okamžitě vyměnit za SSD, podle toho co chcete vám postačí 60-80GB a stále bude dost volného místa. (navíc je tam místo pro druhý HDD, jen se musí koupit speciální kabel)

Zvládne, Zond nemá úplně pravdu.

Učitě ano. Více poví čísla. http://www.primatelabs.ca/geekbench/mac-benchmarks/...

Já mám Mac mini 2010. Na většinu činností jsem sice schopen vystačit s netbookem na kterém běží prohlížeč.
To bohužel neplatí pro zpracování fotek v raw formátu.

Jako dlouholetý uživatel linuxu jsem vyzkoušel snad všechny možnosti, které na tomto systému jsou a dospěl jsem k závěru, že to zatím nejde. Možné řešení pro mě bylo Apple Aperture nebo Adobe Lightroom. Protože se mi moc nechtělo do PC s windows rozhodl jsem se pro Mac mini a Aperture. Osobně jsem velmi spokojený, výkonem mě naprosto pro tuto činnost dostačuje. Používám Lion. Jediné co je třeba (ani ne kvůli Lionu, ale kvůli Aperture) navýšit RAM. 4GB stačí, 8 je lepší.

Novy Mac mini vypada naslapnuty, myslim ze nemusis mit strach.
Na i5 procesorech ti pobezi Adobe CS 5 + prehravani videa v HD + vsechny internetove prohlizece, zkratka kdeco a zaroven. Pokud to chces jeste lepsi: 1/ porid SSD 2/ priplat si za GFX od Radeon 3/ pridej pameti. Muzes koupit na Alza, jako ja (koupil jsem si 8GB pameti "for Mac" stalo to cca 3x min nez kdybych si je nechal namontovat u nejmenovanych prodejcu (misto 6.000,- zaplatis 2.000,-). Think diffrent
PS: gamesy hruji na Gaikai (napr. Dead Space 2)

Ja jsem si nedavno koupil ten nejzakladnejsi model v akci, kdy jsem dostal misto 2 rovnou 8GB. Na macu nedelam grafiku, ale programuju a vykon je pro mne naprosto dostacujici. Je to ta nejlepsi volba, jeslti jsi maca jeste nemel, ptz vyhodit prachy za krasnej macbook nebo imac a pak prijit na to, ze to neni pro tebe neni zrovna nejstastensi volba. Pokud ti teda nevadi mit hezky drahy pocitac s Windows potazmo s Linuxem. Kdyz pak zjistis ze ti mac vyhovuje, koupis si za 2 roky klidne novy. Neni to zas tolik. Jinak jeslti to fakt myslis vazne macem, investuj do iMacu, dostanes navid magic mouse a klavesnici - coz je tak hodnota 3 tisis. Me ted u macu mini stve, ze si to musim dokupovat - kabely na stole uz me stvou a zbytecne zabiraji misto. A ten disk je docela pomaly, coz se projevuje zejmena dlouhem bootovani, ale jinak nic tak hroznyho. Hlavne nekoukej na konfiguraci a neporovnavej s pc, je to o necem jinem.
Kazdopadne jestli nechces vyhazovat zbytecne velke penize a uz mas monitor, je to ta za par prachu dost dobrej mac...

naprosto dostačující, na obou starých pracovních MBP early a late 2007 15 a 17 je Lion neobycejne svizny, rychlejsi jak snow leopard (v mem pripade). Po vymene HDD za SSD a aktivaci trim je i na ctyriapul roku starem notebooku odezva aplikaci okamzita - uziti puvodne graficke prace, strihani videa, nyni vicemene prezentacni zaloha.

OSX je na rozdil od widli opravdu skvele optimalizovany, uvedeny Mini pro amaterske strihani videa naprosto dostacujici. RAM aspon 4GB + idealne SSD. Ale i Western Digital Caviar Black ve starouskovi plnil svou funkci.

