» Poradna » Počítačové sítě

Který poskytovatel internetu vzduchem nabízí nejnižší agregaci?

Zdravím všechny,i přesto, že žiji v Praze, kde bych očekával kvalitní poskytování internetových služeb, tak tomu bohužel není. Bydlím v lokalitě, kde CETIN na nás absolutně kašle a máme zde ještě opravdu staré přípojky, kde nám poskytovatelé internetu jsou schopni dotáhnout maximálně 20Mb/s pomocí kabelů. Proto jakožto rodinný dům využíváme internet vzduchem. Jenže jsme se ještě nesetkali s něčím, co by naší náročné rodině vyhovovalo. Garantovaná připojení s agregací 1:1 jsou stále extrémně drahým řešením a nepodařilo se mi najít firmu, která by to byla ochotna nabídnout za nějakou rozumnou částku (za rozumnou částku u garantovaného připojení bych považoval něco do 3.000,-Kč měsíčně za rychlost 100Mb/s). Chtěl bych se proto zeptat, zda-li tu má někdo zkušenost s nějakou společností, která poskytuje ať už garantované 1:1 připojení za rozumnou cenu nebo se společností, kde je agregace maximálně 1:10 při rychlostech 100Mb/s+?Další tipy na jiná připojení jsou vítány, díky.

Odpovědi na otázku

Napište alespon ulici kde bydlíte

Na ulici jsem jaksi zapomněl... tak tady: Na Višňovce 712/4

Napiš kde bydlíš. Za tyhle peníze seženeš slušný připojení skoro všude.

Jsem si to po sobě nepřečetl a takto to dopadá... :D Zde ulice: Na Višňovce 712/4

zkus pe3ny.net

Nabízí toho sice mnoho, ale když jsem si tam zadal adresu, tak mi vyskočila pouze jedna nabídka, a to: XDSL 490, kde je rychlost 50/5. Toto je bohužel nedostačující, ale i tak díky za názor a doporučení.

V tvém okolí jsou registrovány spoje na 60GHz které vypadají že patří jim. Zkus jim napsat. Případně se skoč zeptat do těch domů od koho mají internet. rlan.ctu.cz

Díky, poptám se.

V Praze je v mnohých lokalitách bezkonkurenční ISP bývalé Centrio, respektive dnes už je to nově NEJ.cz. Tahle posraná Nejka odkoupila Centrio za tučný peníz a na tom, co vybudovalo Centrio nemá prakticky žádný podíl.. Majitel bývalého Centria je vysmátej do konce života.. Otázkou zůstává, jestli má pokrytí Nej.cz(optika/ nebo metalické připojení) v lokalitě tvého bydliště.. Rodinné domy jsou oproti sídlištím tak "trochu" v nevýhodě.. Rudná a okolí, tam úřaduje ISP Eldata, kapánek se chlapci snaží, ale jejich služby jsou kapánek i drahé.. Někde jedou optiku, někde bezdrát a je to drahý jako prase.. V Praze je obecně(převážně na sídlištích) optika(někde i metalika) a za hubičku, ať už třeba O2, T-Mobile / nebo Nej.cz.. O2 moc neznám.. T-Mobile jsou sračkaři s veřejnými IP adresami na černé listině, celkem levné tarify za optiku + 100 kaček za veřejnou IP adresu.. Od Nej.cz(bývalé Centrio) mám optiku 1Gb + veřejnou IP adresu(ta je za 45 kaček) celkem za 344 kaček. V té ceně je zahrnuta i ta veřejná IP adresa.

Největší sranda je, že Centrio/Nej.TV nakonec nejspíš skončí pod O2 (jedná se o prodeji Nej.TV a asi ho koupí O2)

No to snad ne... od Nej resp. Selfnetu, který Nej koupilo cca před rokem máme optiku a digitální TV na vsi kus od Brna za 600 a lepší to bejt nemůže. Dokonce nám zdarma přidali asi 50Mb/s k původnímu tarifu který měl nějak 200Mb down a 100 Mb up.

Franta, já mám internet od něj a v pohodě.

Bydlí na konci ulice vlevo.

Agregace Vas nezajima. Zajima Vas realna rychlost a garantovana rychlost.Agregaci se zbytecne nezatezujte. Stejne nevite, co to je a jaky to ma prakticky dopad.

Od té doby co zavedlo ČTU politiku co je a co není výpadek a problémové připojení tak je agreagace celkem nerelevantní. Takže i kdyby měl zákazník agregaci 1:50 tak si může oprávněně stežovat pokud rychlost klesne pod stanovenou hranici (myslím 30% inzerované).

Nyní máme internet vzduchem od 02, kde je agregace 1:50 a balíček 100/20. V bytech je to 12.5/2.5, ale reálnou rychlost stahování máme každý den v průměru kolem 3MB/s. Takže pokud Vás chápu dobře, tak si mohu oprávněně stěžovat, že neplní své závazky?

