» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux

Dobrý den, sem bezny uzivatel PC, pouzivam ho hlavne k surfovani na netu. Kvuli financnim potizim vazne premyslim, ze v dubnu prejdu z XP Windows na Linus. Mohli by ste mi doporucit, ktery typ by byl pro mne vhodny jako bezneho uzivatele-navic nemam dosud s Linuxem zadne skusenosti a kde by jsem ho mohl stahnout? Co specialniho pak musim udelat/stahnou oproti dosavadnimu Windowsu? Dekuji moc.Milos.

Odpovědi na otázku

Ahoj Miloši,pro začátečníky je dobré např. Ubuntu (nebo jeho odnože - Xubuntu, Lubuntu, ...). Než ale do toho půjdeš, tak si ho vyzkoušej, třeba z LiveCD, abys věděl, co čeho jdeš. Pokud jenom surfuješ na internetu, Ubuntu ti postačí. Nutno ještě říct, že na Linuxu ti nepůjdou rozjet Win aplikace, jdou sice přes Wine, ale ne všechny. Rozhodně to aspoň stojí za vyzkoušení, přes LiveCD nebo virtualizaci.A teď kde stáhnout. Na http://www.ubuntu.cz si můžeš stáhnout ISO soubor, který následovně vypálíš na DVD, nebo si přes program UNetBootin vytvoříš bootovací USB flashdisk. Pak restartuješ počítač, nastavíš v BIOSu bootování z DVD nebo flashky a až se všechno načte, zvolíš "Vyzkoušet Ubuntu". Tam si můžeš všechno "osahat" aniž by si něco instaloval. Pak když budeš vědět, že ti nic chybět nebude, můžeš si Ubuntu nainstalovat.Hodně štěstí.

Souhlasím. Možná bych ale doporučil rovnou Lubuntu, jehož rozhraní je nejvíce podobné Windows a zároveň je nejméně náročné na výkon (protože Miloš přechází z XP, předpokládám, že má starší/slabší počítač).Ke stažení zde:https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu

Debian je nejvnodnější pro všechny, pro lamy, profíky i kosmonauty!Snad každá distribude Linuxu má návod na instalaci.

Debian jsem před časem zkoušel a bfu bych ho nikdy nedoporučil. Spousta modulů v kernelu vůbec nebyla, bez drátového webu byl děs nainstalit ovladače na wifi, protože ndiswrapper tam nebyl...Navíc to Debian ještě komplikuje svou snahou o "licenční čistotu". BFU potřebuje nonfree balíčky, podporu MP3 apod. a tohle se tam komplikovaně cpe, zatímco v Kubuntu se akorát při instalaci zaškrtne, že tohle chci

Knoppix vychádza z Debianu, ale také problémy nemá

http://distrowatch.comNa této stránce máš největší přehlede linuxových distribucí. Nelepší je si je vyzkoušet na flashce. Stahneš si ISO soubor distribuce a přes např. http://www.linuxliveusb.comsi uděláš botoovací flashku. Někomu vyhovuji ubuntové distribuce , někomu Slax, někomu Suse, Fedora je toho spousta. Neboj se toho a zkoušej, dokud ti něco nepadne do oka.

Pro běžného Ubuntu nebo Zorin OS . ZorinOS má velice podobný desktop jako má Windows 7.Ubuntu má velice silnou komunitu což je velice dobré pro začátečníky. Takže výběr je jen na tobě.

U Ubuntu doporučuji nějakou modifikaci (Xubuntu, Lubuntu - podívejte se na internetu na obrázky prostředí). Jako běžný uživatel XP z prostředí Unity nebudete nadšený. Nebo Ubuntu a doinstalovat desktop Gnome Classic.

skôr youtube

zde o tom píšou, http://proc.linux.cz/vyhody.html , taky zvažuju s novým ntbModerní operační systémBez virů a spywaruZcela ovladatelnýKancelářské nástroje (Office)Velké množství aplikacíVariabilní a přizpůsobitelnýVíceuživatelský a víceúlohovýVzdálená správa a použitíKvalifikovaná podpora a dokumentaceDostupný v češtiněPro všechny zdarma

Chystám se k podobnému kroku. Trochu jsem se v tom hrabal a hodně mě zaujal nový Mint.

