» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux a w7 na jednom disku.

Dobrý den. Potřeboval bych poradit koupil jsem si nový notebook, ve kterém jsem vyměnil hdd za ssd. Na hdd je nainstalovaný systém od výrobce a kvůli reklamaci ho nebudu mazat, chtěl bych si ale na něj vedle stavajicích Windows 10 nainstalovat linux: ubuntu mate. Za 1) nebudou si vedle sebe vadit protože linux i Windows jinak uspořádávají disk. Za 2) jde vůbec odinstalovat linux aby to nebylo poznat protože formátování by ty w10 smazaly. 3) nerozdělí my to nějak disk když tam nainstaluji ubuntu (instalace default)? 4) je nějaká program přímo v ubuntu na odinsalaci?

Odpovědi na otázku

1 - nebudou, disk rozdel na 2 oddiely, jednu particiu nechaj prazdnu a na druhej je sucasnu W10.2 - ano da sa to celkom jednoducho, najdes navody na webe, pripadne poradim ja, ale teraz je to zbytocne3 - xbuntu instalacie najdu volny oddiel a pouziju ho pre seba, taktiez tam daju svoj Bootloader. Pri boote sa ti ukaze boot menu, kde default bude xbuntu a naspodu bude Windows.4 - neviem o takom, robim to rucne

Děkuji pochopil jsem měl bych k tomu ještě 2 dotazy 1) když tedy to ubuntu odinstaluji. nebude se mi i přes to ukazovat při startu tabulka z výběrem systému protože u w7 se mi to stalo i když tam ten druhý systém už nebyl. 2) bude po odinstalaci využitelné stejné místo na disku jako před instalací ubuntu?

Staci nastartovat z instalacniho CD/USB windows a opravit zavadec prikazem bootrec.

děkuji něco podobného jsem už také našel

Presne toto by som napisal aj ja.

Pokud si dobře pamatuji, tak Linux zavaděč přepíše Windows zavaděč, tudíž po odstranění Linuxu, se bude muset ten Windows zavaděč obnovit. Pokud si dobře pamatuji, dá se tomu vyhnout tak, že Linux zavaděč nainstaluješ do oddílu, na který budeš instalovat Linux. A nebo si před instalací Linuxu vytvořit bitovou kopii systému, z které pak obnovíš Windows do stavu, v jakém byl před instalací Linuxu.

Linux win síce zavádzač prepíše, ale keďže nainštaluje GRUB2, umožní boot ako linuxu tak windowsu (opačne to nejde). Ja na svojích PC mám grub4dos, ktorý umožňuje boot akéhokoľvek OS či mám len 2 OS, alebo 4. Aj s 1 OS má pre mňa zmysel - pred bootom win sa zastaví a čaká (mám čas stlačiť napr. F8), alebo môžem mať odkaz na boot z flash, DVD a vypnutie (ak si práve vtedy uvedomím, že ho chcem vypnúť a nie reštartovať). Po formáte linux oddielu mi všetko ide ako má a odkaz na linux zmažem notepadom (zeditujem menu.lst). Dosť mi G4D uľahčuje prácu so systemami

V EasyBCD se dá nastavit, že Windows vidí Linux, takže při startu pak Windows nabízí možnost spustit Windows či Linux. Mne osobně GRUB nevadí, nakonec si ho můžu upravit podle svých potřeb, takže pak vypadá, jak já chci.Grub4DOS je pro mne novinka, budu si o tom muset zjistit něco více.