MacBooky Pro i pres tehdejsi cenu okolo 76 000Kc za 17 byla ta nejlepsi investice do pocitace, co jsem kdy ucinil. I po 4 letetech jde na nem na cestach bez nervu spolehlive pracovat.

já momentalne resim jestli prejit z MB pro na Miniho s vyšší konfigurací, takže jsem rád, že je tady tahle diskuse :) Stříhám video a na MB Pro 2010 (C2D, 320M, 2GB) je to se základní konfiguraci a s Lionem už nějaké zabržděné... :( Jinak je to ale super stroj, takže asi spiš koupim nejake to SSD a RAMky, protože na programování je ta 13" uplný ideál (pokud nepočitam MB Air :D )

nebudu cist rozhodne vsechny komentare, jen tedy za sebe

myslim ze tato volba je v poradku, za predpokladu ze upgradujes ram, coz je ovsem velmi snadne, staci pootocit dolni uzaver o zhruba 2 cm, odklopit viko a mas pristup k ram, zadne sroubky, nic podobneho, pokud nic mechanicky neporusis, neprijdes o zaruku, muzes shlednout youtube video s instruktazi

Doporucil bych koupit 8GB, coz je velmi levna zalezitost

Na svem mac mini 2009 1080p prehraju bez problemu, dokonce vcetne youtube ve flashi, na vsechno co popisujes je s dostatecnou pameti tento pocitac naprosto vhodny

Jeste k ssd, jiste, ssd je super, ale dle meho nazoru pokud vylozene nepotrebujes rychle cteni/zapis napr. pro praci s videem, neni nutne tuto investici podstupovat.
S macem budes pracovat tak, ze si spustis aplikace ktere pouzivas, a nechas je spustene, pripadne i kdyz je zavres, zustanou delsi dobu v pameti pripravene(za predpokladu ze mas dost pameti), pocitac nebudes vypinat, ale budes ho uspavat, tzn. vse krome pameti bude vypnute. Pokud jej probudis, vse okamzite naskoci v takovem stavu jako pred uspanim, nebudes muset nic znovu spoustet a pokud ano, bude to stejne nejspis jiz v pameti nacetene.

Pouzivam mac mini i server, s vetsi RAM a rychlejsimi disky (natoz s ssd) bezi oba stroje jak z praku. Porizovano kvuli rozmerum, OSX, designu a naprosta spokojenost, v dotazu vyjmenovane cinnosti probihaji bez vyhrad a zavahani.

ano: práce (office), hudba, film, internet, FullHD video 1080p

otázka: programování
záleží jaké myslíš, třeba buildy v Javě někdy vyžadují dost výkonné stroje

obecně je ale mini pro nejistého switchera ideální a asi i určený - ušetří se za periferie, které už člověk má, a pokud nebude (časem) dostačovat, tak jako hezké media centrum do obýváku se uplatní vždycky

Děkuji všem za reakce a redakci za umístění na homepage - sešla se mi díky tomu pěkná řádka podnětů.

Nakonec jsem se rozhodl, že Mac mini je to co hledám. Podle všeho to s upgradem na 8Gb RAM a zapojením SSD disku pošlape srovnatelně s mým současným desktopem.

Pokud se nikde nic nezadrhne, napíši o tom nějaký hezký blogpost :)

Doma mám imac a nic lepšího mě nemohlo potkat. Vše jde bez problémů a to mám jen tu nejnižší verzi

1.
...mám ho, s původním 2GB Ram nebo co tam bylo NAPROSTO V POHO !
2.
...jen na programování (xcode) jsem dokoupil 8GB (v poho tam jede jakýkoliv DIMMy)
3.
...na thunderbold je už X věcí, ale nejlepší je tím připnout druhý monitor.
B.

