» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lubuntu - nefunguje regulace jasu na notebooku

Zdravím, na mém nově nainstalovaném lubuntu 14.04 nefunguje regulace jasu.... orazovka je stále na 100%. Poradí prosím někdo co s tím mám dělat ? Předem děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

typ ntb? su nejake ovladace k dispozicii? nvidia, amd.k niektorym ntb treba upravit veci. qni mne na s3-391 v zaklade nejde. cize info doplnit

Jedná se o Lenovo ideapad z570 s grafickou kartou nvidia gt 630m.

skus to co napisal grid.osobne som mal problem s tymto na kernel 3.0.8na kernel 3.14.0 ide ok.inak je to znamy bug. https://wiki.ubuntu.com/Kernel/Debugging/Backlight

a funguje zápis do /sys/class/backlight ...?

Zkusil bych pridat "acpi_backlight=vendor" k parametrum kernelu:Edit /etc/default/grub as root, and change:GRUB_CMDLINE_LINUX=""...to read:GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_backlight=vendor"Save the file then run:sudo update-grub...and reboot.Pokud to nezabere zkusil bych jine parametry, podle navodu tady:https://wiki.archlinux.org/index.php/backlight

Na některých NTB (i nových) nefunguje regulace jasu - jas jede na 100% a nejde snížit v žádném nastavení v Ubuntu.Je to velmi nepříjemné a brzy z toho bolí oči. Zde uvádím jednoduchý návod jak jas regulovat i v takovém případě:Ubuntu - nastavení jasu příkaz pro zjištění adresy grafické karty na PCI sběrnici:lspci | grep VGAadresa bývá : 00:02.0příkaz pro zjištění aktuální hodnoty jasu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.Bjas nabývá hodnot 00 až ff (16ková soust.) např. 9bpříkaz pro změnu jasu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota> (např. sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=9b)tento příkaz je sudo a vyžaduje proto heslo. Aby heslo nepožadoval, dáme ho do výjimek v souboru /etc/sudoerstento soubor je nutno editovat pouze v termináluotevřeme ho příkazem:sudo visudona konec souboru přidáme řádek:uživatel ALL=NOPASSWD: /usr/bin/setpci (místo uživatel doplň název svého účtu, např. franta)uložíme:CTRL+Opotvrdíme:ENTERukončíme editor:CTRL+Xnyní lze příkaz (sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota>) provést bez potřeby zadávat heslo (vyzkoušíme to)------------------do text. editoru zkopírujeme tento text:#!/bin/bashlevel=`sudo setpci -s 00:02.0 F4.B|tr "[:lower:]" "[:upper:]"`level=`echo "ibase=16; obase=A; $level"|bc`case "$1" in 'up') level=`echo "$level + 16" | bc` [[ $level -gt 255 ]] && level=255 && notify-send -t 300 -i notifications-display-brightness-full "Jas je na maximu" level=`echo "ibase=A; obase=16; $level"|bc` eval "sudo setpci -s 00:02.0 Ukázat celý příspěvek

lspci | grep VGA00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)u intelu mi ukazuje že je jas na minimu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.B00a u nvidie:sudo setpci -s 01:00.0 F4.Bffna příkazy typu:sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=00sudo setpci -s 01:00.0 F4.B=00systém nijak nereaguje....dále jsem zkoušel příkazy: xbacklight .... ale také nefungují

zkus si projít tohle:https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug... ahttps://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug... ne všechno z toho platí i pro Lubuntu, ale ty terminálové věci určitě

Díky ...echo (hodnota) | sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness funguje...ale rád bych zprovoznil nějak ty klávesové zkratky, než každou změnu psát do terminálu.

mno, jestli to jde přes terminál, tak by mělo jít namapovat komkrétní klávesu nebo klávesovou zkratku na daný příkaz. Nicméně, nikdy jsem nic takového nedělal, akorát vím, že by to mělo jít. Snad nějaký guru poradí...

toto funguje na 100%xrandr -q | grep " connected" # zistí aktualne používaný monitor napr. DVI-I-0 ,VGA-0, LVDS1 a pod. (u mňa : DVI-I-0 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270m) xrandr --output DVI-I-0 --brightness [VALUE] # hodnota VALUE 0.0 -1 napr. 0.5 , 0.6 , 04 atď.viac http://askubuntu.com/questions/149054/how-to-c...

Když máš hodnotu jasu 00 tak těžko může být změna po zadání sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=00 musíš zadat jinou hodnoto, např. f2 (sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=f2)

Ta hodnota 00 byla myslena obrazně....nefungovaly žádné hodnoty....už jen to že jsem psal že to ukazuje hodnoty jasu 00 a přitom moje zářící obrazovka jde vidět na 3 kilomerty daleko musí být jasné že s tím je něco vnepořádku. Ale jak už jsem psal funguje mi příkaz echo (hodnota) | sudo tee /sys/class/backlight/intel_backlight/brightnessNašel by se nějaký zkušený linuxák co by mi poradil jak vytvořit nějaký skript který mi umožní ovládat jas na klávesnici? Jako třeba klasické Fn + Up Arrow / Down Arrow