» Poradna » O Živě.cz

Kryptoměny - kde jako nováček začít?

Dobré ráno,ušetřil jsem doma nějaké peníze změnou dodavatele elektřiny, tak jsem si říkal, že bych ušetřený rozdíl investoval do nějaké kryptoměny.Vůbec nemám představu, kde začít a jakou měnu těžit. Investice by byla mezi 2000-4000 Kč, zkušební provoz rok - potom se uvidí. Komunikace přes LAN nebo Wifi.Je to v zásadě bez rizika - pokud to nic nevydělá nebo ta pseudoměna padne, tak díky úsporám budu na nule.

Odpovědi na otázku

4000 je na pořízení čehokoliv na těžení málo, to už spíš si za ty 4000 kup BTC rovnou

To je málo flexibilní - nemůžu si zkoušet různé měny. Opravdu mi nevadí, když to bude stát 4 000 Kč, spotřebuje elektřinu za 3000 Kč a natěží x-coiny za 2 000 Kč. Přes léto nechám v garáži, na zimu na půdě.

Za pol roka už nevyťažíš na GTX 1080 ani 0,00001 BTC

Idea byla, že koupím nějaký ASIC miner (klidně bazar dvě generace zpět), nastavím, hodím do garáže/sklepa/na půdu, nebudu se o něj starat a za ten rok vydělá zhruba polovinu toho, co protopil na elektřině. Protopí 4 000 Kč za elektřinu, vydělá 2 000 Kč, tedy 50% efektivita.

O tom jsem také uvažoval, ale co jsem koukal na různé kalkulátory efektivity, tak starší minery se prakticky vůbec nevyplatí (leda pokud máš el. zadarmo) a nové se sotva vyplatí. A ty 4k za elektriku jsou hodně optimistické, protože spotřeba několika posledních Antminerů je asi 1350W. To je ročně přes 20k za předpokladu, že máš elektriku za necelé 2kč/kWh.

Změnil jsem dodavatele elektřiny a plynu (při zachování spotřeby by měla být úspora 3k + 15k Kč), tak mě napadlo část očekávané úspory investovat do takovéto kraviny. Pokud by to nesplnilo očekávání, tak bych miner vystavil příští rok na Aukro. I kdyby vydělal jen desetinu toho, co stál, tak to není ztráta, ale z dlouhodobého hlediska by byl jeho provoz nesmysl.

Myslim, ze vyhodnejsie by bolo pracovat na energetickom zdroji, ktory by umoznil odpojit sa od elektrarni a nepotreboval by fosilne paliva. Z tych pristupnejsich to moze byt fotovoltaika. Bohuzial zatial najvykonnejsi panel ma nejakych 250W a na bezny rodinny dom je potrebny spickovy vykon okolo 25kW. Tie "ine" zdroje spominat nebudem.

S tím počítám do budoucna - až uděláme novou střechu, teď by se to mohlo celý propadnout přes shnilý trámy na půdu - jako doplňující zdroj. Na zimu přitápění, na léto klimu, pokud se to osvědčí, tak možná i svícení v některých částech domu. Dotace dává stát jen na úplné jebky pro smluvní dodavatele. Skládačka Tesla vypadá zajímavě, ale zatím je to příliš drahé na to, aby člověk riskoval.

No ale i tak se bavíme spíše o dvaceti až čtyřiceti tisících za rozumný hadrware (buď miner na bitcoiny nebo počítač s pořádnou grafickou kartou na jiné, které ještě grafikou těžit lze.

Vážně uvažuji o nákupu mining hardware, který bych si postavil, ve výsledku bych chtěl těžit na 4 grafických kartách řady RX. Investice do 50 000kč. Nevím jestli bych těžil bitcoin spíše bych se zaměřil na jiné měny. Myslíte že se takováto investice již vyplatí?

Ahoj, 4 tisiíce jso una těžení orpavdu málo. Zkus začít spíše obchodovat ,ale ne nakoupit jen jednu měnu, ale spíše si vytvoři portfolio.Kde můžeš kryptoměny obcohodovat najdeš třeba tu http://www.cryptoburzy.top Je to seznam burz kde se dají krypta obchodovat - srovnání a hodnocení.