G4D asi nepodporuje GPT disky, ale mne vyhovuje, lebo prescanuje zavádzače a zapíše ich do menu.lst - teda urobí "tabulku" so systémami sám (jediný známy OS, ktorý nenašiel je HAIKU, ale aj to ide riešiť pridaním asi 3 riadkov). Ja len spustím grub4dos z Puppy (minimalistický, nabehne na všetkom od cca Pentia III s 256 MB RAM, pri 512+ sa nahodí do RAM), vyhľadá zavádzače, zapíše to do text. súboru menu.lst a to je celé. Ak chcem zmeniť poradie bootovania, resp. "default OS", zmením číslo ("default=2" = spustí sa tretí systém v poradí v akom je zapísaný v tom súbore). Alebo pridám príkaz na boot z DVD (nemusím odchytiť tú asi 1s na stlačenie Fx, aby sa ma BIOS spýtal odkiaľ bootovať) a pod. Scanuje aj flash disky, takže ak strčím 2 flashky s HBCD a linuxom, pridá ich a potom už len flash vrátiť a v ponuke systémov ísť na ponuku "linux sdb1" (alebo ako to G4D pomenuje)

A v čem by ti nevyhovoval GRUB2? Ten funguje na stejném principu. Vždyť jde jenom o to, aby jsi byl schopen nabootovat OS, který potřebuješ. Bohužel G4D už je zastaralý a nepodporuje efi, to jeho velká nevýhoda.

Neviem či ho Puppy vie nahodiť a keďže je Puppy minimalistický, stačí pár sek. a g4d je nainštalovaný, používa text. súbor menu.lst, tak ho používam stále. A žiaľ ani vzhľad mi u Grub2 nevyhovuje (používa grafiku zatiaľ čo G4D text. režim?). Hlavne ten ľahký prístup k menu.lst mi vyhovuje a v okolí ani ja nemám PC s UEFI

Nevím co myslíš tím, že GRUB2 používa grafiku? GRUB je naprosto stejně textově editovatelný. Ale místo konfiguračního souboru, menu.lst má grub.cfg, který se automaticky generuje, pomocí update-grub.

G4D ukazuje menu (výber OS: http://www10.plala.or.jp/palm84/images/grub4dos/gr... ) ako text, GRUB2 mi pripadá akoby šlo o grafický mod. Ale toto je zvládnuteľné. Podľa google obrázkov to vyzerá na otázku nastavenia. Kde by mal byť grub.cfg a ako nahodím Grub2 na HDD, kde sú napr. 3 OS (XP, W10, *buntu)? V G4D je to otázka 1 minuty

To je jenom interpretace zobrazení, to nemá s grafickými módem nic společného. grub.cfg sídlí v /boot/grub/grub.cfg a nemusí se samozřejmě instalovat, protože je součástí *buntu distribuce. K proskenování dalších systémů stačí zadat sudo update-grub a víc nemusíš řešit. Jinak úpravy se řeší přes /etc/grub.d/ , kde máš např. soubor 40_custom, kam si přidáváš svoje vlastní systémy, které chceš bootovat. Pořadí bootování a nastavení samotného grubu je v /etc/default/grub. Po každé upravě se musí updatovat grub. Jeho výhoda spočívá v tom, že např. po aktualizaci jádra systému, se grub automaticky aktualizuje i s vlastními upravami.

Nainštalovať Grub2 som myslel na HDD bez linuxu. Ale z live OS by to zrejme malo ísť podľa Tvojho vysvetlania. Vďaka.

Jo normálně můžeš instalovat příkazem:sudo grub-install /dev/sdX

Tady jsou ukázky jak vypadají konfigurační soubory pro GRUB2. Díky těmto vstupům bootuji Clonezillu a SystemRescueCD přímo z hardisku jako iso soubory do RAM. Je to mnohem rychlejší než bootování z flashky, a více flexibilnější.menuentry "SystemRescueCd 64bit (cached to RAM)" { recordfail gfxmode $linux_gfx_mode insmod gzio insmod part_msdos set root=(hd0,gpt4) search --no-floppy --fs-uuid --set=root a1381ee0-1fda-44ed-be19-d506bf5ebae0 set iso=/zajickubuntu/Templates/systemrescuecd-x86-4.8.0.iso loopback loop $iso linux (loop)/isolinux/rescue64 boot=isolinux isoloop=${iso} setkmap=us docache dostartx initrd (loop)/isolinux/initram.igz}#menuentry "Clonezilla live (cached to RAM)"{ recordfail gfxmode $linux_gfx_mode insmod gzio insmod part_msdos set root=(hd0,gpt4) search --no-floppy --fs-uuid --set=root a1381ee0-1fda-44ed-be19-d506bf5ebae0 set iso=/zajickubuntu/Templates/clonezilla-live-20160627-xenial-amd64.iso loopback loop $iso linux (loop)/live/vmlinuz boot=live union=overlay username=user hostname=xenial config components noswap edd=on nomodeset nodmraid noeject locales=en.US-utf8 keyboard-layouts=us ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" ocs_live_batch=no vga=788 toram ip= net.ifnames=0 i915.blacklist=yes radeonhd.blacklist=yes nouveau.blacklist=yes vmwgfx.enable_fbdev=1 findiso=${iso} initrd (loop)/live/initrd.img}