No, jakýkoliv DIMMy tam nejedou, !!
Nejdriv jsem koupil tyto http://www.czechcomputer.cz/product.jsp... a MAC tuhnul, a nekdy nabehl, nekdy ne, nekdy po minute vytuhl.
Pak jsou koupil tyto http://www.alza.cz/patriot-8gb-kit-so-dimm-d... ... a v pohodě. Takže na RAM pozor !!

Mac mini radši opravdu nebrat, je to nejořezanější, má komponenty stejné jako notebook, dokonce je má ještě pomalejší než Macbook Pro, model 2011 late s Core i5, kamarád má mac Mini, stěží jej rozjede, má 6 GB RAM, disk má rychlý 7200, přitom tam ani nic náročn´ého nedělá, kup si za ty peníze pořádný stolní počítač, nebo DTR s windows a na tohle rezignuj, nebo kup Macbook Pro, k jeho portu můžeš u modelové řady 2011 připojit i 2 monitory, Macbook Air
je to asi jako kdybys ve světě Windows chtěl stříhat video, přehrávat 1080p, prohlížet internet, stahovat data a používal na to netbook s Atomem, chtěl si tam hrát i méně náročnější 3D hry, atd, což o to, ona většina věcí na tom i jakžtakž jde, ale je to až jako druhý notebook do rodiny, nejdřív musíš mít něco výkonějšího, nebo si kuip Apple TV, to většinu požadavků splňuje

hovadina, mám mac mini starší model s Core 2 Duo, a na Lion na tom frčí krásně. Hraje to FullHD filmy, mám na tom editor od adobe, hodně sem na netu, sem tam hraju nějakou tu hru (portal, civilizaci 4) a vše jde samozřejmě zároveň. Ten nový Mac mini je daleko výkonnější (ok, ta integrovaná grafika není zas tak nabušená) takže by měl všechno stíhat naprosto v pohodě.

Joska,
asi nejlepší,co můžeš udělat,je zajít do obchodu a ošahat si miniho v praxi,myslim že ti i ochotně zodpověděj případný dotazy. Osobně se nemůžu k výkonu vyjádřit, mini jsem nikdy neměl a jako svuj první jsem koupil
iMac quad core. To co tu někdo píše,že ořezaný na kost a houby výkon, nevím. Jo první generace, to bylo o ničem
(subjektivní pohled). Ale je to dobrejch pět let od prvního uvedení a za tu dobu se dost změnilo. Nejlepší je vyzkoušet a pak se rozhodnout sám,protože co člověk,to názor. Podle mě,všechny požadavky, který uvádíš tak v pohodě a myslim že v imovie si i luxusně nastříháš dovolenou. Samo, macbook pro je určitě jiná liga ale zas jiný ceny.

víš tady je to plný lidí, kteří si myslí že jejich Apple je nejlepší, anebo tomu věří, spíš tu 99% lidí nemá žádného appla a jen mudrují, srovnávají Core i5, Core 2 Duo s konfiguracemi co znají, mudrují, nebo si to zbožně představují že jim ten jejich Mac mini běží kdovíjak perfektně, když nemají srovnávat s čím, tak to je blbý, mě třeba na Atomovém netbooky s 2 GB ram běží Windows 7 Ultimate taky skvěle, až skoro nepoznám od stolního čtyřjádra rozdíl, při otevírání dokumentů v Office 2007, přehrávání full hd videa (přes akcelerovanou grafiku)

jenže ty tam třeba budeš chtít upravovat fotky v Lightroomu 3, CS5, stříhat videa a exportovat je do H.264, hádej proč se asi prodává iMAC, nebo MAC PRO, kdyby to bylo stejně rychlý a skvělý jako ten Mac Mini, tak by ti lidi nic dražšího zbytečně nekupovali, s Mac mini velmi pravděpodobně zkusíš, když si koupíš Macbook Pro, tak nová řada umožňuje připojovat i více monitorů, jeho displej je vyrobený technologií IPS, takže se hodí na úpravu fotek, displeje co máš pravděpodobně na stole to deklasuje (levné displeje)

Podle me si na 99% nikdy uz zadnyho maca nesedel.

