» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lubuntu 16.04 LTS - poznámky ku používaniu

Zatiaľ ešte používam distribúciu Lubuntu 14.04.4 LTS, ale chcel som vedieť "čo ma čaká" pri 16.04 LTS, tak som si pre porovnanie nainštaloval (na samostatný disk) Lubuntu 16.04 LTS. Používam zatiaľ zásadne 32-bitové verzie operačných systémov. Tu sú moje postrehy s používania Lubuntu 16.04 LTS:A. Kladné:1. Názvy panelov sú už vytvorené zmysluplne (left, right, top, panel), nie sú už použité čísla v spojení so slovom "top". Doteraz som si to tak prerábal sám.2. Ikonka "Krita" v ponuke programov na otvorenie obrázku je už v poriadku, predtým tam bola všeobecná ikonka. Predtým som si to upravoval sám.B. Záporné:1. Veľmi pomalý nábeh PC - v porovnaní s Lubuntu 14.04 LTS je dlhší viac ako o minútu.2. Niektoré aplikácie, ktoré pochádzajú z iných prostredí (gnome, unity, ...) neprijmú nastavenie prostredia užívateľa ale sa zobrazia ako vo svojom pôvodnom prostredí. Predchádzajúca distribúcia Lubuntu 14.04 LTS to nerobila. Je možné, že to bol zámer tvorcov ...3. Ak nie je PC pripojený na internet, čas sa posunie o 2 hodiny dopredu (je jedno či je nastavená automatická synchronizácia času alebo nie, po reštarte sa posunie čas o 2 hodiny dopredu - aj v porovnaní s časom v BIOSe). Predchádzajúca distribúcia Lubuntu 14.04 LTS to nerobila. Je však možné, že som nejako automaticky odklikol pri inštalácii UTC čas v systéme a preto k tomu dochádza ...4. Disky, ktoré sú pripojené ku PC (SATA, USB) pri štarte PC nie sú automaticky pripojené, a to aj napriek tomu, že je to nastavené v správcovi súborov. Lubuntu 14.04 LTS s tým nemal problémy.5. Súbory s príponou ".desktop", napriek tomu, že sa jedná o čisté textové súbory, pri pokuse o otvorenie textovým editorom "Leafpad" sa neotvoria, namiesto nich sa otvorí prázdny súbor (platí pre typ "Link", nie pre typ "Desktop"). Textové editory Kwrite a Kate (z prostredia Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

proč sis proboha do Lubuntu nakydal KDE softy? Moje zkušenost s 16.04LTS je taková, že ještě potřebuje čas k uzrání.

... na tie ostatné veci nemal vplyv výskyt KDE softu, tých pár vecí z prostredia KDE som tam dal až neskôr (a bolo to až potom, ako som zistil tie iné veci). Ináč samozrejme zostávam pri Lubuntu 14.04.4 LTS (mám to celkom slušne vyladené) - zrejme približne o rok bude 16.06 LTS "dozreté na použitie" ...

Já se osobně držím ještě 14.04,hlavně protože mám kartu od AMD, flgrx už v 16.04 nejsou a do dalšího použitelného ovladače od AMD to bude ještě chvilka.

Ještě oproti 14.04 je v 16.04 SystemD. Jestli to je plus nebo mínus si musíš rozhodnout sám. Osobně bych to spíš zařadil do skupiny B, ale běžný uživatel asi nic moc nepozná.

... áno, na SystemD som zabudol, určite zaradený v B skupine ...

Mas slaby pocitac, preto vidis preblikavanie.Na slaby pocitac niesu moc vhodne nadupane distribucie.

... doteraz bol silný a odrazu je pri ďalšom distre pri otvorení textu v AbiWorde preblikávanie? A až keď som začal písať? To by som skôr čakal v niečom náročnejšom na grafiku a nie v obyčajnom texte (napríklad v strihacom programe videa - bez problémov). AbiWord išiel z tej pokusnej inštalácie tam kam patrí (aj s kolegom Gnumericom) ...Len tak na okraj - ten istý text otvorený v LibreOffice nič také nerobí ...

Abiword jsem zkoušel před časem a stále mi měl tendenci rozbourat některé dokumenty, takže ho zásadně nahrazuju za Libre i když jsou pomalejší a déle se načítají (na starších PC, kam se Lubuntu obvykle dává).

... u mňa je každý dokument v LibreOffice otvorený takmer okamžite ...

jasně, já ale Lubuntu dával i na stroje co měly sotva 1GB RAM a CPU bylo nějaké jednojádro... Tam je to kapku jiné kafe...

... Lubuntu som nedával na tú mašinu z dôvodu slabšieho stroja, ale keď ma nas... Windows Vista, najprv som prešiel na Win7 a keď sa to opakovalo, vyskúšal som hromadu distribúcií Linuxu a v istom okamihu som sa rozhodol pre Linux Lubuntu, lebo sa mi najviac pozdával...... mám tam dvojjadro a 4 GB RAM ...

tak proč ne, já na stroje, kde se nemusím omezovat, dávám Kubuntu - to prostředí je propracovanější a nabízí víc možností.

vďaka za inšpiráciu, mne prostredie Kubuntu však "nesadlo" ...

Preblikavanie pozadia okien (v mojom pripade terminalu) bolo patrne aj pri prechode z Fedora8 na Fedoru14 (Celeron 1.7GHz/1GB RAM). Kazda nova verzia prinasa urcite vylepsenia, ktore potrebuju dodatocny vykon. Bohuzial. Je to uz podobne ako na Windows. Pokrok nezastavis.

... v tom konkrétnom prípade sa nejednalo o preblikávanie pozadia okien ale celého textu v okne, a to bez ohľadu na to, či to bolo na celej obrazovke alebo v normálnom okne ...... už tam nemám ani AbiWord ani Gnumeric (ten zas išiel preč z iného dôvodu) ...