Financie su jedna vec a ochota ucit sa nove veci druha.Linux vyzera podobne ako Windows, ovsem jeho vnutornosti velmi odlisne.Ak zvladnes prve kroky, odmeni sa ti velkou bezpecnostou, ktoru si na Windows nikdy nepoznal. 10 rokov pouzivam Linux a este sa mi nestalo, ze by som ho zaviril.A to pritom chodim na stranky plne vselijakej havedi, emaily mi posielaju zo vselijakymi pribalenymi vecami a s Linuxom to ani nehne.

Jo a na antivirus mozes na Linuxe uplne zabudnut. Nic take tam nieje potrebne.

... stejně jako u Windows. A taky stejně jako u Windows, je třeba používat hlavu. Když používáš hlavu, tak se Ti i přes absenci antiviru, nepodaří zavirovat PC s Windows ani za 20 let, jako je to u mě PC jsem měl zavirováno pouze jednou, byla to tehdy celkem moderní 486ka a na disketě jsem si odkudsi donesl One_Half .... jinak jak říkám, jsem PC vživotě zavirované neměl a AV už nepoúžívám roky .... jenm u toho prostě myslím ... Takže bespečnost Linux vs. Windows, je naprosto podružná záležitost, bezpečné je to úplně stejně a taky je to oboje v rukou blba velmi snadno "nebezpečné" ...

Dovolil by som si nesuhlasit.Na Linuxe mozes vpohode spustit Windows virus a nic sa nestane, zrejme aj preto, ze sa casto ani nespusti, preoze mu chyba ActiveX.Na Windowse mozes pouzivat hlavu aj 7 antivirov a predsa sa ti tam dostane rozna haved ked vlezes na stranky pre dospelych alebo na stranky pre rozne Cracky. Dalsie vec je ta, ze programy sa nahravaju do systemu z prevereneho uloziska (repozitar).

Já samozřejmě souhlasím, že na Linuxu vir určený pro Windows nespustíš, ale ten zbytek cos napsal, to je právě o tom používání hlavy. No a když jsi blbej, úmyslně používáš pajcnutý system, kradený, crackovaný software, talk tu hlavu prostě nepoužíváš a v tom případě dobře Ti tak. Mi se prostě zasvinit system nepovedlo, ani když jsem se o to snažil ( vir české policie ). No a to že se programy nahrávají z prověřených uložišť je taky úplně o něčem jiném. Když instaluješ programy pro Win z legálních zdrojů, tak se Ti taky nic nestane, takže to je trošku mimo Abych to ale uvedl na správnou míru, já jsem samozřejmě PRO Linux, jsem pro masovější používání Opensource všude kde to je jen možné, to je bez jakékoli diskuse ....

Netreba chodit daleko. Policajny vir je beznou sucastou Windows uzivatelov a domnievam sa, ze urcite pouzivaju antivirus. Mne sa obcas ta stranka s tym virom zobrazii, ale system zostane nedotknuty. Vyskusaj si to spravit na svojom systeme, ako dlho zostane nenapadnuty,

viz výše ....

Bezpecnost systemu je na Linuxe dosiahnuta jednou podstatnou vecou, ktoru u MS akurat zacinaju spoznavat a tou je prisne oddelenie kodu systemu od kodu uzivatelskych programov. System ma nabeleneho spustu kodu, ktora ani do systemu nepatri. Je to kod, ktory vacsinou kupili skupenim firiem, ktore to robili. Chciet od programatorov aby sa vrtali v cudzom kode a pochopili jeho filozofiu je tak trocha nezmysel, preto to tak aj vyzera. Ono nakoniec ani jadro NT systemu nerobili priamo ludia z MS. To robil specialista na Unix este v casoch, ked sa MS trapil s nadstavbou grafickeho prostredia Windows 1.x nad DOS-om.