Pokud je download na inzerované lince 100/20 jen 3MBps je to opravdu málo a na reklamaci. Ale nejdřívě je třeba opravdu zkontrolovat jestli to není sdílením s dalšími lidmi co zrovna něco stahují a měřít to pouze na nezatížené lince bez nějakého dalšího omezení, QoS a dalších funkcí síťových prvků co potenciálně upravují šířku pásma.Nejdůležitější jsou asi tyto 4 termíny:Maximální - taková rychlost nesmí být nižsí než inzerovanáInzerovaná - to je ta v reklamě, na webu a ta co ISP nabízí v ceníkuBěžně dostupná - Minimálně 60% inzerované a musí být alespoň 95% času denněMinimální - minimálně 30% inzerované a cokoliv pod tuto rychlost je reklamovatelnéJsou ještě termíny odchylek a jejich definice kdy se jedná o chybu i v případě že je rychlost nižší než běžně dostupná a vyšší než minimální, ale všechno je napsáno zde:https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah...

Děkuji mnohokrát za vysvětlení. Budu si muset přečíst ten tiskopis ČTÚ, abych tuto problematiku lépe pochopil.

Podle té níže odkazované mapy internetu máš možnost bezdrátu od SMARTLINK nebo STARNET, rychlost 100 - 300 Mbit/s - https://ctrlv.cz/geA8Nebál bych se a šel do toho.

Zkusím je zkontaktovat. Problém je ten, že jaksi nemohu odejít od 02. Splácím jejich zařízení, které je asi za 5k a pokud bych odešel, tak to budu muset zaplatit vše naráz. Snažím se najít cestu, jak od smlouvy odstoupit, aniž bych za to musel platit. I tak moc díky za názor a doporučení.

Tady padlo až 3000Kč/měsíc coby rozumná cena za 100Mbit net, ale 5k jednorázově je problém? To je hloupá výmluva.

Já si to ve smlouvě přečetl až včera, že při odstupu od smlouvy musím zařízení kompletně splatit, že si ho zpět neberou. A jde mi spíše o to, že já zařízení klidně doplatím ihned, pokud mi však k něčemu bude. Nechci dopadnout tak, že zaplatím zařízení a Starlink nebo Starnet mi řeknou, že používají něco jiného a pak jsem vlastně vyhodil 5k úplně zbytečně. Platit za něco, co využiji je něco jiného, než zaplatit za něco, co vyhodím rovnou do koše.

Tak to ještě že jsem si od poskytovatele to zařízení neorevzal a mám svůj router. Asi si budu muset taky přečíst pořádně smlouvu...

Tak samozřejmě StarLink i StarNet anténu od O2 pro příjem 5G/LTE těžko využijí, když mají připojení přes wifi. Jedině zbývají poskytovatelé T-Mobile, nebo Vodafon, ale je otázka, jestli mají v blízkosti vysílač. Z tebe to taky leze jak z partyzána u výslechu.

Takže rozumím tomu správně, že hledáš nového internetového poskytovatele, ale od 02 nechceš odejít?To's měl říct rovnou ... mohli to hned zavřít a lidi by se zbytečně nesnažili pomoct

Chci od nich odejít. Jsem u 02 už lehce přes tři měsíce a jsem s nimi nespokojen od začátku. Každý týden jim minimálně jednou volám, že je špatný signál, že to padá atd. Včera jsem si však ve smlouvě přečetl, že při výpovědi smlouvy musím tu jejich 5G anténu doplatit, že si ji zpět ode mě nevezmou a snažím se najít řešení, kde bych to nemusel doplácet. Chtěl bych to vyřešit jako reklamaci, jelikož neplní to, co mají a nebo pokud bych to zařízení doplatil a odešel, tak jestli mi k něčemu bude, když přejdu k jinému poskytovateli.

Stěžovat si může, ale k čemu mu to bude? ISP prostě řekne sorry, rychleji nám to nepojede. Pokud ti to nestačí, pá pá. Pokuty za nedodržení doby určité už jsou minulostí, takže sice zruší kontrakt, ale pořád nebude mít internet.

Tohle jsou jen výmluvy poskytovatele "že to rychleji nepojede". Pokud to je ale pravda tak podle toho musejí mít upravený ceník. Jednoduše nemohou inzerovat 100Mbps když to pojede sotva čtvrtinovou rychlostí. Pokud ten internet stojí za prd tak už zbývá si jen stežovat. Třeba se něco změní a třeba také ne, ale tím že bude mlčet se nic nezmění.