Wow. Tiež som uvažoval o boote ISO z disku. Zapíšem si to

Příkazy pro GRUB4DOS jsou jiné, tak možná tě to donutí přejít na GRUB2.

Sice můžeš GRUB nainstalovat do oddílu s linuxem ale po smazání to hodí Grub Rescue - potřeba z instalačky Windows opravit MBR

A jistě si dobře pamatujete, že předtím se provede záloha původního MBR a obvykle je uložena v /boot.Jinak zásadně tazateli nedoporučuji, aby instaloval něco, co nezvládne.

Já osobně jsem nedjříve dual boot Windows+Linux vyzkoušel ve virtuálním stroji.

1) Samozřejmě GRUB tam stále bude, protože jeho část je zapsaná v MBR. Po kompletním zformátování oddílu z Linuxem budeš ještě muset opravit zavaděč Windows. 2) Ano, samozřejmě budeš muset naformátovat daný oddíl na určený souborový systém, který Windows uvidí nebo jej spojíš s původním oddílem určený pro Windows.

1 - uz odpovezeno2 - ked potom vymazes tu particiu, kde bul Linux a tu s Windows extendnes, tak potom bude miesto a disk layout presne taky, ako pred tym :)

1. OS sa NEDÁ odinštalovať. Už by to ľudia mohli vedieť. Nedá sa pod sebou spíliť konár (kto by riadil odinštaláciu ak želaný výsledok je čistá partícia?). OS sa likviduje formátom. Posledná možnosť je boot linuxu a mazanie sys. adresárov, ale niekedy riadne pracné. Skrátka nabootuješ akýkoľvek OS (linux, HBCD, win...) a oddiel sformátuješ2. po formáte máš čistý oddiel, ktorý vieš využiť ako oddiel, alebo ho spojiť s iným oddielom.

Ak si vhodne dokážeš rozdeliť pevný disk Linux sa postará do tej miery, že ti Grub zlikviduje zavádzač určený W10 ak si nedáš pozor. Lebo na Windows inštalovať sekundárny Linux veľké nebezpečie značí.

V pohodě zavaděč by to nemělo odinstalovat protože na to je ta instalace už přizpůsobena. je tam na výber aby se ty systémy nainstalovaly vedle sebe.

Vezmi si k tomu raději nějakého zkušeného kámoše. Protože jinak zde budeš za chvíli brečet, že nemáš ani ubu, ani win. Takových případů je nepočítaně a ty se jen mezi ně zařadíš.Na druhou stranu, kdo nic nedělá, nic nepokazí. A každý musí nějak začít. Je vhodné si o tom napřed něco zjistit. Např. instalace pod klasickým biosem a pod uefi se liší atd...Odvahu!

Mimochodem Já mám nějaké zkušenosti např programuji matlab, asembler. ale jsem dost líný a když to dělám jednou za rok a ještě k tomu to že instaluji pokaždé w7 takže tohle prostě neznám.