Na druhu stranu ani s Linuxom to nevyzera poslednu dobu moc dobre.Linux patri k systemom, ktory podliehaju najcastejsim zmenam spomedzi vsetkych systemov, ktore existuju. To, co sa clovek dnes na uci, za rok uz nemusi fungovat. Momentalne prebieha podstatna zmena v Linuxe vymena X-ka za Wayland.Fedora 21 by uz mala tuto sucast obsahovat. Startovacie RC scripty uz boli davnejsie nahradene roznymi kitmi a podobne.

No tak jistě. Může do něj vrtat každý a podle toho to taky vypadá. Ale zase na druhou stranu, nutí to člověka myslet a to je dobře. Když tady kolikrát vidím ty samé stupidní dotazy pořád dokola na jedno téma, tak je mi jasné, že tihle "tazatelé" na Linux vživotě nepřejdou, prodože by se zadřeli už u vyplňování jména a hesla

Bezpečnost Linuxu, je V PRVÉ ŘADĚ dána tím, že je free a není tedy třeba proti němu útočit, mezitím co MS je nadnárodní společnost a světe div se, za své produkty chce peníze, což je samozřejmě strašná nespravedlnost, takže bandy nudících se mlamoju do něj šijou kde se dá, to celý a jediný problém. To s těmi kody, to je už taková latina, nikdo to samozřejmě nevím ani přesně, ani určitě, ale každý ví jak to přesně je, klasika. Mezi tím co Linux je transparentní Kdo co vyrobil nebo nevyrobil, je z hlediska bezpečnosti a v roce 2013 úplně jedno. Podstatné je, že pod Windows běží věci, o kterých vývojáři Linuxových programů asi ještě neslyšeli, takže pokud má člověk tu smůlu, jako třeba já, že se bez nich neobejde, tak holt bude muset používat Windows. Alespoň pracovně tedy. Na doma je Jakákoli Linuxová distribuce naprosto dostačující a jednoznačně výhodnější, proto to také tak řeším ... Jak říkám, už minimálně 10 - 12 let jedu bez jakéhokoli antiviru a po celou dobu noi problem ... je to prostě v lidech, system bych z toho nevinil a raději úplně vynechal ...

Ja ta nechcem nejako urazit, ale zli ludia nepotrebuju utocit na MS.To, co ale potrebuju je prostrednictvom spatne naprogramovaneho systemu sa dostat tam, kam by sa dostat ani nemali. To, ze pre Win existuje mnozstvo originalneho softu, ktory okrem zakladnej funkcie plni aj spehovaciu funkciu je poslednou dobu beznou zalezitostou. Vsetky produkty od Adobe napriklad maju tuto funkciu zabudovanu ako standard. Vola sa to neznicitelne cookies.Ano, na jednej strane je Windows uzivatelsky privetivejsi, na druhu stranu nebyt Unix/Linuxu asi by sme nemali Internet, ktory funguje takmer plen na tychto systemoch. Rovnako je Unix vhodny na spickove ulohy ako su superpocitace.Ak si pozries tabulku 200 superpocitacov, najdes tam hadam dva, ktore pouzivaju Windows.