Agregaci vůbec neřeš, na to se dnes už nehraje. Poskytovatel ti musí sdělit minimální garantovanou rychlost. Dnes už nemůžou prodávat nabídky typu "rychlost až...". Jinak bohužel, s rodinným domem jsi často dost v háji, protože velkým poskytovatelům se nevyplatí tahat kabel, kde na celé ulici napojí když moc, tak třeba 20 uživatelů. Je pro ně daleko výhodnější natáhnout kabel do ulice na sídlišti, kde napojí treba 50 uživatelů v jediném domě a takových domů má na té ulici 20. Takže ono dnes při výběru pozemku ke stavbě nebo domu k nákupu je nezbytně nutné už předem řešit, jestli tam existuje možnost slušného připojení k internetu. Potom už je totiž často pozdě, člověk má super dům v super lokalitě a visí tam na nějaké zoufalé WiFi přípojce 20/2Mbit Jinak Praha je moc široký pojem, speciálně ti poskytovatele vzduchem nikdy nemají celoplošné pokrytí města, může se to lišit ulici od ulice nebo dokonce dům od domu. Takže nejlíp uděláš, když se poptáš sousedů, jestli o něčem neví.

Přesně tak, Praha je široký pojem a vyskytují se tam i lokality, kde je snad nejtragičtější internet v celé republice

Mě právě udivuje, že spousta lidí si postaví/koupí super dům v super lokalitě často za víc než 10 mega, ale vůbec je nenapadne zjistit si předem, jestli se tam vůbec dá dostat nějaký solidní internet a pak se hrozně diví, že tam zamrznou na nějaké pofidérní WiFi přípojce 20/2Mbps Možnost kvalitního internetu je dnes podle mě při výběru lokality pro bydlení prakticky stejně důležitá, jako dostatečně silná přípojka elektřiny, vodovod nebo příjezdová cesta Všecho toto, včetně toho internetu, se musí řešit předem, ne až po nastěhování.

Já to absolutně chápu, ale dům, v kterém žijeme, tak je trojgenerační. Můj děda ho stavěl cirka před čtyřiceti lety, když naše lokalita snad ještě nebyla ani součástí Prahy a bylo tu jen všude pole. V té době se snad ještě nezačala budovat ani první síť v Česku. Adresa, kdyby Vás to zajímalo: Na Višňovce 712/4.

Ok, to mě asi mělo napadnout, že ne vždy si člověk může úplně vybrat, kde se bude dům nacházet. Ale s dědou bych si to vyřídil, proč na internet při stavbě nemyslel Každopádně jistota by byla zmíněný Starlink. Není to úplně levné, ale parametricky to je docela slušné, ale 5 televizí pro sledování Netflixu ve 4K to určitě nedá. Jinak se obávám, že žádný z běžných poskytovatelů vzduchem pro domácnost tam žádné solidní parametry nedostane. Tohle by bylo spíš na nějakou vlastní vyhrazenou bezdrátovou linku od poskytovatelů, co dělají přípojky spíš pro firmy, něco jako České Radiokomunikace a podobně.

Jenže ty ceny nejsou pěkné. Nevím, jak moc se změnila cena vyhrazených linek za posledních pět let, ale pamatuji si, že když jsem asi tak 4-5 let zpět poptával vyhrazenou linku 1:1, kde bychom měli 100/100 vzduchem, tak chtěli cirka 7.800,-Kč měsíčně, což je přehnaná částka.

Adresa mi jaksi vypadla, omluva. Na Višňovce 712/4.

Tak tohle je lepší než "Karel: https://www.zive.cz/poradna/agregace-4g-a-5g/... , zvláště "náročná rodina" se povedla.

Snažím se být upřímný. Máme doma pět televizí, které jsou ve večerních hodinách připojené na Netflix, HBO, Prime atd a rádi sledujeme filmy/seriály ve 4K. Navíc filmy, které nejsou dostupné v Česku, tak rádi stahujeme přes torrenty ve 4K Bluray kvalitě a tyto filmy mívají 50GB+. Já jsem kamaraman/editor, takže když potřebuji nahrát 4K videa na internet nebo něco zálohovat, tak potřebuji i rychlý upload. Do toho tu máme i počítačové hráče, kteří stahují hry přes Steam a když většina dnešních her má třeba 50GB+, tak dobrá rychlost stahování/uploadu je potřeba. Proto o našem trojgeneračním domě hovořím jako o náročně rodině.

Tak to potom jedine 4 pripojky a nejaky Mikrotik a nastavit na MultiWAN

zdravím podívejte se na https://www.mapainternetu.cz podlévejte se jaké poskytovatele tam máte a na jaké technologii

Děkuji mnohokrát.

Jestli fakt nic nesezenez, muzes zkusit Starlink. 1400/mesic + 370/mesic pronajem HW a lita to cca 100 Mbps. Je to bez nejakych zavazku a mas 30 dni na bezplatne vyzkouseni.

Poptám se, děkuji za doporučení.

Za tyhle peníze vám pomůže kdokoli.Třeba T-Mobile. Ale je vcelku jedno, na koho se obrátíte.Nebude to v licencovaném pásmu, ale jinak je to vcelku běžná cena za základní garantovaný symetrický 100Mbit bezdrátem.