» Poradna » Notebooky

Linux Mint-Harddisk

Dobrý večer,chcel som si nainštalovať Linux Mint na svoj notebook a pri inštalácii inštalátor havaroval a vyskočilo mi že je chybný harddisk ktorý som vymenil za druhý no aj tak nefunguje..Prosím pomoc..Asus x200ma

Odpovědi na otázku

jak chybný harddisk? Co přesně to napsalo?Snažil ses to nainstalovat vedle Windows nebo jsi formátoval celý disk a začínal od začátku?

Pripravil som si USB s Linux Mint Cinamon a dal som ho do notebooku keď som dosťahoval veci z neho..Nastavil som bootovanie z usb,všetko naskočilo dal som install a kompletne zmazať disk..meno,nazov pc a všetko som vypísal a v strede inštalácie mi vyskočilo že je inštalator havaroval..Chyba znela nejak takto: Chybná CD mechanika alebo zle vypalene CD,skuste vyčistiť cd mechaniku a ešte nejake blaboly o harddisku že môže byť starý a že sa nedá..vymenil som za druhý wd blue a tiež to isté...neviem čo je s tým a mam tento víkend na spojazdnenie...

a kontroloval jsi md5 u staženého ISO?

Nie sťahoval som to cez torrent ale to už riešiť nemôžem nemam k dispozícií iný počítač na ktorom by som to stiahol..

to je jedno, odkud jsi stahoval. Pokud to byl ofiko obraz Mintu, tak má k dispozici informaci o md5 součtu pro dané ISO a tudíž se to dá snadno zkontrolovat. Pokud se to nestáhlo korektně, tak to nikdy pořádně nenainstaluješ.

Sťahoval som z ofiko stránky a zatiaľ inštalacia nehavarovala ked som skusil cez unetbootin..predtým rufus

tak jsem na ten notes koukal:https://www.alza.cz/asus-x200ma-bing-kx453b-c... a bývaly tam W8, takže UEFI.Ten Mint máš 64bit? Napadlo mne, že když tam byly 64bit W8, tak to debilní UEFI možná nemusí podporovat 32bit OS.

áno viem že je to uefi preto som aj inštaloval uefi 64bit :)

Nabootuj linux, rozdeľ disk, stiahni a nahoď ISO na iné USB

Otestuj cez HBCD/HDtune disk. Ak prejde test (rýchlosť aj sektory/povrch), rozdeľ disk na boot, OS a data particiu, popr. nabootuj linux, rozdeľ v ňom a potom inštaluj. NB nie je najstarší ani najnovší, tak by problém nemal byť nijaký. Druhá vec: nie je vadný USB disk?

Nemal by byť..16GB,asi ročný a zatiaľ všetky inštalácie prešli bez problému..HardDisky fungovali pod Windows-om vynikajúco a obidve boli v poriadku :)

Tak tipujem na vadný flash disk. Dúfam, že si nabootoval celý linux a inštaloval si až z neho. Aspoň podľa mňa lepšie nabootovať do desktopu a až potom inštalovať

Flash Disk vadný nieje lebo teraz po rozbalení iso na usb cez unetbootin notebook dokončil inštaláciu lenže problém je v tom že po reštartovaní mi bliká iba sivá čiarka..nič viac

Tak som opravil Grub cez Boot Repair a pri štarte mi bliká ledka caps locku..:/

Neřeš grub. Jsi schopen z té flešky nabootovat live??

Jasné :)

Keď nainštaloval linux, zrejme áno

Mám len s tým problém že po dokončení a reštarte mi nenabehne systém..Bliká _

Prosím pomoc :(

Toto riešim cez Puppy (vojde sa celý do RAM). Nabootujem, dám nainštalovať grub4dos (pre mňa jednoduchší ako GRUB2) a ten nájde zavádzače (dokonca aj na USB). Ak sa Ti v ňom niečo nepáči, zmeníš v menu.lst

Chápem ale ja potrebujem si ten notebook rozbehnúť aby všetko šlo..Windowsy ako viete z staršieho príspevku sekali a potrebujem mať otvorený browser min.3 okná + powerpoint..čiže potrebujem aby to až tak nesekalo :)