Proč bys mě urážel, normálně debatujeme Já Ti to řeknu ještě jinak, co myslíš, že by se stalo, kdyby se dneska objevila zpráva, že se dejme tomu Canonical rozhodl, že od zítra už nebude nikomu dělat charitu a že od zítra bude stát jedna licence Ubuntu 3000 korun? Co myslíš že by se asi tak stalo, schválně

vzniklo by hafo free forků z posledních zdrojáků?Už tu máme případ RHEL / CentOS

Chciet nieco za peniaze, musi byt niecim podlozene. Napriklad nejakou technologiou, ktoru nikto iny nema a neda sa len tak lahko nahradit (napriklad patentom). Nic by sa nestalo, vacsina uzivatelov by presla na ine distra spomedzi tych viac nez tisicovky. Skor by bola zaujimavejsia otazka, co by sa stalo keby MS zverejnil zdrojove kody plne zdarma.

přesně, i kdyby šlo třeba jen o Windows 2000 nebo XP - to by byla mela

Dobrý no ... stalo by se přesně to, co se dnes děje u Windows. Davy nudících se mlamojů by začali utočit na zlý a nespravedlivý Canonical a jejich Ubuntu a protože ten system je jednoduchý jak kafemlýnek a naprosto transparentní, tak by za měsíc po Ubuntu neštěkl pes ... To že by uživatelé odešli k jiné distribuci jsem slyšet nepotřeboval, to je jasné, dneska chtějí všichni všechno zadarmo ... Nic jiného než peníze, závist, neschopnost seberealizace a lidskou blbost za tím nehledej Jinak zveřejnění zdrojáků MS ke svým produktům je velmi zajímavá myšlenka, ale musela by to být řízená záležitost a ne nějaká hurá akce

vzhledem k tomu, kolik celkem velkých společností jede serverově na Debianu, CentOS/RHEL apod. si nemyslím, že by nikomu nestálo za to útočit. Ale ono asi to zabezpečení přece jen bude trochu lepší...

před pár lety jsem měl pořád notebooky s windows (legálními) ale pak jsem si říkal že bych taky zkusil něco jinýho než jen windows a zjistil jsem že existuje odvětví linuxu které nabízí nepřeberné množství různých distribucí. Nejznámější jsou asi Ubuntu + jeho odnože Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a spousta dalších. Dále třeba Mint, Debian, Fedora, Mandriva (už ukončený vývoj, pokračování Mageia) Pokud chceš mít vzhled Appláckého PC tak třeba pearOS a další. Mě osobně vyhovuje Kubuntu a mám ho už rok a jsem maximálně spokojenej. Má poměrně velkou podporu jak systemu tak i softwaru a na obyčejný používání je to super. Pokud je to na slabší sestavu tak radši Lubuntu nebo Xubuntu který mají "lehčí" GUI tedy uživatelské prostředí. Jak už bylo psáno výše tak nejlepší bude si jednotlivý distra najít postahovat a vyzkoušet live.

tiež uvažujem prechod na linux na staršom počítači. do windows 8 nechcem vrážať peniaze. vyskúšané mám live cd lubuntu. má "podobné" menu ako windows xp. ubuntu som mal možnosť vyskúšať u kamaráta. tiež sa mi páči no veľa záleží od parametrov počítača.http://www.lubuntu.cz/http://linuxos.sk/http://www.ubuntu.cz/http://wiki.ubuntu.cz/

Tak tedy, asi mi v tomto silvestrovském období uniká souvislost mezi finančními potížemi a používání Windows XP, ale když už, tak bych, s ohledem na ty finanční potíže, uvažoval o nějakém zaměstnání.

Zaměstnat se je sice dobrá věc, ale souvislost vidím. XP končí brzy aktualisace, byl by namydlenej a voda jen v kanystru

No a co, že skončí aktualizace? WinXP kvůli tomu fungovat nepřestanou. Pokud nemá v počítači uložené nějaké extra citlivé údaje a nepoužívá to pro internetové bankovnictví, tak mu můžou být viry celkem u zadku.

V Linuxu nemusí řešit zavirování návštěvou servisu. Víš ty vůbec kolik lidí musí do servisu, když nemá schopnost či možnost sám se o to postarat. Např invalida o fr. holích či na vozíku, bez toho žádný pohyb. Zdravý neví co to obnáší. Značné omezení a více plateb

taky je výhoda, že i kdyby třeba na linuxu rok ignoroval updaty,tak se až tak nestane, což bych o variantě s windows připojenými k netu neříkal..