Čo znamená zlikviduje? Nainštaluje svoj zavádzač GRUB2 a ten umožní boot aj windowsu. Ak sa linux neinštaluje "vedľa" (toho sa bojím aj ja), ale si urobím sám oddiel pre linux a ručne označím, že linux chcem mať napr. na 10 GB particii sda9, tak bude na partícii veľkej 10 GB a práve na tej, na ktorej ho chcem mať

Reklamace se vztahuje na hardware na samotný notebook ne operační systém, ten si klidně můžeš smazat a dát do něj jenom Ubuntu, nebo ho reklamovat bez operačního systému. Operační systém se "neodinstalovává", zbavíš se ho tak, že zformátuješ určený oddíl a disk ti to samozřemě rozdělí, v tomto případě buď opatrný, pokud si tam plánuješ Windows ponechat.

sem se ptal a prý že ne

Hmm, tak ohledně reklamace máš pravdu, dohledal jsem si to na stránkách u např. u Alzy ."8. Tovární konfiguraceKupující je tímto informován, aby předané zařízení do reklamace bylo v tovární konfiguraci. Zejména se jedná o přidané či vyměněné operační paměti, pevné disky či SSD v noteboocích a počítačích. Prodávající nenese žádnou odpovědnost za takto přiložené díly, zejména pokud nejsou na příjemce do reklamace výslovně uvedeny.Původní komponenty je třeba si ponechat pro případnou reklamaci, zejména pak pro odstoupení od kupní smlouvy."Tady ještě odkaz.https://www.alza.cz/reklamacni-rad-art13.htm

hmm zajímavý teď taky řešim alzu, ale v euronixu kde jsem reklamoval notebook jim vadilo že jsem ho vůbec otevřel.

To se ale týká HW konfigurace (což je v případě reklamace pochopitelné).Co si tam nainstaluje za SW je jeho věc, od toho přece PC je aby si tam mohl uživatel SW instalovat jaký chce. A OS je také SW....

Alza operátorka: počítač musí být v původní výbavě takže i operační systém v továrním nastavení. Tohle my řekly.

Bez pôvodného OS nevedia NB diagnostikovať?

Znas termin "Poslat nekoho do rite" ? To jsi mel aplikovat na tu operatorku. Reklamace na vadny HW musi vzdy projit bez navaznosti na pouzity SW...Ja kdyz reklamuji NTB tak si nechavam HDD a zatim to nikomu nevadilo (Pokud se reklamace nevztahovala na samotny HDD samozrejme)

Když už tedy je o tom řeč, tak tedy ano, grub to poněkud znásilní ... i když dáváš pozor. Nejlepší řešení, které jsem našel, je:1. Nainstalovat Windows (8 nebo 10, se 7 nemám zkušenost), bavím se o UEFI.2. Odpojit všechny disky, které nemají být postižené Linuxem či grubem.3. Připojit disk pro Linux, klidně to může být i USB fleš nebo SD karta.4. Nainstalovat Linux, klidně default, v módu UEFI.5. Připojit všechny disky.6. Primárně naběhne Windows (boot manažer), volbou F8 při boot (nebo po Shift+ Restart) zvolit "jiné možnosti" a boot z jiného zařízení.Ty disky stačí odpojit v UEFI, netřeba lézt do bedny. Linux je potom ZCELA nezávislý na Windows instalaci a naopak a lze ho kdykoliv prostě vyhodit nebo smazat. Je to prakticky dual-boot bez jeho problémů s grubem.

Nikdy som s linuxom nemal problém okrem jedného pseudoproblému, kedy mi zmenil veľkosť particie podľa seba, ale problém som ani nemal, len nebol na 10 GB sda9 (príklad), ale na 16 GB (neviem či iba particiu nafukol, ale asi len). Inak som problém nemal. Nabootoval som live, dal "vyskúšať *buntu", spustil Gparted, vytvoril 10 GB oddiel na konci disku, za pár sek. hotovo a inštalácia na tento konr. oddiel, po inštalácii dávam miesto GRUB2 grub4dos a jeho si zeditujem podľa seba. Po zrušení linuxu ho nechávam, takže žiadne opravy win zavádzača

Mas tam BIOS alebo UEFI? Dost dolezita informacia pri dualboote.

bios