Vidis, taky si umim vymyslet cisla a statistiky jak se mi zlibi.

Pokud se budes obtezovat a prectes si jeho prvni prispevek, zjistis, ze hleda mac pro klasicke domaci vytizeni, nehleda stroj, ktery bude profesionalne nasazen na editaci videa, ci podobne narocne cinnosti.

Mimochodem macbook pro nema IPS.

no milý NOFU, tak tady je krásně vidět, kdo si tady cucá z prstu, protože Macbook Pro právě ten h- IPS displej má, naopak Macbook Air ho nemá,

a co chce zákazník ? Do jisté míry neví co chce, protože na výkonný HW nemá peníze, jak je známo tak Apple svět je vždycky trošku předraženější než svět Win, je to jakási exkluzivita, Macmini je vstupenka do tohoto světa, nepříliš šťastná, on to chce jako hlavní pc(apple) protože má nettop, kdyby to bylo obráceně, tj měl by herní pc + chce něco od Appla, tak to je ok, ale takhle ne, Apple vždy chce trošku výkonšjší hw a ram, naopak se za to odmění výhodami, ve světe Win neslýchanými
leda že by to koupil v zahraničí, zánovní (použitý) s tim, že to kdyžtak hned prodá, může si samozřejmě přes Boocamp do té krabičky nainstalovat Windows 7, to není problém, jinak to bude výkonný jako průměrný notebook, stolní pc ne,

on právě chce něco na stříhání, s výkonem, s přehráním full hd (takže si připlati a iMac)

Dnešní MAC mini je prakticky Macbook Pro bez LCD. Dvoujádrové Core I5 na 2,3 Ghz v normálním použítí málokdo pozná od C2D, či 4 jádrové i7. Jako u každého notebooku je určitá brzda HDD, ale to se dá řešit.

no zatim to vypada, ze si z prstu cucas ty, protoze neco prohlasis a nejsi to schopen nicim podlozit, co takhle odkaz na apple, kde se uvadi ze pro ma ips, nebo na nejakou respektovanou stranku, kde display analyzovali a dospeli k tomuto zaveru ?

cekam....

žap to napsal opravdu blbě, mavcbook pro standardně IPS nemá, ten je snad jen v jedné 17 " verzi.

Ach jo... Sám to píšeš, předkládání názoru bez zkušenosti. Mám Mini 2010 C2D 2,4, 8 GB, 7200ot. HDD, Lion. Veškeré potřeby, které tazatel uvádí, budou s Mini v pohodě. S tím výkonem je to otazkou srovnání, úhlu pohledu a vztažení k ceně. Na Mini zpracovávám RAWy (C 5DmkII) v Adobe LR a pro běžného uživatele i fotografa je rychlost dostatečná. Není to expres, ale ani žádná čekárna. O Mini s i5 jsem chvíli uvažoval, ale nakonec půjdu cestou SSD OCZ 120 GB 520/500 MB/s. Za 2500,- Kč je to poměrně efektivní update a jak dlouho vydrží je spíše otázkou objemu foceni (zakázek). A ještě k rozšíření RÁM, Alza ma v nabídce kit 2x4 GB Kingston 1333 MHz for Mac za necelou tisícovku...
Přeji klidné rozhodnutí a příjemné užívání.

já bych řekl že spíš ne, než mít na stole 2 pomalý zařízení, tak bych si k tomu HTPC koupil nějaký hezký notebook, subnotebook, anebo spíš stolní počítač a zvolil bych si nějakou pěknou designovou skříňku, když to bude z broušeného kovu, Silverstone, tak to bude dokonce hezčí něž Apple mini

1 Ano je

2. označení FullHD video 1080p je umělé a dvojité a nic neříkající. Asi jako "...LCD display..."

Rozlišení videa neříká nic o jeho náročnosti to přehrát. Důležitý je spíš jak je "enkodované"