Ale houby. Na XPčkách na starém klimpru mám poslední "záplatu" v podobě SP3 a vůbec nic se neděje ... , všechno je to o lidech. Můžeš mít zápaltovaný a aktualizovaný system jak chceš a když tam nasereš crack nebpo jiného šmejda ( protože kdo by dneska kupoval software a hry že ) tak je Ti to stejně prd platné ...

ale bez aktializovaného "protihmyzu" tam snadno nacpeš nějaký reklamní bordel nebo něco podobného. To se ti na linuxu nestane, tam hrozí maximálně, že z tebe někdo vytáhne osobní data, ale to se hlídá mnohem snáz...

Jenomže to zase udělá jen a pouze uživatel, za to ten system nemůže

To je fakt, ten nepožívá alkohol a jiné tekutiny včetně par

Zkus si pripojit SP3 WXP k verejne IP adrese (Naposled to byl T-mobile CDMA internet s public IP) s default zabezpecenim... na ~20min vypni monitor a odejdi si udelat treba caj... pak prijd nazpatek zapni monitor a budes se divit co vsechno na tebe vybafne... Zarucuji ti ze tolik popup oken na porno a pochybne medikamenty jsi pohromade jeste nevidel. A o virech co se tam nacpaly se nema cenu ani bavit... (Cas na format)Jedine stesti vsech WXP stroju pripojenych na Internet je to ze jsou za NATem a ze viry neumi UDP Hole Punching.

Já nevím, já veřejku nemám, PC je za routerem s HW firewallem a nic takového se u mě neděje ...

ale vysvětli BFU proč si má koupit HW firewall, nebo router, když bezdrát nepotřebuje a obyčejný adsl modem za 500,- s ethernetem mu bohatě stačí ...

Ale jasně, ale já chci jen říci, že v tom nemá nikdy prsty system, ale vždycky uživatel, to je celé

.... nemluvě o tom že ve Winech stačí řádně nastavit Firewall a žádné další anti nesmysly nejsou potřeba ...

Co to tu meleš o invalidech? Spousta z nich pracuje s počítačem na takové úrovni, o jaké se ti ani nesnilo!!! A zavirovaný počítač pro ně není problém, když už by tato situace nastala. Tos mě teda nakrknul!

Neznáš všechny. Znám jich dost, jsem ve svazu, ale ne sovětském.Máme hole v ruce, co ještě uneseme, jak se kam přesuneme - tedy ti na vozíku. Vykrkej se měj empatie, bez nich se dost špatně žije

Znám jich dost. Sám mám o narození čtyři kolečka. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, ti méně zdatní mají kolem sebe schopnější přátele. A tím zastavuji palbu Pohodového Silvestra a šťastný Nový rok.

Ono je rozdíl mezi invalidou od mala/mlada a ve střední věku až na stará kolena. Mnoho toho by bylo na popis. Znám nevidomé od mala a také z pozdějšího věku. Tam je velký rozdíl. I když všichni říkají " to se musí vidět". a je tma jak v pytli

To máš pravdu.

na druhou stranu se třeba PC s linuxem na dálku servisuje a udržuje mnohem snáze, než PC s windows - a je celkem jedno, zda se to dělá na dálku proto, že dotyčný je ode mne moc daleko, nebo proto, že nemůže pořádně chodit atd....Servisuju takhle PC pár důchodcům, kteří nemají problém si přiznat, že tohle je nad jejich schopnosti. Takže se použije TeamViewer + dodání loginu a hesla po telefonu a mohu snadno nejen instalovat aktualizace nebo programy, ale i poradit s nastavením víceméně čehokoliv, pokud jede net a TeamViewer.Dost to usnadňuje i fakt, že narozdíl od Windows se na linuxu aktualizuje nejen OS, ale i nainstalované programy.