Pomalý HDD, nie veľa RAM (ale netvrdím, že málo), pomalý CPU... čo si od toho sľubuješ? Ešte tak Puppy z RAM (kopíruje sa do nej celý, nebeží z USB/CD). Ja som tento problém mal ak na disku bol zavádzač pre win a nainštaloval som linux. Ten si nemusí poradiť s prepisom zavádzača (v MBR) a tak mám aj pre tieto prípady Puppy. Nabootuje za chvilku, je to malé, odozva lepšia ako z PCIe SSD, spustím v ňom inštaláciu grub4dos a mám jedoduchší prístup k menu (zoznam operačných systemov, ktoré sa majú spúšťať). Neviem aký príkaz je v linuxe podobný diskpartu (ide mi o príkaz clean, ktorý zlikviduje aj MBR). Máš už ISO stiahnuté z ofiko webu? Iný linux si neskúšal? Avšak zo slimáka Ferrari neurobíš. Pridaj RAM a SSD. Ak na to nie sú €, skús iné distro

Tipujem to na zlé nastavenie BIOSU. Vypni v ňom Secureboot a nastav na boot CSM. Potom ak to nenabehne preinštaluj Linux nanovo.

Manual k notebooku strana 98 - Jak lze zavést DOS pomocí jednotky USB alebo ODD. http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/X200MA/0405_C...

A ešte nejaké info - https://www.linux-mint-czech.cz/uefi-secure-boot-pouzit-c... Inak ak ti to seká, tak prostredie Mate je menej náročné. Ale veď skús najprv Cinnamon.

BIOS je správne nastavený zisťoval som si ako to má byť...

Takže jak je nastavený? UEFI, SecureBoot, AHCI, ... Jak je připravená fleška s Live LinuxMint (UEFI, GPT, 64b)? Nabootuje se a funguje ten Live? Co zadáváš při instalaci? Vše automaticky (smazat disk)?

Áno :) zatiaľ som dal Ubuntu ale chcem tam ten mint

jen ze zvědavosti - proč tam vlastně nechceš ubuntu a chceš mint?Jestli jde jen o vzhled a grafické prostředí, tak sis tam mohl dát Kubuntu nebo Xubuntu.

Ubuntu => neumim nainstalovat Debian Ne vazne, muze tam prsknout cokoli a graficky prostredi doinstalovat az post, podle toho co se mu bude libit a jeho stroj utahne

ty změny DE nejsou moc dobrý nápad - kamarád zkoušel "změnit" Ubuntu na Kubuntu instalací KDE balíčků a proti výchozí instalaci Kubuntu to pořád nebylo ono, takže je tam asi něco víc...

Proste som sa v live verzii s ním viac vzil ako s Ubuntu..

Len chcem oznámiť že je to ukončené,dnes som skúsil nainštalovať prvé iso cez unetbootin na usb a všetko funguje :) Ďakujem za Pomoc.

A v com bol teda problem? V ISO?

Neviem zisťoval som a nejak mi to nehraje ale bolo to asi Rúfus-om

Tak si užívaj slobodu od Windows...

Užívam,aj s novou podložkou na narodeniny :D lenže mi nejde doinstalovat nový balík firefoxu -_-

takže ti jde o grafické rozhraní - ono Ubuntu s prostředím Unity taky nesedne každému. Sám používám zmíněné Kubuntu. Uvnitř "pod kapotou" to má ale totéž co Ubuntu, stejně jako to má i Mint, který je na Ubuntu postavený.

Ubuntu som inštaloval kamarátovi do notebooku s docky a pár vecami aby to pripomínalo OS X lebo si nevedel zvyknuť na Windows a za MacBook peniaze nechcel vyhodiť

A ako hovoríte nesadli mi..uz keď som ich jemu inštaloval som si hovoril že Ubuntu nechcem a nepotrebujem..

Vie mi niekto poradiť?Asi sa mi zmazal súbor xorg. A xorg.conf.d keď som ho upravoval kvôli jasu..Teraz ma hádže do gnu..