» Poradna » Ostatní

Lichoběžník

jak vypočítám vnitřní úhly lichoběžníku když znám strany?

Odpovědi na otázku

Pokud víš jen délky 4 stran a to, že je to lichoběžník, tak nespočítáš nic. Leda by to byl alespoň pravoúhlý nebo rovnoramenný lichoběžník. Pak stačí zapnout mozek, vzpomenout si na počítání úhlů v pravoúhlém trojúhelníku a použít trochu logiky.

A pokud je obecný, potřebuješ ještě výšku. Nebo nějakou další nápovědu, abys zjistil, jak vlastně vypadá.

nevim jak ty, ...ale s tim, ze ma vysku zadanou jsem nejak pocital automaticky (jen se to rozhodl zatajit)

Člověk nikdy neví. Třeba dumá nad tím, jak ze čtyř čísel poskládat obecný lichoběžník a vůbec mu není divné, že mu jeden údaj chybí.

No porad ma moznost si to nacrtnout v CADu a napsat vysledek ve smyslu:uhel alfa se nechazi v intervalu (0;x) z cehoz vychazi uhel beta ( x;y ) a dalsi uhlyNebo beznejsi zpusob: - vzhledem k nezadane hodnote v - volim v =5

Nic mu nechybí. Lichoběžník má jednu dvojici rovnoběžných stran, takže stačí kosinová věta.

za pomoci trojuhelniku a pythagora a nasledne vypocet uhlu pres goniometrii

Odpáráš čtverec, tvořený kratší rovnoběžnou stranou a máš z toho trojůhelník.Dále postupuješ podle návodu, jak vypočítat vnitřní úhly trojúhelníku.