S tou správou na dálku naprosto souhlasím. A víš co je ještě mazec u těch důchodců? Když je to člověk nedotčený Windows a Ty mu domů přihraješ PC s Linuxem, které ti lidi stejně používají na internet, mail a skype ... a možná je to jen můj dojem ... jak se s tím rychle sžívají, to se dobře pozoruje

Znám nedotčeného, opatřili mu Linux, sžívá se dobře v cca 73 letech (prvně s PC)

Ano, tak nějak je to i u těch "mých" důchodců ... prostě kolik parády a radosti se dá zadarmo udělat a o to jde

jeden z nich dostal v 60 letech místo Win XP právě linux s KDE. Ale což, přihlášení mělo zhruba stejná okýnka, mělo to něco jako tlačítko start a nabídku, nicméně nejvíc stejně používal asi 5 ikon na ploše a ikona Firefoxu vypadá furt a všude stejně Pak tam má něco na mail a taky ten Skype a ještě LibreOffice. Samozřejmě je tam toho softu víc, ale podle mne ho nepoužívá... Důležitý byl ještě Flash player kvůli YT a dalším webům a taky doplněk blokování reklam, protože (nejen) důchodce ta dnešní webová agresivní reklama dezorientuje a taky štve...Kupodivu ani přechod z Průzkumníka na Konqueror nebyl až tak hrozný - sice nepoužívá taby ani jiné vychytávky, ale základ, co používal dřív dává i tady... Já se pak nemusím bát, že mu přijde spam se zavirovaným DOC souborem a on ho otevře - i kdyby, nic se nestane...

Jistě, svoje kouzlo to má určitě Mimochodem, když už tu tak debatíme o Linuxu ... jak dostanu Linuxové distro na flashku, abych si ho řekněme mohl nosit všude sebou? Nemyslím jak vytvořit instalačku na flash disku, to je jasné, ale jak to udělat abych píchl flasku do PC, nabotoval z ní a fungoval? A liveCD na flashce nepadá v úvahu samozřejmě ...

mno,před časem jsme to řešili. Prý by měla fungovat i normální instalace zahrnující instalaci boot manageru GRUB na flash disk, ale vyžadovalo to nějaké úpravy konfigů a nenašel jsem nikde postup, jak upravit nový GRUB2. Pokud jsem pochopil, tak důvod je ten, že při bootu se to snaží bootovat z napevno adresovaného flash disku a pokud je pořadí jiné, tak se nechytne - musí se nějak nastavit, aby tvůj flash disk byl vždy to první zařízení...Já se nakonec spokojil s kompromisem a to s tzv. persistent instalací pomocí tohohle:http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-e... + k tomu jsem použil stažené ISO aktuálního Lubuntu. Nastavil jsem si tam ty 4GB pro persistent soubor.Navenek se to chová jako live-flash ale podrží si to nastavení a snad by mělo i soft - zatím jsem nezkoušel...

Ten software jsem už zkoušel, ale přijde mi to, že nejde o nic jiného, než jak vytvořit USB instalačku. Já měl namysli něco jako Slax, ale samozřejmě něco použitelného, ten Slax neumí nic.

eee, ono si jakoby najedeš live, ale když tam něco změníš, tak při dalším bootu to najede tak, jak jsi to minule nechal. K tomu prý slouží ten přepisovatelný persistent file. Ale hodlám časem dořešit plnohodnotný install...

Já jsem normální instalaci Linuxu na flash vyřešil takto (aby se dala přenášet a spustit kdekoliv bez Grubu). Odpojil jsem disk s W7 z PC (při instalaci), nabootoval z CD a instalaci provedl na flash. Některé distribuce to nedovolili, zkoušel jsem různá distra, nepamatuji která šla a která ne. Momentálně mám na flash Mint s Cinamonem. Nyní mám bios nastavený na bootování z USB. Pokud je flash připojená, bootuje Linux, pokud je flash odpojená, jede bez problémů W7 bez zásahu do biosu. Linux samozřejmě jede normálně - je nainstalovaný.

