» Poradna » Programy

LibreOffice a pravítka

Zdravím. Dá se prosím někde v LibreOffice Calc nastavit zobrazování pravítek jak na ose X tak na ose Y jako je tomu třeba v Office 2007 a vyšších ?

Odpovědi na otázku

jaký pravítka myslíš? Jako osy grafu?

Ne ne, normálně aby se mi zboku listu a nahoře zobrazovalo pravítko v mm ( či cm ). Prostě abych když zvětšuji, zmenšuji velikost buněk měl neustále přehled, jak bude celá tabulka ve výsledku velká. V Excelu se to dá nastavit tak že si jen nechám v Zobrazit , zobrazit pravítka a hned vím jak můžu šibovat s buňkami tak jak potřebuji na přesný rozměr výsledné tabulky. Převod z bodů na milimetry je celkem krkolomný a když to jde v Office, mám zato že to jde nějak i v LO.

aha, tak to jsem nikdy nepotřeboval - mimochodem, v MSO 2010 nic takového nemám. Zkus se zeptat na openoffice.cz nebo anglicky přímo na diskuzi LO.

Já myslím že máš Otevři Excel, zvol nahoře v liště Zobrazení a pak vlevo v nabídce "Rozložení stránky" ... pokud nemáš položku "Pravítka" zaškrtlou, tak ji prostě zaškrtni Já to tam tedy v Office 2010 mám .... a je to tam již od verze 2007, předtím to tam nebylo.Je opravdu možné že jsi to nikdy nepotřeboval, já to používám při vytváření stran do organizerů .... vezmu origo list, změřím a v listu jen nastavím šířku/výšku buňky podle pravítka a nemusím složitě laborovat kolik bodů mám nastavit, aby výsledná šířka/výška buňky měla tolik a tolik milimetrů

tak nevím http://dl.dropbox.com/u/6066212/foto_mix/Micros... ale já v tom moc nedělám, LO mi sedí víc

Já nepsal "Rozložení stránky" já psal "ZOBRAZENÍ" a v té jakési "podliště" ale pořád v rubrice "ZOBRAZENÍ" je vlevo, druhá ikona zleva ( první má název "Normálně" ) ikona ROZLOŽENÍ STRÁNKY která s tou v HLAVNÍ liště, kterou jsi použil Ty nemá nic společného

hm, možná to tahle očesaná verze nemá...http://dl.dropbox.com/u/6066212/foto_mix/Micros... Jinak já dělám tabulky, které potřebuju v konkrétní velikosti (třeba rozvrhy apod.), rovnou ve Writeru a Calc používám hlavně na výpočty a grafy.

Jo mimochodem, mi LO taky sedí víc, proto se ptám na tuhle funkci, která mi tam schází ke štěstí

A nestačilo by ti přepnout si v obecném nastavení měřící jednotku z bodů na milimetry, centimetry nebo jinou "lidskou" míru a případně zviditelnit mřížku?

Ale to joo, to je v LO naprosto super a mám dojem že je to defaultně nastaveno na cm s dvěmi desetinnými místy, ale představ si že potřebuješ udělat vytvstr stránku do diáře, jehož formát je A5, ale ta samotná tabulka má jiné míry, každý sloupec má jinou míru a podobně. Ty víš že na jedné straně můžeš jít až třeba jen 0.5cm do kraje, ale na druhé musíš nechat ještě + odsazení pro děrovačku atd atp ... tak Ti nahoře a na boku vidí pravítko a Ty tak nějak "on-line" vidíš kam až můžeš, jestli už jsi "za" a podobně ... nemusíš nic sčítat, převádět a podobně ...

pak je to ale fakt jednodušší udělat pomocí tabulky ve Writeru. V Calcu by to mělo smysl, pokud by v tom byly nějaké složitější vzorce a výpočty.

Možná že máš pravdu, já nevím, nikdy jsem to nezkoušel Znáš to, žvýk je železná košile a jak jsem s tím Excelem za krále Klacka začínal, tak to dělám dodnes. Ale díky za tip, samozřejmě se na to mrknu