Taky mě to napadlo udělat takhle, ale nějak jsem se k tomu nedostal ještě. Musím to vyzkoušet, zní to logicky, dík za tip

tak jsem vyhrabal nějaký starý notes, tak to prubnu taky

tak úspěšně otestováno s SD kartou a aktuálním Lubuntu. Jede v pohodě

Tak super, díky za echo. A hele, jede to i když to strčíš do jiného klimpru než v kterém jsi to instalil a nabootuješ z flasky?

jo, jede, právě to jsem testoval. Vzal jsem nějaký starý notes, vyhodil disk, nainstalil Lubuntu na SD kartu, vyzkoušel na daném stroji, vypnul, strčil do úplně jiného stroje, navíc s WXP a v bootu zvolil USB a najelo v pohodě. Teď už si s tím chvlíli hraju a zdá se to být ok...

Super Zítra to nahodím na novou flashku a taky si s tím pohraju. Díky za info

jen připomenu, že třeba zavirovaný PC u nevidomého může být sakra problém, zvláště pokud mu nenajede TTS... Kdežto vidící si často poradí třeba přes CMD apod. ... Samozřejmě, že pokud je člověk "jenom" na vozíku nebo nemůže chodit, tak je to jiná věc - tihle lidé jsou ale, co se týče možností práce s PC na tom stejně jako ti zdraví, pokud nemají nějaké specifické potřeby týkající se ovládání.

Ahojky,s ohledem na rozšířenost, počet programů v oficiálních zdrojích (repozitářích) a bezpočtu návodů jak kde co nastavit + velké komunitě bych doporučil variantu Ubuntu a to konkrétně:Kubuntu - pokud máš 2GB RAM a víc a máš rád taky hezký vzhled- ukázku, jak vypadá, najdeš tu:http://www.kubuntu.cz/predstaveni- v principu vypadá hodně jako Windows - podle mne jako Win7, je pěkné, klikací a je tam spousta nastavovacích nástrojů na kdecoXubuntu - též zde doporučované, pokud máš nějaký vyloženě pomalý počítač- má víc strohou grafiku, ale je velmi svižné

pardon, místo Xubuntu jsem myslel zde zmiňované Lubuntu. I když Xubuntu by taky šlo, Lubuntu je méně náročné a svižnější...

Windows XP běžnému uživateli úplně stačí - net, filmy, knížky, starší hry, stačí to bohatě. Linux lze velmi snadno nainstalovat vedle WinXP, tak si to můžete vyzkoušet. Mám pocit, že beztak jen hledáte nějakou změnu, protože WinXP se vám už okoukaly.

No, když jsem si koupin ntb, byl jsem půl roku jen doma, až pak jsem si pořídil net a tzv se vydal do světa. Net,youtube - pár stažení hudby, emaily - komunikace s úřady a pod a také se známými de facto nerozvážnými co přeposílají stažené cokoliv z netu mockrát přeposlané.... a začali problémy. Debilci přeposílají s celým svým adresářem, než by vše práskli do skryté adresy

A zase jsme u toho ... může za to "debílek" ne system

Jasný. Už si píšu jen s normal. a úřady. Ostatní jdou do spamu, nebo přestali psát.

no ,měl jsem měsíc ubuntu nezvykl jsem si na něj,zvlášt když jsem už měl win8 ,graficky na něm bylo skype hruza a děs.Nevím jak to ted vypadá,neříkám ,že je špatný ,ale grafika mi neseděla a i když to mělo 4 plochy.Vrátil jsem se velice rychle na winy ,protože některé programy prostě na ubuntu nefungovaly,třeba dnes už fungují,ale to už mě nezajímá.Jen bych se chtěl pozastavit nad tím jak je možné ,že operační systém ,který je zadarmo ,má na trhu jen 1 nebo 2 % oproti windowsu ,který je placený a není zrovna levný.Přitom vedle sebe existují řadu let a nebyl schopny se prosadit na trhu ve větším počtu .Že by byl špatný model distribuce? Nebo žádná reklama na něj.Bavím se o SW na osobním pc. Kde je ta chyba ? nebo je těch variant příliš mnoho? nebo je málo programu na něj?

Ono to záleží na "vkusu každého soudruha", to je jasné Mi to jejich Unity taky moc nesedlo a tak jsem se sbalil a odešel k Mintu

možno preto že rôzne lobistické skupiny a politické garnitúry uprednosťujú biznis pred férovosťou i jednoduchosťou. v štátnej správe sa robia predražené zákazky napriek tomu že v skutočnosti nákup softvérov a počítačov je o 20-60% lacnejší. potom je tu ešte otázka kompatibility. konkrétne mám na mysli vyťaženosť pracovníkov lebo veľakrát musí človek dokončovať robotu doma kedže mu papaláši dajú na plecia čo najviac. ďalším dôvodom môže byť vymývanie mozgov marketingom a vnucovanie technológií ktoré v prvom rade slúžia ako "spyware". možno niekde na 3. mieste je samotný bežný užívateľ a skutočné jeho potreby.

Ladine2, čekal jsem kdo se zase ozve. Tobě to nestačily naše předešlé argumenty? Tak zopakuju ty své.-Linux je určený pro jinou skupinu lidí!!!-Linux je rozšiřený o hodně na serverech více, než je rozšířený na stolech v porovnání s Win-Linux (jádro bez grafické nadstavby) je hojně používaný v embeded "krabičkách" (v těch, kde nestačí MCU s prostým firmwarem)-proč se Windows rozšířil i mezi prosté lidi víc? Protože je od začátku pro prosté lidi přímo vyvíjen, a VELKÁ SPOUSTA těch prostých lidí si jej nekupuje, ale....co asi. Takže porovnáni ceny je irelevantní.-Ano, i ve firemní sféře je Windows rosšířenější (to ale opravdu zdaleka nic nevypovídá o poměru rozšíření Win/Linux na planetě) než Linux, ale proč. Třeba Politika Microsoftu. Prostě miliony sekretářek znají jen MS Office, protože je MS protlačili. Kompatibilita nekompatibilita. Třeba i taktéž placený Corel Word Prefect, Corel Quatro...jak se ten jejich balík jmenuje...je kompatibilní s MS Office, má své mušky, ale nemá mnohé totální hrubé chyby MS Office. Ale žádná běžná sekterářka do toho nepůjde, protože je ráda, že se naučila MS Office.To je jen příklad. Jinak "srytě" může být pro řadové zaměstnance Linux ve firmě používaný...

A podotýkám, že všechny apliakce, které používám, běží na Windows a můj OS je Windows. Ale opravdu nemám rád taková zjednudošení...Linux je prostě free, je to otevřený systém, GNU/GPL systém a aplikace, zdrojové kódy k dispozici...prostě je to určené pro jinou skupinu lidí. Ne pro nějakou tu sekretářku.

tak já bych si na Ubuntu s Unity taky nezvykl - to samotné prostředí mi prostě nesedí. Na druhou stranu varianta Kubuntu je jak W7 a padli jsme si dobře do noty. Jen dodám, že vykachlované W8 mi taky dost nesedí, tak se držím starší verze a ani ve firmě se na W8 upgradovat nebude. U nových licencí Win se pak berou takové, co dovolují downgrade na W7... A to máš OS od MS

jo a jablíčkáři tolik vzývaný MASOX mi taky těžce nesedl a to má zkušenost i s různými obskurními linux distry i systémy ve stylu HP-UX apod...

Proč z finanční důvodů? Dyť máš přece windows